Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GameEkonom: O2 podpoří mobilní hraní

  12:07aktualizováno  12:06
Nové mobily s demoverzemi pěti her *** UPC nabídne hry přes Satelit *** Hry a drby zlepšují pracovní výkony *** Sony: Xbox je drahý *** Source oficiálně míří na Xbox 360, Xfire na Playstation 3 *** Zoufalé manželky na prodej

První dvě zprávy dnešního GameEkonoma jasně ukazují, že hraní není pouze doménou osobních počítačů. Hry jako standardní způsob zábavy a krácení dlouhé chvíle už dlouhou dobu pronikají, kam se dá. Včetně lednic a praček, i když to už je trochu extrém (nic proti skládání prádla v rytmu tetrisu). Hry na mobilních telefonech nejsou novinkou, spíše naopak. Po období prudkého růstu z nuly se dostaly do stádia stagnace, kdy je nutné dodat nový impuls pro jejich další šíření. A podobné je to v případě digitální a satelitní televize, kdy se hry vlastně vracejí tam, kam patřily od herního pravěku – na televizní obrazovky, ale tentokrát bez specializovaného herního přístroje.

Nové mobily s demoverzemi pěti her
Telefonica O2 z pohledu mnohých zákazníků (často bývalých) přinesla pouze nové jméno, a nadále na své klienty prdí (a hlásí se k tomu v reklamě, jak tvrdí zlomyslní jazykové). Z méně zaujatého pohledu přeci jen se Španělským vlastníkem přišly i nové služby. Globální telekomunikační operátor má nějaké kapacity a dokáže na trh dodat i služby, které nejsou několik let za zenitem jako (ne)slavné ISDN Českého Telecomu či jeho pojetí ADSL. Ale z ještě méně závislého pohledu je vidět, že český trh není pro Kyslík prioritou a novinky se objevují nejdříve na jiných, vyspělejších trzích. Je tomu tak i v případě nového přístupu k mobilním hrám. Jako první se demoverzí Java her v nově prodávaných mobilech dočkají Němci. Alespoň, že nám Telefonica O2 Czech Republic na Invexu ukázala TV vysílání v HDTV kvalitě, pět minut sledování a datový limit je v čudu.

O2 Germany uzavřelo smlouvu s vývojářským studiem Fishlabs a zákazníkům, kteří si koupí Nokii 6233, Sony Ericsson K610i a SE K800i (v plánu je rozšíření počtu podporovaných modelů), nabídne vyzkoušení her Planet Riders, Galaxy on Fire, Burning Tires, Robot Alliance a Heli Strike s možností stáhnout si „jedním kliknutím“ plnou verzi. Koupě hry proběhne klasicky, stržením odpovídající částky z měsíčního vyúčtování. Produktový manažer Ou tů při představení nové nabídky celkem jasnozřivě podotkl, že velká část uživatelů mobilních služeb ani netuší, že v ruce drží kapesní herní konzolu. Tak snad předinstalované hry v telefonu najdou, když tam zatím nenašli ty standardně dodávané.

Nové mobily s demoverzemi pěti her
V konkurenčním boji s levnější DigiTV chce UPC zaujmout zákazníky za každou cenu, nejlépe zadarmo. A proto nabízí možnost zkrátit si čas při čekání na smysluplný televizní obsah jednoduchými hrami. Zatím jsou v nabídce pouze tři, ale je mezi nimi elektronická veze oblíbeného sudoku. Pro hraní je potřeba platit za satelitní televizi UPC Direct a mít pronajatý set-top box Philips DSR 4101. Zbylé dvě hry se jmenují Honba za diamantem a Zamotaný traktor. Přístup ke hrám zajišťuje elektronický průvodce programem, k ovládání stačí dálkový ovladač a u tří her prý nezůstane.

Tato zpráva možná potěší současné diváky UPC Direct, ale těžko dokáže vyrovnat nepoměr v cenové nabídce mezi DigiTV a UPC. Ostatní zájemci o interaktivní zábavu bez internetu se mohou pomalu připravovat na reálný příchod digitálního pozemního vysílání, které přijde za pár let. Jeho součástí je totiž interaktivita na vyšší úrovni, včetně televizních her nebo možnosti sázet prostřednictvím dálkového ovladače. Jen se pánové v televizní radě a v dalších úřadech budou muset dohodnout, a taky bude muset Nova přestat trucovat a brzdit proces digitalizace žalobami. Více o digitálním vysílání samozřejmě najdete na bratrském webu Technet.cz.

