Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Groovy Bunch of Games

  12:00aktualizováno  9. července 2001 3:52
Bezmála padesát různých her na výběr se skrývá pod názvem Groovy Bunch of Games. Nejde o shareware a nejde ani o žádné akční trháky, nad pěkně zpracovanými karetními, deskovými či automatovými hrami však také řada z nás nemávne rukou.
Battleship - Surface Thunder

Nemám příliš v lásce hry, které mi po poradách zůstávají na stole s tím, že je nikdo z přítomných redaktorů nechtěl. Upřímně - mám k nim averzi. Většinou se totiž jedná o zcela neznámé tituly vyvíjené neznámými firmami, kterých se ujal známý distributor v domnění, že obalamutí své zákazníky - počítačové hráče - a díky jeho jménu se mu podaří protlačit béčkový titul do jejich CD mechanik. O Groovy Bunch of Games jsem, přiznám se bez mučení, také dříve nic neslyšel, a tak mě překvapilo, že hra nebyla zas až tak špatná, jak jsem očekával. Ba co víc, dokonce mě i bavila a to se mnoha hrám spadajícím do kategorie mnou nuceně recenzovaných nepodařilo. Ale nepředbíhejme událostem a vezměme to pěkně popořadě.

První, čeho si po spuštění hry všimnete, je "křiklavými" barvami pěkně prokreslená grafika, s níž si autoři dali jistě nemalou práci, na druhou stranu vzhledem k charakteru Battleship - Surface Thunder hry toho zase tolik kreslit nemuseli, takže měli dostatek času ji vypilovat. Poté se dostanete do přehledného a vizuálně líbivého menu, kde si vyberete jednu z osmi postaviček, za kterou chcete hrát. Pak už vám zbývá jenom zvolit si hru pro jednoho či dva hráče a máte před sebou další rozsáhlá menu.

Myslíte si, že si dělám legraci? Nikoliv, Groovy Bunch of Games totiž není jedna jediná hra, ačkoliv se tak tváří. V jedné krabici na jednom CDčku se totiž ukrývá téměř pět desítek her, přesně jich je osmačtyřicet. Pokud mě teď máte za blázna, vězte, že jím nejsem, jde totiž o hry jednoduché, všeobecně známé, pěkně zpracované, ale v případě, že by se prodávaly zvlášť, asi by příliš velký úspěch neměly z tohoto důvodu, že jde o hry deskové, karetní či o automaty a jak už kategorie napověděly, hráči by pak neměli jediný důvod chodit do obchodu kupovat jenom kvůli pěkné grafice tento herní počin, ale zašli by si třeba na PlneHry.cz a jednotlivé tituly stejného zaměření by si stáhli zdarma. A o tom, že těch freewarových je opravdu velký výběr, se můžete přesvědčit sami.

Battleship - Surface Thunder

První skupinou her, kterou v hlavním menu naleznete, je Solitaire a jak už její název napovídá, jedná se o karetní počiny. Na výběr je celkem šest různých položek, ve všech případech se však jedná o různé modifikace hry zvané Pasiáns. Ovšem na karetní hry se zaměřuje také sekce Card, v níž naleznete také šest různých typů, ovšem tentokráte už jsou na výběr i srdce a další karetní hry známé z hospůdek či v některých případech přímo z položky Games v operačních systémech Windows.

Pokud vás nebaví karty, pak si můžete vybrat jinou sérii her, třeba v sekci Board games, kde je celkem pět titulů, přičemž se jedná o různé modifikace šachů, domina či dámy. Pravidla jsou ve všech případech jasná, zpracování průměrné - prostě figurky na různě vypadajících stolech, ozvučení standardní. Totéž by se dalo říct o sekci Memory, v níž naleznete oblíbenou hru pexeso na šest různých způsobů a pokud vám ani to nestačí, pak je tady sekce Puzzle s celkem pěti různými položkami. Položky se liší použitým motivem a vaším úkolem nebude skládat jednotlivé díly skládačky, jak by se dalo z názvu tušit, ale podle čísel je musíte řadit. Battleship - Surface Thunder Pokud si vzpomínáte na klasickou hru, kde jste měli patnáct (pro hrací pole 4x4) či čtyřiadvacet (pro pole 5x5) očíslovaných čtverečků, ty jste si rozházeli a pak je museli na příslušném čtvercovém podkladu složit popořadě, vězte, že "Puzzle" v Groovy Bunch of Games označuje právě tohle.

No a pak už tady máme pouze tři různé volby, které však v souhrnu nabízejí dvacítku her. Jsou jimi Slots aneb výherní automaty známé z pohostinských zařízení na pět různých způsobů, dále Video poker, přičemž již název sám napovídá, o co v tomto případě půjde a poslední je Box Battles. Pokud byste si však představovali, že v tomto případě budete moci vypnout mozek, nasadíte si boxerské rukavice a hurá do ringu, byli byste na velkém omylu. Upřímně řečeno, tato hra mě zaujala nejvíce. Jde o logický počin, v němž máte, jak vidno i z obrázků kolem, plochu rozdělenou na několik částí, mezi nimiž jsou kulatá pojítka. Vaším úkolem je do těchto pojítek naskládat modré špalíky - maximálně zde jdou čtyři, do každé strany jedno - a tím vytvořit uzavřený čtverec, který poté zmodrá.

Battleship - Surface Thunder

Abyste to ale neměli tak jednoduché, existují zde bomby, dynamity, časované nálože či raketky, které vaši práci maří a které se v žádném případě nesmí na herní obrazovce objevovat po ukončení časového limitu, který ohraničuje dobu, během níž musíte všechna políčka orámovat tak, aby zmodrala. Ve vyšších obtížnostech je to o to těžší, že některé raketky jsou vyznačeny červenou barvou a abyste je mohli odpálit, musíte je předtím trefit některou z raketek označených v políčku s modrou barvou, jinak vám prostě na obrazovce zůstanou a vy budete nahraní. Věřte, tohle není vůbec jednoduché, o to víc je to ale zábavnější a náročnější na mozek, přičemž i díky výše zmiňovanému časovému limitu je Box Battles také o dost chytlavější.

Poslední věcí, které bych se chtěl v této recenzi věnovat, jsou závěry. Groovy Bunch of Games je, zvláště co se hudební stránky týče, rozverná i v průběhu hraní, avšak závěry tomu všemu jasně dávají korunu. Pokud se vám totiž podaří splnit cíl, získat určitý počet bodů, vyhrát dámovou či šachovou partii a podobně, přijde k vám na obrazovku zleva Disco Joe, zprava dvě sličné slečny a zatančí si spolu uprostřed monitoru. Battleship - Surface Thunder Pokud jste však neúspěšní, bude sice proces podobný, ale místo tanečků čeká Joeho pár facek od každé slečny z jedné strany, tyto jsou na něj naštvané a on právem pláče. Jde sice o pouhopouhý vtípek autorů, nutno však podotknout, že se mi docela hodně líbil.

Všechno má svůj začátek a všechno má i svůj konec a nejinak je tomu v případě této recenze. Vzhledem k tomu, že 3DO není zas až tak neznámá firma a vzhledem k tomu, kolik různých her Groovy Bunch of Games obsahuje, nebál bych se vám ji doporučit. Myslím si, že svoje si v ní najde každý a k některému z nabízených titulů se bude vracet docela dlouhou dobu. Jde sice o standardní deskovky či logické hry, avšak jsou pěkně zpracované a v jedné hře jich je osmačtyřicet. Pokud se Bohemia Interactive rozhodne k nám tento herní počin dovézt, vězte, že preferujete-li logické hry na úkor stříleček plných krve a střev vyhřezlých z mrtvého těla uprostřed ulice, nebudete muset litovat, pokud si jej koupíte.

Groovy Bunch of Games
Výrobce: 3DO
Distributor: 3DO
Minimální konfigurace: Pentium 133 MHz, 16 MB RAM
Doporučená konfigurace: Pentium 200 MHz, 32 MB RAM
3D karty: ne
Multiplayer: ano
Verdikt: Docela pěkné zpracování několika jednoduchých her v jedné.
Hodnocení: 68%

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

RECENZE: Age of Empires: Definitive Edition není příkladný remaster

Age of Empires: Definitive Edition

Kultovní strategie z roku 1997 Age of Empires, která si vysloužila legendární status, dostala nový kabát a nějaká ta...

RECENZE: PlayerUnknown's Battlegrounds je nejdůležitější hra roku 2017

PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS

Stovka lidí seskočí nad opuštěným ostrovem, přežít může jen jeden. Takto jednoduchá premise stačila největšímu hernímu...

RECENZE: SpellForce III je parádní mix strategie a hry na hrdiny

SpellForce III

Kombinace strategie a hry na hrdiny ve stylu Baldur’s Gate bude atraktivní vždycky. SpellForce III je toho důkazem, i...Najdete na iDNES.cz