Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ghost Master - příjemné strašení

  12:00aktualizováno  18. listopadu 5:10
Bojíte se strašidel? Nebojte se. Máme recept jak se spolehlivě bránit. Dejte se na jejich stranu, staňte se jejich pánem! A bát se budou muset ti ostatní, až je budete v této netradičně pojaté hře děsit ze všech sil.

Ghost Master Pamatujete si svoje přání, čím jste chtěli být až vyrostete? Máme na mysli takové ty úplně první touhy, kde se vedle klasického „popelářem“ či „kosmonautem“ objevovaly i fantastičtější kousky jako třeba „netopýrem“ nebo „vláčkem motoráčkem“? Tak a teď si představte, že třeba právě vy jste si přáli být „Pánem duchů“ a strašit lidi k smrti. Je-li pravdou, že si tato dětská přání nosíme v sobě i v dospělosti, pak máme právě pro vás dobrou zprávu. Počet rolí, do kterých se můžeme vžít pomocí PS2, se tímto rozrůstá i o tuto možnost. Inu na PlayStation2 si užijeme simulací snad uplně všeho.

Skočíme do toho rovnýma nohama. Tahle gamesa vás, jak jste jistě pochopili, situuje do role vládce duchů. Již počáteční intro vás nenechá na pochybách, že zde půjde spíše o hororovou komedii, než o nějaký nervy drásající krvák. První kroky ve hře zprostředkované přehledným tutorialem vás v tom pak pouze utvrdí. Vaše ruka vznášející se nad herním světem a třímající mezi palcem a prostředníčkem strašidlo pak nemůže než vyvolat vzpomínku na výborný Dungeon Keeper. Tuto asociaci jsme měli během hry ještě hned několikrát. Každou misi totiž provází hlas jakéhosi rádce a to tónem značně ironickým a všemu dobrému se vysmívajícím.

Ghost Master

Někteří lidičkové jsou vůči strašení odolní a naopak dokáží strašidla i odvracet.

Herní svět je rozdělen do několika lokací, kde si je vždy nutno poradit hned s několika dílčími úkoly. Ze začátku vystačíte s prostým vystrašením obyvatel lokace tak, aby danou lokaci opustili. Hned záhy však přijdou na řadu prvky strategie. Dostanete kupříkladu úkol v zapadlé chatě uprostřed lesa, kde se snaží parta studentů vyvolat démona. Je tedy nasnadě, že s prostým vyhnáním bláhových dítek nevystačíte. Naopak. Musíte to zařídit tak, aby se vyvolání zdařilo do určitého časového limitu. S prvními slunečními paprsky šance na dokončení rituálu končí. V každém levelu tedy dostanete k dispozici sestavičku strašidel, které se liší nejenom svým zjevem, ale hlavně schopnostmi, kterak dokáží působit na smrtelníky. Ti nejjednoduší duchové se spokojí s klasickým vytím či hřměním, kterým naženou strachu slabším povahám a dokážou je tím i vypudit z pokoje. Někteří složitější demoni dokáží vyluzovat zvuky či pachy které lidi naopak přitahují, a další umí částečně ovládat lidskou mysl. Není to samoúčelné neboť obyvatele nejen strašíte, ale hlavně využíváte ku prospěchu stran temna. Lidé ale rovněž nejsou všichni stejní a ne na každého stačí vybafnout za rohem, aby ihned vzal do zaječích. Naopak na strategický ústup se nezřídka budete muset vydávat i vy. Někteří lidičkové jsou vůči strašení odolní a naopak dokáží strašidla i odvracet. K nim patří zejména čarodějnice a kněží. Tyto nepřátele je pak většinou třeba dostat ze hry neboť vám ze začátku pouze překáží, v pozdějších fázích hry však dokáží být i pěkně nebezpeční.

Ghost Master Umí totiž někdy i vyšťourat vaše v tu chvíli nečinné strašidlo a začít ho odvracet. Když se vám to stane přímo na očích, tak stihnete většinou utéci, ale může se to přihodit třeba ve sklepě, kam zrovna nekoukáte a než se si uvědomíte, co se děje, máte o ducha méně. On se sice i odvrácený duch po čase vrátí, nicméně čas zde není právě vaším přítelem. Tím to ale celé nekončí. Taktizování si užijete ještě mnohem více. Představte si ale situaci, kdy máte v domě šest lidí, z nichž dva jsou zběhlí v boji proti černé magii a zbývající čtyři vrození strašpytlové, které však potřebujete k úspěšnému dokončení mise. Zde využijete širokou škálu speciálních schopností vašich duchů, abyste si nepřítele například odlákali někam stranou a tam mu rozpoutali malé soukromé peklo, a to aniž by si ostatní něčeho všimli. Dalším taktickým prvkem je to, že na vyvolání složitějších kouzel vašich svěřenců potřebujete načerpat do zásoby strašicí energii. Tuto získáváte jednoduchým strašením. Představte si to asi tak, že musíte párkrát na někoho bafnout než vám hra dovolí házet předměty po místnosti a třískat dveřmi. Složitější kousky však hlavně slouží k nasměrování lidí tam, kde je chcete mít.

Strašidelný arzenál

Mluvili jsme o škále typů strašidel a uplatnění jejich kouzel v obecné rovině. Podívejme se na ně poněkud podrobněji. Ostatně jsou to jediné vaše zbraně proti té lidské chátře. Oni mají svaly vy zase čáry.

Chase ghost – tihle duchové vypadají často jako klasický Casper. K jejich dovednostem patří strašidelné vytí či simulace hromu. A věřte, že málokterý smrtelník po takové šlupce s vámi vydrží ve stejné místnosti.
Atract ghost – tento chlapík naopak zajistí, když budete potřebovat někoho přilákat. Dělají to třeba zvukem tekoucí vody a hloupí lidičkové se samozřejmě musejí jít podívat, odkud to teče. Umí ale i jinší kousky. Zařídí třeba, že všechny dveře končí v jedé místnosti, nebo si prohodí místa v budově s některým nic netušícím člověkem.
Mind ghost - vymývači mozků. Dokáží vyděsit i uklidnit. Nepostradatelné, aby vám neutíkaly klíčové postavy. Navíc také umí nasadit někomu do hlavy myšlenku na nějaký předmět v budově, což je nezbytné pro dokončení většiny misí.
Tamper ghost – mocná bytost, jenž dokáže ovlivnit fyzický svět. Jeho oblíbeným kouskem je zhasínání světel, dokáže však i třeba zapnout magnetofon. Vězte, že vám pomůže lidi nejen strašit, ale i motivovat.
Resist ghost - tak tyhle týpky uplatníte rovněž. Všem nevěřícím Tomášům dokáží, že duchové nepatří pouze do pověstí. Nezbytní v boji s příliš odolnými jedinci. Asi nejhezčím trikem je kouzlo, které přinutí všechny v okolí tancovat jako mátohy.

Ghost Master Pár nezbytných slov zaslouží audio-vizuální zpracování a ovládání hry. Grafické zpracování je působivé a opět evokuje vzpomínky na Dungeon Keeper. Jednotliví duchové mají velice originální ztvárnění. I když se ve hře vyskytuje pouze pět tříd duchů, ani příslušníci jedné třídy nejsou všichni stejní. Velmi pozitivně musíme hodnotit efekty jednotlivých kouzel. Herní engine dovoluje rotovat kamerou pěkně dokola a zoomovat na detail scény, takže si budete moci vše prohlédnout. Postavičky lidí, kterých je rovněž několik druhů jsou pak spíše jednoduše a účelně ztvárněny. Stejně tak interiéry budov i okolní krajinka. Levely se neomezují pouze na strašidelné chaty v opuštěných lesích, ale užijete si i vojenských základen nebo třeba věznice. Nečekejte prostě žádné grafické orgie. Určité dějové momenty doplňují ingame animace, které rovněž nejsou nic extra. Příjemné ovládání kamery nad celou scenérií budiž vám dostatečnou kompenzací.

Ghost Master je hrou, o které se nijak zvlášť nemluvilo. O to více nás překvapilo že se jedná o vcelku kvalitní titul.

Z hlediska zvukové složky hry je pak nutno vyzdvihnout především hudbu. Není nikterak složitá, avšak k danému tématu se naprosto hodí. Zvukové efekty zahrnují kvílení, rachocení a vytí jednotlivých strašidel na straně jedné a výkřiky, mumlání či naříkaní lidiček na straně druhé. Celková atmosféra pak působí kupodivu spíše humorně než opravdu strašidelně, což však bylo určitě i účelem.

Ghost Master Pochvalu zaslouží ovládání. Jednak je tu výše zmíněný svobodný pohyb kamery, ten ovládáte jak jinak než analogovou páčkou. Za další zmíníme využití předních tlačítek ovladače. L1 vyvolá info o partě vašich strašidel, kde se které nachází, jaké má k dispozici kouzla, kolik má energie atd. L2 pak poskytne stejné informace o lidské posádce lokace. Zde uvidíte hlavně stupeň odolnosti vůči vašemu strašení a míru vystrašenosti. Zároveň s vyvoláním obou menu, objevují se i hodiny, abyste měli přehled, kolik času na dokončení úkolu zbývá

Co dodat? Ghost Master je hrou, o které se nijak zvlášť nemluvilo. O to více nás překvapilo že se jedná o vcelku kvalitní, zábavný a hlavně originální titul. Připočtěme ještě to, jak málo si užijeme na playstation strategických her a máme z toho pozitivní počin. Nemyslíme si ale, že by se jednalo o jednu z těch her, kvůli kterým budete chodit spát ve dvě ráno, protože nebudete schopni přestat hrát. Pátráte-li po něčem originálním, abyste na chvíli dali odpočinout hlavě i rukám opotřebeným věčným hraním PES4, zkuste chvilku strašit.

Ghost Master
Výrobce/Vydavatel Sick Puppies/Empire
Platforma PlayStation 2, Xbox
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 85 kB
Verdikt: Příjemné a originální strategické strašení.
Hodnocení: 70% (info)

Autor:


Témata: Věznice, Xbox

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

RECENZE: Pillars of Eternity 2: Deadfire je úžasné námořní dobrodružství

Pillars of Eternity 2

Tak trochu ve smyslu „nespravuj, co funguje“ je druhý díl Pillars of Eternity spíše důstojným pokračovatelem než...

RECENZE: Adventura Forgotton Anne pod krásnou grafikou skrývá jen nudu

Forgotton Anne

Máte rádi filmy studia Ghibli? Tak se na nějaký běžte znovu podívat a nenechte se zlákat hrou Forgotton Anne, která...Najdete na iDNES.cz