Grafické karty a čipy počtvrté

  12:00aktualizováno  18. října 9:32
Přinášíme vám další, v pořadí již čtvrtou porci novinek ze světa grafických karet a čipů. Podrobnější informace o chystaném čipu ATI Rage6 a nVidia GeForce2, který půjde na trh snad ještě v dubnu. A něco k tomu.

Naposledy jsme si v seriálu o grafických kartách a čipech představili novinky, které se chystají na příští čtvrtletí. Tento trh je však velmi dynamický a firmy z marketingových důvodů pouštějí informace po troškách a často nečekaně. To má ovšem vliv na obsah článků. Ctižádostí každého redaktora je být objektivní, ale nedá se to vždy dělat tak, že věnujeme každé firmě stejný počet řádků, někdy prostě není o čem psát. Takže tento díl bude zejména o ATI Rage6 a GeForce2, tentokrát podrobněji a oficiálně. Něco málo ale uklouzlo i jinde.

Rage6

Ati Rage6
Název tohoto čipu není konečný. Ten si, jak je zvykem, přečteme až na krabicích v obchodech. Je to úplně nový čip a nemá nic společného s S1-370TL o kterém jsme mluvili minule.

A nyní k parametrům. Čip má 256-bitové jádro a 25mil tranzistorů. Vykreslovací jednotka nazývaná Pixel Tapestry obsahuje dvě pipeline, z nich každá zvládne v jednom cyklu až tři textury a umí také EBM (Environmental Bump Mapping) jako Matrox G400. Při očekávané počáteční frekvenci 250Mhz to znamená 500Mpixel/s a až 1500Mtexel/s (vysvětlení těchto veličin najdete ve druhém díle). Tato hodnota je srovnatelná s GeForce256. Je to ovšem hodnota teoretická a Rage6 by měl mít díky lepší vnitřní architektuře o polovinu větší reálný výkon. Maximální frekvence by měla dosáhnout 400MHz. Čip podporuje SDR i DDR paměti o velikosti až 128MB. Maximální rozlišení je 2048x1536/75Hz, bude možné připojit dva monitory nebo LCD panely, samozřejmostí u ATI je výborná akcelerace přehrávání DVD. Dále je tu komprese textur, antialiasing celé scény a technologie Maxx pro paralelní spolupráci více čipů na jedné desce.

Neméně důležitá je druhá, geometrická jednotka. Jmenuje se Charisma a dokáže za sekundu spočítat transformace 20mil trojúhelníků, což je o třetinu více než GeForce256. Podporuje osm nezávislých hardwarových světel.

Stejně jako 3dfx s čipem VSA-100 se ATI nezaměřuje jen na hrubou sílu, ale snaží se přidat nové vlastnosti. I v tomto případě jde o zvýšení realističnosti počítačových her. Zatímco 3dfx vsadila na efekty optické, u ATI jde o vylepšení vizuální stránky postav.

Rage6 - Vertex Skinning

Vertex skinning:
Už zde zaznělo, že se scény a tedy i postavy skládají z trojúhelníků. Pokud se ale má postava pohybovat, je animace jednotlivých trojúhelníků, ze kterých se skládá téměř nemožná, zvlášť pokud se nechceme omezit na předem určené pohyby. Dělá se to tedy tak, že pohybujeme kostrou postavy a tu pokryjeme kůží, oděvem, srstí apod. Je ovšem potřeba řešit místa, kde se spojují dvě "kosti" tak aby spojení bylo přirozeně plynulé. K tomu jsou operace s maticemi a záleží na tom jakého řádu matice použijeme. Dosud se používají matice druhého řádu, Direct3D zná i třetí řád. Rage6 bude umět i matice čtvrtého řádu (tedy matice 4x4). Ty se uplatní právě na krizových místech, na lehce klenuté plochy vystačíme s tím co máme teď.

Keyframe interpolation:
Možná už jste se někdy setkali s pojmem morfing. Většinou se jedná o animace jako je změna politika v neroztomilé zvíře nebo třeba vnadnou děvu. Stejné kousky se dají provádět i ve třech rozměrech. Je pravda, že mezifáze divočejších přeměn v 3D nejsou moc ke koukání, ale na jemnější změny, třeba mimiku obličeje je to ideální, ušetří to spoustu práce a zvětší výrazové možnosti. U Rage6 stačí zadat počáteční a koncovou podobu a čip sám spočítá požadovaný počet mezikroků.

Rage6 - Keyframe Interpolation

3D textury:
Tato technika je velmi užitečná pro modelování přírodních materiálů. Na povrch trámu se normálně na každou stranu nanese celkem šest 2D textur. Pokud ale chceme do trámu udělat zásek, musíme do této díry přidat další dvě textury. 3D textura zachycuje prostorovou strukturu dřeva, takže když do něj zatnete sekeru, zjistíte z ní přesně jak má vypadat dřevo v místě otvoru.

Karty s čipem Rage6 by měly být na trhu ke konci druhého čtvrtletí. Nové vlastnosti, které jsem tady popsal samozřejmě žádné současné hry nepodporují. ATI pracuje na tom, aby byla podpora součástí Direct3D v osmé verzi. Než se těchto možnosti zmocní vývojáři uplyne nejspíš rok a je otázka, jestli se to stane. Pokud by to uměly jen karty ATI, asi by se do toho nikdo nehrnul. Totéž platí o novinkách efektech čipu VSA-100 od 3dfx. Ovšem i co se výkonu samotného týče, má Rage6 kvůli dobré vnitřní architektuře co nabídnout.

nVidia:GeForce
Už snad během dubna by se měly na trhu objevit karty s novým čipem, který jsem ještě minule označoval jako NV15. Oficiální název je GeForce2 a jeho hlavní rysem je hrubá síla.

Fill-rate tohoto čipu by měla být 1Gpixel/s a 2Gtexel/s, tedy dvoj GeForce256. Geometrická jednotka zpracuje 20mil trojúhelníků za sekundu, což je asi třetinový nárůst. Max. rozlišení 2048x1536/75Hz, max. paměť 128MB DDR. Čip podporuje LCD displeje a má zabudovaný videovstup. Novinkou je antialiasing celé scény, komprese textur (S3TC) a možnost více čipů na desce (SCA).

nVidia sice s uvolněním informací nespěchala, ale na trhu by se GeForce měla objevit snad už v dubnu.Snad nejhorší co se informací týká je Matrox. I když i zde je něco málo k dispozici.

Rage6

Matrox:G450 a 800
G450 bude odvozen od G400 a nabídne o něco vyšší výkon, prodávat by se měl také v dubnu. G800 bude mít zhruba dvojnásobný výkon (fillrate) a bude mít T&L, což se stává pomalu standardem, stejně jako podpora více čipů na kartě. V prodeji od září.

3dfx: Rampage
Rampage by měl být odpovědí 3dfx konkurenci. S fill-rate 1.5-2.5Gpixel/s a 75mil trojúhelníků/s to určitě nebude plané vyhrožování. Čip by měl podporovat 25 světelných zdrojů oproti osmi, což je běžná hodnota u současných karet s T&L. Dočkat bychom se ho měli na konci roku. Kdoví co se do té doby ještě urodí, třeba NV20 od nVidie?

Technologický vývoj v oblasti 3D akcelerátorů nabírá obrátky a začíná připomínat bitvu mezi výrobci procesorů. Nikdo si nemůže dovolit ztratit krok s konkurencí a všichni se snaží zavádět vlastní novinky, aby se ostatní museli přizpůsobit. Je to ale dost diskutabilní. U procesorů není tak moc důležité, aby byly novinky podporovány současnými programy, případně často stačí program překompilovat s novějšími knihovnami. Ale u efektů jako je 3D morfing nebo DOF (viz. minulý díl) je potřeba s tím počítat předem, jsou součástí herního engine. A co potom s těmi hráči, kteří nechtějí každý rok kupovat novou kartu za deset tisíc? Lze to samozřejmě řešit softwarově, ale výkon pak dramaticky klesá. V současné době je na trhu mnoho výrobců a vývoj se moc větví. Řekl bych, že během tohoto roku dojde na lámání chleba a někdo půjde z kola ven.

V současnosti využijete T&L ve hrách pod OpenGL, a to jen v těch, které si trojúhelníky nepočítají samy, ale používají na to funkce OpenGL. Určitě by to mělo fungovat u QuakeIII, ten podporuje transformace, ale ne HW osvětlení. Z vlastností, které přicházejí je bez problémů FSAA, tedy antialiasing celé scény, ten bude fungovat ve všech 3D hrách.

Autor:


Nejčtenější

Herní rekordman má 1 720 platinových trofejí. Vypadá, jako kdyby nespal

Herní rekordman Hakam "Hakoom" Karim

Bahrajnec Hakam Karim, vystupující pod přezdívkou Hakoom, se stal oficiálním držitelem Guinnessova rekordu v počtu...

Kvůli ukliknutí se ze hry stal nečekaný hit, vývojáři stejně nezbohatli

Evolvation

O tom, že i špatná reklama je stále reklama, se přesvědčili nezávislí vývojáři z nizozemského týmu HyperReuts. Poté, co...Chystaný seriál podle Zaklínače už zná představitelky Ciri a Yennefer

Netflix vybral herečku Freyu Allanovou (vlevo) do role Ciri z chystané...

Netflix vybral herečky do rolí dvou nejdůležitějších ženských postav chystané seriálové adaptace Sapkowského knih....

Podívejte se na záběry z natáčení scén pro brutální Mortal Kombat

Fotky ze zrušeného projektu Mortal Kombat HD

Když v roce 1992 vyšel první díl Mortal Kombatu, otřáslo to herním světem. Doslova gejzíry krve a brutální chvaty,...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops 4 je pro sérii přelomovým dílem

Call of Duty: Black Ops 4

Veleúspěšné Call of Duty letos poprvé odvrhlo kampaň pro jednoho hráče a láká fanoušky na svoji verzi populárního módu...

Další z rubriky

Judge Eyes bude stylová detektivka z japonského podsvětí. První pohled

Judge Eyes

Pokud se řadíte k fanouškům videoherní série Yakuza, nebo rádi vzpomínáte na městské akce jako Sleeping Dogs a L.A....

Herní milník klepe na dveře. Bude Red Dead Redemption 2 hrou generace?

Red Dead Redemption 2

Kovbojka Red Dead Redemption 2 od tvůrců série GTA vychází už za měsíc a vývojáři ze studia Rockstar Games konečně...

OBRAZEM: Realita vs. hra ve špičkových závodech Forza Horizon 4

Začátkem měsíce vydané festivalové závody Forza Horizon 4 jsou zasazeny do...

Začátkem měsíce vydané festivalové závody Forza Horizon 4 jsou zasazeny do Velké Británie. Vývojář Chris Trentham,...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.Najdete na iDNES.cz