Groovy Bunch of Games

  12:00aktualizováno  9. července 2001 3:52
Bezmála padesát různých her na výběr se skrývá pod názvem Groovy Bunch of Games. Nejde o shareware a nejde ani o žádné akční trháky, nad pěkně zpracovanými karetními, deskovými či automatovými hrami však také řada z nás nemávne rukou.
Battleship - Surface Thunder

Nemám příliš v lásce hry, které mi po poradách zůstávají na stole s tím, že je nikdo z přítomných redaktorů nechtěl. Upřímně - mám k nim averzi. Většinou se totiž jedná o zcela neznámé tituly vyvíjené neznámými firmami, kterých se ujal známý distributor v domnění, že obalamutí své zákazníky - počítačové hráče - a díky jeho jménu se mu podaří protlačit béčkový titul do jejich CD mechanik. O Groovy Bunch of Games jsem, přiznám se bez mučení, také dříve nic neslyšel, a tak mě překvapilo, že hra nebyla zas až tak špatná, jak jsem očekával. Ba co víc, dokonce mě i bavila a to se mnoha hrám spadajícím do kategorie mnou nuceně recenzovaných nepodařilo. Ale nepředbíhejme událostem a vezměme to pěkně popořadě.

První, čeho si po spuštění hry všimnete, je "křiklavými" barvami pěkně prokreslená grafika, s níž si autoři dali jistě nemalou práci, na druhou stranu vzhledem k charakteru Battleship - Surface Thunder hry toho zase tolik kreslit nemuseli, takže měli dostatek času ji vypilovat. Poté se dostanete do přehledného a vizuálně líbivého menu, kde si vyberete jednu z osmi postaviček, za kterou chcete hrát. Pak už vám zbývá jenom zvolit si hru pro jednoho či dva hráče a máte před sebou další rozsáhlá menu.

Myslíte si, že si dělám legraci? Nikoliv, Groovy Bunch of Games totiž není jedna jediná hra, ačkoliv se tak tváří. V jedné krabici na jednom CDčku se totiž ukrývá téměř pět desítek her, přesně jich je osmačtyřicet. Pokud mě teď máte za blázna, vězte, že jím nejsem, jde totiž o hry jednoduché, všeobecně známé, pěkně zpracované, ale v případě, že by se prodávaly zvlášť, asi by příliš velký úspěch neměly z tohoto důvodu, že jde o hry deskové, karetní či o automaty a jak už kategorie napověděly, hráči by pak neměli jediný důvod chodit do obchodu kupovat jenom kvůli pěkné grafice tento herní počin, ale zašli by si třeba na PlneHry.cz a jednotlivé tituly stejného zaměření by si stáhli zdarma. A o tom, že těch freewarových je opravdu velký výběr, se můžete přesvědčit sami.

Battleship - Surface Thunder

První skupinou her, kterou v hlavním menu naleznete, je Solitaire a jak už její název napovídá, jedná se o karetní počiny. Na výběr je celkem šest různých položek, ve všech případech se však jedná o různé modifikace hry zvané Pasiáns. Ovšem na karetní hry se zaměřuje také sekce Card, v níž naleznete také šest různých typů, ovšem tentokráte už jsou na výběr i srdce a další karetní hry známé z hospůdek či v některých případech přímo z položky Games v operačních systémech Windows.

Pokud vás nebaví karty, pak si můžete vybrat jinou sérii her, třeba v sekci Board games, kde je celkem pět titulů, přičemž se jedná o různé modifikace šachů, domina či dámy. Pravidla jsou ve všech případech jasná, zpracování průměrné - prostě figurky na různě vypadajících stolech, ozvučení standardní. Totéž by se dalo říct o sekci Memory, v níž naleznete oblíbenou hru pexeso na šest různých způsobů a pokud vám ani to nestačí, pak je tady sekce Puzzle s celkem pěti různými položkami. Položky se liší použitým motivem a vaším úkolem nebude skládat jednotlivé díly skládačky, jak by se dalo z názvu tušit, ale podle čísel je musíte řadit. Battleship - Surface Thunder Pokud si vzpomínáte na klasickou hru, kde jste měli patnáct (pro hrací pole 4x4) či čtyřiadvacet (pro pole 5x5) očíslovaných čtverečků, ty jste si rozházeli a pak je museli na příslušném čtvercovém podkladu složit popořadě, vězte, že "Puzzle" v Groovy Bunch of Games označuje právě tohle.

No a pak už tady máme pouze tři různé volby, které však v souhrnu nabízejí dvacítku her. Jsou jimi Slots aneb výherní automaty známé z pohostinských zařízení na pět různých způsobů, dále Video poker, přičemž již název sám napovídá, o co v tomto případě půjde a poslední je Box Battles. Pokud byste si však představovali, že v tomto případě budete moci vypnout mozek, nasadíte si boxerské rukavice a hurá do ringu, byli byste na velkém omylu. Upřímně řečeno, tato hra mě zaujala nejvíce. Jde o logický počin, v němž máte, jak vidno i z obrázků kolem, plochu rozdělenou na několik částí, mezi nimiž jsou kulatá pojítka. Vaším úkolem je do těchto pojítek naskládat modré špalíky - maximálně zde jdou čtyři, do každé strany jedno - a tím vytvořit uzavřený čtverec, který poté zmodrá.

Battleship - Surface Thunder

Abyste to ale neměli tak jednoduché, existují zde bomby, dynamity, časované nálože či raketky, které vaši práci maří a které se v žádném případě nesmí na herní obrazovce objevovat po ukončení časového limitu, který ohraničuje dobu, během níž musíte všechna políčka orámovat tak, aby zmodrala. Ve vyšších obtížnostech je to o to těžší, že některé raketky jsou vyznačeny červenou barvou a abyste je mohli odpálit, musíte je předtím trefit některou z raketek označených v políčku s modrou barvou, jinak vám prostě na obrazovce zůstanou a vy budete nahraní. Věřte, tohle není vůbec jednoduché, o to víc je to ale zábavnější a náročnější na mozek, přičemž i díky výše zmiňovanému časovému limitu je Box Battles také o dost chytlavější.

Poslední věcí, které bych se chtěl v této recenzi věnovat, jsou závěry. Groovy Bunch of Games je, zvláště co se hudební stránky týče, rozverná i v průběhu hraní, avšak závěry tomu všemu jasně dávají korunu. Pokud se vám totiž podaří splnit cíl, získat určitý počet bodů, vyhrát dámovou či šachovou partii a podobně, přijde k vám na obrazovku zleva Disco Joe, zprava dvě sličné slečny a zatančí si spolu uprostřed monitoru. Battleship - Surface Thunder Pokud jste však neúspěšní, bude sice proces podobný, ale místo tanečků čeká Joeho pár facek od každé slečny z jedné strany, tyto jsou na něj naštvané a on právem pláče. Jde sice o pouhopouhý vtípek autorů, nutno však podotknout, že se mi docela hodně líbil.

Všechno má svůj začátek a všechno má i svůj konec a nejinak je tomu v případě této recenze. Vzhledem k tomu, že 3DO není zas až tak neznámá firma a vzhledem k tomu, kolik různých her Groovy Bunch of Games obsahuje, nebál bych se vám ji doporučit. Myslím si, že svoje si v ní najde každý a k některému z nabízených titulů se bude vracet docela dlouhou dobu. Jde sice o standardní deskovky či logické hry, avšak jsou pěkně zpracované a v jedné hře jich je osmačtyřicet. Pokud se Bohemia Interactive rozhodne k nám tento herní počin dovézt, vězte, že preferujete-li logické hry na úkor stříleček plných krve a střev vyhřezlých z mrtvého těla uprostřed ulice, nebudete muset litovat, pokud si jej koupíte.

Groovy Bunch of Games
Výrobce: 3DO
Distributor: 3DO
Minimální konfigurace: Pentium 133 MHz, 16 MB RAM
Doporučená konfigurace: Pentium 200 MHz, 32 MB RAM
3D karty: ne
Multiplayer: ano
Verdikt: Docela pěkné zpracování několika jednoduchých her v jedné.
Hodnocení: 68%

Autor:

Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

Hacker objevil chybu ve Steamu, která mu umožnila generovat hry zdarma

Steam

„Hodný hacker“ Artem Moskowsky dostal odměnu půl milionu korun za to, že objevil a nahlásil zásadní chybu ve Steamu. Ta...

Kombinace Dooma s nejnudnější hrou na světě je skutečnou výzvou

Revenant Bus

Modifikace Revenant Bus přináší klasickou (ne)hratelnost Desert Busu do enginu Dooma. A přidává i několik drobných...

RECENZE: Hra o havárii ponorky Kursk je tragickým omylem

Kursk

Kromě samotného nápadu nenabízí hra Kursk vůbec nic, proč byste si ji měli chtít zahrát. Je nudná a technologicky...

Potvrzeno: vzniknou remastery legend Command & Conquer a Red Alert

Command & Conquer (1995)

Po trapném odhalení mobilní verze Command & Conquer letos na E3 se EA pokouší napravit si reputaci. Potvrdilo, že...

Další z rubriky

RECENZE: Legendární Larry se vrátil a je oplzlejší než kdy dříve

Leisure Suit Larry - Wet Dreams Don't Dry

Od nového Larryho jsme moc nečekali a také jsme toho mnoho nedostali. Jde jen o zastaralou adventuru plnou nelogických...

Nový přídavek k českému Kingdom Come je po všech stránkách trapný

Kingdom Come: Milostné dobrodružství bodrého rytíře Pana Jana Ptáčka

Nejlepší česká hra posledních let ani napodruhé nedostala takový přídavek, jaký by si zasloužila. Milostné...

Příběh barda po třiceti letech. Recenze The Bard's Tale IV

The Bard’s Tale IV: Barrows Deep

Říká se, že hudba je nejlepší lék. Ve světě The Bard's Tale je také nejmocnější silou. The Bard's Tale IV je návrat do...

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám
Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala pusu ještě před tím, než nás ošlehá vítr. My jsme jen zakouleli očima a chtěli mít tuhle proceduru co nejrychleji za sebou. Ale jak se říká, maminka má vždycky pravdu.

Najdete na iDNES.cz