Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gotcha! - a mám tě!

  12:02aktualizováno  1:55
Kdo si myslí, že 3D akční hra už nemůže nabídnout nic originálního, je na velkém omylu. A kdo si myslí, že 3D akční hra musí být plná zabíjení a krvavých fleků, mýlí se znovu. Zaujala nás hra prodávající se za příjemných 299 Kč?
45

Gotcha!

Platforma: PC
Výrobce: Sixteen Tons Enterta

Herní karta

Kdo si myslí, že 3D akční hra už nemůže nabídnout nic originálního, je na velkém omylu. A kdo si myslí, že 3D akční hra musí být plná zabíjení a krvavých fleků, mýlí se znovu.

Gotcha! Gotcha! je totiž simulace tolik populárních, ale bohužel u nás stále příliš drahých, paintballových přestřelek, kde proti sobě stojí dva týmy se zbraněmi, ale místo kulek mají jen kuličky s barvou. Na počátku hry si vyberete, jestli si zahrajete nějaký rychlý zápas nebo vyzkoušíte zajímavější ligu. Pokud zvolíte druhou možnost a projdete si velice jednoduchý tutoriálek, dostanete možnost vybrat si jeden z 28 týmů, se kterým se pokusíte získat hlavní titul. Bohužel jednotlivé týmy jsou v podstatě téměř totožné a liší se snad pouze jmény. Jsou to dokonce pouze variace několika málo modelů, navíc naprosto nevhodně oblečených na takovýto sport. Mnohem lepší by bylo, kdyby byly postavy oblečeny pěkne do maskáčů a podobného oblečení, abych neviděl jejich oranžová a bílá trička přes půl mapy.

Gotcha!Klíčem je vlajka
Co se týká zápasů, hraje se klasické Capture the Flag (zde Elimination), stačí prostě doběhnout k soupeřově vlajce, chňapnout ji a donést ji k vlajce vlastní. Pokud se vám to povede, získává váš tým bod a začíná se na novo. Bod také můžete získat tím, že zneškodníte všechny členy nepřátelského týmu. Enemyho zlikvidujete tak, že ho trefíte třikrát, jedno kam. Hraje se na čas a vítězí ten tým, který mí víc bodů. Po zápase se samozřejmě ještě změní strany, ať nemá nikdo žádnou výhodu. Za výhry v zápasech postupujete postupně soutěží a získáváte body, za které vylepšujete vlastnosti sobě a členům svého týmu (přesnost, rychlost, …) a nakupujete také lepší zbraně. Těch je celkem 12, od základní pistole a dalších malých flusátek, přes nejrůznější samopaly a brokovnice až po odstřelovací pušku. Zbraně se neliší jen svým vzhledem, ale také kadencí, přesností, dostřelem, apod. takže není dobré správný výběr podceňovat.

Za výhry v zápasech postupujete postupně soutěží a získáváte body, za které vylepšujete vlastnosti sobě a členům svého týmu (přesnost, rychlost, …) a nakupujete také lepší zbraně.

Gotcha!Kromě boje o vlajky si zde můžete zahrát také jakési ilegální zápasy, kde se již nehraje na vlajky, ale o tzv. „krále“. Jeden člen týmu je určen králem a nepřátelé se ho snaží vyřadit. Králem v příštím kole se samozřejmě stává ten, kdo vyřadil toho posledního. Pokud je králem někdo z vašeho týmu, získáváte bod za každou sekundu jeho „kralování“.

Co se týká levelů, připravili si pro nás autoři víceméně klasiku pro podobný typ hry – vrakoviště, malý lesík, vesnici, apod. Design celkem sedmnácti map je zvládnutý celkem dobře, překážek je všude dost, ale chtělo by to větší členitost terénu. Bohužel umělá inteligence je na bodu mrazu, takže nečekejte, že se boti budou jakýmkoliv způsobem krýt nebo taktizovat. Celá týmová hra, která je ve skutečném paintballu nezbytná, zde ztrácí své kouzlo a váš postup hrou bude většinou probíhat tak, že prostě naběhnete mezi nepřátele pokosíte je. Pokud vás vyřadí, nemusíte jen nečinně přihlížet, jak se dementní boti mydlí mezi sebou, ale přepnete se do dalšího člena svého týmu a hrajete dál.

Gotcha! Gotcha! Gotcha!

Gotcha!Jako ve skutečnosti?
Grafika je překvapivě docela hezká (stará se o ni neznámý engine Trinigy)a některé efekty (jako např. voda) jsou zvládnuty na jedničku, ale někde zase budete skřípat zuby. Bohužel přestože nehrajete v nějakých extra rozlehlých exteriérech, je hra zbytečně náročná a také se docela dlouho načítá i na slušné sestavě. Zvuky jsou celkem průměrné, ale není jich nijak moc, zato hudba je bohužel těžce pod průměrem.

Pokud si budete chtít hru vyzkoušet s živými protivníky a nejen proti botům, nabízí vám hra jak hru přes internet, tak přes LAN. K dispozici je samozřejmě více módů, než klasické CTF, ale najdeme tu i Deadmatch a jiné. Bohužel přes internet hra nepříjemně laguje, za což může nevyladěný kód. Po síti už je všechno bez problémů, ale pochybuji, že seženete partu lidí, kteří tuhle šílenost budou chtít hrát radši, než třeba Counter-Strike.

Hře ale hraje do karet několik dobrých věcí. Za prvé je to kompletní česká lokalizace, tedy včetně namluvení. Osobně sice považuji lokalizaci podobného budgetového titulu za vyhození peněz do kanálu, ale někomu to může pomoci, takže nakonec proč ne. Za druhé je to cena skvělých 299 Kč, za které se dá hra pořídit. Ve hře nenajdeme jedinou kapku krve nebo náznak jiného násilí, takže je hra vhodná i pro mladší hráče.

Verdikt: Gotcha! je celkem originální pokus o nenásilnou střílečku, kterou ale sráží na kolena několik zásadních nedostatků. Naštěstí to trošku vynahrazuje lokalizací a nízkou cenou, ale ani to z ní prodejní hit asi neudělá.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

45 %

Čtenáři

89 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 350 čtenářů


Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...



Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Další z rubriky

Hearthstone: Kobolds and Catacombs překvapil režimem pro jednoho hráče

Hearthstone Kobolds & Catacombs

Nejnovější expanze Kobolds and Catacombs karetní hry Hearthstone zaujala novým režimem pro jednoho hráče, jinak ovšem...

Promarněná příležitost i zábava. Star Wars Battlefront 2 v multiplayeru

Star Wars Battlefront II

Multiplayer očekávané akce Star Wars Battlefront 2 hodnotíme ve dvou. Zatímco Honza Srp je za toho hodného, role kata...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz