Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gangs of London - bitva o Londýn

  12:00aktualizováno  15. srpna 4:13
Novinka od SCE Studios London pro „malé stejšny“ je tak trochu jako syrečky. Po rozbalení praští přes nos zápach a až po ochutnání lze posoudit, zda se jedná o kvalitní potravinu.

Gangs of London Známe se. Co si budeme nalhávat. Spousta z nás automaticky odsoudí kvalitní programátorský kousek už podle odporných screenů, válejících se na internetu. O Gangs of London se nikde příliš nemluvilo, zafixovali jsme si tedy, že to nebude asi žádná pecka a s tímto ke hře přistupovali. Když jsme ale překousli počáteční averzi, musíme s gustem konstatovat, že GoL budete hrát dlouho. Moc dlouho. Je to takové ošklivé káčátko, ovšem nacpané kvalitní nádivkou a spoustou přílohy. Odpoutejme se raději od kulinářských metafor a mluvme jasně.

Na internetu se v prvních zprávách objevila i souvislost s Getaway, není tomu tak.

Gangs of London GoL by se dal velmi unáhleně přiřadit k urban akcím, tedy GTA, Driver nebo Getaway. U poslední předešlé hry se pozastavme, protože ta má s tou momentálně recenzovanou společný základní prvek: akci, odehrávající se v přesné kopii Londýna. Možná právě proto se na internetu v prvních zprávách objevila i souvislost s Getaway z PS2, nicméně jakkoli je GoL podobná s Getaway, jedná se o samostatný projekt.

Hráč se vžívá to role šéfa jednoho z pěti gangů, řádících v Londýnských ulicích. Výběr je široký a pestrý. No považte: Firma Morrise Kanea, EC2 crew, Talwar Brothers, Zakharova organizace a Triáda Water Dragon. Rozdíl mezi jednotlivými skupinami není však pouze kosmetický. Už jen fakt, že s každý gang má svůj příběh s 50 misemi naznačuje, že hrací čas nebude nejkratší. Navíc gangy mají své vlastnosti a každý je v něčem lepší nebo horší, každý používá jiné zbraně a každý gang má odlišné vlastnosti při jízdě a Gangs of London při pohybu pěšky. Tyto vlastnosti jsou vyvážené, takže nehrozí, že by hráč prošel s každým gangem hru se stejnými výhodami a handicapy. A protože máme rádi sekáčky na maso a žádné diskuze, volíme čínskou mafii a pouštíme se do hry.

Právě v tomto okamžiku čeká na hráče zkouška, protože je potřeba nejprve překousnout kvalitu grafiky, zvláště, když jsme před chvíli vypnuli nového vyhypovaného Syphon Filtera. Skřípáme zuby a doufáme, že nevzhledný grafický kabát vynahradí příběh nebo rozloha hrací plochy. 25 čtverečních mílí není rozhodně málo (zvlášť, když si to převedete na čtvereční kilometry). Sice jsme to neměřili, ale věříme tvrzení vývojářů. Ovládání je trochu nevychytané, prkenné a nepřesné a absenci vykukování zpoza rohu budete časem brát jako špatný vtip. Tak jsme si řekli veškeré mínusy a můžeme se začít rozplývat.

Gangs of London Jak již bylo řečeno, každý gang má vlastní příběh s 50 misemi, které se postupně odemykají podle postupu hráče a téměř vždy existuje alternativa, pokud vám daný level zrovna nepůjde, takže zákys nikde nehrozí. Mise mají vždy tématické označení, takže lze ještě před potvrzením vstupu do mise zjistit, co přibližně bude v oné úrovni úkolem. Jednou je to obrana území před nájezdy cizích gangů, podruhé dovezení zásilky na konkrétní místo, jindy se zas ocitáme v roli nájemných vrahů atd. Šipky na malé HUD mapce ukazují vždy k cíli, takže nemusíte znát Londýn nazpaměť, abyste trefili. K dispozici je pochopitelně i velká mapa, kterou lze vyvolat stisknutím tlačítka START. Na této mapě se budou orientovat jak znalci Londýna, tak angloignoranti, protože lze zapnout i názvy ulic na mapě. Na mapě také čas od času nenápadně zazáří malá červená hvězdička, která signalizuje pozici „tajného vlajkonoše“, což je jakási obdoba ukrytých balíčků v GTA. Po nalezení všech vlajkonošů se docela určitě otevře nějaký ten bonus, ale na hledání někoho, kdo se schovává, už nezbyl čas.

Gangs of London

V menu lze ještě nalézt malou, leč zajímavou strategickou verzi hry na tahy Gang Battle.

Rozdíl oproti GTA tu ovšem bezesporu je. Už jen to, že nehrajete sami, ale v týmu vy plus dva kolegové. Mezi těmito parťáky lze přepínat, a využít tak vlastnosti každého z nich, protože se každá postava gangu vyvíjí a zlepšuje individuálně po zdárně zakončené misi. Lze také po vzoru Rockstaru ukradnout auto, parťáci nastupují automaticky. Při pohybu pěšky lze všem členům týmu nebo každému zvlášť udělovat základní pokyny jako sjednotit se, zastavit se a kupředu, ale jestli tyto funkce použijete jednou, bude to hodně. Vaše postavy jsou beztak schopny zahájit palbu na cíl, přestože mají nařízeno stát.

Gangy a famiglie

Kane: Old-school gang respektovaný podsvětím. Stará škola, staré móresy. Založeno v roce 1970, banda sestavená převážně z hospodských povalečů. Ovládá jihovýchodní cíp Londýna.
EC2 crew: Založeno třicetiletým Masonem Grantem, působí na území se směrovačkou EC2 a postupně se rozrůstá po celém území. Složeno převážně z Jamajčanů, kteří nevědí, co je respekt.
Talwar Bros: Mladá nebezpečná skupina prahnoucí po ovládnutí podsvětí. Založena v roce 1995 Asifem Rashidem. Nyní dominantní gang ovládající Londýn. Ovládají sever Oxford Street.
Zakharov Organisation: Efektivní ruská skupina. Z ulic Ruska se přesunuli do ulic Londýna. Nekompromisní mafie. Ovládá teritorium kolem Westminsteru.
Water Dragon Triad: Jedna z největších triád v Anglii. Založena v Hong Kongu před 50 lety, sestavená převážně z emigrantů. Každý, kdo je obdaří nečekanou návštěvou, bude štědře potrestán. Ovládají jednu z nejbohatších částí Londýna zasahující do Hyde Parku a Mayfairu.

Gangs of London Uvedení do mise, stejně jako její zakončení, je doprovázeno stylovými komixovými kresbami, které jsou částečně animované, ale spíše se jedná o lehce animované kreslené stripy. Tak jako tak dodávají hře nádech komixu a navíc nevypadají špatně, tak proč ne? Po několika hodinách, kdy porážíme průběžně jednotlivé gangy a zabíráme tím jejich území, vládneme nad celou mapou a odemykáme novou obtížnost „bloody hard“. Další bonusy se odemykají průběžně po porážce každého z pěti konkurenčních gangů.

Tak. Dojeli jsme celý příběh. Teď si to vynásobme pěti a dostaneme hrací dobu hlavní příběhové hry. Ale tím zábava nekončí. Můžeme si zopakovat jakoukoli misi, ale to asi nikoho nezaujme. Story mód je totiž jen jeden ze čtyř režimů hry, takže jedeme dál.

