Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GameEkonom: Šílený právník opět útočí

  12:15aktualizováno  1:43
Po útocích na hry GTA a Sims přichází floridský právník Thompson s výpadem vůči dvěma dalším hrám. Další zprávy z žumpy herního průmyslu zahrnují soud kvůli prodejům Playstation Portable, další problémy Atari nebo volání George Lucase po lepší umělé inteligenci.

Pevně doufám, že vás další zprávy týkající se bitvy moralistů se systémy hodnocení počítačových her v závislosti na doporučeném věku hráčů úplně neodradí od čtení GameEkonoma. Ono stačí, že se z GameEkonoma pomalu stává černá kronika říznutá Bleskem, protože mám problémy dodržet jednu ze zásad nezávislé žurnalistiky, tedy oddělení zprávy a komentáře. Snad mi tento prohřešek odpustíte, ostatně čtete herní periodikum, nikoliv konzervativní The Economist.

Pokud si vzpomenete, několik týdnů probíhá aféra „Hot Coffee“. Úprava hry umožnila přístup k sexuálně založené minihře, kterou naprogramovali zaměstnanci vývojářské společnosti Rockstar (obrázek a odkaz na video). Tato společnost nejprve trapně popřela, že by sexuální minihra byla skutečně z její dílny. Zde ale končí výtky vůči Rockstaru. Zveřejnění modifikace, která sexuální obsah zpřístupnila, vyvolalo novou vlnu projevů odporu k sexuálním a násilným tématům ve hrách a volání po znepřístupnění takového obsahu dětem.

O slovo se přihlásil nejen dlouholetý bojovník proti násilí a sexu ve hrách Jack Thompson, ale politickou polívčičku si začalo přihřívat i několik senátorů v čele se „spravedlivě rozhořčenou matkou od rodiny“ Hillary Clinton. Tato ostřílená politička získala sympatie, když na veřejnosti stále podporovala svého nevěrného manžela (ano, ten slavný incident se stážistkou, orálním sexem a pouzdrem na doutník, který se mimochodem dostal do několika počítačových her). Nyní se snaží bojem proti násilí a sexu ve hrách, které „kradou nevinnost našich dětí“, nabírat v předstihu body pro prezidentskou kampaň.

Celá kauza pokračuje, zatímco se čeká, jak dopadnou vyšetřování, nelení nejrůznější moralisté a startují další hony na čarodějnice. Již zmíněný Jack Thompson přispěchal hned se snahou o zákaz prodeje další hry od Rockstaru. Ve hře Bully (Šikana) se hráč dostává do pozice pronásledovaného chlapce, kterého týrají spolužáci a zasedli si na něj učitelé. Překvapivě nebude vaším úkolem terorizovat spolužáky, ale provést chlapce úspěšně systémem amerického školství a v ideálním případě mu najít přítelkyni. Thompson proti vydání této hry protestuje a vytáhl silný kalibr. Operuje totiž tvrzením, že tato hra může přispět k další tragédii, jako byla americká Columbine.

20. dubna 1999 došlo na střední škole v Columbine k útoku dvou žáků na školu, při kterém zabili 17 spolužáků a jednoho profesora. Jako jeden z možných motivů útoku bylo uvedeno také hraní násilných her. Tuto hypotézu zdůraznil i dokument vysílaný na stanici Discovery. Ve slušné společnosti, ve které mimochodem vědci hrozbu násilných her zpochybnili, by se chování pana Thompsona dalo označit za citové vydírání. A to přesto, že nějak nechápu, co Rockstar vede k vydání hry s takhle úchylným námětem. Dost možná je to ale jen reakce na neutěšený stav amerického školství (zejména státního).

K protestům proti vydání Bully se přidala řada organizací bojujících proti šikaně na školách a násilí obecně včetně Peaceholics, která mimo jiné požaduje také vrácení peněz všem, kdo si koupili GTA: SA, založení fondu pro oběti „carjackingu“, což je krádež automobilu za použití násilí vůči majiteli (vykopnutí řidiče z vozu je oblíbeným způsobem získání nového auta v herní sérii GTA) a omluvu za nárůst cen havarijních pojistek!

Další zářez na pažbě si chce Thompson udělat za hru Killer 7, kterou nabízí Capcom pro Playstation 2 a GameCube. Hra je v USA distribuována s doporučením M pro sedmnáctileté a starší, Thompson chce dosáhnout přehodnocení na AO, pouze pro dospělé. Thompson prozatím bombarduje emaily vydavatele, politiky i média. Svou snahu omezit distribuci hry opírá právník o to, že je ve hře sex, násilí i sprostá mluva. Hlavním důvodem mají ale být sekvence zobrazující naplno sex. Při pohledu na obrázky rozčtvrcených těl a stříkající krve nějak nechápu. Možná to má něco společného s filmem Umučení Ježíše Krista, tam také krev cákala na metry okolo a kromě článků o zhnusených divácích se nic moc nedělo, senát to neprojednával.

Ale není to tak tragické, pan právník Thompson má nejspíše ještě smysl pro humor. Těžko věřit, že obvinění ESRB z účasti na spiknutí s cílem narušit morální integritu americké mládeže myslí vážně. Mimochodem „sex naplno“ podle Thompsona představuje zobrazení dvou oblečených lidí, z nichž jeden vzdychá. Tak mě napadá, spadnul Thompson z višně nebo vážně neví, jak vypadá realistické zobrazení sexuálního aktu? A viděl ten člověk vůbec někdy v posledních dvaceti letech nějaký film s ratingem 12+? Jestli ne a odhodlá se k tomu, tak pámbu potěš Hollywood.

Sony žaluje Honkongského prodejce kvůli PSP
Z veselejšího soudku: Sony Europe se rozhodla, že si nenechá kazit obchody a žaluje hongkongský online obchod Lik-Sang.com za to, že si dovolila prodávat PSP i zákazníkům z Evropy. Sony přitom oficiálně do Evropy zatím PSP nedováží. Podle žaloby porušil Lik-Sang obchodní známku společnosti (!?), Sony požaduje soudní příkaz, který hongkongskému obchodu zakáže prodávat do Evropy. Podle vyjádření Sony ale nejde o porušení trademarku, ale o svévolné nezákonné narušení obchodních zájmů Sony v Evropě. Škoda, že tento zájem vypovídá spíše o neúctě k evropským zákazníkům, kteří na novou hračku od Sony musejí čekat nejdéle. Lik-Sang se měl dopustit také porušení autorských práv Sony, když na webu zpřístupnil manuál k PSP.

Podle marketingového ředitele je krok Sony nepochopitelný a nemá oporu v zákoně, podle Pascala Clarysse se Sony právě dopouští nejagresivnějšího chování vůči svým zákazníkům v třicetileté historii videoher, když chce omezit dostupnost japonských her a zařízení fanouškům z jiných zemí. Japonská kultura, včetně té elektronické, přitom získala po celém světě tisíce obdivovatelů, kteří obchodují s komiksy i videohrami dlouhá léta. Evropanům se po devíti měsících čekání trochu uleví, oficiální uvedení PSP na trh má proběhnout „už“ 1. září, ale ani tak nebudou k dispozici všechny hry, které jsou v nabídce japonských obchodů. O cenové politice Sony, která účtuje Evropanům ceny vyšší i o desítky procent raději ani nemluvě. Lik-Sang nicméně stále přijímá objednávky.

Atari opět škobrtá
Po zprávě o finančních výsledcích z minulého týdne tu máme další sýčkování o osudu slavné herní značky, která nyní patří francouzským Infogrames. Atari hrozí po odchodu ředitele Thomase Mitchella nucený odchod z burzy Nasdaq. Důvodem je porušení pravidla 4350, které vyžaduje, aby v auditorské komisi společnosti seděli alespoň dva lidé, z nichž nejméně jeden musí být certifikovaným finančním odborníkem. Atari má čas do 17. září, aby Nasdaqu představila plán řešení této situace, nelze ale předpokládat, že by společnost nikoho nesehnala.

Výkonný ředitel Mitchell a další člen představenstva Capparo opustili společnost po dvou letech kvůli nespokojenosti s vývojem společnosti a nulového pokroku v oblasti odloučení od Infogrames. Vlastně je až s podivem, že to Atari ještě nezabalilo úplně nebo se alespoň nesoustředí pouze na kapitalizaci minulých úspěchů. Herní zařízení Flashback s prehistorickými hrami zaznamenalo takový úspěch, že byla vydána i verze 2 s novými hrami. Tak na co prodělávat miliony na nějakých pochybných nových hrách, které stejně nebudou patřit ke špičce?

Lucas hovořil o hrách
Režisér George Lucas je v herní komunitě oblíben a rádi ho mají i vývojáři. Proto se účastnil kromě jiného konference SIGGRAPH v Los Angeles, kde držel hlavní přednášku. V rámci svého proslovu věnoval největší pozornost problematice umělé inteligence v počítačových hrách a technologii pro rozpoznávání hlasu. Podle Lucase je potřeba, aby bylo možné na hru mluvit a dostávat hlasové odpovědi. Na tomto úkolu hodlá pracovat se svou společností LucasArt.

Podle Lucase pokročilá umělá inteligence nabídne nejen opravdivou výzvu, ale posune také možnosti příběhové roviny. Z bezduchých stříleček by se tak podle Lucase mohla stát skutečná akční dramata. Tato vylepšení jsou ale ještě daleko, určitě jimi nebude vybavena hra Star Wars Battlefront II, kterou LucasArt chystá na listopadový trh. Po jejím vydání bychom se ale měli dočkat nových her bez využití světa Hvězdných válek.

Věřím, že se za týden setkáme u GameEkonoma znovu, a že už nebudeme řešit křížové tažení proti hrám, které zobrazují trochu násilí a sexu. Snad se do té doby nezabiju, nemám k tomu občas daleko.

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...

Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Kupujete někdy sběratelské edice?

Vývoj počítačových her, jejich obalů a bonusových materiálů

Ne každému stačí krabička se hrou, či jen digitální kód ke stažení. Většina očekávaných her je k sehnání v různých...

Kam kráčí herní průmysl? Letošní E3 naznačila nové trendy

E3 2018

Každoroční herní šílenství s názvem E3 už oficiálně skončilo a před námi jsou teď naopak dva měsíce relativního klidu....

Metro: Exodus ukáže Rusko zdecimované jadernou válkou

Metro: Exodus

O herní adaptaci značky Metro neslyší naši čtenáři poprvé. Exodus je přímým pokračováním předchozích dílů Metro: 2033 a...Najdete na iDNES.cz