Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Go! Sudoku – zapomeňte na tužku a papír

  12:00aktualizováno  1. prosince 4:30
Je trochu paradoxní, že autoři hry Go! Sudoku využívají nejmodernější herní technologii k tomu, aby nám přinesli sadu rébusů, k jejichž řešení stačí obyčejná tužka a kus papíru.

Go! Sudoku Se Sudoku jsem se poprvé setkal tak, jak jej uvádí mnoho luštících brožurek – v tramvaji. Jeden z cestujících, pán ve středních letech, usedl na sedačku, zalovil ve své brašně, vyndal malou knížečku a tužku k tomu. Nalistoval jednu z mnoha podobně vyhlížejících stánek, na nichž bylo čtvercové pole s několika málo čísly a jal se doplňovat, podle mně neznámého klíče, další. Pomineme-li fakt, že pohroužení se do luštění v některých pražských tramvajích může, jako vedlejší negativní efekt, přinést ztrátu peněženky, jedná se vedle četby o vcelku příjemnou činnost, jak strávit "zbytečné" čekání na cestách. To jsem ale ještě nevěděl.

Handheldová verze pro PSP vypadá na první pohled velmi komfortně.

Go! Sudoku Pátrání na internetu a v časopisech přineslo zjištění, že hra je v současné době velmi populární v Japonsku a současně vychází každý den v mnoha denících (u nás Lidové noviny). Časopis 100+1 za autora hádanky označuje jistého Američana Howarda Garnese, který ji vymyslel v roce 1979 jako jednu z mnoha hádanek pro časopis. Pod současným názvem rébus proslavila až japonská obdoba časopisu – každopádně historie a samotný původ hádanek leží hluboko v historii.

Princip hádanky je jednoduchý. Základ tvoří devět čtverců o devíti polích sestavených do jednoho čtverce. Na začátku máme některá pole vyplněná čísly v rozsahu jedna až devět (včetně). Úkol hráče spočívá v tom, aby správně doplnil čísla do všech prázdných polí. Pravidla zní jednoduše: každá řádka i sloupec obsahují čísla jedna až devět a to nezávisle na pořadí. Také v Go! Sudoku každém čtverci se podle pravidla objevují pouze čísla jedna až devět. Obtížnost daného rébusu určuje, kolik máme již na začátku čísel daných a v jakém rozestavení. Některé proto vyluštíte za pár minut, jiné vás mohou potrápit i nějakou tu hodinu. Navíc, jedná se o hru čistě individuální. Co jednomu připadá téměř nemožné, aby hádanku s nemalým úsilím vyluštil za několik hodin, druhý pokoří třeba za dvacet minut.

Je zde přesně 1000 rébusů, což je jistě impozantní číslo.

Handheldová verze pro PSP vypadá na první pohled velmi komfortně. Uvítá nás hudba s tradičními japonskými motivy, příjemné brnkání pak doprovází vlastní luštění (ačkoliv osobně hudbu vypínám). Na pozadí se promítá jeden ze čtyř barevných motivů. Ovládání je intuitivní, směrovými klávesami přeskakujeme po mřížce, L a R potom rotujeme mezi čísly a křížkem požadované číslo Go! Sudoku umístíme. Mezi výhody digitální verze patří, že počítá čas a pokud se vrátíte k některé z hádanek za čas později, může se hráč neustále zlepšovat. Každé špatně umístěné číslo pocítí hráč ztrátou srdíčka, pro nenapravitelné začátečníky je pak určená nápověda, která do všech prázdných polí dopředu vypíše všechny zatím logicky správné možnosti. Je to ale trochu podvod, čili se dosažený čas "nepočítá".

Mezi dalšími možnostmi nalezneme hru více hráčů – a to jak na jedné konzoli, tak přes wi-fi. Možná si říkáte, jak do takovéhle hry napasovat soupeření mezi hráči, ale jde to. Zkrátka se po každém tahu hráči střídají, přičemž každému se započítává čas svého tahu. Vyhrává ten, který uvažuje rychleji. Go! Sudoku obsahuje celkem čtyři obtížnosti. Easy režim nabízí 440 rébusů, Mild 320, Difficult 160 a Fiendish (ďábelská obtížnost) 80. Dohromady tedy přesně 1000 rébusů, což je jistě impozantní číslo.

Klady a zápory

Plus Přehledné, snadné ovládání
Plus Pěkně zpracované
Plus Možnosti navíc

Mínus Neobsahuje generátor
Mínus Stačí tužka a papír

Celkově se jedná o velmi příjemný počin, nicméně jsou tu dvě drobná ALE. V prvé řadě nás mrzí, že hra neobsahuje generátor hádanek. Těch tisíc hádanek pěkných pár dnů zabere a jistě, až se k nim později znovu vrátíte, potrápí vás skoro stejně, nicméně když existují i verze pro kapesní počítače s generátorem, mohli jej autoři přihodit i sem. Pak by šlo vskutku o kompaktní dílko. Také musíme brát v potaz, že brožurka zhruba se sto hádankami vyjde na necelých 100 Kč, takže vyvstává otázka, jestli tahle digitální verze není trochu zbytečná (pomineme-li její vymoženosti). Z tohoto důvodu berte číslo na konci recenze s rezervou, stejně jako hra, i hodnocení je velmi individuální. Zatímco někteří z vás rádi zůstanou u tužky a papíru, jiní rádi sáhnou po digitálním společníkovi na cesty.

Go! Sudoku
Výrobce/Distributor Sumo Digital / Sony
Platforma PlayStation Portable
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ano, 4 hráči
Verdikt: Tisícovka rébusů ve skladném balení, která potrápí vaše mozkové závity.
Hodnocení: 70% (info)

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

Z velkých království trosky. Recenze Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War se tentokrát podívá na Britské souostroví roku 878 našeho letopočtu na konflikt mezi Vikingy a ostrovany....

RECENZE: Adventura Forgotton Anne pod krásnou grafikou skrývá jen nudu

Forgotton Anne

Máte rádi filmy studia Ghibli? Tak se na nějaký běžte znovu podívat a nenechte se zlákat hrou Forgotton Anne, která...

RECENZE: Pillars of Eternity 2: Deadfire je úžasné námořní dobrodružství

Pillars of Eternity 2

Tak trochu ve smyslu „nespravuj, co funguje“ je druhý díl Pillars of Eternity spíše důstojným pokračovatelem než...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?Najdete na iDNES.cz