Gangs of London Free-roaming je režim, který skrývá další arkádové minihry, pokud se tomu dá tak říkat, které využívají mapu Londýna se vším všudy. Každá minihra má navíc osm obtížnostních levelů, které se postupně odemykají po úspěchu v levelu předešlém. Kromě klasické možnosti jen tak se projíždět po městě (free drive) je tu režim London Tourist. Převtělíte se do kůže obtloustlého turisty s foťákem a hledáte významná místa na mapě. Pohyb máte oproti gangsterům omezen, takže nelze krást auta, jen používat hromadou dopravu, taxíky nebo vlastní nohy. Lidí okolo se můžete zeptat na cestu – někteří jen budou vrtět hlavou, někteří si nebudou úplně jistí a pošlou vás špatným směrem, někteří vám poradí správně. Někdy vám třeba poradí i nějaký trik nebo cheat. Fotit můžete, co se vám zlíbí, třeba nějakou slečnu. Jakmile vytáhnete foťák, každá vám ochotně zapózuje. Zajímavý, i když poněkud pomalejší režim. Další na řadě je Cause Havoc, kde je úkol jasný: během časového limitu udělat co největší chaos, Gangs of London takže lidská zabíjačka, bourání do aut, prostě zmatek za co největší počet bodů. Další parádou je Speed Trap, vlastně taková Nebezpečná rychlost v Londýně, kdy musíte udržovat rychlou jízdu, jinak začne tikat nenápadná věcička na podvozku vašeho vozidla a pak začínají potíže. Riot Control má pravidla jasná: v kůži policisty udržujete pořádek a odrážíte útoky raubířů. Mód Getaway je asi nejzábavnější, musíte prchat před policejními auty určitou dobu, která závisí na obtížnosti levelu. Four Weeks Later je trochu strašidelná věc, likvidujete nájezdy zombíků. Trochu nereálné, ale zábavné. Poslední minihrou je Knowledge, který vyzkouší vaše znalosti Londýna. Prostě jedete na konkrétní místo. Ale zas tak složité to není, pořád tu funguje orientační šipka. Jen jde o to dobře si naplánovat cestu, aby jste zvládli časový limit.

Klady a zápory

Plus Věrná kopie Londýna
Plus Spousta bonusů a miniher i pro dva hráče
Plus Každý gang má svou kariéru
Plus Gamesharing

Mínus Ošklivá grafika
Mínus Nepraktické ovládání, nemožnost vykukování zpoza rohu

Jedeme dál, protože tohle není zdaleka vše, co hra nabízí. V menu lze ještě nalézt malou, leč zajímavou strategickou verzi hry na tahy Gang Battle. Je to taková odpočinková záležitost a trochu u toho budete muset přemýšlet. Princip je zabrat všechna území a pravidla jsou natolik pochopitelná, že je zvládnete po nahlédnutí do nápovědy na první pokus. No a jako by toho nebylo málo, máme tu ještě záložku PUB, kde si můžete zahrát šipky, kuželky, anglickou či americkou verzi kulečníku nebo starého dobrého hada ve velmi minimalistickém provedení.

Gangs of London je tedy zábava na skutečně dlouhou dobu. Když opomineme hrůzné ovládání, na které se ale dá zvyknout, a na špatnou grafiku, kterou lze při troše dobré vůle a tolerance naučené ze série GTA překousnout, vyjde nám velmi rozmanitá a dlouhá akční záležitost se spoustou bonusů navíc. A když říkám spoustou, tak tím myslím spoustou.

Gangs of London
Výrobce/Distributor Sony / Sony
Platforma PlayStation Portable
Ukládání pozic: 752 kB
Multiplayer: ano
Verdikt: Za podivným zjevem se schovává hromada zábavy. Slušná městská akce z prostředí gangů.
Hodnocení: 83% (info)

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

Další z rubriky

Dětská práce nebo jídlo z pilin. Frostpunk je plný těžkých rozhodnutí

Frostpunk

Z budovatelské strategie Frostpunk jde člověku mráz po zádech. Nejen proto, že se odehrává v teplotách hluboko pod...

RECENZE: Ve strategii Ancestors Legacy budete dobývat a plenit

Ancestors Legacy

Nová historická strategie od polského studia Destructive Creations se hlásí o vaši přízeň a rozhodně má s čím vyrukovat.

RECENZE: Herní zpracování Pilířů země je lepší než knižní originál

Ken Follett's The Pillars of the Earth

Pilíře země jsou takřka tisícistránková historická bichle o stavbě monumentální katedrály ve smyšleném anglickém městě....Najdete na iDNES.cz