Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Goblin Commander: Unleash the Horde

  12:00aktualizováno  16. srpna 4:49
Zoufale málo. Přesně tento termín popisuje to, kolik je dostupných strategických her pro PS2. Ve valné většině je možné vybírat především z her s tématikou historické Asie. Tentokráte tu ale máme změnu.

Goblin Commander: Unleash the Horde Goblin Commander: Unleash the Horde je hra, která mě překvapila. I když bych ještě předtím, než jsem jí spustil, jen stěží věřil tomu, že se na konzolích objeví plnohodnotná strategie, tento titul mě přesvědčil, že to možné je. Ano, jsou tu určitá zjednodušení, která vyplývají především z toho, že ovladače PS2 nejsou příliš vhodné pro tento žánr. Tyto „ústupky“ jsou ovšem přehlédnutelné. Hlavní je, že titul je vystavěn na několika základních principech, které by měla správná strategická hra mít – těžba surovin, ovládání několika desítek jednotek a občas také trošku taktického myšlení.

Děj je klasickou ukázkou fantasy – mocný čaroděj Fraziel využil energie pěti Měsíců, aby vytvořil pět gobliních hord. Jejich úkolem je vytvoření mocného stroje. Ten by byl zdrojem obrovské síly. Každý klan měl jednoho vůdce, který disponoval magií Měsíce, s jehož pomocí byl stvořen. Všechny skupiny žily dlouhou dobu v míru, až do doby, kdy zemřel Fraziel. Z jeho smrti byl obviněn Grommel a jeho bývalí bratři se postavili proti němu. Nyní mu nezbývá než se bránit výpadům ostatních klanů, aby přežil.

Goblin Commander: Unleash the Horde

Goblin Commander je příjemným překvapením pro ty, kteří hledají strategii pro konzole.

Vy se samozřejmě ujmete Grommela, který se snaží přesvědčit ostatní, že za odchodem stvořitele nestojí. Jenže vůdci ostatních hord mu nehodlají uvěřit a snaží se ho intenzivně odstranit. Věřte, že nejde jen o plané řeči – každý klan má své unikátní schopnosti a vlastnosti, které je odlišují od ostatních. Někteří jsou slabí pro boj zblízka, ale na oplátku mají vynikající jednotky s dalekým dostřelem. Další jsou zběhlí v magii a jiní v hrubé síle. Co ale mají společného je to, že jsou pro ně životně důležité dvě suroviny – zlato a duše. Duše plynou z fontán, kterých je na mapě obvykle několik. K tomu, abyste je ovládli stačí chvíli postát poblíž a už je vaše (jenže stejným způsobem ji mohou získat rivalové). Zlato se těží tak, že zničíte vše, co zničit jde, a vaše destruktivní choutky jsou tak odměněny pár mincemi. Za zlato otevíráte další jednotky, opravujete a stavíte budovy (vždy na předem určených místech), dokupujete vylepšení (větší síla, dostřel, odolnost atd.). Duše jsou pak platidlem za samotné vojáky.

Goblin Commander: Unleash the Horde Kromě standardních staveb, ze kterých vesele vybíhají vaši svěřenci, které bez mrknutí oka pošlete na smrt, můžete stavět ještě obranné věže. Jde o poměrně silné defensivní pomocníky, které ale můžete použít maximálně tři současně. Je tedy opravdu důležité pořádně si rozmyslet, kam je postavíte. Přece jen nejsou zadarmo a zlata není nikdy dost (stejně jako milionářů).

Vizuální stránka Goblin Commander mi trošku připomíná hru Warcraft III.

Každá horda má své vojáky. Základní jednotky jsou podobné – určené pro boj zblízka a střelci. Další už se ale liší klan od klanu. Některé skupiny mají bubeníky, kteří léčí ostatní, další kouzelníky, kteří rozsévají zkázu pomocí ohně nebo vynikající gobliny, kteří střílejí bomby. Kromě nich můžete ještě povolat titány. V jeden moment můžete ovládat jen jednoho (obra, monstrum stvořené z blesků a další). Zatímco klasičtí podřízení jsou docela inteligentní a počínají si samostatně (v případě napadení se brání), giganti musejí být řízeni přímo vámi. Pokud se jim nevěnujete, pak spí a nehodlají se probrat ani když je do Goblin Commander: Unleash the Horde nich stříleno, sekáno a bušeno.

Jako zpestřující prvek jsou připraveny runy. Ty nacházíte nebo nakupujete v alchymistických laboratořích. Každou z nich můžete použít jen jednou a v danou chvíli můžete mít při sobě jen dvě. Dají se rozdělit na pasivní a aktivní. První jmenované uzdravují, zvyšují odolnost nebo zvětšují areál dohledu, aktivní sesílají zemětřesení, plameny nebo blesky. Kouzel je k dispozici dost a některá jsou tak silná, že mohou o průběhu bitvy rozhodnout. Nepříjemné ale je, že si musíte zapamatovat, co symbol na kamenné destičce znamená, protože jen v obchodě je popsáno, co každá umí. Poté už jen vidíte znak na každé runě a popis chybí.

Jiný klan jiný mrav

Každá horda má několik unikátních bojovníků, vybral jsem jen ty, které považuji za nejzajímavější, i když své specialitky má skoro každý válečník.

