Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GameEkonom: Po násilí a sexu jsou na řadě sprejeři

  12:13aktualizováno  1:41
Halo 2 a kladivo na podvodníky *** Navy Training Excercise ke stažení *** US ARMY sjednocuje vývoj her s armádní tématikou *** ELSPA má nového šéfa, starý dostal místo v Eidosu *** Microsoft na Xboxu stále prodělává, ale ani mu to nevadí *** Atari má potíže se sprejery

Halo 2 a kladivo na podvodníky
3D střílečky hrané online jsou od svého počátku spojeny s fenoménem podvodníků, kteří hru upravují prostřednictvím nepovolených změn nastavení nebo pomocí externích aplikací tak, aby měli výhodu nad soupeři. Typicky jde o úpravu textur, která znamená, že hráč vidí „skrz zdi“ nebo zapojení automatického zaměřování – aimbotů (věřím, že mezi čtenáři jsou stovky lidí, kteří o tomto fenoménu vědí svoje). Jako reakci na snahu o podvodné získání výhody v online bojích začali výrobci her nasazovat řešení, která kontrolují integritu herních souborů, běžící aplikace a nastavení. Nejznámějším produktem, který hlídá regulérnost online bitev na platformě PC, je PunkBuster společnosti Even Balance, která spolupracuje přímo s výrobci her – aktualizace PunkBusteru probíhá v souvislosti s aktualizacemi celé hry a PB tak slouží svému účelu poměrně úspěšně. Hráči přitom většinou mají na výběr, zda chtějí hrát na serveru s podporou PB nebo bez ní.

Podvádění při hře online ale už není jen doménou PC, projevuje se také u konzol vybavených pevným diskem a modifikačním čipem, který umožňuje hráčům zasahovat do obsahu her. Přítomnost neautorizovaného čipu v zařízení je u online služby Box Live důvodem k odříznutí uživatele od obsahu, ale Microsoft nyní přišel k dalšímu kroku – „protipodvodnickou“ ochranu zabudoval do nového patche hry Halo 2 – tedy ne přímo Microsoft, ale vývojáři ze společnosti Bungie, která Microsoftu patří. AutoUpdate 4, který se stahuje přímo ze hry při připojení ke službě Box Live, obsahuje specializované nástroje na odhalení modifikací hry. Během prvních 24 hodin po vydání hry bylo zamezeno online hraní 2550 hráčům, jejich výsledky byly navíc odstraněny ze všech herních statistik.

Celkový počet zmražených herních účtů bude mnohonásobně vyšší, další záseky na pažbě Bungie přibudou v dalších dnech, instalace Autoupdate 4 je vyžadována pro připojení k herním serverům i přes stížnosti hráčů, kteří si kvůli nepovoleným úpravám herního kódu nyní update nemohou stáhnout. Inu, dobře jim tak.

Navy Training Excercise ke stažení
Když jsem psal o chystané hře Navy Training Excercise - Strike & Retrieve, vypadalo to všechno slibně. Hra byla vydána, ale zatím se jako skutečný hit netváří. Už předem bylo zřejmé, že autoři zvolí trochu jiný přístup, ale potřeba zapojení mozkových buněk nezní jako zásadní problém. Nicméně při pohledu na oficiální obrázky ze hry je celkem pochopitelné, že hra si podle uživatelů, kteří ji stáhli ze serveru FilePlanet, nezaslouží vaši pozornost – hodnocení 2,5 z 5 je na hru zdarma nízké, zejména ve srovnání s veleúspěšnou America’s Army.

Navy Training je narozdíl od AA hrou offlinovou, nenáročnou na výkon počítače a poměrně krátkou. Jenže když se podíváte na obrázky a uvidíte, že adept amerického vojenského námořnictva se v mořských hlubinách bude muset potýkat s jakýmisi zmutovanými rybami, jsou veškeré iluze o reálnosti hry v tahu. Uvidíme, co to udělá, až si hru stáhne více lidí, ale protože nejde hrát online, těžko se vytvoří stejná komunita nadšenců jako ta, kterou se může chlubit hra amerických pozemních sil. Svou kopii můžete získat na rozcestníku oficiálních stránek hry.

US ARMY sjednocuje vývoj her s armádní tématikou
Americké ministerstvo obrany a (útoku) to ale s videohrami jako nástrojem podpory zájmu o vojenskou službu myslí vážně. Svědčí o tom nejnovější krok, kterým je zahájení projektu pro komunitu vývojářů vojenských her (Department of Defense Games Developers' Community v rámci agentury DARPA), který má zastřešit vývoj všech vojenských her. Kromě seznamu "vojenských her" webová stránka projektu nabízí komunikaci mezi vývojáři, odborné články a rady týkající se designu her. Pokud nejste vývojáři, můžete DoD Game Community použít při výběru hry z vojenského prostředí.

Pod patronaci ministerstva se mohou dostat nejen hry tvořené jako rekrutační nástroje americké armády, ale další hry, které armáda využívá pro výcvik svých vojáků (Full Spectrum Warrior) nebo hry, jejichž autoři konzultovali s US Army realističnost – do této kategorie patří například SOCOM: U.S. Navy Seals nebo Ari Force Delta Storm. Nebojte, v seznamu her v přízni amerických vojáků nechybí ani Operation Flashpoint, na druhou stranu tu tak nějak přebývá třeba Starcraft nebo Soldier of Fortune (i když brutalita SoF je možná realitě blízko, jen bych nechtěl vidět armádu, jejíž vojáci ustřelují po zabití nepřítele mrtvole jednotlivé končetiny).

ELSPA má nového šéfa, starý dostal místo v Eidosu
Britská asociace herního průmyslu ELSPA oznámila jméno nového předsedy poté, co odstupující šéf organizace Scott Dodkins přijal nabídku stát se výkonným ředitelem vydavatelského domu Eidos. Vedení přebírá Andy Payne, který vede vydavatelskou společnost Mactertronic a vývojářskou společnost Just Flight, která se specializuje, překvapivě, na letecké simulátory. Místopředsedou ELSPA zůstává David Yarnton z Nintenda a nově se v předsednictvu objevují Mike Hayes ze Segy a Serhad Koro z Take Two Interactive. Vzhledem k tomu, že Británie je poměrně blízko, věřím, že se ELSPA nedostane do nesmyslného politického tlaku kvůli troše pochybného vzrušení ve hrách prodávaných pod ratingem M, jako se to stalo americké protistraně kvůli příliš horké kávě...

Microsoft na Xboxu stále prodělává, ale ani mu to nevadí
Nejdražší marketingová kampaň historie (pravděpodobně) se blíží k vyvrcholení. Uvedením Xboxu 360 by se měly zúročit investice učiněné v projektu Xbox. Od počátku a i doposud ztrátová divize zaměřená na vývoj a podporu herní konzoly Xbox brala současnou herní konzoly jako marketingovou přípravu pro další generaci herních zařízení, která představuje Xbox 360 a Playstation 3. Proč na to přichází řeč? Protože Microsoft zveřejnil své hospodářské výsledky. Ty jsou, jako obvykle velice dobré, pokud jste akcionáři redmondského výrobce software a špatné, pokud Microsoft pokládáte za ZLO.

Microsoft za čtvrtletí končící 30. červnem dosáhl obratu ve výši 10,16 miliardy dolarů. O 9 % více než ve stejném období před rokem. Provozní zisk společnosti za stejné období dosáhl výše 2,99 miliardy – Microsoft si tedy v meziročním srovnání pohoršil, důvodem bylo vyplacení 756 milionů dolarů jako výsledek soudních sporů. Pokud si tuto drobnost odmyslíte, uvidíte poměrně slušný nárůst ziskovosti.

Co se Xboxu týká, Microsoft zvýšil obrat o 22 % a snížil ztrátu své zábavní divize na 179 milionů dolarů v srovnání s 340 miliony před rokem. Když se podíváme na celoroční výsledky (MS končí hospodářský rok 30. června), pak se MS může chlubit rekordními počty prodaných Xboxů i her a dvěma miliony platících uživatelů služby Xbox Live.

Za uplynulý rok celá divize přes vyšší obrat prodělala 391 milionů dolarů, i přesto, jak velké je to číslo, Microsoft se v této oblasti polepšil – fiskální rok 2004 skončil pro zábavní divizi ztrátou ve výši 1,22 miliardy dolarů. Vzhledem k zisku z prodeje Windows, Office a serverových produktů má však Microsoft dost peněž snad i na to, aby marketingovou kampaň na podporu Xboxu 360 dovedl do zdárného konce. A to přes to, že čím vyšší prodeje Xboxu 360 budou, tím více bude společnost Microsoft v první fázi prodělávat. Stejně jako Sony, protože na hardware se u herních konzol opravdu nevydělává.

Atari má potíže se sprejery
Newyorský městský radní Peter Vallone si vzal na mušku další herní společnost kvůli tomu, jak by obsah její hry mohl zapůsobit na skvělou americkou společnost. Cílem útoku je Atari a jeho hra Getting Up: Contents Under Pressure (homepage), ve které se hráč dostává do role sprejera, který se snaží zanechat svůj grafický podpis na nejvýznamnějších budovách Velkého jablka. Podle radního jde o propagaci vandalství. Vallone kromě hrozeb, že se Atari dostane "pod tlak" (Under Pressure), přidal i politickou práci, prosadil zdvojnásobení pokut pro ty, kdo sprejem "vyzdobí" městské budovy a zákon, podle kterého je nelegální držení spreje neplnoletými (21 let). Možná bude stačit, když ze hry bude propadák, ale pokud ji bude doprovázet publicita, možná budou děti zvědavé, co na tom stříkání sprejem je... Stříkéééééééééééj!

A protože jsem celý týden poctivě pracoval a psal GameEkonoma, nezbyl čas na vlastní publikování. Ale reklamu na blog si neodpustím: Na tento odkaz radši neklikejte.
PS: všechno je jinak, z přetažení lidé píšou neuvěřitelné věci.

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

Další z rubriky

Zaostřeno na fenomenální ukázku The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II patřila na letošní herní akci E3 k nejdiskutovanějším hrám výstavy. Studio Naughty Dog hru...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v červenci

Red Faction Guerrilla Re-Mars-tered edition

Červenec patří v oblasti her k nejslabším měsícům v roce. Přesto jsme si řekli, že zkusíme vybrat pět kousků, které by...

Deset slibných her, které zapadly na herním svátku E3 2018

Satisfactory

Letošní E3 se nesla ve znamení velkých her, což se podepsalo na nedostatku pozornosti věnované menším projektům. Ori a...Najdete na iDNES.cz