Hry a drby zlepšují pracovní výkony
A zase ti Germáni. Němečtí vědci přišli se studií, podle níž unavení zaměstnanci pracují lépe, pokud si dopřejí několikaminutové rozptýlení. Během něj se prý mozek připraví na další náročné úkol. Mezi aktivity, které mají příznivý vliv na schopnost opětovně se soustředit, patří počítačové hry a sdílení kancelářských drbů. Kolega Malý by nejspíše přidal i dlouhé pohledy do výstřihů kolegyň. Pro firmy z toho pramení jednoduchý poznatek – zakazovat hraní Solitaire ve Windows je chyba. Stížnosti mohou zaměstnavatelé zasílat na adresu Hamburské univerzity.

Sony: Xbox je drahý
Američané o Australanech tvrdí, že jsou to legrační podivíni. Totéž tvrdí i o Kanaďanech, kteří slaví Díkuvzdání v jiném termínu. Na podivnosti Australanů, přes jejich přívětivost, nejspíš něco bude. Nebo jen mozek australského manažera Sony napadl neznámý virus a soudruh Michael Ephraim by měl vyhledat odbornou pomoc doktora House. V rozhovoru pro magazín The Age totiž označil za příliš drahý nejen Xbox 360, ale i Wii od Nintenda. To Wii, které stojí sotva polovinu toho, co si Sony řekne za Playstation 3.

Epheraim nebyl úplně smyslů zbavený, ceny totiž porovnával s Playstation 2, která se nebezpečně nízkou cenou chlubí i u nás. A také obrovskou zásobou her pro nejrůznější cílové skupiny. Vlastně bychom měli smeknout klobouk a gratulovat ke skvělému PR. Jenže to nejde, v kontextu dnešní diskuse o next-gen konzolách, kde Sony čelí obrovským rizikům a kritice za vysoké ceny, jsou vyjádření o předraženosti Xboxu 360 a Wii prostě trapná a úplně mimo. Ach jo.

Source oficiálně míří na Xbox 360, Xfire na Playstation 3
Obě hlavní next-gen platformy oznámily významné technologické posily. Valve oficiálně oznámilo podporu svého engine Source na novém Xboxu (s možností převodu všech titulů postavených na této technologii na Xbox), Xfire se zase skutečně stane komunikační platformou pro hry na Playstation 3, poprvé se objeví v online hře na hrdiny Untold Legends.

Nová verze Source je optimalizovaná pro hardware Xboxu 360 a plně podporuje i službu Xbox Live. Je pravděpodobné, že kromě her vydaných přímo Valve (Half-Life 2 Team Fortress 2) se na Xboxu dočkáme i her jiných vývojářů. Třeba SiN Episodes nebo připravovaného Dark Messiah Of Might & Magic.

Sony s Xfire zase po dlouhém období nejasných zpráv a spekulací veřejně představili výsledek své spolupráce. Nová platforma umožní komunikaci majitelů Playstation 3 s jejich protějšky vlastnícími klasická PC. Mezi nabízené služby bude podpora hlasové a video komunikace, sestavování výsledkových žebříčků a párování protihráčů.

Zoufalé manželky na prodej
I v Česku oblíbený americký seriál Desperate Housewives se dočkal dříve avizované podoby počítačové hry. Za dvacet dolarů se můžete stát novou ženou v domácnosti na předměstí Wisteria Lane. V roli milé ženušky budete objevovat tajemství svých sousedů v několika epizodách. Hru budou zpestřovat minihry jako je vaření, práce na zahradě nebo poker hraný s ostatními obyvatelkami kouzelné ulice. Ve hře se setkáte také s hlasem vypravěčky Mary Alice. Ten ale z české televize neznáte, k vaší velké škodě, protože česká dabérka nesahá herečce Brendě Strong ani po kotníky. Děj hry vytvořil Scott Sanford Tobis, scénárista seriálu. A nezkoušejte Susan přebrat Mika.

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

Další z rubriky

Který Assassin's Creed vás bavil nejvíc a který považujete za nejhorší?

Assassin's Creed 2

Dnešní anketa je určena fandům slavné série Assassin's Creed. Napište nám, který díl je podle vás nejlepší a proč a...

KOMENTÁŘ: Městská akce nemusí být jako GTA. Yakuza pohledem zelenáče

Yakuza 0

Herní série Yakuza bývá mnohými charakterizována jako japonská verze populárního Grand Theft Auta. Loňský prequel a...

KVÍZ: Jak dobře znáte éru, v níž vládl legendární PlayStation?

PlayStation

První konzole Sony PlayStation (PSX) se řadí k nejpřelomovějším konzolím všech dob. Řada z nás má hry jako Metal Gear...

Najdete na iDNES.cz