Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GameEkonom: Sony válčí s crackery o čistotu PSP

  12:00aktualizováno  9. května 11:57
Reverzní inženýrství, spousta znalostí a odhodlání vyústily ve zveřejnění první cracklé hry pro kapesní zařízení Sony Playstation portable. Háček je v tom, že ačkoliv se podařilo hru zkopírovat, není možné ji na PSP spustit. Najdou ""zlí hoši"" způsob, jak Sony přelstít? Kromě pohledu na zabezpečení PSP tu máme další novinky o Xboxu 360 a hned tři zákony omezující prodej her.

Asi největší mediální odezvu v minulém týdnu vyvolal první pokus o nelegální kopírování obsahu nabízeného na speciálních discích pro Sony Playstation Portable. Prolomení ochrany proti kopírování je vždycky velká věc. Pro společnosti dodávající chráněný obsah znamená velkou ztrátu, pro piráty velkou radost a pro novináře velké titulky. V případě prolomení ochrany u her Vampire Chronicle a Ridge Racers je situace tak trochu komická, jako v pohádce o chytré horákyni - ochrana je prolomená a není prolomená.

Na výměnných sítích už se obrazy těchto dvou herních titulů objevily, členům skupiny Paradox se podařilo z proprietárních UMD disků vydolovat potřebná data, ale tato data jsou k ničemu, neexistuje způsob, jak je dostat do PSP. Obrazy her dostupné ve výměnných sítích jsou ve formátu ISO9669 , který slouží pro záznam běžných CD a DVD. Data tak lze vypálit na obyčejná CD nebo DVD média. Sony Playstation Portable ale pracuje pouze s disky ve formátu UMD, který nelze vypálit na dnes dostupných mechanikách s dostupným software a firmware pro tyto mechaniky. Protože jiný datový formát PSP nepřeje, mohou si úspěšně cracknuté hry zájemci pouštět akorát tak z okna, zato s velkou parádou.

Sony rozhodně neplánuje uvolnit vypalovačky UMD formátu, což znamená, že ochrana PSP her je poměrně silná a má šanci i ve výhledu do budoucnosti. Podle jednoho z vývojářů, kteří pracují na hrách pro Sony Playstation, existuje určité riziko, že crackeři přijdou na způsob, jak pirátské verze her do PSP dostat prostřednictvím paměťových karet Memory stick. Ani tato cesta nebude jednoduchá, první překážkou je samozřejmě kapacita Memory sticků, ale to je jen finanční bariéra, nepříliš výrazná, mnohem důležitější je skutečnost, že z Memory sticku lze spouštět pouze aplikace s elektronickým podpisem Sony.

Podle některých zpráv se už na PSP podařilo spustit z paměťové karty nepodepsanou aplikaci, ale podle všeho to bylo možné pouze na prvních PSP distribuovaných v Japonsku, ty obsahovali drobnou chybu, která umožnila obejití ochrany, do USA a Evropy se tyto PSP nedostaly. Situace s PSP připomíná vývoj u GameCube od Nintenda, první cracknuté verze se objevily poměrně brzy po uvedení přístroje na trh, ale než se našel způsob, jak pirátské verze spouštět, trvalo to mnohem déle a doposud je relativně obtížné pirátské hry na GameSube pouštět.

Xbox 360 na fotkách z mobilu - Microsoft se vykašlal nejen na herní novináře, ale nakonec tak trochu nakašlal i divákům MTV - první Xbox viděl někdo jiný - banda celebrit na večírku v Los Angeles. Díky fotoaparátu v mobilním telefonu někdo z účastníků párty vynesl obrázky samotného přístroje i řady příslušenství. Xbox podle těchto fotografií nevypadá příliš elegantně, potvrdil se prohnutý tvar i možnost vertikálního i horizontálního umístění zařízení. Působí ale štíhleji než současný černý Xbox, a to prý černá zeštíhluje. V těle přístroje jsou dva sloty na paměťové karty, DVD mechanika, na jedno stranu Xboxu bude možné připojit pevný disk a zařízení disponuje konektory pro další příslušenství, které zatím zůstává tajemstvím.

