Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Grand Prix World - manažerem Formule 1

  12:00aktualizováno  15. února 2003 10:58
Stejně jako se s postupem času z nadšených sportovních klání stává stále větší byznys a stále více v nich hraje roli strategické plánování a vychytralá taktika, i hry se mění z jednoduchých akčních závodů na sofistikované simulátory a věrné obrazy skutečnosti. O tom, jak obtížné je řídit zákulisí závodního týmu, vás bezpochyby přesvědčí Grand Prix World.
Grand Prix World

Stejně jako se s postupem času z nadšených sportovních klání stává stále větší byznys a stále více v nich hraje roli strategické plánování a vychytralá taktika, i hry se mění z jednoduchých akčních závodů na sofistikované simulátory a věrné obrazy skutečnosti. O tom, jak obtížné je řídit zákulisí závodního týmu, vás bezpochyby přesvědčí Grand Prix World (dále GPW).

Celá hra je produktem firmy Edwarda Grabowskiho, která ji vytvořila pro Microprose na základě zakoupené oficiální licence od organizace FIA, jež je pořadatelem hlavních světových motoristických soutěží a je to taková UEFA na kolečkách. Edward Grabowski Communications má za sebou už několik závodně manažerských pokusů, včetně Grand Prix Manageru z roku 1995. O rok později se objevil jeho druhý díl a teď je tu i neoficiálně třetí pokračování, s nímž na sebe Grabowski poprvé pořádně upozornil.

Přesto začneme recenzi špatnou zprávou. Autoři měli sice k dispozici kompletní databázi skutečných jezdců, týmů i sponzorů, ovšem pouze z předloňské sezóny. Tudíž ti, kdo F1 sledují, budou trochu rozmrzelí z toho, že zde nenajdou stáje jako Jaguár či BAR, které se do soutěže zapojily až později. Nezvykle vypadá i startovní pole, v němž se například objevuje již zkončivší Damon Hill či silný John Newhouse, po němž letos není ani vidu, ani slechu.

Grand Prix World

Do sezóny nevstupujete jen tak, nýbrž s již vytýčeným cílem. Zvolíte-li si některý z nejsilnějších týmů, uspějete pouze když jej dovedete do celkového vítězství. Pokud ovšem do závodu nastoupíte jako outsider, řekněme v kokpitu vozů Minardi, bude pro vás úspěšné dokončení hry znamenat třeba jen jediný bodík v závěrečném hodnocení. Ať už si ale zvolíte kteroukoliv stáj, váš úkol bude přibližně stejně obtížný.

Už od začátku hraní máte pocit, že GPW je pro opravdové fajnšmekry a herní experty. Tolik nejrůznějších menu a voleb už dlouho nenabídla žádná hra a vy jim buď budete muset porozumět nebo se z nich zblázníte. Jestliže jste si dosud mysleli, že závody F1 jsou docela složitá záležitost, zjistíte, že jste měli sotva poloviční pravdu. Skutečně, to co musí zvládnout celý tým, stojící za jednotlivými jezdci, je obdivuhodné. Ještě, že máte po ruce manuál, protože bez jeho vysvětlivek byste asi mohli rovnou odejít k motokárám.

Nejde totiž pouze o to, že se staráte o nastavení vozu podle typu trati a počasí, nebo že radíte jezdcům, jak závodit. Ve hře je dalších milion faktorů, které se podepisují na výsledcích. Klíč úspěchu je v dostatku peněz a dobrých lidí, což znamená přízeň sponzorů a angažování schopných pracovníků. Začínáte pouze se základním finančním vkladem a sympatiemi některých sponzorů. Nic však není oficiální a vaším úkolem je uzavřít pro tým výhodné smlouvy a tím jej zajistit do budoucna. Grand Prix World Kontrakty všech vašich podřízených končí první sezónou, stejně jako v případě jezdců, a když si je co nejdříve neprodloužíte nebo si nenajdete nové lidi, může se vám stát, že najednou zůstanete ve firmě sami. Pracovníci jsou rozděleni do skupin na mechaniky, inženýry, designéry a obchodníky, přičemž každý tým se stará o jednu důležitou součást fungování celé stáje. Mechanici opravují poškozená auta a podílejí se na jejich testování, inženýři stavějí jednotlivé díly, designéři vymýšlejí nejrůznější zlepšováky, projektují nové kokpity a plánují vůz na příští sezónu a obchodníci jednají se sponzory o možných dohodách. Vy můžete určovat, na kterých konkrétních věcech se bude pracovat a kolik procent pracovníků bude dělat to, a kolik ono. Po každém závodě se výsledky jejich práce aktualizují a vy na ně musíte zareagovat tak, aby se například nestalo, že bude někdo zahálet a nutný vývoj se zpomalí. K tomu je určeno mnoho nejrůznějších nabídek a bude vám chvilku trvat, než se v nich vyznáte. Ovšem takové už jsou manažery.

Samotné přípravy na závod začínají důležitým testováním vozu. Kromě mechaniků se na něm samozřejmě podíleji i jezdci, kterým můžete určit, jak se mají na kterou část vozu zaměřit. Pokud vedete chudší tým bez testovacího jezdce, je dobré ho najmout v řadách méně zkušených závodníků, protože testování je nesmírně důležité a on vám v něm hodně pomůže. Jednou z položek testování je nastavení vozu, kde můžete "vytestovat" až deset bodů a ty pak rozdělit mezi závodníky, čímž o něco vylepšíte jejich podmínky. Grand Prix World Každá trať je charakterizována deseti veličinami jako rychlost, grip, náročnost na brzy, vhodnost pro předjíždění apod. Na velmi prašných okruzích můžete auto například vylepšit tak, že vyjetí z ideální stopy ho nebude stát tolik času, jako auta s normálním nastavením. Přilnavost nebo-li grip pak nahrazuje složité nastavování předních a zadních spojlerů, takové jako ho známe ze závodních simulátorů F1. Takové zjedodušení sice není v manažeru zrovna na místě, ovšem podíváme-li se na nastavování vozu globálně, zjistíme, že autoři berou v potaz podstatně více faktorů než v jakékoliv dosud vydané hře.

Když dokončíte "setup", zbývá už jen několik dalších úkolů, jako určit množství lidí, kteří budou pracovat v boxech (dokonce můžete pověřit i někoho, kdo bude špehovat ostatní týmy, jestli nepoužívají nepovolené technologie, které pak můžete buď okopírovat a nebo prásknout FIA) a zadat jezdcům pokyny. V druhém případě vás čeká osm možností, jak ovlivnit jízdu závodníků. Nastavujete jak brzy mají brzdit před zatáčkou, jak moc akcelerovat, jak agresivně předjíždět, jak moc přejíždět obrubníky nebo jak moc se držet ideální stopy. Každý okruh vyžaduje jiné nastavení a nesmíte zapomínat ani na technické možnosti vozu.

Až konečně dojde na ostrý závod, vaše napětí vzroste na maximum. Máte za sebou mnohá testování, nastavování vozu, instruktáž pilotů a zařizování další věcí, které měly všechny jeden společný cíl. Závod.

Grand Prix World

Obrazovka je rozdělena do čtyř stejně velkých oken, v nichž sledujete všechny potřebné informace. Podle potřeby se můžete rozhodnout, co se bude ve kterém okně zobrazovat. Můžete sledovat jízdu jednotlivých závodníků, grafické schema situace na trati, televizní přenos a samozřejmě i nezbytné tabulky s pořadím a časy a další důležitá data jako je stav vašich vozů, změny charakteru trati a podobně.

Grafické zpracování je poměrně zajímavé, neboť ke zobrazení závodu slouží fotografie určitých úseků trati, do nichž jsou vloženy projíždějící formule. Barevně odpovídají svých stájím a můžete být dokonce svědky i dramatických situací při předjíždění, startech apod. Vrcholem jsou odstupy jezdců, které rovněž souhlasí s časovými údaji. Čtyři okna jsou však málo na to, aby vám zobrazila dostatek informací o závodu. Proto si v nich můžete listovat a hledat to, co právě potřebujete vědět. Ale závod není jen o tom, že se budete koukat. Musíte obstarat množství důležitých věcí.

Úplně nejdůležitější věcí je, aby vaše vozy vůbec dojely do cíle. V první polovině úvodní sezóny to není nic jednoduchého a brzy pochopíte, proč s tím mají problémy i skutečné formule. Samozřejmě, že nejvíce záleží na kvalitě vozu. Některé týmy jsou na tom lépe, jiné hůře, ale všichni musí neustále pracovat na zlepšování stávajících a vývoji nových součástek. Grand Prix World Pokud to zanedbáte, projeví se to na dlouhodobých výsledcích. Svoji roli na stav vozu má také způsob jízdy. Když víte, že nemáte výkonný a spolehlivý motor a přesto se ho budete na rovinkách vytáčet na maximum, brzy vám vypoví službu. A to samé platí u dalších částí vozu jako brzdy, tlumiče nebo elektronika.

Sestavíte-li si spolehlivý vůz, můžete se začít hnát za prvními body. Opět je to z velké části záležitost týmu a sebelepší jezdec nemá nárok bez dobrého technického zázemí. Je na vás, abyste určili, na kolik zastávek v boxech se pojede a kolik paliva se kdy natankuje. Při změnách počasí je vaše strategické myšlení a odhad velkou zbraní. Někdy panuje po celou dobu závodu krásné slunečné počasí, ale může dojít i na přeháňky či hustý déšť. Bez správných pneumatik samozřejmě nemáte nejmenší šanci na úspěch. Jenže ono nestačí s prvními kapkami zajet do boxů a vyměnit je. Svoji roli hraje i teplota tratě a vzduchu. Někdy se vyplatí chvilku počkat a třeba přeskočit z mokrých rovnou na suché pneumatiky, jindy naopak trvá velmi dlouho, než se trať usuší, byť vysvitne slunce. Je to věda.

Při závodě můžete jezdce dirigovat vysílačkou. Když například vidíte, jak ho brzdí pomalejší vůz, můžete mu přikázat, aby za každou cenu předjel. Většinou se to povede, ale někdy dojde i ke kolizi. Manažeři bez nervů mohou agresivní jízdu využít třeba i na vyřazování nepohodlných protivníků. Ale škody bývají vyrovnané, takže opatrně a radši před boxy.

Grand Prix World

Další možné příkazy jsou "zajeď do boxů", "jeď co to dá (tzv. flying lap)", "předjeď", "blokuj", "nech se předjet" a "zpomal" (v případě, že máte závadu na autě nebo málo paliva a chcete dojet do depa).

Co se týče technického zpracování, už jsme si řekli, že grafické zpracování závodů je docela zajímavé. V menu můžete očekávat lepší průměr, kdy je všechno přehledné a jasné, ovšem po animacích nebo efektech ani stopy. Zvuková stránka ovšem hraničí s dokonalostí. Zatímco mimo závod slyšíte jen tlumené zvuky projíždějících formulí a zvuky montování součástek, při závodě formule výtečně řvou ve stereu a z vysílačky se každé kolo ozývá pořadí vašich jezdců a na prvních třech místech. Když závodníkům změníte pokyny k jízdě, potvrdí je opět vysílačkou. Na pozadí jejich hlasu je slyšet i motor auta. Tady si dal někdo pořádně záležet.

Grand Prix World je skvělý a určitě nejkomplexnější manažer závodů F1. Výše popsané možnosti jsou přibližně pouze dvě třetiny toho, co vám nabízí. Samozřejmě v něm najdete několik chyb (např. zjednodušení setupu a kvalifikace), ale žádná není taková, aby vám dokázala pokazit výborný zážitek ze hry. Jestliže sledujete F1 v televizi a jestli jste někdy chtěli pořádně proniknout do toho velkolepého kolotoče, nevolejte Mikovi. Zahrajte si Grand Prix World.

Grand Prix World
Výrobce: Edward Grabowski Communications
Distributor: Microprose / Hasbro
Minimální konfigurace: P200, 32MB RAM, 3D karta (D3D), 4xCD-ROM
Doporučená konfigurace: Celeron 300, 64 MB RAM, 16xCD-ROM
3D karty: ano (Direct3D)
Multiplayer: ne
Verdikt: Dosud nejkvalitnější a nejvěrnější
pohled do zákulisí závodů F1.
Hodnocení 88%

Autor:
Nejčtenější

Watch Dogs
KOMENTÁŘ: Herní kauzy a pseudokauzy. Čemu věřit?

Pokud pravidelně sledujete dění na herní scéně, jistě vám nebude dělat problém vybavit si nějaký prohřešek, trapas, nebo prostě „fail“, kterého se vůči...  celý článek

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

Wolfenstein: The New Order
Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

Huang Wenbin při návštěvě fotbalového klubu Runcorn Linnets.
Fanoušek cestoval přes půl světa, aby poznal oblíbený tým z fotbalové hry

Čínský fanoušek cestoval více než 10 tisíc kilometrů ze své domoviny, aby mohl navštívit klub hrající až devátou nejvyšší fotbalovou ligu v Británii.  celý článek

Mario & Luigi: Superstar Saga + Bowser’s Minions
Hopsavé RPG je zpět a krásnější. Recenze Mario & Luigi: Superstar Saga

Netradiční, avšak stoprocentně funkční a zábavná kombinace RPG a hopsačky se ukázala jako recept na hit. Proč si tak nezopakovat díl, kterým to vše začalo?  celý článek

Další z rubriky

Empathy: Path of Whispers
RECENZE: Jaký je svět bez lidí? Empathy ho ukazuje po apokalypse

Empathy je jedna z těch her, v níž nepotkáte jediného člověka. Podobně jako třeba v Everybody's Gone to the Rapture nebo Dear Ester to však má svůj důvod....  celý článek

Hellblade: Senua's Sacrifice (PC)
Hellblade je dokonalá simulace šílenství, kde vítězí forma nad obsahem

Netrpělivě očekávaná hra Hellblade klame tělem. Místo akční a brutální hratelnosti přináší spíše přemýšlivou návštěvu do hlavy člověka postiženého duševní...  celý článek

Total War: Warhammer II
RECENZE: Válečné kladivo opět udeřilo. Total War: Warhammer II je skvost

Pokud jste si mysleli, že strategický Total War: Warhammer byl vrcholem, tak jste se mýlili. V tomto případě známé pravidlo, že díl první je vždy lepší,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.