Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gothic 3: Forsaken Gods - datadisková nálož pro velké RPG

  0:01aktualizováno  0:01
Svět Gothicu se brzy rozroste o datadisk ke třetímu dílu této RPG ságy. Ten bude sloužit jako příběhový prequel ke čtvrtému dílu.

Gothic 3: Forsaken Gods

Gothic 3: Forsaken GodsSérie Gothic napsala jednu z nejzajímavějších historií současného herního světa. Nejen ve své virtuální podobě, byť její příběh vždy patřil k tomu nejlepšímu v RPG žánru, ale zejména z pohlednu zvnějšku.

Nemá cenu sáhodlouze rozkládat o tom, jak se vydavatel JoWood a vývojář Piranha Bytes rozešli ve zlém. Jen krátce: regulérní čtvrtý díl již vyvíjí studio Spellbound, zatímco Piranha si dělají vlastní RPG projekt Risen. Nu a na dosud neznámou firmičku Trine Games zbyl úkol udělat datadisk ke Gothic 3.

Dosti nevděčný úkol, nutno dodat. Vývojáři Forsaken Gods totiž musí dokázat navázat na trojici rozdílných konců, k nimž se poctiví hráči Gothic 3 mohli podle svého naturelu za desítky hodin propracovat. Záleželo na tom, zda jste se přiklonili na stranu Orků, dobrého boha Obnose či špatného boha Beliara.

Gothic 3: Forsaken GodsJedinými konstantami v celém tažení jsou staří dobří hrdinovi přátelé. To věru není mnoho, pročež si Trine Games museli vypomoct menší berličkou. Události Forsaken Gods začnou zkrátka až dva roky po zakončení původní hry. Válka už je pryč, ale obyvatelstvo Myrtany se musí nově organizovat.

Jak už je pro Gothic zvykem, vytvořily se za tímto účelem zájmové organizace, které jsou vedeny právě starými známými bezejmenného hrdiny. Přestože všechny čtyři skupiny chtějí v zásadě mír, nejsou jednotné v tom, jak tohoto cíle dosáhnout. Thorus, někdejší vedoucí gardy starého ražení a válečník Gorn se nacházejí v těžkém klinči a jsou toho názoru, že míru dosáhnout jen zničením jeden druhého. Dřívější vůdce vojáků Lee a šéf rebelů Anog pro změnu chtějí najít nenásilnou cestu do normálu.

Gothic 3: Forsaken GodsHrdina se nemusí připojit ani k jedné frakcí, ovšem spolupráci s nimi se nevyhne. A samozřejmě, s některými bude spolupracovat více než s jinými, čímž bude ovlivňovat vztah ke všem, ať už pozitivně nebo negativně.

Ať už ale zvolíte jakkoliv kompromisní cestu, Forsaken Gods by vás mělo provést zhruba patnácti až dvaceti hodinami solidní zábavy, a to až k prologu Gothicu 4.

Opět se tedy vžijete do bezejmenného hrdiny. Tvůrci přitom slibují, že tento bude silnější, než kdykoliv dříve v sérii, a to už od samého počátku. Abychom si zavzpomínali: už na startu Gothicu 3 mohl směle měřit síly s bandou Orků. Tak jsme zvědaví, na jakou startovní rovinu se jeho síla dá až zavést.

Gothic 3: Forsaken GodsVelice překvapující zpráva se týká herního světa. Ten totiž zůstane zcela beze změny. Nové oblasti prakticky neexistují. Příběh se bude odvíjet na známých místech, která se ocitají v poněkud jiných souvislostech.

Staré regiony prošly ale i vizuální změnou. Krajem proběhla válka, a tak jsou některé vesnice v rekonstrukci. K tomu by měly přibýt lokace, které sice ve světě byly, ale hráč je v původní hře nemohl navštívit. V úvahu připadají různé budovy či dungeony.

Stejně jako ve trojce můžete světem procházet zcela bez omezení. Návrat k aktům z předchozích dílů se nekoná, jak mylně informovala některá média. Rovněž nepřátelské kreatury se rekrutují ze starých známých. Tady ale přece jen několik typů přibude. Podobně má být naloženo s výzbrojí. Převaha zůstane povědomá, ale narazíte i na něco nových kousků.

Gothic 3: Forsaken GodsNěkterá monstra v Gothic 3, jako například divoká prasata, byla v neopatchované verzi hry prakticky nepřemožitelná. Byla totiž stavu prvním rychlým úderem hráče skolit tak, že už se nemohl hnout. Naopak velké příšery, které byly zamýšleny tuze obtížně, se daly přemoct jednoduchým umlácením, protože byly prostě pomalé.

Co nevylepšily již patche, o to by se měly postarat právě úpravy ve Forsaken Gods. Ovšem nečekejte zásahy do bojového systému. Ten podle autorů funguje výborně, takže se dočkáte pouze jeho lehkého rozšíření. Hrdina se může přiučit nějaké ty úhybné manévry, jimiž se dokáže vyprostit z nepříjemných situací, ve kterých by byl jinak umlácen.

Zároveň půjde údery odrážet. Tuto schopnost ale nedostanete pouze vy, nýbrž i vaši nepřátelé. Ti by se měli navíc chovat mnohem inteligentněji. Pokud se tak ocitnou pod vaším tlakem, Gothic 3: Forsaken Godszačnou nejprve údery odrážet a teprve poté přejdou do jistějšího protiútoku. Vůbec doufáme, že se tvůrcům podaří vyvarovat technickým i herním bugům.

Jak JoWood, tak Trine Games slibují, že taková míra zabugovanosti už se nebude opakovat. Autoři silně vylepšili Genome engine a zbavili ho všech jeho much a mušek. Například příšerné paměťové žravosti, která nebyla způsobena přímo nároky enginu, ale jeho špatným naprogramováním. Tvůrci chtějí hráčům umožnit ničím nerušený zážitek.

Vylepšení se dočká také grafika. Přestože se ještě dnes může Gothic 3 měřit s aktuální produkcí, některé vyspělé technologie postrádal. Proto autoři vylepšili textury i shadery a přidali HDR nasvícení. Určitých změn dozná rovněž interface, jenž udělá pokrok směrem k Gothic 3: Forsaken Godsuživatelské přívětivosti. Na inventář se sahat nebude, ale například mapa musí projít korekcí.

Přestože je znalost původní hry pro Forsaken Gods docela dost důležitá, pokud jí nedisponujete, a přesto si chcete datadisk zahrát, nemusíte věšet hlavu – add-on bude samostatně spustitelný, takzvaný stand-alone.

Možná tak chtějí autoři přivést ještě více hráčů ke čtvrtému dílu. Forsaken Gods totiž suplují jeho prequel. To ale vůbec nevadí, vypadá to totiž na velice povedený titul, který si ale užijí zejména fandové originálů a vůbec celé této RPG série.

Autor:


Témata: virtuální

Nejčtenější

Na Steamu vyšla první necenzurovaná erotická hra. Tak jsme ji vyzkoušeli

Negligee: Love Stories

Hra Negligee: Love Stories se zásadně zapsala do historie. Ne však díky svým výjimečným kvalitám, ale proto, že jako...

Legendární PlayStation vyjde v mini verzi s dvacítkou her

PlayStation Classic

Připravovaná retro konzole od Sony se jmenuje PlayStation Classic. Vyjde letos v prosinci a obsáhne dvacet...Soutěž o skutečný zlatý poklad skončila fiaskem. Příběh hry Swordquest

Obal hry Earthworld

Videohry jsou stále ještě poměrně mladým médiem, ale i tak už je jejich historie neuvěřitelně bohatá. V dnešním retru...

Špatná hra dostala horší pokračování. Super Seducer 2 vyniká trapností

Super Seducer 2

Jedna z nejhorších her letošního roku se překvapivě dočkala pokračování. Jak někoho skutečně sbalit vás Super Seducer 2...

Restrukturalizace nepomohla, firma Telltale skončí

The Walking Dead: Season 2

Zrovna když jsme si mysleli, že se autoři geniálního herního seriálu Walking Dead dostali z nejhoršího, přichází smutná...

Další z rubriky

Ulov si monstrum a zkus to přežít. První dojmy z Hunt: Showdown

Hunt: Showdown

Přežil jsi, abys zemřel příště. Lovec je ve světě Hunt: Showdown odpočitatelná položka a zároveň to nejdůležitější, co...

Metro: Exodus ukáže Rusko zdecimované jadernou válkou

Metro: Exodus

O herní adaptaci značky Metro neslyší naši čtenáři poprvé. Exodus je přímým pokračováním předchozích dílů Metro: 2033 a...

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...Najdete na iDNES.cz