Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Grotesque Tactics je svěží parodií fantasy legend

aktualizováno 
Tahle hra si dělá legraci z velikánů fantasy žánru a překvapivě se jí to daří.
73

Grotesque Tactics

Platforma: PC
Výrobce: Silent Dreams

  • všudypřítomný humor, z větší části povedený
  • zábavné a taktické souboje
  • rozdílné třídy postav
  • nedostatečná optimalizace
  • vývoj postav mohl být komplexnější

Svěží kombinace hry na hrdiny a tahové strategie, která je zároveň parodií klišovitých fantasy světů. Zdaleka není dokonalá, má však specifické kouzlo.

Herní karta

Už na hrdinech tahového dobrodružství Grotesque Tactics je patrné, že tahle hra svému názvu dostojí a že to nebude kdovíjak závažné zachraňování světa, jako spíš fraška v dobrém slova smyslu.

Drake je typickým zástupcem "emo" stylu, což ve fantasy světě působí dosti zvláštně. Hlavní hrdina neudělal přijímačky do vojenské akademie, a chce si vzít život. Na to ale není čas, protože říše s příznačným názvem Glory je napadena tajemnou organizací Drak Church.

Emo

EMO (zkratka výrazu "emoce" - ale z anglického "emotions") je americký slangový výraz označující subkulturu, která je definována punkově orientovanou módou a emo hudební stylem, teenagerskou přecitlivělostí a touhou po romantice.

zdroj: wikipedia

Drake brzy potkává dalšího bláznivého do party. Je jím superhrdina Holy Avatar, který se stylizuje do role všeználka. Kromě toho, že už to docela umí se zbraněmi, neváhá se často vytasit s radou.

Podivná partička se brzy rozšíří o další typy, zcela evidentně parodující fantasy hrdinské archetypy. Jako například o pannu, která je navlečená v tak těsném oblečku, až je s podivem, jak svou nevinnost dokázala uchránit. Krom toho to ale dobře umí s lukem a šípem.

Každý až z deseti hrdinů je dobrý v něčem jiném. Zatímco Drake a Holy Avatar jsou typickými bojovníky na blízko, upírka, kterou časem potkáte, si rozumí s nejrůznějšími kouzly.

Grotesque Tactics (PC)

Grotesque Tactics je parodií jako řemen. Nebojí se napadat nejrůznější fantasy klišé, kterých tento žánr nahromadil bezpočet, ale ani konkrétní legendy typu Ultimy nebo Oblivionu. Znalci těchto titulů tak mají o další rozměr zábavy postaráno.

Pravdou je, že ne všechny vtípky a narážky jsou povedené tak, aby vás rozesmály. Některé dokonce hru natahují a hráče mohou dlouhé a nenadabované dialogy chvílemi nudit. Většina narážek se ale povedla, a když rovnou nerozesměje, způsobí alespoň povytažení koutků. Časem se možná přistihnete, že se při hraní Grotesque Tactics neustále usmíváte, což není špatné zjištění.

Svěžest parodie vcelku ostře, ale rozhodně ne závadně kontrastuje s důrazem na pomalejší a taktičtější přístup, který by někdo mohl nazvat zastaralým. Takové vidění je jistě možné, na druhou stranu lze na Grotesque Tactics nahlížet také tak, že se nechce za každou cenu podbízet masovému publiku. To ocení nejen pamětníci, ale všichni hráči, pro které jsou současné hry na hrdiny příliš povrchní.

Grotesque Tactics (PC)

Se svou partičkou cestujete prostředím, které je rozděleno do zlehka nastíněných čtverců, po nichž se postavičky pohybují. Za normálních okolností však pohyb působí plynulým dojmem. Čtverce nabírají svou taktickou roli teprve při bojích.

Než se ale k nějakému dostanete, klasicky v reálném čase prozkoumáte okraje cestiček, kde lze narazit na truhly s užitečnými předměty, poklady nebo dokonce další životy. Upotřebíte je pouze v případě, zemře-li Drake nebo Holy Avatar. Ostatní členy party lze za poplatek oživit při návratu do města.

Tam na vás čekají také nejrůznější obchodníci, u nichž můžete zakoupit za nabyté prostředky zajímavé zbraně, případně jim prodat zbytečné harampádí. Především tu ale narazíte na zadavatele úkolů.

Grotesque Tactics (PC)

Jak u obchodníků, tak lidí, kteří vám na bedra uloží nějaký ten úkol, platí, že jejich nabídka je dosti skromná a rozhodně by mohla být větší. Zejména úkoly nejsou zrovna epické a kdovíjak lákavé. Naráz navíc řešíte obvykle maximálně dva.

Také vývoje postav v partě nejsou kdovíjak komplexní. Jejich směřování nelze ovlivnit, pouze s nimi získáváte zkušenosti, načež automaticky sílí a zpřístupňují si nové schopnosti, které pak můžete využít v boji.

Právě na taktické bitvy je Grotesque Tactics zaměřeno nejvýrazněji. Jakmile potkáte nepřátele, přechází hra z režimu reálného času do tahového módu. Právě tady se otvírá zmiňovaná hloubka hry. Pravda, na parodované legendy tak úplně nemá, na dnešní dobu to ale stačí.

Grotesque Tactics (PC)

Postupně se učíte taktickým fíglům, které je radost využívat. Například kdo zaútočí z křoví, získává bonus k obranným hodnotám, zatímco lukostřelkyně na vyvýšenině využije přehledu k větší přesnosti.

Také co možná nejšikovnější nasazení speciálních schopností je zejména v pozdějších částech dobrodružství nutné. Hrdinové jich sice mají dosti omezené množství, zato platí, že každá z nich má herní opodstatnění, navíc často vtipně praktikované.

Díky rozličným postavám se specifickými talenty, velmi variabilnímu prostředí a osvědčenému hernímu systému dokáže Grotesque Tactics bavit po celou dobu svého trvání, které odhaduji někde mezi třinácti a patnácti hodinami.

Grotesque Tactics (PC)

Hra se bohužel neobešla bez chyb, které mrzí o to více, že jsou technického rázu a daly se odstranit lepší optimalizací. Grotesque Tactics tak i na výkonných počítačích běží místy velice pomalu a čas od času se zcela zhroutí. Snad budou tyto neduhy co nejrychleji odstraněny.

Na grafickém zpracování je poznat, že hra vznikala s menším rozpočtem. Autorům se ale podařil navrhnout přitažlivý vizuální styl, který na nedostatky dává rychle zapomenout.

Grotesque Tactics je tak příjemným překvapením, od kterého jsme nic nečekali a nakonec dostali slušný mix tahové strategie a hry na hrdiny. Narazíte v něm sice na řadu kompromisů, ale také na humor a propracovaný bojový systém.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

73 %

Čtenáři

69 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 94 čtenářů

Témata: Humor

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

RECENZE: Přídavek k Life is Strange je až zbaběle nekonfliktní

Life is Strange: Before the Storm

Pokračování fantastického teenagerského seriálu sice není tak dobré jako originál, ale fanoušci by ho rozhodně minout...

RECENZE: Age of Empires: Definitive Edition není příkladný remaster

Age of Empires: Definitive Edition

Kultovní strategie z roku 1997 Age of Empires, která si vysloužila legendární status, dostala nový kabát a nějaká ta...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...Najdete na iDNES.cz