Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Glimmerati - pouliční závody s příběhem

  12:00aktualizováno  29. září 2:35
S prázdnou šrajtoflí se do vyšší společnosti nedostanete. Ledaže byste byli zvláště dobrým řidičem a potkali se na křižovatce s Maxwellem McCainem.

BonusWeb HIT Glimmerati Vše začíná v ulicích nočního Milána. Neznámý mladík na jedné z křižovatek náhodou narazí na šéfa automobilového klubu Glimmerati, Maxwella McCaina. Po krátkém závodu vylidněným městem a tréninkové jízdě absolvované následujícího dne je nováček angažován do role závodního jezdce v právě probíhajícím automobilovém mistrovství, což ho předurčí k absolvování řady soutěžních etap a zajistí mu tak práci na nejbližších několik týdnů.

Tanga fotomodelky Cassidy Smith jsou malým zlomkem dosažitelných maličkostí, jejichž přítomnost v inventáři potěší nejednu hráčskou duši.

Nastíněný příběh, vypadající jako další „americký sen“, můžete z pochopitelných důvodů prožít pouze v rámci Story módu, který je jedním ze čtveřice dostupných herních režimů. V herním menu je doplňován klasickou dvojicí Quick Race & Time Glimmerati Trial, nabídku pak uzavírá multiplayer, jehož kvality lze ocenit jedině po nalezení spoluhráče s aktivovaným bluetoothem. Jelikož se ale ne vždy podaří takového jedince vyhledat a single režim je většinou pro hráče zajímavější, podívejme se podrobněji právě na mód Story, který má vskutku co nabídnout.

Dříve než se ponoříme do jednotlivých prvků hry, je nutné říci, že první z pozitivních věcí, na které narazíte, je ovládání virtuálního závoďáku. Vzhledem k automaticky řízenému 3rd pohledu kamery je herním akcím přiřazeno pouze šest tlačítek – levá a pravá směrovka pro ovládání směru jízdy a čtyři konfigurovatelná tlačítka číselné klávesnice pro akceleraci, brzdění, boost a zobrazení mapy. Tuto jednoduchost oceníte zejména v úvodních fázích hry, kdy nebudete zatěžováni složitostí řízení a budete se moci plně věnovat požitku z jízdy. Samosebou, že částečné zdokonalení techniky jízdy bude nutné, a to nejen z důvodu snahy o dosažení zlaté medaile, ale také pro zachování provozuschopnosti vozidla, které se vlivem vícenásobných střetů může stát nepohyblivým.

Glimmerati Mistrovství, skládající se z několika desítek etap se odehrává v různých částech světa. Lukrativní a známá místa jako jsou Milán, Paříž či Monako jsou lokacemi, v nichž se hráč může utkat s konkurenčními závodníky v klasických etapových závodech. Ty jsou tříkolové a probíhají za účasti sedmi konkurenčních jezdců. Podmínka pro postup do další etapy je pouze jediná – umístit se na jedné z medailových pozic. V závislosti na umístění získává hráč odpovídající počet bodů do celkového hodnocení, které spolu s množstvím kreditů, jehož výše se odvíjí od rozsahu poškození soutěžního vozu a dosažené publicity, určuje závodem získanou slávu. V závěru hry je právě sláva atributem určujícím výkonnost hráče a jako taková je zanesena do klubové karty, která mimo jiné může být předmětem archivace v N-Gage Areně, případně se dá přes bluetooth stáhnout do jiného přístroje.

Na své si přijdou milovníci rychlých kol, ale zalíbení ve hře najdou i příznivci bystrých reakcí a optimálních stop.

Glimmerati Aby se závodění nestalo rutinní a nudnou činností, jsou velmi vkusně do příběhu, potažmo pak do systému hry, zakomponovány meziúrovňové statické animace, v jejichž rámci lze podstoupit řadu rozmanitých úkolů. V praxi to vypadá tak, že před oficiální soutěží se v některém z luxusních sídel sejde skupinka aktérů, s nimiž hlavní hrdina (hráč) promlouvá formou titulkovaných zpráv. S ohledem na své choutky může během schůzky přijmout výzvu konkurenčního závodníka k účasti v soukromém závodu, tzv. „Challenge“, nebo akceptovat prosbu o pomoc, vyřčenou některým z účastníků rozhovoru.

Co se týče výzev, spočívají v absolvování privátního duelu s jinou postavou vystupující v příběhu, a to zpravidla v prostředí běžného městského provozu. Jejich hlavním významem je očividně rozšíření vlastního vozového parku, neboť za pokoření vyzyvatele hráč získává nový a výkonnější automobil. Se zvyšující se úrovní konkurentů je takový upgrade jedině žádoucí. Pokud jde o vedlejší úkoly, ty plní funkci interaktivního vývoje příběhu. Máte-li kupříkladu na výběr dvojici dívek a každá z nich se potýká Glimmerati s nějakým problémem, je na vás, abyste se rozhodli pomoci jedné z nich. Vstřícností k první dívce definitivně ignorujete druhou a story se pak odvíjí dále na základě této volby. Uvedená interaktivita a vůbec možnost ovlivnit směr děje činí hru nelineární a pro hráče tím více zajímavou. Odměnou za splnění vedlejších questů je obvykle zisk některého z bonusových předmětů, v jejichž výčtu nalezneme řadu zajímavých exponátů. Vlastním jménem pojmenovaný drink jednoho z luxusních barů nebo tanga fotomodelky Cassidy Smith jsou malým zlomkem dosažitelných maličkostí, jejichž přítomnost v inventáři potěší nejednu hráčskou duši.

Za pokoření vyzyvatele hráč získává nový a výkonnější automobil.

Vozový park, jak již bylo řečeno, má schopnost rozrůstat se o výzvami získané exponáty. Ve výsledku může čítat až devět závodních modelů, jejichž kvality jsou vyjádřeny třemi vlastnostmi – akcelerace, rychlost a ovladatelnost. Skutečnost, že nový závoďák je vždy výkonnější, však rozhodně neznamená, že právě tento je nutné bezmyšlenkovitě volit pro další jízdu. S Glimmerati ohledem na rozdílnost výše specifikovaných technických parametrů se totiž může stát, že zvláště při plnění některých vedlejších questů přijde vhod méně rychlý, zato ovladatelnější model. Taktika se vyplácí nejen při volbě závodního speciálu, ale rovněž při použití vychytávky zvané „nitro boost“. Bleskové zrychlení, které je jediným nadstandardním vybavením vozů, je mnohdy možné aktivovat pouze jedenkrát, takže přesné načasování v příhodné části tratě je nanejvýš vhodné.

Navzdory možnému zdání, že v případě Glimmerati se jedná o hi-speed záležitost typu NFS, která dává zelenou sprintu před řidičským uměním, jde v případě jmenovaného titulu o takřka dokonalý mix obou jízdních stylů. Samozřejmě, že na své si přijdou milovníci rychlých kol, ale zalíbení ve hře najdou i příznivci bystrých reakcí a optimálních stop. Právě pro druhé jmenované je zde nachystáno několik specifických questů, při nichž je nutné udržet pozornost na maximu a správnou strategií a řidičským umem najít tu nejlepší cestu k jejich pokoření. Pro příklad postačí uvést jeden z takových úkolů, spočívající v časově omezeném průjezdu městem, které je

Klady a zápory

Plus Kvalitní scénář
Plus Atraktivní prostředí
Plus Výborná hratelnost

Mínus Menší chybičky v grafice

doslova zaplaveno policejními hlídkami s radary. V šibeničním termínu se daný úsek dá projet jen při překročení maximální povolené rychlosti, což znamená, že hráč musí umět taktizovat s ohledem na pozice policejních hlídek, musí umět řádně dupnout na plyn, ale také mu nesmí být cizí bleskové sešlápnutí brzdového pedálu.

Jak vyplývá z předchozích řádků, vývojáři z Bugbear Entertainment si opravdu dali záležet. Kromě systémových pozitiv si pochvalu zaslouží hezké grafické zpracování herních oblastí i závodních modelů, kvalitní ozvučení, včetně dialogů postav i tématicky velmi vkusně orientovaná hudební kulisa. Kromě uvedených superlativů by na řadu možná přišly i některé menší technické nedostatky, nicméně celkově pozitivní dojem z Glimmerati je tak nesporný, že jejich (ne)závažnost připomíná vliv sušické sirkárny na globální oteplování.

Výpis z diáře

Glimmerati „Day: 32

Having seen my successes, Maxwell felt a need to defend his position as the best driver in the club.

The old timer had no choice but to admit his defeat. He rewarded me with a spare Essente from his collection.“

Glimmerati
Výrobce/Distributor Bugbear Entertainment / Nokia
Platforma N-Gage
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: bluetooth, 2-4 hráči
Verdikt: Velmi povedená závodní arkáda, v jejíž přítomnosti se budete cítit jako neodolatelný člen společenské smetánky.
Hodnocení: 90% (info)

Autor:Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

KOMENTÁŘ: Historická tematika boduje, proč je jí ve hrách tak málo?

Kingdom Come: Deliverance

Na české hře Kingdom Come: Deliverance je dobře vidět, že historická témata a dobová autentičnost nejsou hráčům cizí. A...

Další z rubriky

Onrush přinese zběsilou akční hratelnost Motorstormu a Burnoutu i na PC

Onrush

Nový trailer k závodní hře Onrush od bývalých autorů Motorstormu slibuje zběsilou akci.

K doplňku do simulátoru přibalili autoři i malware. Prý pro boj s piráty

The FSLabs A320

Autoři doplňků do leteckých simulátorů přibalili k hernímu obsahu škodlivý software, který mohl z počítače ukrást...

Něco pro fandy World of Warcraft: rozdáváme pět sběratelek Legion

World of Warcraft

Aktuální expanze on-line hry na hrdiny World of Warcraft je na konci své cesty, do vydání další však zbývají měsíce....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz