Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gene Troopers

  12:05aktualizováno  16. února 10:53
Vyplatilo se dlouhé čekání na sci-fi akci od slovenského Cauldronu? Jaká je Gene Troopers? Netrpí nízkou hratelností, jak je na tom v porovnání s jinými střílečkami a stojí příběh opravdu za to? Odpovědi nejen na tyto otázky hledejte v naší recenzi.
45

Gene Troopers

Platforma: PC
Výrobce: Cauldron

Herní karta

Gene Troopers O kvalitách slovenského týmu Cauldron nemusíme pochybovat – jejich portfolio sahá až do roku 1996 a pyšní se zvučnými jmény her. Kupříkladu takový stařičký Spellcross, Conan nebo úspěšná FPS Chaser slavily nemalé úspěchy i v zahraničí. Dva roky nazpět začaly práce na nové sci-fi akci zvané Gene Troopers, o které nyní bude řeč. Od doby oficiálního ohlášení (jaro 2005) už uběhl nějaký ten pátek, a tak se podíváme, co si pro nás vývojáři přichystali. Stojí hra Gene Troopers alespoň za vyzkoušení, anebo se jedná o další nudnou střílečku?

Hlavní hrdinou této sci-fi akce je Johansson Bridger, který spolu se svou dcerou Mareen byli uneseni jednotkou Gene Troopers.


Gene Troopers vás svým příběhem zavede do daleké budoucnosti, kde důležitou roli hrají samotné lidské geny. Gene Troopers Jako by to bylo právě posláním pro Gene Troopers (GT) – elitní jednotku, která má za úkol tyto geny krást různým formám života. Z humánního obyvatelstva se následně stávají další geneticky upravovaní členové jednotky, musejíc vykonávat dané rozkazy od vedení (leader Horacius Prowler a jeho asistent Ithaka Wasalii). Obětí GT se stal i náš hlavní hrdina Johansson Bridger a jeho šestnáctiletá dcera Mareen, kteří byli, jako stovky jiných obyvatel, rovněž uneseni. Jak se vypořádáte s osudem a jako správný otec pomstou jednotce Gene Troopers za únos své dcery? Děj zní na první pohled zajímavě, avšak prakticky se výrazně nepovedl a hráče nedokáže příliš zaujmout. Je to jistě škoda, z takového tématu se dají tvořit i povedenější akce, než je právě tato. A tak možná jen těžko pochopíte, proč vás hra bez vysvětlení situace hodí po hlavě přímo do hry – a tak vám nezbývá nic jiného, než se vrhnout do boje. Kdo je například jednotka GT, to se z intra nedozvíme, informace se vyjasňují až postupem hry.

Hlavní postavy

Johansson Bridger
Johansson je charizmatický a veselý člověk, s dobrým nadhledem do budoucna. V jeho blízkosti je příjemně, protože vyzařuje dobrou náladou. Vše se ale změnilo po smrti jeho ženy Joan - jen těžko se smiřoval s osudem. Od malička vychovává dceru Mareen, spolu s ní se snaží o nový život. Odhadem je mu čtyřicet let.
Mareen Bridger
Okouzlující a krásná 16ti letá dívka s nadáním pro počítače - to je Mareen. Život bez matky byl pro ni především za mala obtížný. Útěchu hledala u svého otce, který ji vždy rád pomohl a také ji podporoval v dovednostech techniky.

Keysha
Život měla Keysha hodně těžký. V mladším věku si vše uvědomovala až postupně; oba její rodiče byli zabiti, ona prozrazena. Časem se naučila být lhostejná a bezcitná. Osamostnila se a hledala pravý důvod, proč žít i nadále. Již z dálky vypadá jako dost drsná ženská, proto pozor na ni :)
AL
Bylo to před dávnými věky, kdy se AL necítil sám a starý. Bylo tomu dávno, kdy byly ve vesmíru bytosti, které považoval za sobě rovné. A bylo to dávno, kdy je všechny ztratil ve válce, která byla mnohem horší, než jakou si kdy pamatoval. AL si pamatuje hodně. Vždy chtěl vědět, jestli to bylo požehnání nebo osud, že sám jediný vyvázl z děsivé genocídy. Chtěl vědět, zda je nějaká cesta, jak oživit jednu z královen svého rodu. Vždy se chtěl dozvědět o záhadném artefaktu, který hlídá. Je to požehnání nebo osud? Cítí, že artefakt by mohl být určitý klíč k odpovědi na všechny tyto otázky.
Trigger
Kdysi to byla organická forma života, ale vše, co si pamatuje, je probouzet se jako kyborg bez vzpomínek na minulost. Byl zkonstruován bojovat, sloužit a rozhodovat se. Rozhodl se nesloužit. Utekl bez vědomí, kým sám je, proč byl vytvořen a co by měl dělat. Dost brzy zjistil, že má mnoho nepřátel v GE (Galactic Empire) a žádný z nich nechápe, jakým mocným se Trigger vlastně stal. Jeho schopnost bojovat se nedá porovnat s žádnou jinou technologií v GE. AL je jediná osoba, se kterou mluví a bere ho jako přítele.

V prvních misích s pomocí vlastních sil a společníků AL a Keyshy (později také Triggerem), kteří vám pomohli s útěkem z laboratoří GT, poznáváme prvky hry samotné, od dalších levelů se však hra zvrhne v bezhlavé likvidování protivníků. Gene Troopers Čas od času vám sice hra předhodí nějaký ten "originální" úkol, pořád se ale nezbavíte pocitu, za co nebo za koho to právě bojujete. Škoda, že na tomto hledisku slovenští tvůrci nezapracovali, konečné hodnocení hry mohlo být o to vyšší. Spád hra nemá téměř žádný a tak valnou většinu hry tvoří již zmíněné nudné přestřelky. Reklamní tahák hlásá, že se ve hře podíváte do pěti odlišných světů, přičemž každé prostředí je jiné a svým způsobem unikátní. Začínáte v zemi Greenech (jungle world), kde většinu boje strávíte v deštných pralesech, následuje svět Wenomer (water world), v němž vás hra naopak zavede pod vodní hladinu. Suncore (central planet) je centrem vládních institucí, Glimiver belt (asteroid system) pak okrajem celé galaxie. Konečně tam, kde končí vaše předlouhá túra, je Nemesis (patří mezi největší sluneční soustavy). Dobrou zprávou také je, že hra má několik odlišných konců; jaké, to si však raději necháme pro sebe. Narozdíl od Chasera vsázejí tvůrci na přebarvenost okolního světa, což se jim však povedlo jen částečně. Průchody a jednotlivá prostředí sice nejsou nudné co do barev, ale místy se vám může zdát, že se právě ocitáte v říši pohádek.

Jak jsem již zmínil, důležitou roli mají v Gene Troopers geny, které vypadnou z člena GT po jeho zastřelení. Gene Troopers Nejenže vám o něco vylepší zdraví, ale jejich celkový počet se rovněž započítává do statistik, resp. položky Upgrade. Po dosažení určitého limitu si můžete vylepšit dané schopnosti, zručnost, energii, noční vidění a jiné bonusy. S postupem do vyšších levelů upgradu se stáváte mocnějším a odolnějším. Tvůrci tak akční řežbu doplňují o RPG prvky, za což si zaslouží pochvalu; bohužel je to jedno z mála pozitiv, které na této hře najdeme. Další z věcí, jež vás jednoznačně potěší, je rozsáhlý zbraňový arzenál – v průběhu hry se vám v rukou prostřídá až dvacítka zbraní. Kromě revolverů jsou to také účinné pušky (jako Mass, Respect nebo HOWA-DO) či čtveřice granátů. Zapomenout nesmíme také na Grip Gloves, což jsou nadčasové rukavice, pomocí nichž můžete přitahovat předměty ve vaší blízkosti (včetně munice a DNA částic), při vyšším level upgradu také lámat kosti nepřátelům.

Tím se dostáváme k fyzikálnímu modelu, jímž hra bezesporu disponuje. Gene Troopers V porovnání s Half-Life 2, který také používá engine Havok, však funguje značně odlišně a v GT navíc nenachází takové uplatnění, jako (ničím nepřekonaný) Gravity Gun v již zmíněné hře. Posunování sudů nebo "ježků v kleci" je nicméně pěkné, ale co na tom, když fyzika nefunguje správně? Technické zpracování je, stejně jako celá hra, průměrné. Grafika je sice místy krásně duhová, včetně několika efektů jako motion blur a tuny výbuchů, které vás cestou potkají. O nic víc než nadprůměr se ale nejedná. Úrovně jako vodní svět jsou zpracovány téměř profesionálně, jiné vám dávají tušit, ze se jedná o levný budgetový titul. Alespoň že vás cestou provádí svižná hudba, která leckdy upozorní na důležitý bod nebo výskyt nepřátel, rovněž ani rozhovory a namluvení na mě nepůsobily tím nejhorším dojmem.

Velkým kamenem úrazu jsou pro Gene Troopers HW nároky. Ani na středně vybaveném PC nebylo možné hru svižně rozjet na 800×600 se středními detaily, počet snímků za vteřinu se tak stáhl na kritických deset.

Klady a zápory

Plus Rozsáhlý zbraňový arzenál
Plus Zakomponování RPG prvků
Plus Zajímavá prostředí hýřící barvami

Mínus Rozporuplné technické zpracování
Mínus Velice špatná AI
Mínus Mizerná optimalizace, vysoké HW nároky

Proto bude na ístě poznámka, že je hra velmi špatně optimalizovaná. Jak jinak si spojit celkem nenáročnou grafiku (výbuchy a všemožné efekty nezaznamenaly pokles FPS) s tak nízkým výkonem? Dodatečně se ještě zmiňuji o AI počítačem řízených postav, která se zastavila takřka na bodě mrazu. Nepřátelé spolu nespolupracují, a tak můžete z povzdálí odprásknout jednoho emzáka, zatímco ten druhý si v poklidu stojí opodál. V některých případech je nutné se protivníkovi ukázat přímo před očima, aby na vás pak začal nemotorně pálit. Ani vaší spojenci však inteligencí zrovna dvakrát nedisponují, a tak stejně jako všichni ostatní na place neprojevují náznak zranitelnosti. GT je názorná ukázka toho, jak by neměly moderní akce z hlediska umělé inteligence vypadat.

Gene Troopers Gene Troopers Gene Troopers

Gene TroopersVerdikt:
Na rovinu bych chtěl přiznat, že od Gene Troopers jsem příliš neočekával. Za 899 Kč dostanete další stereotypní střílečku, kde hlavní část tvoří neustále se opakující přestřelky, bez významnějšího zasazení děje. Nebýt špatné optimalizace, hloupé AI a nepříliš podařeného designu misí, mohlo se jednat o celkem slušnou akci, oproti staršímu Chaserovi je to však jednoznačný krok nazpět. Několik málo pozitiv, které na této hře přesto najdeme, zůstávají nevyužity, a tak nejen díky nim známkuji hru právě takhle. Gene Troopers je naprosto průměrná hra - ničím nepřekvapí, ale také nezklame. Pokud uvažujete o koupi této hry, nechejte si to ještě projít hlavou.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

45 %

Čtenáři

76 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 74 čtenářů

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

Z velkých království trosky. Recenze Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War se tentokrát podívá na Britské souostroví roku 878 našeho letopočtu na konflikt mezi Vikingy a ostrovany....

RECENZE: Pamatujete na sci-fi simulátor Descent? Overload je to samé

Overload - fotky z recenzování

Descent patří mezi ty hry, na které hráči kolem třicítky vzpomínají s nostalgickou slzou v oku, zatímco ti mladší...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...Najdete na iDNES.cz