Glory of the Roman Empire - sláva Římu!

  • 79
V případě, že vás imponuje hrát si na antického imperátora a milujete počiny jako Caesar či Settlers, zbystřete smysly - tato nová budovatelská strategie jde v jejich šlépějích. Podařilo se autorům přijít s něčím novým, nebo nepřidali ani špetku invence?
70

Glory of the Roman Empire

Platforma: PC
Výrobce: Haemimont Games

Herní karta

Budovatelské strategie nabízejí spoustu témat. Glory of the Roman Empire Od těch klasických, jež simulují vedení zábavních parků, dopravních společností či měst, přes ty méně obvyklé, jako šéfování obchodnímu řetězci, věznici či kavárně, tu máme stále vděčné téma, kterého se zatím jen tak nenabažíme - kompletní simulace starověkých a středověkých měst či rovnou celých civilizací. Není nad to vstávat každé ráno s antickými Řeky či Římany, obstarávat a organizovat jim obživu, práci a zábavu. Slyšet kokrhání kohouta, pozorovat, jak farmář sklízí úrodu a karavana ji za peníze odváží do sousední osady, kontrolovat, zda se horníci v dolech neflákají a spoustu dalších činností, které s hraním her z tohoto žánru bezprostředně souvisí. Dnes máme v ordinaci na zubní prohlídce nový počin bulharských vývojářů z Haemimont Games, kteří mají mimojiné za sebou už dva strategické kousky podobného ražení, Rising Kingdoms a Celtic Kings. Jmenuje se Glory of the Roman Empire a již název napovídá, že opět okusíte roli vládce ve starověkém Římě. Takže, Ave Caesar!

"Základem všeho je potřebná fungující ekonomika, to znamená: lidé, budovy, suroviny."

Konkrétně se ujmete role guvernéra, který obdrží takřka zelenou louku. Glory of the Roman Empire Vaším úkolem bude udělat právě z tohoto fleku obrovské prosperující funkční město se spoustou obyvatel a nulovými problémy. Cesta k tomuto cíli je poměrně klikatá, i když nijak ozvláštněná nějakými překvapeními.
Základem všeho je potřebná fungující ekonomika, to znamená: lidé, budovy, suroviny. Otroci a plnohodnotní občané potřebují něco teplého či studeného do žaludku, dělníci a další pracanti práci, stavba budov si žádá dřevo a kamení. Pro každý dům musíte nalézt ve vašem městě vhodné místo, jeho pole působnosti nezačne platit totiž plošně pro celé území, ale jen v určitém rádiusu. Tudíž pro lepší prosperitu je třeba dobře umístit obytnou čtvrť s domy pro měšťany a kvalitně ji propojit cestami s částí města, kde vládne pracovnější atmosféra. Máte na výběr z farem, mlýnů, pekáren, ale i dřevozpracujícího, těžařského, oděvního a dalšího průmyslu. Pro zahánění epidemií a léčbu chorob je zde bylinkářství/léčitelství, samozřejmě s přítomnou babou kořenářkou. Hra celkem nabízí až okolo 50 profesí, přičemž se lze spolehnout na automatické přiřazování nových občanů do jednotlivých zaměstnání.

Glory of the Roman Empire Glory of the Roman Empire Glory of the Roman Empire

Spoustu práce ale zastanou otroci - hlavně co se týče staveb budov a transportu artiklů mezi jednotlivými budovami. Kdo by jinak odnesl prase z farmy k řezníkovi a odtamtud do hostince? Za výhodné považuji, Glory of the Roman Empire že je lze dokupovat za celkem únosná množství natěženého zlata. Nejoptimálnější je poměr otroků ku obyvatelstvu 1:1, znamená dostatek služeb pro všechny.
Tak to bychom měli základ. Lidé vám ale nebudou pracovat jen tak pro nic za nic, musíte jim zajistit řádné komfortní prostředí - zábavě, odpočinku, víře a vzdělání se meze nekladou. Na řady tedy přicházejí divadla, termální lázně, gladiátorské arény a v neposlední řadě chrámy. Pokud s koncentrací těchto budov obyvatele uspokojíte, odmění se vám lepší náladou, odvedou více práce, vám stoupne reputace a popularita a noví lidé se k vám jen pohrnou.
V opačném případě - při nezaměstnanosti a ateistické společnosti - nastávají problémy. Nepokoje lze uklidnit okamžitým vylepšením situace nebo použitím armády. Ano, i ta se v Glory of the Roman Empire dostane ke slovu. Glory of the Roman Empire Po nutném naverbování a vyzbrojení ve zbrojnici ji využijete nejen k potlačování nějakých těch nevolí ze stran obyvatelstva, ale i k rozšiřování území, potlačování okolních barbarských kmenů a obraně vlastního území od dalších ziskuchtivých vládců.
V kampani na vás čeká 30 misí. Úkoly pro vás - imperátora - tkví většinou v rozšiřování území, jeho obraně, obchodování, řešení nepříjemností mezi obyvateli, dosahování určeného populačního limitu, likvidace epidemií, plnění prázdných žaludků vašeho stáda oddaných, apod. K těmto cílům vede prakticky jen jedna cesta, kterou si určitě umíte domyslet - pro obchodování s okolím je zapotřebí vystavění obchodních zastávek pro karavany, při eliminaci epidemií vám pomůžou léčitelé a konečně, pro likvidaci hladomorů je třeba zajistit přísun potravin obyvatelstvu.

Starověký Řím - lekce z dějepisu

Legendární antický státní útvar, který si bere na paškál i Glory of the Roman Empire, existoval mezi lety 753 př.n.l. až 476 n.l. Podle slavné legendy ho založili bratři Romulus a Remus, kteří byli odkojeni vlčicí (viz foto sochy vlevo). Starověký Řím Když vezmeme v potaz reálné podklady, založili ho buď Etruskové (maloasijský kmen), nebo vznikl spojením osad kmenů Sabinů a Latinů. V době největšího rozkvětu sahala od Anglie, přes celou západní a jižní Evropu až k Černému moři, Arábii a Severní Africe.
Po mnoha válkách, povstáních, opětovných rozkvětech a úpadcích se v roce 395 říše definitivně rozdělila na západní a východní. Došlo k tomu kvůli sporům o vládu mezi dvěma císaři - Honoriem a Arcadiem. Její dějiny se poté odehrávají ač paralelně, tak odděleně. Západní zanikla v roce 476 n.l. sesazením Romula Augusta z trůnu germánským vůdcem Odoakerem. Východní říše vydržela až do poloviny 15. století a zanikla dobytím hlavního sídelního města Konstantinopole. Od 19. století se pro ni užívá označení byzantská.
zdroj: Wikipedia

Nevýhodou tohoto schématu je přílišná obyčejnost. Glory of the Roman Empire Přecijen, stačilo by přidat živelné pohromy a hned by bylo o další problémy postaráno. Takhle když vypracujete tu "zelenou louku" na celkem veliké město a vše funguje jak má - tj. lidé mají práci a "co do huby", jste relativně bez potíží. Neříkám, že by se GotRE hrála špatně, ale neobsahuje prostě nic osvěžujícího, co by hráče po celou dobu stále drželo u monitoru. Příliš to nezachraňuje ani kampaň, kde obstaráváte zase celou ekonomiku + ještě kontrolujete, co je potřeba vyřešit a jde se o misi dál.

Co ovšem ještě stojí za zmínku, je grafika. Překvapí skvělými detaily, jak na pevnině červenými a slaměnými střechami, městskou zelení a životem v ulicích, tak třeba mráčky na denní a hvězdami na noční obloze. Hra je plně ve 3D, disponuje plně otáčivou kamerou a blízkým zoomem. Při něm je už sice vidět, že textury, které z dálky vypadají OK, jsou mírně rozplizlé,

Klady a zápory

Plus Detailní vyšperkovaná grafika
Plus Klasická prověřená hratelnost

Mínus Stále stejné principy hry
Mínus Po několika misích začíná trochu nudit

ale to ničemu nepřekáží.

Verdikt:
Glory of the Roman Empire není špatná hra. Jen zkrátka dojíždí na to, že obsahuje oprášené, již mnohokrát použité klasické principy, které bohužel tvůrci neokořenili ničím novým a tak se hraje trochu fádněji a obyčejněji, než by musela. Přitom by jen stačilo ozvláštnění v podobě více zádrhelů a překážek kladených do cesty římského vládce - hráče. Takhle je to jen za sedmdesát, víc ani ťuk...


Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

89 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 506 čtenářů