Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Grafické minutky: blíží se konec ATI?

  12:02aktualizováno  23. března 2006 8:27
nVidia se chystá uvést další čip na trh. A co na to konkurenční ATI? Ta stále nemá zbraň, kterou by nVidii odpověděla. Nebo je snad dokonce ATI na prodej? Více v dnešních tematických minutkách.

G71 – druhý dech nVidie?
Minulý týden se začaly na internetu objevovat zvěsti o novém grafickém čipu nVidie. Informací bylo ovšem hodně a byly docela přesné, takže to bylo nVidii velmi nepříjemné, protože jí je jasné, že ATI internet poznala už dávno a snaží se tam vyhledat všechny dostupné informace o tom, co chystá konkurence. Samozřejmě to funguje i naopak. Z většiny webů byly ke konci minulého týdne veškeré informace staženy. Zatímco větší weby, které živí reklama na grafické karty napsaly, že informace jsou staženy na žádost třetí strany, menší a nezávislé weby drze řekly, že nVidia nařídila tyto informace stáhnout pod pohrůžkou zastavení inzerce na daném médiu. Inu, peníze jsou v dnešní době mocný nástroj.
Ovšem díky cache u velkých portálů a nevýznamným stránkám, které informace nestáhly je možné si o novém čipu udělat docela zajímavý obrázek.
G71 je podle dostupných a neoficiálních informací čip pro mainstreamové grafické karty. Podle všeho mu nVidia věří, protože má být nástupcem populárního čipu z karet GeForce 6600GT. Nová karta pravděpodobně ponese název GeForce 7600 a měla by se objevit velmi brzy.

G71 na konci prázdnin? A co ATI?
Karta GeForce 7600 postavená na čipu G71 by se měla na trhu objevit koncem letních prázdnin, maximálně začátkem září. Nutno podotknout, že tohoto roku. Proč nVidia spěchá uvést mainstreamový čip, když ATI prozatím nepředvedla ani highendový? Stará tradice praví, že jako první přichází na řadu z nové série ten nejsilnější, následuje jeho slabší bratříček, kterého kupují masy a poté přichází již pouze jakýsi odvar, který se hodí pouze pro hraní v nižších detailech.
Když nVidia uvedla GeForce 7800GTX, neměla na trhu konkurenci. Čip ATI se podruhé vracel na rýsovací stoly a tak nasadila nVidia za novou kartu větší cenu. Když nemá konkurenci, tak proč ze zákazníků nevyždímat všechno. Však oni se najdou takoví, kteří to koupí za jakoukoli cenu. Ano, to má nVidia pravdu. Týká se to ovšem pouze 10% zákazníků, kteří kupují grafickou kartu do slotu. Záměrně říkám do slotu, protože integrované čipy na základních deskách mají pořád převahu a navíc se štítím nazvat je grafickým čipem.
Ovšem přibližně 60% obchodů s kartami se odehrává v mainstreamu. A když bude ATI v září mít teprve highend karty, tak bude nějakou chvíli trvat, než bude mít i mainstreamové karty. A tak je nVidia uvede dřív než ATI z jediného důvodu – peníze. Opět bude chybět konkurence a tak si nVidia namastí pěkně kapsy. A až ATI přijde s odpovídajícím čipem, tak zlevní, aby to nevypadalo jako nenažranost po penězích a aby ještě něco utržila.

A co na to ATI?
ATI pouze smutně přihlíží. V dobách, kdy obě firmy ještě nevyložily karty na stůl vypouštěla ATI informace, které všem vyrážely dech. 24 nebo dokonce 32 pipelines? A k tomu s úplně novou architekturou a lepšími a hlavně rychlejšími algoritmy? A konečně s podporou Shaderů verze 3.0 a ostatních nových technologií? Vše vypadalo krásně a každý se na novou kartu od ATI těšil. I odborníci jí předpokládali lepší budoucnost než nVidii. Pravda je ovšem taková, že přišly první vzorky čipů a objevil se základní problém. Pouze pár jader z celého waferu bylo schopno pracovat na požadované frekvenci 600MHz. Výtěžnost výroby se tak stala nedostatečnou a cena čipů by musela být neúměrně vysoká, aby se výroba zaplatila a ATI nemusela čipy sponzorovat. Ovšem s vyšší cenou, než za jakou nabízí podobnou kartu konkurence by toho ATI moc neprodala a tak začala pracovat na vylepšeních. Druhá zkušební várka čipů ovšem nepřinesla lepší výsledky a tak ATI v současnosti předělává opět čip a doufá, že třetí revize jádra už zvládne frekvenci 600MHz bez problémů. Jinak by to mohlo znamenat její konec.

ATI na prodej?
Pokud máte zájem, můžete si koupit akcie kanadské ATI za velmi výhodnou cenu. Na burze totiž pokořily rekord a jsou nejlevnější za posledních 36měsíců. Pokud ATI uvede svůj čip brzo a bude to nVidia killer, tak akcie poletí raketově nahoru a můžete je prodat i za 20x větší hodnotu, než jste je nakoupili. Může se ovšem stát, že se ATI příliš nepředvede a tak se cena jejich akcií propadne ještě více.
Nyní může být ATI odkoupena například Intelem nebo AMD. Protože přiznejme si to, grafické karty jsou výnosnou záležitostí. Pokud jsou ovšem kvalitní. Může se také stát, že ATI koupí nVidia. Prostředky na to má. A proč by to dělala? Zaprvé se zbaví konkurence a zadruhé vykrade technologické návrhy a použije je ve svých nových čipech, načež ATI prodá.
Inu uvidíme, čeho se dočkáme.

Autor:


Témata: Intel, s-karta

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz