Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gran Turismo PSP je další závodní přípravkou

  0:01aktualizováno  0:01
Trvalo to dlouho, ale dočkali jsme se. Slavná závodní série Gran Turismo startuje na handheldu PSP.
85

Gran Turismo PSP

Platforma: PSP
Výrobce: Polyphony Digital

  • Výborný závodní zážitek
  • Navíc rozumně přizpůsobený handheldu
  • Stovky aut se budou hodit i v GT5
  • Grafika
  • Poněkud rozmělněné schéma
  • V úvodu lehčí dezorientace
  • Pouze tři počítačoví oponenti

Kostra hry je sice až příliš zjednodušená, ale závodění je to zkrátka parádní.

Herní karta

Gran Turismo PSP

Gran Turismo PSPNa úvod menší ohlédnutí. Když před lety firma Sony představila na výstavě E3 svůj nový herní handheld PSP, zároveň byla oznámena i kapesní verze asi nejslavnější závodní série Gran Turismo. Několik let pak bylo naprosté ticho, abychom se letos opět na E3 dozvěděli, že Gran Turismo PSP vyjde už za pár měsíců, tedy zároveň s novou verzí PSP.

Přestože je Gran Turismo svým způsobem značně tradicionalistickou záležitostí, na PSP hodně překvapuje. Otázkou ovšem zůstává, zda se jedná o překvapení milé, či naopak nepříjemné. Rozhodnout si to musí každý hráč sám. GT PSP totiž je spíš "závoděním" než "hrou".

V úvodu budete ve hře tak trochu tápat

Záhy po vstupu do hry totiž vychází najevo, že systém je značně nepodobný tomu, Gran Turismo PSPco známe ze všech předchozích dílů GT. Máme tady sice stovky vozů a desítky tratí, ale chybí závodní série, šampionáty či jejich rozdělení do kategorií podle obtížnosti. Funguje to tedy tak, že si vyberete typ závodu, auto a trať a jdete na to. A to je v kostce zhruba všechno.

Za umístění v závodech získáváte peníze, za které si kupujete nová auta. Svým způsobem je to ale vcelku zbytečné, protože jakmile objevíte nějaký model, který vám sedí, tak s ním můžete jezdit až do zblbnutí, protože díky zmíněné absenci závodních sérií a šampionátů vás nic nenutí pořídit si například americký bourák, kabriolet nebo čtyřkolku. Jelikož tu nejsou šampionáty, tak tu tím pádem ani nemohou být žádné vstupní podmínky do nich.

Gran Turismo PSPA je opravdu skoro jedno, s jakým autem jezdíte, protože další tři oponenty vám do závodů hra vygeneruje podle toho, v čem aktuálně sedíte. Na trati tak jsou vždy čtyři výkonnostně srovnatelné vozy. Odpadá tak například i spekulování nad tím, zda si nepřiplatit a nekoupit si něco výkonnějšího, abyste měli nad soupeři navrch alespoň po stránce síly motoru.

Další věcí, která odpadá, je tuning. Respektive neodpadá, ale je značně zjednodušen. U každého vozu samozřejmě můžete podrobně měnit řadu nastavení, jako například světlou výšku, aerodynamiku nebo tuhost tlumičů, ale pokud byste si chtěli například zakoupit a nainstalovat nějaké nové díly, rovnou na to zapomeňte. Přinejmenším jsme to tedy ve hře nenašli.

Tím se dostáváme k další nepříjemnosti, kterou je ne úplně ideální přehlednost při orientaci ve hře, respektive v základním menu. I po nějaké době hraní si asi úplně Gran Turismo PSPnezvyknete například na to, že do garáže se dostanete přes položku "View Records". Ačkoliv to tedy není nic, co by mělo u závodní hry nějaký zásadní význam, svým dílem to přispěje k tomu, že v úvodu budete ve hře tak trochu tápat.

Na druhou stranu, co se týče samotného hraní, respektive jízdy, funguje tu všechno k naprosté spokojenosti. Pokud jste tedy měli obavy, že vzhledem k výkonu PSP budou muset autoři přistoupit k jistým ústupkům, máte sice pravdu, ale strachovat se rozhodně nemusíte.

V redakci jsme se ponejvíce obávali toho, že na handheldu obecně není příliš vhodné hrát ortodoxní závodní simulaci, přičemž GT PSP nám to hodně suverénně vyvrací. Přináší totiž závodní zážitek plně srovnatelný s verzemi pro domácí konzole a zároveň je i dostatečně benevolentní na to, abyste si mohli dobře zazávodit například Gran Turismo PSPi ve vlaku. Hra totiž dokáže lehčí jízdní chybky odpustit, což je v této konkrétní konfiguraci jedině dobře.

Své v tom ale pochopitelně dělají i nastavení jízdních asistentů, jako je například kontrola trakce či vyznačení ideální stopy. Takže pokud se vám bude zdát hra příliš jednoduchá, můžete si je všechny vypnout; nebo naopak zapnout, pokud se vám zrovna příliš dařit nebude.

Z hlediska tratí je nabídka značně pestrá

S tím souvisí i menší úlevy v oblasti jízdní i kolizní fyziky, kdy oboje funguje velmi dobře, ale například lehčí kontakty s protivníky nemívají nijak fatální následky. Svou roli v tom hrají i penalizace, které zde sice jsou, ale jsou téměř neviditelné a započítávají se tak prakticky pouze v jízdách na čas nebo v klasických řidičských Gran Turismo PSPlicencích, které v žádném Gran Turismu zkrátka nemohou chybět. Závodníky až za hrob by ale možná mohlo znechutit, že při předjíždění je možné v zatáčkách vcelku úspěšně využívat opření vašeho vozu o auto soupeře.

Handheldovému hraní přizpůsobili autoři i umělou inteligenci protivníků, kteří nás vracejí do PS2 časů. Dělají sice chyby a čas od času se dostanou i do vzájemné kolize, ale stále je patrná jejich snaha, dostat se co nejrychleji do ideální stopy. Jak již ale bylo několikrát řečeno, vzhledem k cílové platformě to považujeme spíše za plus.

Hra má v podstatě pouze dva režimy: singleplayer a ad hoc multiplayer, trochu stranou pak stojí samostatná položka, v níž plníte jízdní licence. V singleplayeru pak je možné jet klasický závod, vyzkoušet si souboj s časem nebo driftovací podniky, v nichž jde o to, předvádět co nejlepší a co nejdelší smyky. A ačkoliv by se z úvodu Gran Turismo PSPrecenze mohlo zdát, že je to tu jen o takovém nezávazném ježdění, jistá motivace k hraní zde přeci jen je.

Na každé z více než čtyř desítek tratí totiž začínáte na té nejnižší úrovni a s tím, jak si v závodech vedete, se vaše úroveň zvyšuje. To s sebou pak nese vedle obtížnějších závodů na vyšších úrovních v prvé řadě i vyšší finanční odměny za umístění. A čím více peněz máte, tím více nových aut si pochopitelně můžete koupit.

A to taky není úplně bezvýznamné nebo pouze záležitostí pro "sběratele", ale je potřeba mít na paměti jednu důležitou věc. GT PSP totiž bude možné propojit s nadcházejícím Gran Turismem 5, takže čím více aut si tu odemknete, tím více jich budete mít k dispozici tak říkajíc v plné palbě v GT5. Ku cti hře budiž navíc přičteno, že peníze na vašem účtu naskakují docela rychle, takže se docela brzy můžete Gran Turismo PSPdostat už i k opravdu nabušeným závodním speciálům.

Mimochodem, když už jsme zmínili ty nákupy nových vozů. To zde funguje opět značně svérázným způsobem, protože nemůžete zkrátka přijít a koupit si cokoliv, co vám finanční situace dovoluje. Hra totiž pracuje se svým vlastním plynutím času ve dnech a každý den má dealer na skladě pouze určité vozy, respektive pouze určité značky. Pokud si tedy budete chtít koupit třeba skyline od Nissanu, ale v daný den budou na skladě pouze mazdy, vauxhally, citroëny a fordy, tak máte zkrátka smůlu a musíte si vyčíhnout den, kdy budou v prodeji nissany.

Gran Turismo a licence

Série Gran Turismo je mimo jiné známá přítomností velkého množství aut od známých i méně známých výrobců. Paradoxně to je ale aspekt, který tvůrcům ze studia Polyphony Digital dělá nemálo vrásek.

Podle jejich slov jsou prý jednání s výrobci značně složitá a náročná. Dříve to tak byl třeba argument, proč se v sérii nevyskytuje poškození vozů - prý by s tím výrobci nesouhlasili a neudělili licenci na použití svých vozů ve hře. Jenže vedle toho existovaly hry, kde auta zdemolovat šla. Nyní se poškození aut chystá i do Gran Turisma 5.

Hráči pak dále volali po zařazení sporťáků od Ferrari. Taky to prý v té době něšlo, protože prý bylo Ferrari vázáno smlouvou se Segou, a navíc prý stejně ani nebyla z jejich strany vůle mít svá auta v GT. Pak ale přišel GT5 Prologue i s vozy Ferrari.

Nyní je prý podobná situace s německým Porsche, ale pokud si dobře vzpomínáme, tak poršáky se objevovaly už v prvních dílech Need for Speed. Takže si až tak trochu říkáme, co že si to vlastně Polyphony při jednáních o licencích vůbec všechno vymýšlejí.

Gran Turismo PSPTěžko říci, jak se na to vlastně dívat, ale vzhledem k tomu, že jak již výše zaznělo, můžete celou hru odjezdit prakticky s jediným autem, tak to zjevně ničemu v ničem nevadí.

Co se týče trvanlivosti, nelze proti GT PSP říci křivého slova, protože než splníte všechny licence, získáte hodnocení S na všech tratích i jejich obrácených verzích, a než prolomíte všechny traťové rekordy, chvíli vám to potrvá.

Z hlediska tratí je nabídka značně pestrá. Máme zde známé světové okruhy, jako například japonskou Suzuku, městské tratě (kupříkladu Seattle), tratě zcela smyšlené včetně vynikajícího El Capitana a je zde i několik tratí na hlíně či sněhu, na nichž se závodí v rallye stylu. Konkrétně rallye tratě jsou pak velice příjemné a je radost to na nich brát smykem, přestože obecně by nám nevadilo, kdyby některé jejich zatáčky nebyly až tak přehnaně utažené.

Gran Turismo PSPDocela by nás zajímalo, nakolik jsou tratě převedeny z předchozích dílů a nakolik byly upraveny pro PSP verzi. V drtivé většině případů se tváří naprosto stejně jako v minulých dílech, ale například na Suzuce se nám úvodní signifikantní pasáž střídajících se zatáček zdála o něco méně rytmická, než jsme zvyklí.

Výborný dojem ze hry pak dotváří pochopitelně i grafické zpracování, které bylo doménou série od samých začátků. Hra vypadá opravdu nádherně i přesto, že kvůli značně omezenému rozlišení displeje se dá zahlédnout sem tam nějaký ten zoubek a kupříkladu textury světlometů nejsou v přiblížených pohledech úplně dokonalé. Občas si pak lze všimnout probliknutí, které na trati dává tušit spoj dvou "dílů".Celkově se ale dá říci, že GT PSP vypadá již hned na první pohled jako Gran Turismo, a to včetně povedených modelů vozů i okolí tratí, což je samo o sobě bezpochyby velká pochvala.

Gran Turismo PSPVe výsledku tak Gran Turismo PSP představuje výborný závodní zážitek, který se s ničím předchozím na handheldech nedá srovnávat. Poněkud rozporuplné je členění hry, které z ní dělá spíše jen "závodění" než vyloženě hru s nějakým konkrétním cílem. Zřejmý je pak záměr navnadit potenciální zákazníky na GT5, kam si budeme moci převést vozy, které zde získáme vcelku bezbolestně.

Nějaký konkrétní konečný cíl tu totiž v podstatě není. Kdy vlastně můžete říci, že máte tuhle hru dohranou? Když získáte na všech tratích nejvyšší level? Nebo když budete mít v garáži všechna přítomná auta? Ale ono je to v podstatě jedno, Gran Turismo PSP je totiž zcela nepochybně nejlepším závodním titulem pro handheldy a nic na tom nezmění ani poněkud nešťastné úvodní menu.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

84 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 408 čtenářůNejčtenější

Call of Duty: WWII
Američan na webu prodával kradené kopie Call of Duty: WW2

V americké Indianě byl zatčen muž za přeprodávání fyzických kopií dosud nevydané hry Call of Duty: WWII.  celý článek

Civilization III
Třetí díl kultovní Civilization je dočasně zdarma. Nepropásněte ho

Využijte časově omezené nabídky a zařaďte si starší, ale stále skvěle hratelný třetí díl Civilizace do vaší steamové knihovny úplně zdarma.  celý článek

Mafia: The City of Lost Heaven
Legendární první Mafia je opět v digitální distribuci

Fanoušci nejpopulárnější české hry všech dob si konečně zase mohou koupit její digitální kopii.  celý článek

Gabe Newell
Gabe Newell se díky Steamu zařadil mezi 100 nejbohatších Američanů

Slavný ředitel firmy Valve patří podle magazínu Forbes mezi stovku nejbohatších Američanů.  celý článek

Grand Theft Auto 5
Jakým typem hráče jste?

Stejně jako se hry dělí do mnoha různých žárů, z nichž každý má svoje specifické publikum, dělí se do kategorií i hráči. Vzájemné nepochopení těchto skupin pak...  celý článek

Další z rubriky

Total War: Warhammer II
RECENZE: Válečné kladivo opět udeřilo. Total War: Warhammer II je skvost

Pokud jste si mysleli, že strategický Total War: Warhammer byl vrcholem, tak jste se mýlili. V tomto případě známé pravidlo, že díl první je vždy lepší,...  celý článek

Empathy: Path of Whispers
RECENZE: Jaký je svět bez lidí? Empathy ho ukazuje po apokalypse

Empathy je jedna z těch her, v níž nepotkáte jediného člověka. Podobně jako třeba v Everybody's Gone to the Rapture nebo Dear Ester to však má svůj důvod....  celý článek

StarCraft: Remastered
Strategická legenda baví i po 19 letech. Recenze StarCraft: Remastered

Blizzard ohlásil něco, co snad každého hráče z devadesátých let muselo zahřát na duši. Remaster nejproslulejších her, na kterých už se, buďme upřímní, zub času...  celý článek

Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.