Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Grafické karty – chystá se poprask!

  12:00aktualizováno  9:23
Nejnovější grafické karty se vzájemně předhánějí o to, která nabídne uživateli maximální výkon, nejlepší funkce, nejvyšší frekvence… Kdo z nás má ovšem peníze na to, aby mohl každého půl roku kupovat novou kartu v ceně běžného kancelářského počítače? Proto se podívejme, co na nás výrobci grafických karet připravují v nejbližší době.

Nejnovější grafické karty se vzájemně předhánějí o to, která nabídne uživateli maximální výkon, nejlepší funkce, nejvyšší frekvence… To je všechno moc hezké, ale položme si konečně na rovinu otázku, kdo z nás má peníze na to, aby každého půl roku kupoval novou kartu v ceně běžného kancelářského počítače? Proto se společně podívejme, co si na nás výrobci grafických karet chystají v nejbližší budoucnosti v segmentu grafických karet pro masy…

GeForce4 Ti 4200 - chybějící člen rodiny
Není tomu tak dávno, co se některé servery začaly zmiňovat o absenci jednoho modelu z řady GeForce4 Titanium. Tento model, který bude na počátku příštího měsíce dostupný v obchodech, nese jméno GeForce4 Ti 4200 a je tedy papírově nejslabším z rodiny nejnovějších karet Titanium. Avšak papírově nejslabší parametry s sebou nesou jednu velice podstatnou výhodu, jíž je cena. Grafické karty založené na těchto čipech se budou prodávat v cenách 179 USD (okolo 6000 Kč) za 64 MB variantu a 199 USD (přibližně 6800 Kč) za 128 MB verzi. To by mohlo znamenat úplné vytlačení starší řady GF3 Ti za novější (pokročilejší) model za příjemnou cenu.

Specifikace nových karet jsou ještě nejednoznačné. Podle serveru 250 MHz jádro a 500 MHz paměti) a níže taktované 128MB verze (250 MHz jádro a 444 MHz paměti). Naopak u Xbitlabs tvrdí, že pravděpodobnější bude jedna „frekvenční“ varianta (250 MHz jádro a 500 MHz paměti) s odlišným množstvím paměti (64 MB nebo 128 MB). První testy však jasně naznačují, že za naše peníze dostaneme opravdu hodně muziky.

(K testům byla použita následující konfigurace: Intel Pentium 4 2,2 GHz; ABIT TH-7II-RAID; 256 MB PC800 RDRAM; 30 GB HDD IBM Deskstar DTLA 307030 ATA/100; Windows XP Professional; DirectX 8,1)

Benchmarky GeForce4 Ti 4200 Benchmarky GeForce4 Ti 4200

(Zdroj testů FiringSquad)

Na první pohled z testů překvapivě vyplývá, že levnější (tedy 64 MB) verze Ti 4200 je zároveň výkonnější než o něco frekvenčně pomalejší 128 MB alternativa. Důvody pro změnu originální konfigurace (225 MHz jádro a efektivně 500 MHz 128 MB DDR SDRAM) mohly spočívat v cenách pamětí, které jsou v poslední době zřejmě výše, než by si NVIDIA představovala. Varianta s vyšším množstvím paměti tedy pozbývá většího smyslu, pokud se tedy zrovna nechcete mezi kamarády vychloubat množstvím paměti na grafické kartě :o). Každopádně se bude jednat (podle hladiny předpokládaných cen) zřejmě o jednu z nejvýhodnějších koupí na trhu s hardware.

ATI RV250 - konkurence pro GeForce4 MX
Grafické čipy od ATI jsou označovány jednoduchou logikou v kódovém jméně. Písmeno „V“ v označení RV250 totiž znamená „VALUE“, což je označení výrobků pro nejširší veřejnost (tj. do běžných moderních počítačů). V předešlých dnech a týdnech byla většina odborníků zmatena písmenkem „V“ v názvu, avšak nyní se vysvětluje pravá příčina. Podle serveru The_Inquirer nebude RV250 určena pro nejvýkonnější desktop počítače, avšak pro běžné hráče. Nový grafický čip tedy není (překvapivě) konkurencí pro řadu GeForce4 Ti, ale pro karty založené na jádře GeForce4 MX!

Podle posledních informací totiž bude mít čip jen 2 pipeline a zřejmě také 2 texturovací jednotky. Na druhou stranu můžeme počítat s plnou kompatibilitou s rozhranním DirectX 8, přičemž GeForce4 MX současné nejnovější DirectX nepodporuje. Souboj o široký trh je tedy pro obě největší společnosti (ATI a NVIDIA) velice důležitý, což dokazují i poslední výrobky. Tvrdá konkurence pro RV250 však bude v současnosti uváděná GeForce4 Ti 4200 (viz. nahoře).

Další výrobci…
Mezi ostatní bude v nejbližší době patřit také firma SiS, která se nehodlá omezit na pouhé implementování svých grafických čipů do základních desek. Jak je na tom SiS, ale i VIA a další výrobci, se můžete dozvědět v našem nedávném Na závěr bych rád podotkl, že se schyluje k dobrým možnostem koupě levných, výkonných a zároveň vybavených grafických karet. Pokud tedy s koupí grafické karty vyloženě nespěcháte, raději si počkejte, protože byste si mohli v nejbližší době rvát vlasy - můžete výrazně ušetřit… Pokud ale chcete koupit grafickou kartu skutečně a nevyhnutelně dnes, podívejte se na náš aktuální článek.

Zdroje: FiringSquad

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz