GameEkonom: Sony si půjčuje na výrobu PS3 stamiliony

  12:11aktualizováno  12:13
Sony nemá na výrobu PS3 vlastní zdroje ***Občasní hráči jsou hardcore *** Microsoft nabídne levné hry přes Empire *** Počítačová hra pomůže s rozvodem *** A tady budou Bulhááááři

Konečně nějaká fakta, která vnesou do boje Sony a Microsoftu o dominanci nad obývacím pokojem nějaké světlo. Společnost Sony potvrdila, že si minulý týden vypůjčila 80 miliard yenů (698 milionů dolarů/ 15,5 miliardy korun) na rozšíření výroby a zvýšení schopnosti firmy reagovat na proměny trhu. Sony si půjčila od konsorcia 20 japonských finančních institucí, kteří nabídli lepší podmínky, než jaké by Sony získala vypsáním dluhopisů. Pro Sony jde o první půjčku za posledních 10 let, což ukazuje na vážnost současné situace a odhodlání Japonců poprat se s nepříznivou situací nejen v oblasti konzol nové generace, ale také na trhu spotřební elektroniky. Kromě nákladné PS3, na níž Sony prodělá kalhoty obdobně jako Microsoft na Xboxu 360, se Sony musí smířit také s počátečními ztrátami na produkci Blu-Ray přehrávačů, které by se na trh měly dostat koncem roku (PS3 BR jednotku obsahuje také, jen pro připomenutí).

Mluvčí Sony na zprávě, která může mít negativní podtext i proto, že analytici nedávno snížili hodnocení finanční stability Sony o jeden mezistupeň, vyzdvihl její pozitivní stránku. Sony se podařilo získat více peněz, než původně očekávala při zvažování dluhopisů. Půjčené peníze půjdou podle Sony na „různé účely“ a že společnost plánuje investovat dalších 460 miliard yenů do svých výrobních kapacit. Tato částka bude věnována na výrobu polovodičových součástek a LCD obrazovek ve spolupráci s korejským Samsungem.

Obrovská půjčka není jediným vývojem v boji o trh nextgen konzol. Stále pokračují slovní půtky o cenách, které hrozí, že v případě PS3 budou výrazně vyšší nejen v případě samotného herního zařízení, ale také u her. Je docela neuvěřitelné, že by Sony zvýšilo cenu her nad úroveň titulů pro Xbox 360, ale vystoupení prezidenta americké pobočky Sony tomu nasvědčuje: „nebijte mě, pokud hry budou stát více než 59 USD, určitě to ale nebude 100 dolarů.“

Vysoká pořizovací cena konzol i her začíná trochu děsit i vývojáře a vydavatele her, v Japonsku, Evropě i USA. Většina z jejich představitelů samozřejmě drží basu a říká, že Sony jistě bude úspěšná, pokud dokáže využít potenciál brutálního výkonu PS3 a pokud dokáže přesvědčit zákazníky, že to není jen hračka, ale také skvělá investice pro milovníky filmů. PS3 totiž bude pravděpodobně nejlevnějším přehrávačem Blu-Ray disků. Marketing mělo Sony vždycky dobrý, takže uvidíme. Zůstává i naděje, že si s námi Sony jen hraje a PS3 nakonec bude levnější. Zatím ale vládnou obavy a nejistota. Jisté je jen to, že o vítězi bitvy gigantů rozhodne už příští rok a nejtvrději se bude bojovat v Evropě.

Občasní hráči jsou hardcore
Tzv. Casual Gamers, tedy lidé, kteří hry hrají jen občas a spíše ty jednodušší kousky, nejsou až tak úplně náhodní hráči. Velká část z lidí, kteří hledají zábavu na stránkách se hrami ve flashi , tuto činnost vyhledává 9x a vícekrát týdně. Vyplývá to alespoň ze studie, kterou provedla společnost Macrovision prostřednictvím své služby pro občasné hráče Macrovision Trymedia. Výzkumu se zúčastnilo 789 hráčů, což není tak velké číslo, ale ve světě sociologických výzkumů jde o velice rozsáhlý vzorek populace. A z těchto téměř osmi set lidí cekem 37 % hraje každý den, některé dny dokonce vícekrát. Ani další ukazatel, délka herní seance, nesvědčí o náhodném a občasném hraní. Celých 66 procent dotázaných totiž pokaždé hraje nejméně hodinu a 31 % se hraní věnuje i dvě hodiny v jednom zátahu.

Proti předpokladům jde i další zjištění. 73 % respondentů totiž tento typ her hraje po večerech a nikoliv o přestávce v práci. Více než polovina, 55 %, hraje také o víkendech a 48 % lidí se hraní věnuje, když jsou sami doma. Další údaj dopovídá již zavedeným stereotypům – nejčastěji na webu hrají ženy, tvoří 71 % hráčské populace. Co se věku týká, 37 % procent respondentů patří do kategorie 35-49 let, 28 % je ve věkové skupině 50-60 a 60 % ze zkoumaných žen nemá děti pod osmnáct let ve společné domácnosti. To kdybyste snad asi hledali nějakou Desperate Housewife.

Nejpopulárnější mezi hráči jsou skládačky a logické hry (hraje je rádo 67 % lidí), karetní hry (44 %), strategie (35 %) a akce (34 %). To vše bez podrobnějšího vysvětlení, ale celkem to odpovídá profilu typického hráče (hráčky) webových her. Respondenti prozradili i své koníčky: zviřátka, cestování, rukodělné práce, nakupování a zahrádku. Asi samý důchodce. Nicméně pro vývojáře her to mohou být velice zajímavé informace. Stejně tak je nejspíš zaujme, že lidé, kteří hrají webové hry poměrně často koupí hru, kterou si zadarmo vyzkouší – zakoupení hry po vyzkoušení přiznalo 70 % respondentů. Na tom je vidět, že průzkum probíhal v USA. Nejen, že u nás by takové procento bylo sotva jednomístné, ale lišily by se i ty hráčské návyky, hraní v pracovní době je u nás přeci jen stále populární.

Microsoft nabídne levné hry přes Empire
Empire Interactive podepsalo s Microsoftem dohodu o publikování sedmi nových her z dílny Microsoft Game Studios pod hlavičkou levné edice Xplosiv, zároveň došlo k prodloužení předchozích licenčních ujednání. Nové tituly popsané v dohodě zahrnují Age of Empires: Collectors Edition, Age of Mythology a Rise of Nations, které budou na trh uvedeny ještě letos. Smlouva se týká také přídavků Age of Mythology: Titans, Dungeon Siege: Legends of Aranna a Rise of Nations: Thrones & Patriots, které se na trh dostanou s nálepkou Explosive později. Všichni jásají, alespoň podle citací v tiskové zprávě, které z prodeje za hubičku dělají „vážně velkou věc“.

Počítačová hra pomůže s rozvodem
Rozvod je poměrně traumatická záležitost. Jako muž přijdete o teplé večeře, vyprané a vyžehlené prádlo a další výhody, které soužití s člověkem opačného pohlaví občas přináší. Mnohem horší je to ale pro dítě, které se musí vyrovnat se ztrátou rodinné pohody. Společnost Zipland Interactive se rozhodla dětem pomoci a na základě psychologických výzkumů vyvinula hru pro děti z rozvrácených rodin. Software jim má pomoci pochopit situaci a vyrovnat se s ní. Cílovou skupinou jsou děti ve věku 7 – 13 let. Hra má také podpořit komunikaci mezi dětmi a rodiči a provádět je rozhovory na citlivá témata. Hra se jmenuje "Earthquake in Zipland" a podle výrobce za ní stojí léta práce malé skupiny dětských psychologů. I šéfem firmy je psycholog s 25letou prací. Zipland pracuje i na dalších titulech, které budou pokrývat problematická období dětského vývoje. Třeba to někomu pomůže.

A tady budou Bulhááááři
Bulharsko si pro expanzi zvolil francouzský vydavatel Ubisoft, který v Sofii zřídil nové vývojové studio. Tento krok je v souladu se strategií interního vývoje klíčových titulů. V současnosti pracuje pro Ubisoft v Bulharsku 21 lidí včetně 11 zkušených veteránů, kteří se podíleli na dokončení leteckého simulátoru Blazing Angels: Squadrons of WWII pro Xbox 360.

Šéfem studia bude Alexandru-Ion Radu, který ponese odpovědnost za nábor zaměstnanců a jejich zaškolení. Do konce roku by řady Bulharského týmu mělo rozšířit dalších 40 lidí. Studio již pracuje na další hře – PC konverzi Rayman Raving Rabbids a také na převodu detektivky podle televizního seriálu CSI: 3 Dimensions of Murder pro konzoly. A doufaj, že dílko se podaří, a když ne, no tak zas budou Bulhaři.

Autor:

Nejčtenější

Counter-Strike je nově zdarma a někteří hráči to špatně nesou

Review bombing hry Dota 2

Legendární střílečka přešla před pár dny do režimu free 2 play a mnoho zkušených hráčů to Valve nedokáže odpustit. Bojí...

Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

Assassin’s Creed Odyssey

Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

Test: šest výkonných notebooků nejen pro hráče. AMD výkonově vede

Test herních notebooků

Vyzkoušeli jsme šestici notebooků určených zejména pro náročné hráče. Dva z nich neudělají ostudu ani v kanceláři nebo...

KVÍZ: Poznáte herní hity podle reklamních obrázků?

Herní kvíz

Načančané reklamní obrázky jsou jedna věc, realita druhá. Mají vůbec propagační obrázky se samotnou hrou něco...

Nejvyhledávanější herní postavou roku na Pornhubu je Bowsette

Jedna z možných podob princezny Bowsette

Server Pornhub zveřejnil statistiky za loňský rok, ze kterých vyplývá, že nejoblíbenější videoherní postavou je...

Další z rubriky

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v prosinci

Super Smash Bros. Ultimate

Konec roku se nezadržitelně blíží a s ním i poslední várka herních novinek. Kromě nich se však řada zvučných jmen...

Hlasujte pro nejlepší hru letošního roku na PlayStation 4

Prezentace God of War

Čtenářská anketa Hra roku 2018 na Bonuswebu pokračuje hlasováním v kategorii nejlepších her na konzoli PlayStation 4 od...

Hlasujte pro nejlepší PC hru letošního roku

Assassin’s Creed Odyssey

Čtenářská anketa Hra roku 2018 na Bonuswebu startuje hlasováním v kategorii nejlepších her na PC. Zvolit můžete až tři...

Najdete na iDNES.cz