Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GameEkonom: žaloba, krach a kreslouni

  12:00aktualizováno  21. února 11:05
EA čelí druhé hromadné žalobě *** Midway je na kreslouny *** Probíhá boj o emulátor MAME *** Batman zatočí na konzoly *** Troika Games v problémech

EA čelí druhé hromadné žalobě
Další zaměstnanec společnosti Electronic Arts, pro neznalé obdoba Telecomu v oblasti distribuce her, ale s ještě lepšími hospodářskými výsledky, podal na firmu žalobu kvůli neproplaceným přesčasům. Žaloba je otevřená a mohou se k ní přidat i další poškození zaměstnanci EA ("class-action lawsuit" umožňuje společný právní postup více poškozeným a hlavně dává šance na astronomická odškodnění). Jde už o druhou žalobu tohoto typu vznesenou vůči největšímu hernímu vydavateli, další společností z branže, která čelí podobné žalobě, je Vivendi Universal Games. Všechny tři žaloby jsou výsledkem "hnutí odporu", které se mediálně projevuje několik měsíců ve snaze snížit tlak zaměstnavatelů v herním průmyslu na zaměstnance, kteří jsou přetěžováni a jejich práce často není placena v souladu se zákony USA. Ostatně neproplácení přesčasů je oblíbený sport mnoha firem i v České republice.
Tato nová žaloba podaná softwarovým inženýrem Leanderem Hastym, který pro EA pracuje od června 2003, napadá chování EA, které je podle právníků poškozeného v rozporu s kalifornskými zákony. Zakopaný pes je v paragrafu, který určuje, že zaměstnavatel není povinen vyplácet odměny za přesčas odpracované hodiny, pokud je základní plat zaměstnance vyšší než 41 USD za hodinu a zároveň takový zaměstnanec pracuje na pozici, která je ze své povahy kreativní a nebo intelektuálně založená. Podle právníků pana Hastyho ale softwarový inženýr nevykonává originální nebo kreativní práci, nemají manažerskou zodpovědnost a navíc mohou jen zřídkakdy používat svůj vlastní úsudek.
O vyjmutí z tohoto paragrafu se snaží i předchozí žaloba podaná vedoucím programátorem jednoho z projektu EA. V této při se žalující strana snaží prokázat, že práce herních designérů je podobná práci designérů obrazových efektů ve filmu a divadle, kterých se sporný paragraf také netýká. Nespokojení a přepracovaní zaměstnanci jsou jen vedlejším efektem predátorského ovzduší herního průmyslu, který prochází celkovou transformací, ve které už téměř není možné vytvořit dobře prodávanou hru bez astronomických investic.
Zdroj: Gamasutra

Midway je na kreslouny
Společnost Midway Games, kterou herní veteráni znají jako distributora série Mortal Kombat a která se nyní soustředí výhradně na konzoly, zahrne do svého portfolia řadu titulů založených na kreslených postavičkách známých z televizního kanálu Cartoon Network. Zástupci Midway podepsali s "televizáky" hned tři licenční smlouvy na v USA známé pořady Ed, Edd ‘n’ Eddy, The Grim Adventures of Billy & Mandy a Dexter’s Laboratory.
Tak trochu bokem získal Midway také právo použít ve hrách předlohy z dalších pořadů zaměřených na starší diváky. Jde například o Aqua Teen Hunger Force, The Brak Show, Harvey Birdman nebo Sealab 2021. Z obchodního hlediska není vývoj her pro děti špatným směrem, v této oblasti je mnohem nižší míra pirátství a rodiče za hry pro děti utrácejí stále více peněz, to mohu ostatně osobně potvrdit. I nadále ale zůstává odhodlání Midway vydávat produkty pouze pro Xbox, PS2 a Nintendo, takže PCčkáři mohou na kreslouny a kreslounky zapomenout.
Zdroj: Midway

Probíhá boj o emulátor MAME
Společnost UltraCade Technologies, která vyvíjí a prodává HW arkádové konzoly s licencovanými staršími hrami, podala žádost o přidělení obchodní značky MAME - jména populárního emulátoru arkádových automatů pro PC (Multiple Arcade Machine Emulator). Tento krok vyvolal téměř okamžitě řadu fám o tom, že UltraCade žaluje vývojáře, kteří na open source emulátoru pro PC pracují od roku 1996. Tyto fámy začal vyvracet ředitel UltraCade David R. Foley, který stál u počátku vývoje emulátorů arkádových automatů. Za vším jsou samozřejmě peníze. UltraCade se živí distribucí velkých herních automatů na peníze i domácích specializovaných konzol, které obsahují licencované starší automatové hry.
Popularita těchto her v posledních měsících výrazně stoupla, vlastní sadu starých her pro domácí použití vydala Sega, ve stejném směru se pohybuje nový majitel značky Commodore. Zároveň ale zvýšeného zájmu o staré, jednoduché, ale skvěle hratelné hry začali využívat jednotlivci i firmy, které na trh dodávají neautorizovaná zařízení naládovaná nelicencovanými hrami. UltraCade chce prostřednictvím registrované značky MAME zabránit distribuci těchto konkurenčních zařízení, která jsou založená na PC s nainstalovaným MAME a slibují uživatelům možnost hrát tisíce her. V lepším případě pak se zařízením dostane uživatel seznam webů s nelegálními ROMkami (nebudeme se přít o legálních kopiích pro vlastní potřebu), v horším rovnou hry předinstalují nebo odkáží na dodavatele, kteří nabídnou třeba několik DVD plných her za směšnou částku. V souvislosti s celou kauzou se člověku vybavuje název jedné Shakespearovy hry (to zvládnete i bez nápovědy), protože zatím není zdaleka jisté, jestli UltraCade může splnit požadavky na přidělené obchodní značky. Nicméně je vážně smutné, že se pirátské pijavice přiživují i na starých herních klenotech.
Zdroj: Slashdot

Batman zatočí na konzoly
EA a Warner Bros oznámili, že se jim podařilo zajistit kompletní herecké obsazení pro dabing chystané hry Batman Begins. Hlas a svou podobu virtuální postavám propůjčí Christian Bale, Morgan Freeman, Michael Caine a další. Hra bude uvedena na trh ve shodný den s premiérou tohoto filmu, tedy 17. června 2005. Hra, stejně jako film, se soustředí na počátky Batmanovy kariéry a postavu Dark Knighta. Ovládat bude možné obě podoby Batmana, tedy netopířího muže i jeho čistě lidskou podobu Bruce Wayna.
Hru Batman Begins si zahrají pouze majitelé PS2, Xboxu a GameCube. Pro PC hra nebude, nevyplatí se to. Ono je to nakonec nejspíše dobře, protože PC verze her vyvíjených primárně pro konzoly nedopadají dobře, to odvracení se od PC je ale nepříjemné. Ještě pár let a PC bude nakonec opravdu sloužit jen jako psací stroj nebo pracovní nástroj.
Zdroj: Games Industry

Troika Games v problémech
Špatná zpráva je pro novináře dobrá zpráva. Jednu takovou "dobrou" představuje Troika Games, kterou známe jako autory The Temple of Elemental Evil a Vampire: Bloodlines - The Masquerade. Firma je v problémech a po internetu se šíří fámy o tom, že je firma v konkurzu a i vybavení kanceláří jde do dražby. Na první vlnu těchto zpráv reagoval jeden ze zakladatelů firmy s tím, že to není pravda a že oficiální prohlášení bude k dispozici počátkem února. Správně, blíží se už konec února a oficiální vyjádření nikde.
Podle neoficiálních informací je od začátku roku Troika v podstatě bez zaměstnanců, propouštění mělo proběhnout ve dvou vlnách na začátku a konci listopadu. Odejití pracovníci už si měli najít místa u konkurence včetně Sony nebo Mythicu. Přímo pravdivost těchto informací neodmítlo ani vedení Troika Games, které nově slíbilo, že vydá oficiální prohlášení do konce měsíce.
Zdroj: Gamespot

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Metro: Exodus ukáže Rusko zdecimované jadernou válkou

Metro: Exodus

O herní adaptaci značky Metro neslyší naši čtenáři poprvé. Exodus je přímým pokračováním předchozích dílů Metro: 2033 a...

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.Najdete na iDNES.cz