Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GameEkonom: Terminátor proti sexu a násilí

  12:12aktualizováno  3:46
Vrah se vymlouvá na GTA, dostane smrtící injekci *** Schwarzenegger nechce násilí ani sex *** Microsoft očekává nedostatek Xboxů v Evropě *** V Německu se už kradou *** Mládež se odvrací od hraní

Násilí a hry, hry a násilí, násilné hry, hravé násilí, násilí ve hrách, hry v násilí. Zvykejte si, debaty o vlivu násilí a sexu ve hrách na lidskou společnost se už asi nezbavíme. Uplynulý týden proběhl v podstatě ve znamení dvou věcí – herního násilí a chystaného příchodu Xboxu 360. Nejvíce publicity se dočkalo očekávané rozhodnutí Terminátora v guvernérském křesle státu Kalifornie. Arnie nakonec proti očekávání podepsal zákon s poetickým označením AB1179, který zavádí pokutu až 1000 dolarů každému, kdo nedospělému jedinci prodá hru obsahující virtuální násilí nebo erotiku. Závadné hry budou muset být označeny výraznou čtvercovou nálepkou o rozměru 5 centimetrů. Nápis "hraní může zabíjet" prozatím chybí.

Na tiskové konferenci poslední akční hrdina prohlásil, že je opravdu šťastný, že tento zákon může svým podpisem uvést v platnost. Velký Rakušan uvedl, že tento zákon umožňuje rodičům rozhodovat o tom, co jejich děti hrají. V rámci zachování dobrých vztahů s výrobci her, kteří mají v Kalifornii sídlo, guvernér také uvedl, že věří v potenciál videoher a pokládá je za skvělou věc.
Zástupci herního průmyslu ze zákona takovou radost nemají, pokládají ho za protiústavní a chystají žalobu, která by zákon zmírnila. Schwarzenegger z celé situace také není nadšený, dostal se do tlaku ze strany zastánců represe násilí ve hrách i liberálů. Až do minulého týdne to vypadalo, že guvernér využije možnosti nechat zákon vejít v platnost bez přímého zásahu, jeho ignorování, do doby, než má vejít v platnost. Nakonec podlehl.

Možná za to může další zpráva spojená s fenoménem násilných her. Dvacetiletý mladík, který po neúspěšné krádeži automobilu zabil tři policejní důstojníky zbraní jednoho z nich, byl odsouzen k trestu smrti. Poprava bude provedena podáním smrtící dávky jedu injekční stříkačkou. Pokud hledáte vztah ke hrám, věřte, že existuje. Mladíkovi právníci postavili obhajobu na snaze zbavit vraha zodpovědnosti tvrzením, že své činy nekontroloval. Za vše mohla podle absolventů elitních právnických fakult hra Grand Theft Auto, kterou hrával na své Playstation 2.
Rozhodnutí soudu dává jistou důvěru ve zdravý lidský rozum. Porotu ani soudce tato obhajoba nepřesvědčila. Porota se shodla na vině, soud rozhodl o výši trestu. Z pohledu soudních sporů, které se týkají násilí a sexu ve hrách je rozhodnutí soudu důležité. Tvoří precedens, který budou všechny strany soudních sporů brát v potaz při dalších přích obdobného typu. A není jich málo, kromě babičky, která koupila nezletilému chlapci vědomě násilnou hru a cítí se poškozená, že v ní bylo možné odemknout sexuální obsah, tu jsou i pozůstalí po zastřelených policistech. Ti chtějí od vydavatele série GTA odškodnění za to, že tento ďáblův produkt způsobil smrt jejich synů, otců, bratrů, strýců... Při vší úctě k mrtvým policistům: "Nasrat, jo, nasrat!"

Xbox 360 – nedostatečné zásoby a opoždění start v ČR
Pokud jsem neodolal použití jadrného verše Karla Kryla v případě snahy některých lidí vytřískat kapitál na neštěstí jiných i svém, v případě Microsoftu a Xboxu 360 k tak emotivním výrazům není třeba sahat. I když, určité zklamání tu je. A přiznává to ten nejpovolanější z povolaných, vicepresident společnosti Microsoft pro oblast herní zábavy J Allard. Spojení "some disappointment" použil mr. Xbox na setkání s novináři X05 v Amsterodamu, když přiznal, že uvedení Xboxu 360 na trh ve všech hlavních oblastech v minimálním časovém rozpětí s sebou pravděpodobně přinese nedostatky v zásobování.
Nemožnost koupit si Xbox 360 v první vlně způsobí určité zklamání zákazníkům i prodejcům. Allard ale evropské novináře ujišťoval o tom, že Evropa nebude nedostatkem Xboxů 360 trpět více než ostatní regiony. Microsoft se rozhodl, že bud lepší čelit menšímu hněvu části neuspokojených zákazníků rovnoměrně rozestřených po zeměkouli, než aby se nechal pronásledovat tiskem v Evropě nebo prohrál boj o trh v Japonsku uvedením Xboxu 360 jen v jednom či dvou teritoriích a ignorováním ostatních.

Nás se bohužel starosti o získání Xboxu hned z první dodávky netýká. Do České republiky bude dovoz oficiálně zahájen později, pravděpodobně na jaře 2006, i když stále platí, že se v prodejní síti nejspíše nějaké nové hračky objeví už před vánoci v řetězcích se zahraničními majiteli, kteří si dokáží zásoby vybavit díky svým mateřským společnostem. Akce X05 přinesla představení několika her pro Xbox 360. Microsoft potvrdil, že při uvedení Xboxu 360 by měly na trhu být všechny ti hry vyvíjené přímo Microsoftem (a 14 dalších včetně Elder Scrolls IV: Oblivion), i když to nemusí nutně takhle dopadnout. Microsoft si nemůže dovolit dodat na trh nehotový produkt, taková chyba se neodpouští a samotný hardware úspěšnou herní platformu neudělá.

Xboxu 360 už možná hrozí pirátství
Microsoft se ve vztahu k Xboxu 360 musí vyrovnat se jiným problémem. Ze skladu v Německém Durenu někdo odcizil deset vývojářských sad, které obsahují modifikovaný hardware použitý v Xboxu 360. Microsoft se obává, že se tyto nástroje dostanou do rukou zlých hochů, kteří na jejich základě vyvinou způsob, jak obejít ochranu proti spouštění neautorizovaného kódu. Skutečnost, že se kvůli krádeži nejspíše opozdí vývoj některých her o pár týdnů, je v tomto případě marginální problém.
Na internetu se už po pár dnech od krádeže objevily fotografie vývojových sad s přemazanými sériovými čísly. Policejní zátahy v Rakousku a Německu přinesly výsledek v podobě tří objevených vývojářských sad, dalších sedm se ale policii nepodařilo dosud odhalit. Piráti tak budou mít usnadněnou práci. Microsoft ovšem podle tvrzení J Allarda k problematice pirátství na Xboxu 360 přistoupil prakticky – s vědomím, že se "to stane". Vyšší prosazení online hraní, byť s bezplatnou službou, má působit jako lepší forma protipirátské ochrany – s modifikovaným Xboxem online služby nepůjde využívat.

Mládež se odvrací od hraní
Analytická společnost Piper Jaffray oznámila výsledky svého desátého šetření zvykům mládeže a jejich vztahu ke značkám, které provádí každé dva roky na amerických teenagerech. Součástí studie je také vztah mladíků a mladic k počítačovým hrám. Pracovníci v terénu hovořili s celkem třemi tisíci studenty ze Spojených států a Kanady. Sedm set rozhovorů proběhlo osobně, dalších 2 270 respondentů se účastnilo online průzkumu.
Výsledky tohoto snažení ukazují, že 79 % domácností s dítětem středoškolského věku je vybaveno nejméně jedním herním zařízením, alespoň jednou měsíčně s videohrami tráví čas 58 % respondentů. Pokud jde o podíl značek, 68 % studentů má doma Playstation 2, 50 % studentských domácností disponuje Xboxem a 26 % respondentů má doma přístup k Nintendu GameCube. Mnohem zajímavější než relativně malý rozdíl v rozšíření Xboxu a PS2 je trend podle kterého 75 % respondentů hlásí klesající zájem o hry. Celých 78 % dotázaných potom uvedlo, že v roce 2005 tráví hraním méně času než před rokem.

A nakonec, víte, co je horší než hájit vraždu hraním GTA nebo krádež Xboxu? Feministky.

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

Ani tahové strategie nebo hry pro děti nejsou v bezpečí před pornem

Titan Quest

Vytváření erotických modifikací není doménou jen těch nejoblíbenějších her, ale týká se i okrajových žánrů. Ani náročné...

KOMENTÁŘ: Umělá inteligence ve hrách. Patří jí budoucnost?

Shodan

O pokroku v herním průmyslu jsme si zvykli uvažovat s ohledem na celkovou úroveň grafiky, množství detailů a velikost...

Které herní resty se chystáte dohnat během prázdnin?

Assassin's Creed Origins

Před námi je z herního hlediska asi nejslabší měsíc v roce, což je ideální příležitost pro dohnání alespoň několika...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz