Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Genius Navigator 535 – laser na drátě

  12:00aktualizováno  9:20
Genius, známý to výrobce levných komponent a periferií, konečně začal v oblasti myší myslet i na hráče. Jak tedy Navigator 535 uspěl?

Genius Navigator 535

Genius, známý to výrobce levných komponent a periferií, konečně začal v oblasti myší myslet i na hráče a spolu s modelem Ergo 525, jež spíše spadá jako kompromis do kanceláře či progamingu, se jeví jako to pravé pro e-sport. Jak tedy Navigator 535 uspěl?

Balení

Krabice myši je co do tvaru naprosto shodná s krabicemi většiny polohovacích zařízení, jež se na trhu dají najít. Vzhledem je však na úrovni vysoké. Zvolená kombinace barev bílé, zelené a černé působí skutečně esteticky, i když částečně i kýčovitě. Ve středu přední části je pod plastovým krytem uschovaná myš tak, jak to všichni známe. Zadní stranu vyplňuje základní popis myši a jejích vlastností v 15-ti jazycích. Dodávané příslušenství není nijak ohromné, kromě samotné myši z krabice vybalíme pouze CD a menší manuál, též v 15-ti jazycích.

Instalace

Zde nebyl sebemenší problém či zádrhel. Stačí myšku připojit k počítači pomocí portu USB, nainstalovat ovladače Agama z přiloženého disku a nakonfigurovat si nastavení tak, jak se vám zlíbí a jak software dovolí.

Bližší pohled

Již první pohled na model Navigator 535 schovaný pod plastovým krytem balení mne docela překvapil. Myš vypadala tak trochu jinak než na fotografii přiložené u tiskové zprávy tohoto produktu. Hlavní povrchová úprava provedená na horním plastu totiž pod různými úhly pohledu mění barvy. Pokud se na ní koukáte kolmo, tj. zvrchu, leží pod vámi fialová myš. Pokud se ovšem nakloníte o nějakých 15°-20°, jeví se už jako zelená. Více ji to ale sluší ve fialovém kabátu, ten je totiž také vidět pod více úhly.

Celkový design však není v podstatě ničím inovativní. Mohlo by se dokonce i z pohledu z profilu z dát, že se jedná o, co do délky kratší, kopii Razeru. I to ale není na místě, jelikož Genius jde svou vlastní cestou. Dvoubarevný horní plast v závislosti na úhlu pohledu doplňují pogumované boky. Ty si musím skutečně vynachválit, protože umocňují cit v držení a přesnost ve hrách. Tyto gumové plošky linoucí se skoro z jedné strany boku na druhou mají nad sebou dvě stříbrná tlačítka, a to pozor – na obou stranách. Prstům jsou dostupné naprosto bez problémů (bráno s ohledem na různorodé velikosti rukou a prstů).

Mezi dvěmi hlavními tlačítky se nachází o pár milimetrů vystouplé stříbrné „molo“, jež ve svém zajetí uchovává 3 modrou diodou podsvícená tlačítka. Ty mají za účel změnu DPI v rozmezí 800-1600-2000. Stačí si tedy pouze zvolit, které vám nejvíce vyhovuje. Nad nimi se na severní straně nachází co jiného než černé rolovací kolečko. To je ochuzeno o čtyřsměrnou funkci, zato však funguje jako tlačítko prostřední.

V prostoru pod dlaní se nachází indikace Geniusem tolik opěvované funkce zapamatování až 5 různých profilů. Abych tuto indikaci přiblížil – dvě kolečka, menší s logem společnosti Genius funguje jako tlačítko pro změnu profilu, větší, rozdělené na pět částí, indikuje právě používaný profil jakousi zelenou barvou. Stačí vám tedy stisknout tlačítko a používáte předem navolený profil s nakonfigurovanými tlačítky a DPI. Jsme tedy s tlačítky na cifře 11, a to včetně kolečka.

Podvozek disponuje „pouze“ třemi teflonovými kluzáky, polem s informacemi od výrobce a laserovým snímačem. Ocásek myši je odizolován látkovou izolací, podobně jako je tomu u Logitech G5, a zakončen USB.

Design byl navržen s ohledem na obě skupiny - praváků i leváků. Na své si tedy přijdou naprosto všichni. Používání myši, resp. držení, nemělo žádný nežádoucí vliv na bolest v zápěstí, atp., což je jedině dobře.

Technologie

Snímání zajišťující laserová technologie neměla ani v podání Geniusu žádné mouchy. Povrchy senzor zvládal bravurně, ovšem v manuálu výrobce nedoporučuje používání jakýchkoli skleněných či zrcadlových podložek. Raději jsem to tedy ani nezkoušel. Senzor snímá 6,4 mpx/s na 1000 Hz. Nastavit se ale také dá 100 Hz a 500 Hz. Ovšem zde jsem narazil na chybné údaje udávané výrobcem. Naměřil jsem „pouhých“ bez mála 450 Hz při nastavených 1000 Hz. Naměřená hodnota tedy udává odezvu 2 ms.

Ovladače

S komplexním softwarem Agama, jež zajišťuje správu myši, si nakonfigurujete skoro vše, co jen nakonfigurovat jde. Abych byl stručný: od nastavení různých akcí 7 tlačítkům, po změnu DPI (to lze tedy měnit jak softwarově, tak i hardwarově), kopírování a nahrávání profilů, změnu profilů, dále přes změnu sensitivity, nastavení os X a Y, přes rychlost scrollování a rychlost dvojkliku.

Tlačítkům lze také přiřadit makro (klávesovou akci), které nahrajete přímo v ovladačích. Nebo též změnit profil pomocí jiného tlačítka než k tomu určeného stejně tak, jako v případě změny DPI. Je také dobré vědět, že všechny profily se ukládají přímo do myši. Ať přijdete k jakémukoli počítači a zapojíte svého Navigatora 535, budete hrát či pracovat pouze a jen na svém nastavení. Je jen na vás jak využijete potenciál těchto ovladačů, jen připomínám, že díky zapamatovatelným profilům si lze v každé nejčastěji používané aplikaci ulehčit zase o kousek práci.

Ve zkratce

Rozhraní: USB
Drátová: ano
Délka kabelu: 1,9 m
Sensor: laserový
Rozlišení sensoru: 800-1600-2000 DPI
Tlačítek: 11 (včetně kolečka)
Kolečko: rolovací (dvousměrné)
Barva: zelená a fialová v závislosti na úhlu pohledu
Orientační cena: 1000,- - 1200,- Kč s DPH

Závěrem

Trh se myšmi zaměřenými na hraní je již poměrně zaplněný. Genius s modelem Navigator 535 přichází pozdě. Možná by s ním udělal větší rito před několika více měsíci či rokem, ne však nyní. I když oplývá kvalitním laserovým snímáním, možností změny DPI či funkcí 5 profilů a po dobu testování se jevila jako bezproblémová, přesná a široce konfigurovatelná a mohu ji s čistým svědomím doporučit, což naznačuje i poměr cena/výkon, trh už přeci jen patří jiným značkám.

Autor:


Témata: software, Testování

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz