Grand Theft Auto: Episodes from Liberty City jsou dvě hry v jednom

aktualizováno 
Samostatně spustitelné přídavky pro populární městskou akci přichází i na počítače.
85

Grand Theft Auto: Episodes from Liberty City

Platforma: PC
Výrobce: Rockstar

  • dvě velmi dobré hry v jednom
  • vynikající dabing a zdařilé příběhy
  • zábava na opravdu dlouho
  • možné problémy technického rázu
  • první epizoda je v porovnání s druhou trochu slabší

Tento titul si užijí jak nováčci, tak ti, co již mají GTA 4 odehrané. Za cenu levnější nové hry dostanete obrovskou porci kvalitní akce, která potěší jak milovníky městských akcí, tak řadu náhodných kolemjdoucích.

Herní karta

Grand Theft Auto: Episodes From Liberty City (PC)

Po nějakém čase jsme se i my, počítačoví hráči, dočkali samostatně spustitelných přídavků pro městkou akci Grand Theft Auto 4. V epizodách z Liberty City se vrátíme do důvěrně známého prostředí a užijeme si skvělou akci.

Čtvrté GTA si v době svého vydání vyneslo nepříjemný titul jedné z nejodbytějších konverzí z konzolí. Přesto to byla skvělá akce. Těžila zejména z výborného příběhu, zábavné náplně a v neposlední řadě i z pěkně zpracovaného a živoucího města.

Episodes from Liberty City vytahuje přesně ty samé trumfy. Ale přináší i pár nepříjemných odkazů na původní hru.

Město z dřívějška zůstává, pulzující a uvěřitelné, plné běžných občanů, kteří si nosí kelímky s pitím a při nepříznivém počasí vytahují deštníky. Své zadnice si, stejně jako hráč, vozí v nepřeberném množství vozidel. Navštěvují pamětihodnosti, které jako by z oka vypadly těm ze skutečného New Yorku.

Pod tímhle pozlátkem se ale skrývá řádění kriminálních živlů, jehož součástí se stáváme.

Grand Theft Auto: Episodes From Liberty City (PC)O přídavku lze bez problémů mluvit jako o dvou hrách v jedné, poněvadž se vžijeme do role hned dvou hlavních hrdinů. Jedním je zdánlivě standardní motorkář Johnny, tím druhým obchodní partner Tonyho Prince, Luis.

Příběhové linky si lze zahrát v libovolném pořadí a třeba můžete rozehrát obě najednou. Přesto bych však doporučil, také zčásti kvůli provázanosti dějů (i s původní hrou), začít tou věnující se nechvalně známému motorkářskému gangu.

Příběh The Lost and Damned nabízí pohled do zákulisí zdánlivě klasické bandy zvrhlíků. Hlavní kápo Billy Grey se právě vrací z vězení, aby se opět chopil otěží svého gangu. To znamená spoustu mrtvých, zločinných činů a v neposlední řadě i dějových zvratů.

Recenze konzolové verze (X360)

"V závěrech recenzí bývá zvykem říci, že ta či ona hra je vhodná pro určitou sortu hráčů, ale u Grand Theft Auto: Episodes from Liberty City tak rozhodně činit nebudeme. Tahle kompilace je totiž vhodná pro všechny, kteří mají rádi dobré hry."

Celou recenzi čtěte zde

Samotná zápletka není ničím výjimečná. Avšak právě zmíněné zvraty a hlavně celkové podání nám zaručí, že budeme hrát dál také díky příběhu.

Grand Theft Auto: Episodes From Liberty City (PC)

Na rozdíl od původní hry už nejsme čerstvý přistěhovalec, ale člen docela početné rodiny. V misích nebýváme osamoceni a velmi často se za nás postaví naši druhové, kteří v bojích získávají zkušenosti. Pokud zemřou, jsou nahrazeni novou krví.

Ruku v ruce s námětem jdou právě i mise, v nichž usedáme na motocykl a vydáváme se na bitky s konkurenčními živly.

Grand Theft Auto: Episodes From Liberty City (PC)The Ballad of Gay Tony se dívá na věci z úplně jiného úhlu pohledu. Tony Prince je majitelem nočního podniku a my, jakožto jeho pravá ruka (v profesním smyslu slova), nahlédneme do zákulisí zdánlivě nablýskaného světa.

Záhy se ale ukáže, že ani majitelé slavných podniků nemají snadné bytí. Není jednoduché udržet si status živoucí bytosti. Tonyho balada má o něco navrch jak v celkovém cítění, tak ve větší barvitosti herních kulis. Postavy jsou často excentrické, ovšem nijak zbytečně šílené. Zpravidla vás potěší jejich výborná prokreslenost.

Druhá epizoda přináší mírnou dávku humoru. V souvislosti s kvalitními dialogy a dobrým příběhem vytváří vynikající koktejl, jenž zaručí, že si Tonyho baladu opravdu užijete.

Grand Theft Auto: Episodes From Liberty City (PC)Herní náplň obou částí se nese v tradičním GTA stylu. Vychutnáme si spoustu zábavné akce a hojně využijeme dopravních prostředků. Tohle prosté tvrzení sice může vzbuzovat drobné pochybnosti o rozmanitosti dění, avšak věřte, že se za celou dobu hraní neokouká. A to i v případě, že si ještě předtím střihnete původní GTA 4.

Zásluhu na tom mají zejména drobná zpestření a odchylky od nastíněného mechanismu. Časté přesuny během misí pak neomrzí díky tomu, že je po cestě o čem debatovat. Příběhové průpovídky budete zkrátka poslouchat i během jízdy v (na) dopravním prostředku.

První epizoda potěší svou přímočarostí a nijak komplikovaným průběhem. Tím nenarážím na přílišnou jednoduchost, ale typické pojetí, kdy člověku utkví v paměti ona důvěrně známá formule: dojeď tam, zabij/znič co se dá a případně odjeď.

Grand Theft Auto: Episodes From Liberty City (PC)

Příběh motorkářského gangu nabízí sice tradiční, leč velmi zábavnou náplň, ze které mi však utkvělo v paměti jen pár momentů.

Druhá část, točící se okolo šlamastik Luise a Tonyho, udivuje hned od začátku svou nápaditostí. Během první mise si zahrajete specifickou podobu golfu. Z dalších pasáží nezapomenete na přestřelku na vršku mrakodrapu nebo chvíle strávené v obrněném a dobře ozbrojeném transportéru.

Grand Theft Auto: Episodes From Liberty City (PC)Mírné problémy mi činily úkoly spojené s letem v helikoptéře, konkrétně ty případy, kdy bylo potřeba za pomoci její palebné síly něco zlikvidovat. Na klávesnici i myši jsem si musel dát hodně záležet, abych se trefil, kam je potřeba.

Autoři mysleli i na ty, co rádi brouzdají po městě nebo plní vedlejší mise. První část přichází zejména se závody na motorkách, kde za jízdy mlátíte protivníky baseballovou pálkou. A válkami gangů. V těch zdokonalíte schopnosti svých parťáků a hlavně si užijete celkem zábavnou, byť časem stále stejnou akci.

Druhá epizoda v tomto směru potěší skoky s padákem. Po městě je rozsetých několik míst, ze kterých lze skočit. Zpravidla máte za úkol dopadnout na určité místo.

Grand Theft Auto: Episodes From Liberty City (PC)Hra jako taková je, až na drobné, výjimky velmi zdařilá. Na sestavě s Phenomem II X3 720, 2 GB RAM a ATI HD 4850 512 jsem hrál celkem bez problémů. Občas se objevovaly jisté grafické anomálie, jako nahrazení textur ve vyšším rozlišení za ty s nižším ve chvíli, kdy to nebylo záhodno.

Episodes from Liberty City dopadlo výborně a příběh motorkářského gangu je kvalitní, zábavný, byť ničím extra výjimečný. Balada gaye Tonyho je na tom ještě lépe a za sebe mohu říci, že se mi co do příběhu, postav a herní náplně líbila víc než původní hra. Ač to někdo bude brát jako rouhání.

Grand Theft Auto: Episodes From Liberty City (PC)

Při poctivém hraní se vyšplháte na nějakých dvacet hodin herního času, které si prodloužíte ještě v multiplayeru nebo editoru videí. Vzhledem k ceně, dvěma novým příběhům a dalšímu přidanému obsahu jasná koupě.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

85 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 511 čtenářů

Nejčtenější

Herní rekordman má 1 720 platinových trofejí. Vypadá, jako kdyby nespal

Herní rekordman Hakam "Hakoom" Karim

Bahrajnec Hakam Karim, vystupující pod přezdívkou Hakoom, se stal oficiálním držitelem Guinnessova rekordu v počtu...

Kvůli ukliknutí se ze hry stal nečekaný hit, vývojáři stejně nezbohatli

Evolvation

O tom, že i špatná reklama je stále reklama, se přesvědčili nezávislí vývojáři z nizozemského týmu HyperReuts. Poté, co...Poslední Tomb Raider je ve slevě a autoři za to čelí vlně kritiky

Shadow of the Tomb Raider

Ani ne dva měsíce po vydání je hra Shadow of the Tomb Raider ve slevové akci. Někteří hráči nemohou unést fakt, že ji...

Sedm nejtypičtějších výmluv chudáka hráče

Hráč na kokainu - ilustrační foto (Angry Gamer)

Za okny pomalu vychází slunce, na krku spousta povinností a rozechvělé prsty ospalého hráče se jen velmi neochotně...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops 4 je pro sérii přelomovým dílem

Call of Duty: Black Ops 4

Veleúspěšné Call of Duty letos poprvé odvrhlo kampaň pro jednoho hráče a láká fanoušky na svoji verzi populárního módu...

Další z rubriky

RECENZE: Far Cry 5 se loučí masakrem zombíků, paroduje béčkové filmy

Far Cry 5: Dead Living Zombies

Třetí přídavek k povedené střílečce Far Cry 5 nazvaný Dead Living Zombies se zaměřuje na zombíky a všechna možná i...

RECENZE: Co říká na počítačové závody Dakar 18 skutečný závodník?

Počítačová hra Dakar 18

Tentokrát jsme ponechali recenzi na opravdových profesionálech. Co na ambiciózní simulátor Dakar 18 říká expert na...

Šťastný je ten, kdo si nepamatuje minulost? Recenze We Happy Few

We Happy Few

Dlouho očekávaná survival akce z dystopického světa je konečně tady. Má cenu se do ní pouštět, nebo si radši máte dát...

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.Najdete na iDNES.cz