Stonekrusher, speciální jednotka: Drummer – dokáže léčit okolní jednotky (samozřejmě své). Titán: Stone Ogre – pomalý ale silný gigant, který se uzdravuje tím, že konzumuje vojáky (své i cizí).

Hellfire, speciální jednotka: Scout – zvyšuje areál dohledu. Titán: Warpigpult – obří vepř, který se na zádech tahá s katapultem.

Stormbringer, speciální jednotka: několik druhů kouzelníků, kteří jsou vynikající pro boj na delší vzdálenosti. Titán: Lighting Elemental – bytost tvořená ze železných tyčí a elektřiny, která útočí blesky a vytváří tornádo.

Plaguespitter, speciální jednotka: Spore Fiend – vypouští jed a snižuje obranu nepřátel. Titán: Green Slime – stačí dotek a už umírají protivníci a hroutí se budovy.

Nighthorde, speciální jednotka: Witch Doctor – dokáže krást duše. Titán: Battle Ball – obrovská koule se špicemi, která může vybuchnout.

Goblin Commander: Unleash the Horde Klanů je pět a vy může ovládat maximálně deset vojáků jedné hordy. Současně máte ovšem v područí několik hord. Postupem času tak máte k dispozici několik desítek svěřenců. To se hodí především v pozdějších fázích hry, protože umělá inteligence začíná být dotěrná a surovin je méně a méně (a navíc jsou dobře střeženy). Tady začíná jít do tuhého a je důležité pořádně si rozmyslet, jak si desetihlavá družstva sestavíte. Ani titán není schopný si poradit s větším množstvím nepřátel. Jediné, co můžete jednotkám poručit je to, aby pochodovaly na určité místo nebo na něco zaútočily. Váš velitel je znázorněn jako jakási světluška, která je rychlá a hlavně nesmrtelná. Pokud chcete, můžete konkrétní vojáky ovládat přímo (v podstatě kontrolovat každý jejich krok), ale tohoto jsem využíval jen minimálně. Měl bych také upozornit, že podřízení mají svou hlavu, a jestliže na ně někdo útočí, pak obvykle bojují do posledního goblina a nehodlají se vydat jiným směrem, pokud jim to poručíte.

Úkoly obvykle spočívají v tom něco najít (a poté to zničit) nebo rovnou určitou věc zničit. Občas se dočkáte i Goblin Commander: Unleash the Horde „časovek“, kdy musíte ubránit danou lokalitu po určitý čas. V tomto ohledu hra nic nového nepřináší, ale ani nezklame. Důležité je, že skutečně klade důraz na určitou míru strategického myšlení. Opravdu musíte hospodařit se surovinami a dávat pozor do čeho investujete, protože právě to může rozhodnout o výsledku boje. Mise jsou naštěstí nepříliš dlouhé a navíc se dá kdykoliv ukládat, takže příliš často neprohrajete. I tak je ale tento titul v pozdějších fázích obtížný a dá vám zabrat.

Vizuální stránka Goblin Commander mi trošku připomíná hru Warcraft III. Jistě není tak detailní (menší jednotky, i když je tu možnost si pohled přiblížit, nejsou příliš propracované a někdy vypadají jako zmuchlaný papír s nohama a rukama, ale to neplatí pro všechny a například titáni jsou zpracování vcelku k světu). Hudební doprovod není špatný, ale chválil bych především

Klady a zápory

Plus Důraz na hospodaření se surovinami
Plus Specifika jednotek
Plus „Dabing“ a zvuky

Mínus Zpracování některých jednotek
Mínus Ke konci docela obtížné

zvuky. Líbí se mi, že goblini promlouvají svou vlastní řečí a každý z klanů má svůj vlastní akcent.

Goblin Commander: Unleashed the Horde je příjemným překvapením pro ty, kteří hledají strategii pro konzole. V rámci možností, které PS2 poskytuje nabízí promyšlenou zábavu, která klade důraz na taktiku. Její hodnotu navíc zvyšuje i to, že zástupců tohoto žánru není příliš mnoho.


Goblin Commander: Unleash the Horde
Výrobce/Vydavatel Jaleco/Jaleco
Platforma PlayStation 2, Xbox, GameCube
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 469 kB
Verdikt: Překvapivě dobrá strategie, která klade důraz na taktiku i akční stránku.
Hodnocení: 70% (info)

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Další z rubriky

RECENZE: PlayerUnknown's Battlegrounds je nejdůležitější hra roku 2017

PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS

Stovka lidí seskočí nad opuštěným ostrovem, přežít může jen jeden. Takto jednoduchá premise stačila největšímu hernímu...

RECENZE: Přídavek k Life is Strange je až zbaběle nekonfliktní

Life is Strange: Before the Storm

Pokračování fantastického teenagerského seriálu sice není tak dobré jako originál, ale fanoušci by ho rozhodně minout...

Druhý přídavek k Wolfensteinovi dokazuje, že střílení nácků se neomrzí

Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death

V novém DLC k Wolfensteinovi sice tentokrát hrajeme za tajnou agentku, náplň je však pořád stejná: mordovat nácky po...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz