Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GameEkonom: Pikaču stále žije

  12:11aktualizováno  18. ledna 1:19
Zapomenuli jste už na žlutou mrchu? Nemluvíme o Telecomu, ale o jedné z nejprodávanějších her uplynulého roku! Máme i horší zprávy, cena Playstation 3 může zlomit rekordy.

Nedá se nic dělat, i třetí GameEkonom roku 2006 se znovu ohlédne za uplynulým rokem. Tentokrát ale bez velkých spekulací, naopak. NPD Group, spolehlivý zdroj informací o herním trhu ve Spojených státech, totiž zveřejnil informace o výkonu herního trhu v roce 2005. Protože jde o největší herní trh vůbec, je zajímavé podívat se, jak se dařilo herním vydavatelům a platformám v celkovém přehledu. Nejdůležitější zprávou přitom zůstává, že v uplynulém roce i přes nepříznivé předpovědi nedošlo k poklesu prodejů her. Naopak, za rok 2005 utržily vydavatelské společnosti více peněz, než kdy před tím. Tržby za herní software a hardware (jen herní přístroje bez započtení PC hardware) dosáhly výše 10,5 miliardy dolarů. Toto číslo je o 6 % vyšší než v roce 2004. Analytici však nepopírají, že vstup Xboxu 360 měl na celkové prodeje videoher negativní vliv. Náročnější zákazníci se pod vlivem příchodu nové generace konzol začali soustředit spíše na šetření. Prodeje her pro Xbox, Playstation 2 a GameCube poklesly v průměru o 12 %.

Jak už jsme se zmiňovali, záchranou jednotku představují kapesní hry a hračky. V roce 2005 se prodal software pro Game Boy, Nintendo DS a PSP v hodnotě 1,4 miliardy dolarů – o 42 % více než v roce 2004. Ještě více rostl obrat při prodeji handheldů – vzrostl o 96%! Největší radost z toho měla americká pobočka Nintenda, které patří 52 % tohoto tržního segmentu.
Bez ohledu na platformu uvedla NPD Group také seznam deseti nejprodávanějších her ve Spojených státech. Vyplývá z něj jasná dominance platformy Playstation2, které patří osm z deseti pozic.

 1. Madden NFL 2006 (PS2) Electronic Arts
 2. Pokemon Emerald (GBA) Nintendo
 3. Gran Turismo 4 (PS2) Sony Computer Entertainment
 4. Madden NFL 2006 (Xbox) Electronic Arts
 5. NCAA Football 06 (PS2) Electronic Arts
 6. Star Wars: Battlefront II (PS2) LucasArts
 7. MVP Baseball 2005 (PS2) Electronic Arts
 8. Star Wars Episode III: Revenge of the Sith (PS2) LucasArts
 9. NBA Live 06 (PS2) Electronic Arts
 10. LEGO Star Wars: The Video Game (PS2) Eidos

Pro kontrast, abychom nebyli tak Ameriko-centričtí, ještě obdobná čísla ze Země vycházejícího slunce. V roce 2005 se na trh oficiálně dostalo celkem 1 084 titulů, celkový počet prodaných krabic je 55,43 milionu, což je o něco méně než před rokem. Důvodem ke slabším kusovým prodejům je absence superhitů s prodeji dosahujícími několik milionů (nejúspěšnější hra roku se prodala v 1,17 milionu kopií). Celkově vzrostl herní trh v Japonsku o 6 %, lehký pokles software totiž nahradil o 50 % vyšší obrat prodeje herních zařízení.

Nejúspěšnějším japonským vydavatelem se stalo Nintendo s celkovým obratem 13,32 milionu dolarů (v jenech, ale kdo by to počítal). Do tohoto čísla patří i výsledky dceřiné společnosti The Pokémon Company, Pikaču je v Japonsku pořád ještě hit. Obrat Nintenda dvojnásobně přesahuje příjmy druhého největšího vydavatele Bandai. Další v pořadí jsou Konami, Sony a překvapivě neúspěšný Square Enix. Nintendu se dařilo i v Japonsku na poli hardware. Nintendo DS se stalo nejprodávanější hračkou s více než čtyřmi miliony prodaných kusů. Sony Playstation Portable s odstupem sekunduje, 2,23 milionu prodaných PSP stačí na druhé místo. Třetí s 2,13 milionu následuje Sony Playstation 2, další místa patří Nintendu – Game Boy Advance SP, Game Boy Micro a GameCube. Hodně vzadu je Xbox 360 (81 770 tisíc prodaných kusů), Game Boy Advance a první Xbox.

A nejprodávanější hry?

 1. Animal Crossing: Wild World (NDS)
 2. Gran Turismo 4 (PS2)
 3. Brain Flex (NDS)
 4. Nintendogs (NDS)
 5. World Soccer Winning Eleven 9 (PS2)
 6. Shin Sangoku Musou 4 (Dynasty Warriors 5) (PS2)
 7. Brain Age (NDS)
 8. Tamagotchi no PuchiPuchi Omisecchi (NDS)
 9. Kingdom Hearts II (PS2)
 10. Mario Kart DS (NDS)

Playstation 3 nemusí být levná
Xbox 360 při svém uvedení na trh posunul hranici, přidal ve srovnání s původním Xboxem sto dolarů na cenovce. Zákazníkům to až tak nevadilo, na eBay za nedostupné zboží platili i dvojnásobek. Co si troufl Microsoft, troufne si možná i Sony, její šéf opakovaně prohlásil, že Playstation 3 bude drahá. I když oficiální cena nebyla zatím oznámena, vývojáři a analytici tipují, že Playstation 3 může na trh vstoupit s cenou 499 dolarů.

Je jisté, že levněji než Xbox 360 se PS3 prodávat nebude, její výroba bude totiž ještě nákladnější, mimo jiné díky využití mechaniky Blu-Ray. Samostatné Blu-Ray přehrávače přitom na trh zamíří s cenou přesahující tisíc dolarů. Příklon k ceně 499 dolarů je zřetelný u vývojářů, kteří ale vystupují anonymně. Další odborníci tipují cenu kolem 450 dolarů, zatímco někteří pesimisté by nebyli překvapeni ani šesti nebo sedmi sty dolary za jednu PS3. Jen jeden výrobce her, se kterým mluvili novináři ze CNN, hovořil o udržení stejné ceny, jakou nasadil Microsoft u Xboxu 360.

Řeči o vysoké ceně mohou být marketingovým trikem. Sony něco podobného zařídila u PSP. Nejrůznější „zasvěcené“ komentáře hovořily i o ceně 500 dolarů. Přístroj na trh vstoupil s cenou 250, což je drahé na kapesní zařízení, ale ve srovnání s očekáváními trhu šlo vlastně o příjemné překvapení. Zatím můžeme jen přemýšlet, CES žádné novinky v této oblasti nepřinesl, snad to na E3 v květnu bude lepší.

Hollywood v Revoluci
Nintendo je „třetí vzadu“ v přípravě konzol nové generace. Hračka nazvaná Revolution má přinést revoluční způsob ovládání a hratelnost při využití méně výkonného hardware. Grafické jádro konzoly Revolution bude vyrábět Ati pod kódovým označením Hollywood. John Swiminer z Ati v rozhovoru pro web RevolutionReport.com upřesnil některé informace, které se nového čipu týkají. Nejzajímavější je tvrzení, že Hollywood nevychází z architektury žádné aktuální grafické karty pro PC. Stejně jako původní grafický chip pro GameCube jde o čip vyvinutý přímo pro specifické nasazení. Pravděpodobně jde o vylepšení aktuální grafiky GameCube, která nese označení Flipper. GC se co do technické kvality nemohla rovnat PS2 a Xboxu, tržní podíl Nintenda se tak u „televizních her“ snížil a nová generace pravděpodobně poměr sil nezmění. Nintendo ale nakonec může vyhrát alespoň v oblasti ziskovosti – Sony i Microsoft budou na své nové konzoly několik let doplácet.

Učitelé podporují hry ve výuce – v Británii
Marketingová agentura MORI při šetření ve Velké Británii zjistila, že by 59 % ostrovních učitelů zvážilo použití mainstreamových videoher pro výukové účely. Ještě zajímavější je zjištění, podle kterého to třetina dotázaných už udělala. Studie je součástí projektu „Učení s hrami“, které zavání oživováním starého Komenského mottem „Schola Ludus“ – Škola hrou. Další výsledky výzkumu ukazují, že celých 91 % respondentů přiznává hrám kladný vliv na rozvoj motorických funkcí a 60 % předpokládá, že hry mohou podporovat rozvoj myšlení a získávání znalostí v různých oborech.

Projekt Teaching with Games zkoumá praktické možnosti využití videoher ve výuce na třech titulech: Sims 2, Roller Coaster Tycoon 3 a Knights of Honor. Součástí projektu je i tvorba výukových plánů, které demonstrují vhodné použití her ve třídách. V českém prostředí nelze nepřipomenout i pozitivní her v originále na jazykové schopnosti hráčů. I když dnešní pařiči znají hlavně l33t sp33k, které často nerozumí, hráči MMORPG se nenásilně učí v angličtině běžně komunikovat.

A nakonec dobrá zpráva pro všechny, Český telecom změní technické parametry služeb založených na ADSL a ostatní operátoři budou následovat.

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Další z rubriky

Pět nejočekávanějších únorových her. Konečně vyjde český Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

Po ospalém lednu se kola herního průmyslu pomalu roztáčejí. Konečně vyjde očekávaná česká středověká hra Kingdom Come:...

KVÍZ: Jak dobře znáte éru, v níž vládl legendární PlayStation?

PlayStation

První konzole Sony PlayStation (PSX) se řadí k nejpřelomovějším konzolím všech dob. Řada z nás má hry jako Metal Gear...

Něco pro fandy World of Warcraft: rozdáváme pět sběratelek Legion

World of Warcraft

Aktuální expanze on-line hry na hrdiny World of Warcraft je na konci své cesty, do vydání další však zbývají měsíce....

Ford Focus 1,4 i Trend Plus
Ford Focus 1,4 i Trend Plus

r.v. 2010, naj. 87 343 km, benzín
154 900 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz