Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Genji: Dawn of the Samurai

  12:02aktualizováno  14. října 3:25
Už první zveřejněné obrázky nás donutily uslintávat nad vizuální kvalitou chystané akční pecky Genji: Dawn of the Samurai. Po nekonečném čekání je tady. A stojí za to.

Genji: Dawn of the Samurai Hry ve stylu Onimusha jsou v módě a ne bezdůvodně. Mohou nabídnout kromě vynikajícího zpracování i strhující hratelnost. Sice příliš často nepřinášejí něco originálního, ale to se dá v záplavě zábavy klidně přežít. Stejně tak je na tom i Genji. Je sice pravda, že tvůrci nepřinesli (kromě zajímavého zpestření v bojovém systému) skoro nic, co by si zasloužilo vzrušené vzdechy nad mírou invence, ale i tak jsme si hru užili. Genji: Dawn of the Samurai nakopává nudu do zadnice, a to pořádně.

Kromě možnosti zpomalení času nás doslova dostala grafická a hudební stránky hry.

V Japonsku třináctého století bojují o nadvládu dvě rodiny válečníků. Jednou z nich je klan Genji. Ten je ale poražen. Není to z toho důvodu, že by jim nešlo cupování nepřátel na kusy. Se zbraněmi se ohánějí tak, že než stačíte mrknout, už vám chybí ruce i nohy. Jenže generálové rivalského rodu mají k dispozici magické artefakty zvané Amahagane, které jím propůjčují Genji: Dawn of the Samurai nezměrnou moc. Rod Genji je tak poražen a lidé začínají trpět pod nadvládou krutého panovníka, který je schopen obětovat vše, aby nalezl další Amahagane. Dva kousky vlastní i hratelné postavy lord Yoshitsune a mnich válečník Benkei. Samozřejmě, že jsou z rodiny Genji. Oba dva se rozhodnou stát se společníky a dát tyranovi pořádně do frňáku.

K tomu, abyste pomohli dobru, budete muset dělat jen jediné - kosit a kosit každého (tedy kromě NPC postav), kdo se vám dostane do cesty. Z začátku to budou „obyčejní“ samurajové, kteří vám přinejhorším poškrábou brnění. Časem to už ale tak lehké nebude. Narazíte (a dorazíte) na démony malé, ale mrštné, obrovské a nemotorné, ale silné, gigantické bestie, agresivní světlušky (pokud byste tyhle mrchy dali do sklenice a klepali s nimi, aby rozsvítily zadeček, tak by vám utrhly ten váš) nebo oživlé sochy. Lahůdkou jsou bossové, kteří si rozumějí s magií a budete muset odhalit jejich slabinu, abyste se mohli kochat další trofejí.

Genji: Dawn of the Samurai Nenarazíte na žádné logické hádanky (není to na škodu věci, protože by to jen narušilo dynamiku hry), ale zpestřením jsou RPG prvky. Nejen, že sbíráte zkušenosti a zvyšujete svůj level (body jsou k vašim vlastnostem přerozděleny automaticky), ale po cestě nacházíte i mystické úlomky. Pokud máte tři, můžete s nimi zvýšit vaše zdraví, obranu nebo útok tak, že je zasadíte do vašeho Amahagane. Své atributy také výrazně zvyšujete díky předmětům. Ty buďto najdete nebo nakoupíte. Jsou to zbraně, brnění a talismany. Kovář vám také vytvoří speciální kousky, ale k tomu musíte najít unikátní předměty. Nalezené objekty můžete také prodat a koupit si, co se vám líbí (tedy ne, že by šlo o to, jestli vám talisman ladí s katanou). Můžete nebo lépe řečeno musíte získat (u obchodníka nebo rozbíjením předmětů) i léčivé rostliny a lektvary, které dočasně vylepšují schopnosti nebo chrání před jedem či elementy.

Genji: Dawn of the Samurai je akční jízda, která má své neodolatelné kouzlo.

Genji: Dawn of the Samurai Hru začínáte s hrdinou jménem Yoshitsune. To je klasický samuraj, který má k dispozici dva meče. Je rychlý, mrštný, ale jeho údery jsou slabší. Benkei je svalovec, který k boji používá například sloup (vážně) nebo kladiva. Je mohutný, odolný, ale pomalý. V některých levelech si můžete vybrat, s kterým z nich se do hraní pustíte, někdy je vám automaticky jeden hrdina svěřen. Do některých sekcí se totiž dostane jen jeden. Buďto je nutné využití síly nebo naopak mrštnosti. Předměty které nakoupíte jsou přístupné oběma (pro zbraně a brnění to neplatí), ale esence Amahagane si sbírá každý sám. Ve hře narazíte i na několik NPC postav. Některé vám naznačí úkol, další od vás nakoupí nebo vám prodají artefakty a bez některých byste se vůbec neobešli, protože vám například zlepší schopnosti vašeho Amahagane.

Kdo je Yoshiki Okamoto?

Jeho kariéra v herním průmyslu už je poměrně dlouhá. Profesionálně se začal prací na elektronické zábavě živit v roce 1996. Pracoval pro Nitendo a další společnosti, ale proslul především jako zaměstnanec Capcomu. Tituly, na kterých se podílel jsou hity jako je několik Street Fighter projektů, několik Mega Manů, Resident Evil 3: Nemesis nebo Devil May Cry 2. Především se angažoval v žánru akce, bojovky a beat´um up mlátičky.

Genji: Dawn of the Samurai Co vlastně tento talisman umí? Hlavně dokáže zpomalit čas. Pokud máte dostatek energie, která se doplňuje zabíjením protivníků, tak můžete stisknout L1 a zpomalit tak čas. Ke konci už nebude problém stisknout toto tlačítko klidně i čtyřikrát. A k čemu to je? Pokud tak uděláte, můžete provádět takzvané protiúdery. Pokud v žádaný moment zmáčknete útok (na obrazovce vám bude naznačeno, kdy to máte udělat), tak nejen, že se vyhnete nepřátelské ráně, ale ještě mu na oplátku zasadíte takovou „ďahu“, že se obvykle rozpadne na dva kusy. Můžete tak v klidu zlikvidovat více nepřátel najednou. Čím více jich bude, tím více zkušeností získáte. Protivníci se na vás vrhnou buďto najednou (pak stačí útok zmáčknout jednou) nebo v určitém rytmu. Jestliže zpomalíte čas jen jednou, pak je docela problém zvládnout dva nebo tři útočníky, ale když využijete L1 třikrát za sebou, tak už je to o poznání lehčí. I souboje se strážci úrovně jsou mnohem jednodušší s využití Amahagane. A ještě něco, když jste během tohoto speciálního módu zasaženi, tak se okamžitě vrátíte do normálu.

Genji: Dawn of the Samurai Pokud zrovna nevyužíváte časové smyčky, tak bojujete klasicky – jeden standardní útok, jeden speciální, skok a blok. Nic víc nepotřebujete (tedy občas ještě tlačítko pro interakci). Čas od času také narazíte na zmíněné NPC charaktery, se kterými můžete komunikovat (ale moc ukecaní nejsou) nebo na různé předměty, které rozbíjejte, často se v nich skrývá pár zajímavých věcí. Ještě musíme zmínit, že jsme se trošku spletli, nebudete jen bojovat, ale také občas skákat z plošiny na plošinu nebo se vyhýbat nástrahám jakou jsou chrliče ohně umístěné ve zdech.

Kromě možnosti zpomalení času nás doslova dostala grafická a hudební stránky hry. Některé scenérie jsou potěcha pro vaše oční bulvy. Okouzlila nás například zasněžená japonská zahrada s bělostnými stromy a kamenným mostem. Skvěle je také zpracována vodní hladina. Hudba přináší asijské motivy, ale okořeněné orchestrálním podbarvením. Dabing je navíc v originálním jazyce, tedy japonštině (k dispozici jsou anglické titulky),což atmosféře exotična pomáhá ještě více. A jako třešeň (velikosti melounu) na dortu jsou animace, které si s filmy ze zmíněné Onimushy v ničem nezadají.

Klady a zápory

Plus Bojový systém
Plus Grafika
Plus Hudba
Plus Animace

Mínus Poměrně krátké
Mínus Žádná velká inovace

Dostáváme se k nedostatkům. Kromě neoriginality je to především délka hry. U Genji: Dawn of the Samurai strávíte jedno, možná dvě odpoledne (přibližně 6 hodin herní doby). Je to z části způsobeno i tím, že na mapě okamžitě vidíte, kam se máte vydat. To ale není přímo zápor. Je lepší 6 hodin vyplněných zábavou než 11 hodin, z nichž 5 strávíte nudným blouděním po levelech a hledáním něčeho, do čeho píchnout.

Genji: Dawn of the Samurai je akční jízda, která má své neodolatelné kouzlo. V tomto případě, i přes několik výhrad, hodnotíme hru velmi kladně, a pokud se další projekty nového studia Game Republic (založil jí bývalý pracovník Capcomu Yoshiki Okamoto) ponesou v tomto duchu, tak rozhodně nebudeme proti.

Genji: Dawn of the Samurai
Výrobce/Vydavatel Game Republic/Sony
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 264 kB
Verdikt: Strhující akce, která nabízí 10% nových a 90% už viděných, ale skvěle fungujících nápadů. A k tomu ještě vynikající grafika.
Hodnocení: 80% (info)

Autor:


Témata: dabing, Socha, Talisman

Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Další z rubriky

Promarněná příležitost i zábava. Star Wars Battlefront 2 v multiplayeru

Star Wars Battlefront II

Multiplayer očekávané akce Star Wars Battlefront 2 hodnotíme ve dvou. Zatímco Honza Srp je za toho hodného, role kata...

RECENZE: Fallout 4 VR je pro nadšence povinnost, škoda nic moc ovládání

Fallout 4 VR

DOOM VFR od Bethesdy byl velmi milým překvapením. Podařil se port postapokalyptického Fallouta 4 do virtuální reality...

RECENZE: S DOOM VFR zažijete krvavé peklo zase trochu jinak

DOOM VFR

Jde vůbec dohromady spojení frenetické akce a virtuální reality? Král bezduchých stříleček vám v tom přichází udělat...

Najdete na iDNES.cz