Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gekido Advance– Kintaro´s Rrevenge

  12:00aktualizováno  5. května 6:20
Další hrdina osvobozující vesnici od démonů v klasickém ztvárnění pouliční skrolující mlátičky a jak jinak nežli pro GameBoy. Otázka zní, jestli tento klon přinese něco nového. A pokud ne, tak zda nás to bude alespoň bavit.

Gekido Advance Zlatá éra bojových her, kdy jeden hrdina zdolával tuny protivníků pomocí několika úderů, chytaček a občas nějakého předmětu je, při nejlepším v našich pamětech, stále živá. Jsou zde série, na které rozhodně nejde zapomenout a které ukazovaly to nejlepší z celé té škály mlátiček na různých systémech: Streets of Rage, Renegade nebo Final Fight, který jako jediný byl převeden také do kapesní podoby. Teď přichází další hrdina, který by mohl přinést do tohoto žánru něco nového. Možná.

Klasické schéma se opakuje i zde, kdy jedna vesnice je napadena hordami nepřátel a jedině vy máte možnost ji osvobodit. I když je toto schéma ohrané, zde nabízí filmovou podívanou v japonském stylu. Veškeré doprovodné animace, intro i rozhovory jsou nádherně vyvedeny s japonským důrazem na zpracování emocí. Ve filmech se toho moc nehýbe, jedná se především o soubor rychle jdoucích obrázků a pokud ano, jedná se předně o vytvoření právě oné emocionální hodnoty. Dále pak jsou takto zpracovány i naprosto dokonalé vsuvky v samotné hře, kde mimochodem ani na okamžik nebudete čekat na nahrání, čímž vytváří Gekido Advance filmovou kulisu. Grafické zpracování samotné je pak na velmi vysoké úrovni a nanejvýš to lahodí oku. Rozhodně se jedná z grafického hlediska o lepší dílko nežli již zmiňovaný Final Fight. Tak jak je hra skvělá graficky, tak i samotný zvukový a hudební doprovod mile překvapí. Vynikající a jednoduché skladby doprovázející filmečky i samotnou hru vytvářejí atmosféru a rozhodně vás jen tak neomrzí. A pamětníkům zajisté připomenou nezapomenutelné časy Amigy.

Co se ovšem týče samotné hratelnosti, nemohu si pomoci, ale jedná se o dílko, které jsme viděli tolikrát, že ho hrajete jen ze zvědavosti, jestli se zde neobjeví nějaký nový prvek, který by dokázal hráče tímto žánrem odkojené zaujmout. Chodíte zleva doprava nebo zpět, máte možnost navštívit budovy, vyhýbat se pastem, pokecat si o problémech a hlavně kosit nepřátele po desítkách. Občas budete muset nalézt klíč k nějaké zamčené bráně, budově, někdy vás očekávají i v tomto žánru velice oblíbené přeskakovací úseky a pro změnu zase boj. Boje se pak jak jinak soustředí na rychlost a počet nepřátel, takže máte k dispozici Gekido Advance kop, úder a skok. Pokud jste blízko u nepřítele, máte možnost mu udělat chytačku a mrsknout jím elegantně o zem. Při stálém mačkání úderu nebo kopu vznikne efektní kombo. Rozhodně v takovémto žánru neočekávejte taktiku, obranu a jiné „nesmysly“. Zde jde o počet a efektivitu. K tomu dopomáhají i některé power-upy, kdy vyvoláte okolo sebe živelnou pohromu a máte tak šanci skolit několik nepřátel najednou. Ovšem toto vylepšení má pro vás nedostatek v podobě odebrání kusu energie za každé vyvolání, takže používat jen v krajní nouzi. Interaktivita prostředí se pak soustředí na rozbíjení všelijakých sloupů, lamp, zábran a po každém zničení naleznete nějakou pomůcku v podobě zdraví a nebo právě elementární síly. Dalším rysem takovéto hry jsou stále se obnovující nepřátelé, takže se nezdržujte na jednom místě moc dlouho. Obtížnost je pak vyhnána na automatovou úroveň, což jinak značí, že postupným učením se budete dostávat dál a dál. Continue jsou omezené a tak hra nabízí po levelech systém hesel, takže Gekido Advance alespoň je zde šance, že hru nemusíte hrát stále od začátku. Ovládání u takovéto hry nemá cenu komentovat. Pokud by bylo špatné, tak hra je absolutně nehratelná a překombinovanost zde rozhodně nehrozí. Takže se do hry vžijete během pár vteřin.

Jakkoliv hodnotit tuto hru je velmi obtížné, neboť na jednu stranu nabízí nádherné zpracování a fantasticky zvládnuté filmové pasáže, na stranu druhou je to stále dokola ohrávané klišé, kterých zde bylo, je, a bude stále dostatek. Ale stejně se nikdy neubráníme tomu, že to popadneme do ruky a budeme pařit. A to je nejspíše to, proč to těmto hrám stále prochází.

Gekido Advance– Kintaro´s Rrevenge
Výrobce/Distributor NAPS Team / ZOO
Distributor v ČR Game Line
Platforma GameBoy Advance
Ukládání pozic: hesla
Multiplayer: ne
Verdikt: Po technické stránce bravurně zvládnutá stará klasická škola, kde ovšem z nějakého důvodu schází multiplayer.
Hodnocení: 70% (info)

Autor:


Témata: Zoo

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

RECENZE: Svět potřebuje více her jako je český Chuchel

Chuchel

Máme teprve počátek března a už tu máme druhou hru z české produkce, která má našlápnuto k celosvětovému úspěchu.

Hearthstone: Kobolds and Catacombs překvapil režimem pro jednoho hráče

Hearthstone Kobolds & Catacombs

Nejnovější expanze Kobolds and Catacombs karetní hry Hearthstone zaujala novým režimem pro jednoho hráče, jinak ovšem...Najdete na iDNES.cz