Jméno přístroje Xbox 360 vychází z nového ovládacího prvku na joysticku - k obvyklým tlačítkům a páčkám přibyla koule připomínající trackbally - to znamená nejen možnost nahrazení myši, ale nejspíše i nějaké další vychytávky. Ovladač samotný je bezdrátový, kabel je potřeba pouze pro nabíjení integrovaného akumulátoru. Na fotografiích se objevila ještě videokamera a sluchátka s mikrofonem. Oficiální představení Xboxu už je nedaleko, jen dvakrát se vyspíte a na MTV proběhne slibovaná show, další detaily Microsoft odhalí na E3, která začíná 16. května. Už aby to bylo, spekulace a mizerné obrázky vycházejí z módy.

Hry a zákony 1 - omezováni prodeje her s nevhodným obsahem dětem je v poslední době moderní, spoustu zlé krve udělali aktivisté, kteří se ohánějí politickou korektností jako hladový Japonec jídelními hůlkami. Jen za uplynulý týden se média zaobírala třemi různými zákony tohoto typu. Prvním z nich je zákon upravující prodej her nezletilým v kanadské provincii Manitoba - tamní parlament schválil zákon před rokem, v červnu pak tento zákon vstoupí v platnost. Podle tohoto zákona hrozí každému, kdo prodá nebo půjčí někomu pod 18 hru označenou jako Adults Only (pouze pro dospělé), že zaplatí 5 000 kanadských dolarů pokuty. Hry s ratingem Mature potom bude možné kupovat a hrát až od 17 let. Vzhledem k tomu, že přístup nezletilců k násilným a sexuálním hrám omezují prodejci už nějakou dobu, neočekávají se žádné problémy ani demonstrace frustrovaných nedospělých hráčů. Obdobné zákony platí již v provincii Ontario a Nova Scotia.

Hry a zákony 2 - guvernér Rod Blagojevich navrhl zákon na omezení prodeje her v americkém státu Illinois a dočkal se úspěchu, komise státního senátu návrh zákona schválila poměrem hlasů 6:2. Zákon zakazuje prodávat hry nezletilým, pokud obsahují násilí včetně stínání hlav, mrzačení, zohyzdění nebo znásilnění. Problém je podle řady odborníků ve vágnosti definic. Například v podstatě dětská hra Lego Star Wars je podle této definice násilná hra, jen chybí znásilňování. Zákon navíc ignoruje americký ratingový systém ESRB. K projednávání celým senátem zákon postoupí po vyjasnění problémů s označováním her a stanovení výše pokut za porušení zákona.

Hry a zákony 3 - do třetice všeho dobrého a zlého Obdobný zákon jako v Illinois předložili zákonodárci také v Kalifornii, zde se však komise rozhodla zákon k projednávání nedoporučit. Nakonec ale při druhém čtení po přičtení hlasu jednoho nepřítomného člena komise zákon dostal potřebnou podporu těsnou většinou 6:4 a zákon tak může přijít na program schůze senátu. Podle tohoto zákona mají být nevhodné hry označeny nálepkou s varováním a zákazníci budou muset při nákupu předložit identifikační průkaz. Prodejcům bude hrozit za prodej označené hry bez kontroly věku zákazníka 1000 dolarů za každou hru, stejně tak za každou hru, která nebude označena patřičnou nálepkou.

Právní situací kolem herního průmyslu se bude zabývat dokonce specializovaná konference Gamer Technology Law pořádaná letos v červenci v americkém Seattlu. Předmětem konference budou přednášky o aplikaci prvního dodatku americké ústavy na obsah videoher, softwarové pirátství i patentové zákony.

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Další z rubriky

Legendární hráč zapsaný v Guinessově knize rekordů je podvodník

Todd Rogers

Americká organizace Twin Galaxies, která se zabývá sledováním a ověřováním herních rekordů, zrušila všechny rekordy...

Tactical Assault Commander Pro je mini klávesnice a myš k PlayStation 4

Tactical Assault Commander Pro

Tactical Assault Commander Pro je oficiálně licencované příslušenství k PlayStation 3 a 4, které výrazně usnadní hraní...

KVÍZ: Jak dobře znáte éru, v níž vládl legendární PlayStation?

PlayStation

První konzole Sony PlayStation (PSX) se řadí k nejpřelomovějším konzolím všech dob. Řada z nás má hry jako Metal Gear...

Najdete na iDNES.cz