Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Taktika zmizela jako duch. Recenze Ghost Recon: Future Soldier

aktualizováno 
Jsou nenápadní, tiší, neviditelní. Jsou jednotkou duchů, speciálně vycvičených vojáků pro utajené akce v nepřátelských liniích. Mají tu nejmodernější techniku i zbraně. A pokud jdou po vás, dozvíte se to ve chvíli, kdy vám prolétne kulka hlavou nebo vám z hrdla začne crčet krev.
70

Ghost Recon: Future Soldier

Platforma: Xbox360
Výrobce: Ubisoft

  • Spousta technických vychytávek
  • Rozmanité lokace v kampani
  • Neuvěřitelné možnosti nastavení a úprav zbraní
  • Přístupnější příležitostným hráčům
  • Odklon od taktiky
  • Jednostranně zaměřený multiplayer

e sice zjednodušený a přetvořený k modernímu obrazu videoher, ale přesto je Ghost Recon: Future Soldier zábavný a díky přítomnosti moderních zbraní a futuristických zařízení více než nadprůměrnou střílečkou s (ne už tolika) taktickými prvky.

Herní karta

Ghost Recon: Future Soldier

Série Ghost Recon prošla s dvojicí Advanced Warfighter titulů znovuzrozením. Multiplayer prošel obrovskou revizí, zasazení do blízké budoucnosti přineslo spoustu futuristických technologií, zbraní. Součástí bylo i silné zaměření na taktiku. Nyní se vrací, ale bohužel trpí všemi neduhy moderních her.

Obtížnost je nižší, taktická stránka je zjednodušená a osekaná. V každé misi se spouštějí viditelně naskriptované scény. A co je nejhorší, multiplayer, který patří v sérii k tomu nejlepšímu, je značně jednostranný. Ale i když se to po těchto negativech nemusí zdát, pořád je Ghost Recon: Future Soldier povedenou hrou.

Ghost Recon: Future Soldier

Příběh je tradičně tuctový a nemá cenu se jím zabývat. Padouši ukradli špinavou bombu a také ji odpálili. Bohužel byl poblíž tým duchů, který to schytal na celé čáře a je po něm. Na scénu se tak plíží další duchové, mezi které se řadíte i vy. Vaším úkolem je najít padouchy, zlikvidovat je a zabezpečit další bomby. Upřímně, kdyby se Ubisoft vykašlal na licenci Toma Clancyho, ušetřil by a ještě by se mohl pustit do nápaditějšího scénáře.

Kampaň, kterou můžete hrát jak sami, nebo on-line až se třemi parťáky, trvá kolem osmi až deseti hodin a podíváte se v ní do opravdu rozmanitých koutů světa. Od žhavé Bolívie v Jižní Americe přes ještě žhavější Zambii a Nigérii až po zasněžené Norsko v Evropě. Všechna místa, kam se vydáte, vypadají báječně. Prostředí je až na pár výjimek detailní, interaktivní a je radost se v něm pohybovat. Nesmíte se ale vydat dál od svých cílů, nebo vás hra napomene. Potěšila nás však hojná přítomnost civilistů, kteří dodávají hře na autentičnosti.

Ghost Recon: Future Soldier

Vizuálně je nový Ghost Recon vážně pěkný. Je v něm spousta grafických efektů a k tomu hra běží naprosto plynule. Jediné, co se moc nepovedlo, jsou obličeje postav a jejich výrazy. Buďte ale v klidu, vaše jednotka nosí neustále masky.

V misích dostanete za úkol likvidaci všech nepřátel, tichou likvidaci, zajištění předmětů nebo například záchranu rukojmích. Mise, kde máte za úkol střílet a likvidovat vše vyjma civilistů, jsou fajn. Ty, při kterých vás nesmí nikdo vidět, jsou ale pořádný opruz.

Jakmile vás totiž nepřítel spatří nebo se odhalíte střelbou, mise končí a vy se vracíte zpět k poslednímu záchytnému bodu. Jakmile hrajete s živými spoluhráči, je o to o to horší, že hra je spatří mnohem snadněji, než členy týmu, které ovládá umělá inteligence.

Ghost Recon: Future Soldier

Když se budete muset postarat o zajatce, hra se stává hyperakční jízdou, ve které všechno exploduje, poletuje vzduchem, všichni na vás střílí (a nikdo netrefí) a vy vedete rukojmí za ručičkou, zatímco druhou prackou střílíte po nepřátelích. Je to adrenalin, ale umístění takovýchto akčních vložek do taktičtějšího titulu je na pováženou. Uvidíte sami, zda vám sednou.

Taktika je v novém Ghost Reconu jasně na ústupu, ale pořád hraje důležitou roli. Postup by měl být pokaždé kradmý, hra má ostatně jeden z nejlepších krycích systémů, jaké jsme měli tu čest okusit. Vaše postava se vždy na povel přilepí ke krytu. Pokud se budete chtít přesunout jinam, stačí zaměřovačem pohlédnout tímto směrem a hra vám přesně ukáže, kam můžete doběhnout.

K odhalení stráží a nepřátelských vojáků slouží skvělá novinka: senzorový granát. Jde o sonaru podobné zařízení, které vyšle do prostoru signál a posléze vám označí, kde se skrývají nepřátelé. Pokud za nějakou překážkou, může vám pomoci i magnetické a termální hledí. Takový stan navíc není kryt a protivníka za ním sejmete raz dva. K odhalení nepřátelských jednotek nejednou pomůže i poletující UAV dron, stejně jako v minulých dílech. Tentokrát je však jeho ovládaní příjemnější.

Ghost Recon: Future Soldier

Dalším pomocníkem je částečné maskování ve stylu Predátora. Funkční je pouze v podřepu, a pokud budete blízko nepřítele, spatří vás. Jinak je ale neocenitelným pomocníkem a jeho pouze částečná funkčnost dodává na uvěřitelnosti.

Technických pomocníků budete mít na bojišti celou řadu, stejně tak důležitý je ale brífink a nastavení zbraní před samotnou akcí. Dozvíte se například i podmínky výzev v kampani, po jejichž splnění se vám odemknou nové zbraně. Zjistíte také, jak v nepřátelských liniích postupovat a která zbraň je pro danou misi nejvhodnější.

Nastavení zbraní a jejich vylepšování je zpracováno snad zatím nejdetailněji a nejpropracovaněji, co jsme měli možnost vidět. Lze totiž upravit a vyměnit vše. Od hledí, spouště, zásobníku, držáku, až po barvu. Postupem hrou navíc odemykáte nové součástky, takže i pokud budete chtít projít hru se stejnou zbraní, bude stále silnější a ničivější. A že těch střelných kousků ve hře je, od pistolí, brokovnic, lehkých a těžkých kulometů, až po odstřelovačky.

Ghost Recon: Future Soldier

Každou zbraň, kterou si upravíte, lze navíc ihned bez nahrávacích prodlev vyzkoušet na střelnici. Upravování zbraní podporuje i hlasové ovládání díky senzoru Kinect. Funguje však polovičatě a zdá se, že je tu jen proto, aby hra mohla mít nálepku Kinect Ready. Na střelnici si sice ještě zastřílíte vlastními pohyby, ale jinak hru Kinectem hrát nelze.

Synchronizovaný útok

Důležití jsou i vaši kolegové, i když méně než v předešlých dílech. Díky jejich pomoci můžete zlikvidovat skupinu až čtyř nepřátel najednou, a to úplně potichu a bez spuštění alarmu. Stačí označit nepřátele, každému vašemu kolegovi z týmu bude přiřazen jeden, poslední je váš. Pak už stačí vydat rozkaz, nebo vystřelit a všichni nepřátele se sesunou k zemi. Své spolubojovníky můžete komandovat samozřejmě zadáváním cílů jednotlivě i při přestřelkách.

Ghost Recon byl vždy silně zaměřen na multiplayer a ani Future Soldier není výjimkou. Jenže hra více hráčů se nám značně změnila a nabídka je oproti Advanced Warfighterům chudší. Všechny módy jsou totiž založené na týmové souhře. To je chvályhodné, ale obsahem jsou si podobné jak maskovaný voják svému kolegovi.

Ghost Recon: Future Soldier

V režimu Konflikt jsou úkoly náhodné a objevují se, jak se jim zlíbí. Body získáváte za jejich splnění. V nabídce jsou tři úkoly, včetně jednoho hlavního, od kterého se vaši spoluhráči snaží odvést pozornost. Pokud vás obránci zastaví, vyhráli. Sabotér je zase režimem, ve kterém musíte zajistit, přemístit a zneškodnit bombu. Poslední Obležení je pak limitováno žádným znovuzrozením hráčů.

Fotogalerie

Více režimů tu není. Přítomny jsou navíc jen tři typy povolání: inženýr, střelec a zvěd. Díky bohatým možnostem nastavení se jejich zaměření dá poupravit, ale pořád jsou to jen tři povolání. Ghost Recon: Future Soldier je dobrý i na poli multiplayeru, a to i díky kooperativní kampani. Ale zkrátka to není taková kvalita, na jakou jsme si u série zvykli.

Ghost Recon stejně jako většina stálých videoherních sérií prošel úpravami, aby se dobře hrál masám. Taktičtěji zaměření hráči mohou být pořádně zhnuseni, ale pokud se nebudeme ohlížet zpět na předchozí díly, máme před sebou pořád povedenou a zábavnou videohru, která toho nenabízí zas tak málo.Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

72 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 256 čtenářůNejčtenější

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

Legacy of Kain
Bude nová hra ze série Legacy of Kain? Vývojáři něco naznačují

Majitelé práv na dlouho opuštěnou značku Legacy of Kain začali na sociální síti sdílet obrázky upíra Raziela. Mohlo by to znamenat nový díl?  celý článek

Watch Dogs
KOMENTÁŘ: Herní kauzy a pseudokauzy. Čemu věřit?

Pokud pravidelně sledujete dění na herní scéně, jistě vám nebude dělat problém vybavit si nějaký prohřešek, trapas, nebo prostě „fail“, kterého se vůči...  celý článek

Star Wars Battlefront II
Příběh nového Star Wars Battlefront 2 prý zvládnete za pět hodin

Kampaň pro jednoho hráče bude sice intenzivní, ale také velice krátká. Podle producenta hry Davida Robillarda její dohrání zabere něco mezi pěti až sedmi...  celý článek

Grand Theft Auto Online
Rockstar vysvětlil, proč GTA 5 nedostalo žádné příběhové přídavky

Navzdory všem očekáváním nedostalo Grand Theft Auto 5 žádný příběhový přídavek a veškerá podpora autorů se soustředila pouze na on-line složku. Znamená to, že...  celý článek

Další z rubriky

Sudden Strike 4
Zase pořádná strategie z druhé světové? Recenze Sudden Strike 4

Sudden Strike se po dlouhé odmlce znovu vrací na monitory. Jde stále o krvelačnou strategii z druhé světové války, nebo o slabý odvar? Autoři moc...  celý článek

Life is Strange: Before the Storm
RECENZE: Nový díl Life is Strange není jen pro holky, rozpláče každého

Life is Strange je zpátky, a i když máme tentokrát více výhrad než minule, pořád je to hra, která prakticky nemá konkurenci.   celý článek

Total War: Warhammer II
RECENZE: Válečné kladivo opět udeřilo. Total War: Warhammer II je skvost

Pokud jste si mysleli, že strategický Total War: Warhammer byl vrcholem, tak jste se mýlili. V tomto případě známé pravidlo, že díl první je vždy lepší,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.