Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Godzilla: Save The Earth

  12:00aktualizováno  19. ledna 5:34
Toto asijské uvřískané monstrum v roce 2004 oslavilo již úctyhodných 50 let a jako jeden z dárků k tomuto výročí obdržela nejen hvězdu na chodníku slávy, ale také bojovku. Ovšem nemyslíme, že ta jí udělala zrovna velkou radost.

Godzilla: Save The Earth Godzilla je určitě nejen nejoblíbenějším asijským monstrem, ale vedle chlupáče King Konga (mimochodem, tyto dvě legendy se spolu poškádlily ve filmu z roku 1962 jménem King Kong vs. Godzilla) patří ke světově nejmilovanějším obludám. Je sice pravda, že Godzilla velmi často zničí nějaký ten vrtulník, tank a přidá ještě několikapatrový dům, ale přiznejme si, že charisma má (myslíme to bez jakýchkoli postranních úmyslů:)). A navíc, víte, jak by vám lidé záviděli, kdybyste měli tak gigantického domácího mazlíčka? (Jen by dalo trošku námahy uklízet poté, co vykoná potřebu). Právě její velikost je největším lákadlem recenzovaného titulu. Ujmout se obrovské bytosti a pustit se do boje s dalšími mnohametrovými tvory v životem pulsujícím městě, zatímco vás odstřelují tanky, vrtulníky popřípadě létající talíře, to má jistě své kouzlo. Ale jeho magičnost mizí, pokud se dostaneme k záporům, kterých hra nemá málo.

Děj disponuje stejnou naivností jako asijské filmy s Godzillou v hlavní roli - mimozemská královna ohrožuje naší planetu za pomoci mocných zrůd. Pokud čekáte jakékoliv další štěpení příběhu podle toho, za kterou postavu hrajete, budete zklamaní. Úvodní intro je jediná animace, která vám bude naservírována. Tedy pokud nepočítáme outro (pro všechny charaktery stejné), které lze popsat asi takto: obličej mocné královny mizí v dáli a ona křičí: „No, No, Not Again“. Moc práce si tedy Godzilla: Save The Earth scénáristé nedali. Nepředřeli se ani ostatní tvůrci hry. Postav není opravdu moc a navíc se například Godzilla vyskytuje v pěti exemplářích – Godzilla devadesátých let, Godzilla 2000, vesmírná Godzilla, MechGodzilla II. a MechGodzilla III.. Kromě ní můžete hrát za další klasická monstra, se kterými se hlavní hrdinka utkala ve svých filmech, jako jsou Mothra nebo King Ghidorah.

O kombinování útoků si nechte zdát. Největší možnosti vám nabízí jen hod a zbraň.

Jejich grafické zpracování, ale není zrovna dech beroucí. Stejně jako několik dalších aspektů hry i vizuální stránka působí mírně nedodělaně. Co, ale ocenit můžeme, jsou poměrně interaktivní arény. Mnoho z předmětů (což jsou většinou budovy) se dá zničit. A aniž bychom měli (příliš) destruktivní sklony, tak nás potěšily okamžiky, ve kterých jsme chytili svého soupeře, hodili do dálky a on dopadl na mrakodrap, který se pod nárazem zřítil. Interaktivity arén dokonce využijete ve speciálních úkolech, kterými jsou prokládány jednotlivé boje ve standardním módu - budete muset sestřelovat vesmírné talíře, aby nezničily danou budovu, zlikvidovat domy za 15 000 bodů a podobně. Pokud se vám podaří misi splnit, můžete jí hrát znovu, znovu, dokud budete mít chuť.

Pokud jste fanoušky bojových her, nebudete zrovna unešení z množství komb, které hra nabízí. Ona tu totiž žádná nejsou. K dispozici máte úder, kop, blok, hod a možnost použít zbraň (která se nabíjí postupně během hraní). O kombinování Godzilla: Save The Earth útoků si nechte zdát. Největší možnosti vám nabízí jen hod (existuje ve třech verzích) a zbraň – když se váš, většinou energetický, útok střetne s útokem soupeřovým, začne jakási „přetlačovaná“ a vy musíte vysílat pulsy (také mají tři formy), dokud protivníka neodrazíte. To je poměrně zajímavý nápad a vdechuje hře trošku zábavy navíc.

Během hraní získáváte body, za které můžete odemykat nové arény, postavy a obrázky v galerii. To se postupně stane největším tahákem, který vás bude nutit hrát znovu a znovu. Protože jinak Godzilla: Save The Earth nenabízí nic výjimečného a přílišně zábavného. Jde o hodně, ale hodně jednoduchou bojovku, která současným hrám tohoto typu nemůže téměř v ničem konkurovat.

Ale abychom jen nekritizovali, tak bychom měli ocenit poměrně povedené zvuky a především atmosféru. Ta určitě potěší všechny ty, kteří mají celý pokoj polepený Godzillou a ve svém volném čase se s náležitým výkřikem snaží zbortit sousedův dům. Ti si určitě nebudou stěžovat na malý počet postav, protože nejznámější obludy ze série filmů s Godzillou hra nabízí. Jenže i tak by jim prospělo, kdyby jim autoři nadělili komba a víc speciálních úderů, než jen dva.

Filmová hvězda Godzilla

Godzilla je především filmové monstrum. Na stříbrném plátně se objevuje už úctyhodných 50 let a za tu dobu neztratila nic na svém kouzlu. Prvním titulem, ve kterém se objevila je Gojira z roku 1954. Rozpočet japonského filmu byl tehdy něco kolem jednoho milionu dolarů. Následovalo mnoho dalších, z nichž většinu spojovalo to, že se v nich naše zelená oblíbenkyně utkala s nějakým, někdy poměrně netradičním, monstrem (monstry). Někdy to byl tříhlavý létající plaz jindy zase obří můra. V roce 1998 se rozhodli pozvat Godzillu na svůj kontinent i Američané a to ve filmu režiséra Rolanda Emmericha. Tentokráte byly investované finance o trošku větší než v roce 1954 a to hned 125x. Ano, celkové náklady se vyšplhaly k neuvěřitelným 125 milionům dolarů. Jedním z posledních titulů je Godzilla: Final War, ve kterém se hlavní hrdinka opět vydala na cesty a objela celý svět, aby si změřila své síly se svými klasickými nepřáteli, tentokráte opět pod taktovkou japonských tvůrců, i když spojili své síly s Američany, Australany a Číňany.

Godzilla: Save The Earth Ještě abychom nezapomněli, během soubojů se v aréně objevovaly různé bonusy, které zvyšují zdraví nebo energii, ale u některých se nám nepodařilo zjistit, k čemu vlastně slouží (tedy, pokud nejsou určeny k tomu, že charakter který je sebere, na chvíli zabliká a začne vřískat – jestli ano, tak fungují dobře).

Godzillo, Godzillo, zasloužila by sis něco mnohem lepšího.

Co si o tom všem myslet. Hra vypadala nadějně, ale žádná sláva to rozhodně není. Možná dobře poslouží jako bojovka pro nejmenší nebo pro úplné začátečníky, ale pro ostatní, to asi není titul, který by jim nabídl hodiny a hodiny zábavy. Graficky průměrná, chudá, co se týče počtu postav, bojový systém, no, to snad ani nemá cenu komentovat, tím vším tato hra(ne)disponuje. Aby nešlo o propadák, tomu dopomáhá to, že se zde objevují známé postavy (i když Asiatům asi o něco známější), velká interaktivita arén, povedené zvuky a několik málo dalších dobrých nápadů.

Godzillo, Godzillo, zasloužila by sis něco mnohem lepšího. Toto by snad ani neměl být narozeninový dárek, protože z toho nemůžeš mít velkou radost. Samozřejmě, jsi určitě ráda, že na tebe ostatní myslí a připravili ti nějaké to překvapení, ale abys nebyla překvapená nepříjemně. Zdá se, že tvůrci se nespolehli na své schopnosti, ale především na tvé veleznámé jméno a Godzilla: Save The Earth předpokládali, že to bude dostatečný tahák. Co bys měla dělat s lidmi, kteří z tebe dělají prodejní artikl? Protože máš ty narozeniny, tak budeš určitě vlídná a zboříš jim jen letní sídla, ale měla bys je varovat, aby si příště dali více záležet, protože takhle průměrnou hry určitě nerada vidíš ty a my obzvlášť.

V Asii a Americe se jistě tato hra dočká slušného prodejního úspěchu, ale nepředpokládáme, že na „starém kontinentě“ to bude bomba. I když tu většina z nás Godzillu zná, tak do ní asi nejsme tak zbláznění, abychom jen kvůli jménu kupovali nedodělané hry. Doufáme, že se při dalším významném jubileu (snad se ho dožijeme i my) dočkáme mnohem kvalitnějšího titulu. Času na jeho zvládnutí je dost.

Godzilla: Save The Earth
Výrobce/Vydavatel Pipeworks/Atari
Platforma PlayStation 2, Xbox
Multiplayer: ano, 2 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 250 kB
Verdikt: K narozeninám by si Godzilla zasloužila lepší dárek. Průměrná bojovka, která může nabídnout především rozsáhlé a interaktivní arény a Godzillu v hlavní roli.
Hodnocení: 55% (info)

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

RECENZE: Čím více zabíjíte, tím jste silnější. Vampyr není pro každého

Vampyr

Zvláštní kombinace detektivní adventury a akčního RPG se povedla jen napůl. Pokud byste ke skvělému příběhu chtěli i...

Z velkých království trosky. Recenze Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War se tentokrát podívá na Britské souostroví roku 878 našeho letopočtu na konflikt mezi Vikingy a ostrovany....

RECENZE: Adventura Forgotton Anne pod krásnou grafikou skrývá jen nudu

Forgotton Anne

Máte rádi filmy studia Ghibli? Tak se na nějaký běžte znovu podívat a nenechte se zlákat hrou Forgotton Anne, která...Najdete na iDNES.cz