Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Grouch - 1. část návodu

  12:00aktualizováno  1:49
Grouch je bezpochyby tou nejkrvavější kreslenou 3D akční adventurou, která doposud spatřila světlo světa. Jde o vskutku originální a zábavnou hru, v níž se střetává místy až brutální humor s roztomilou grafikou. Nejde však o nic jednoduchého, a tak vám dnes přinášíme první část z dvoudílného návodu.

Grouch je kreslená 3D akční adventura s velmi dobrou grafikou, kvalitním zvukovým záznamem a podmanivou hudbou. Její obtížnost je značná a spočívá v tom, že hru není možné uložit na libovolném místě, ale je nutno projít vždy celým levelem a až poté savovat. Na začátku každé úrovně obdržíte pět životů a plnou dávku energie. Při těžkých soubojích či jiných nástrahách jí ubývá a při úplné ztrátě energie přicházíte o život. Než se ve hře pořádně rozkoukáte, můžete tak ztratit všech pět životů. Jakmile přijdete o život, hra vás vrátí k nebližší modré stěně a pokračujete s plnou enrgií dále, dokud neztratíte poslední. Také manuál k této hře je až příliš stručný - chybí popis děje, postaviček a zbraní, navíc v popisu ovládání jsou velké chyby (např. opatrná chůze není Levý Caps, ale Levý Shift+W). Během celé hry je nutné zabíjet své protivníky a připravte se na to, že jich potkáte hodně a na každém kroku. Hra se přímo hemží černými, ledovými a ke konci i červenými rytíři, velkými obry, smrtkami, chodícími stromy, malými lučištníky, skřety a jinými obludami usilujícími o váš život. Samozřejmě je možné před nimi utéci, ale připravíte se tak o možnost získání různých bonusů, např. životy navíc, doplňování energie, penízky (po určité době vám přidávají život) a různé elixíry, které vám upevňují zdraví a zvětšují sílu vašich zbraní. Také je nutné sbírat různě ukrytá červená srdéčka, která doplňují vaši energii. Hra vyžaduje velkou trpělivost a přesné ovládání Grouche, jinak se budete neustále vracet na začátek levelu (mně se to stalo i padesátkrát), což je nepříjemné a kazí to potěšení ze hry. Na cestě je totiž mimo zmíněných nepřátel i velká spousta všelijakých nástrah (např. prolákliny, průrvy, trny, různé druhy rotujících pil, smrtíci dveře a plovoucí kužele, po kterých musíte přeskakovat a při sebemenší chybičce se propadnete a přijdete o život). Proto méně zdatným a netrpělivým hráčům doporučuji stáhnout trainer nebo uložené pozice a získat tak možnost neztrácení životů i energie. Abych nezapomněla, všem poraženým nepřátelům je třeba odebírat jejich zbraně. Zvyšujete si tak bojový arzenál (E). Téměř mrtvý poražený nepřítel je pořád dosti silný na to, aby vám pořádně ublížil. Proto je nutné ho kopanci (E) zbavit posledních zbytků života, doslova z něj vydupat duši.

Hra má osm levelů, kterými budete postupně procházet:

1. ROAD
2. VILLAGE
3. MOUNTAIN
4. CAVE
5. MONASTERY
6. SWAMP
7. CEMETERY
8. CASTLE

Takže, to je na úvod vše a nyní už k samotné hře:

Level 1. - ROAD
Vydejte se dopředu a zabijte nepřítele, seberte mu jeho zbraň (dále to už nebudu opakovat). Zasuňte zbraň, rozběhněte se dopředu, v rozběhu přeskočte dvě průrvy, vlevo je další nepřítel. Nalevo za plůtkem najdete srdéčko - energii. Seberte je. Pokračujte rovně dopředu, opatrnou chůzí přejděte přes lávku, za ní vás čeká další nepřítel. Nalevo za zídkou je srdéčko. Vraťte se a pokračujte kupředu. Zasuňte zbraň, musíte přeskákat přes čtyři plovoucí kužele. Na třetím získáte výskokem další srdéčko. Ze čtvrtého kužele výskokem projděte modrou stěnou. Hra se dočasně zapíše. Přeskočte průrvu, napravo za zídkou je srdéčko. Opatrně přeskákejte další průrvy, pozor na ostny na kmenech, při škrábnutí odebírají značnou část energie. Na můstku čeká další nepřítel. Pokračujte přes most, opět pozor na trny, za stromem vlevo je malý skřet. Utíkejte dopředu, vlevo si všimněte zamřížovaného vchodu do další modré stěny, ale pokračujte rovně k jezírku. U jezírka odbočte vlevo, vejděte do malé jeskyňky, je tam železný rytíř. Kopněte (E) do páky. Vraťte se a nyní se dejte doprava. Jste v jiné malé jeskyňce, je zde opět železný rytíř. Opět kopněte do páky. Tím jste uvedli do pohybu plovoucí kužel na jezírku, skočte tedy na něj, dopraví vás na druhou stranu. Vyskočte na plošinu. Zde opět kopněte do páky, tím se zvednou mříže u modré stěny, kolem které jste už prošli. Vraťte se k ní a proskočte ji. Uvidíte buchary, přes které je nutné se dostat, je to první náročnější úkol. Proběhněte pod prvním a zastavte se. S rozběhem přeskočte proláklinu a jste u druhého bucharu. Ve vhodné chvíli ho zleva obejděte. Proběhněte pod třetím bucharem a utíkejte dopředu, narazíte na malého skřeta. Pokračujte dále. Pozor, zprava na vás padají kameny. Počkejte, až balvan spadne a rozeběhněte se. Je tam malý skřet. Vyhněte se stejným způsobem druhému balvanu a projděte další modrou stěnou. Vpravo na dřevěné plošince je malý skřet. Přeskočte s rozběhem tři průrvy. Na vysoké plošině vpravo je další malý skřet. Vylezte za ním po žebříku. Slezte po žebříku dolů, pokračujte dál a s rozběhem přeskočte průrvu. Toto zopakujte ještě dvakrát. Nyní je třeba jít opatrně dále (Shift+W), protože zleva shora spadne kláda, která by vás zabila. Pokračujte opatrnou chůzí dále, zprava padá další kláda. Nyní se již můžete rozběhnout a projít modrou stěnou. Za ní vás čekají další buchary. První obejděte zleva (nesnažte se ho přeskočit), druhý zprava. Třetí podběhněte, nezastavujte se, včas se odrazte a přeskočíte tak další průrvu. S rozběhem přeskočte další a zastavte se. Obejděte opatrně další buchar, pod druhým podběhněte. Zleva z jeskyňky vyleze medvěd, tři srdéčka v jeskyňce seberte až po jeho zabití. Budou se vám hodit pro další souboj s živým stromem. Je ještě silnější než medvěd a má velice dlouhé ruce. Až ho skolíte, objeví se v jeskyňce, z které vyšel medvěd, modrá záře. Vstupte do ní. Tím jste úspěšně zakončili první level.

Nyní se ukáže tabulka, která vám sdělí, jak jste si v levelu vedli. Stisknutím "Enter" se objeví "Uložení hry", kurzorem najeďte na první okénko "volný" a zmáčkněte "Enter". Hra je definitivně uložena. Máte tedy první level za sebou a od teď můžete kdykoliv začínat zde.

Level 2. - VILLAGE
Před vámi jsou dva nepřátelé, přistupujte k nim velmi opatrně, jinak budete bojovat s oběma naráz, což je velmi obtížné. Zde získáte novou zbraň. Pokračujte dopředu, až narazíte na kamenný kvádr před vysokou zdí. Zapíchněte do něj z levé strany kteroukoliv zbraň (E), držte toto tlačítko a suňte kvádr doprostřed. Obejděte kvádr o 90° doprava, znovu do něj zapíchněte zbraň a přemístěte ho sunutím za sebou ke zdi (držením tlačítka E). Vyskočte na něj a skočte na zeď. Pod ní vás čeká další zbojník. Nyní jsou před vámi další plovoucí kvádry. Přeskákejte přes ně a pokračujte dále. Zleva na vás střílí malý lukostřelec, zprava druhý. Pokračujte dál přes průrvy, pozor na trny. Na pravé straně jsou dvě srdéčka. Z levé strany proběhněte kolem rotujících kotoučů, zastavte se před ostrým kolem zprava, v pravý čas se rozběhněte a skočte. Dopadnete na mezikvádr, který nebyl vidět, znovu se rozběhněte a skočte s odrazem a zastavte se před druhými kůly. Proběhněte kolem nich zleva, narazíte na dva zbojníky. Proběhněte zleva kolem dvou trojitých rotujících kotoučů, dostanete se na prostranství, kde uvidíte před sebou modrou zář. Proběhněte nejdříve kolem celého prostranství, seberte všechna srdéčka, budete potřebovat moc energie. Je zde drak. Proběhněte mezi rotujícími břity k modré záři, vstupte do ní.Tím se otevřou mříže na pravé straně, tudy pokračujte dál a projděte modrou stěnou. Vstupte na vor, který se s vámi rozjede, vyskočte za jízdy vpravo na dřevěnou lávku. Jsou tam dva skřeti. Počkejte, až k vám vor sám přijede. Skočte na něj, doveze vás k další lávce, na kterou skočte. Čekají zde dva zbojníci, jeden vpravo, druhý vlevo. Přistupujte k ním ale velice opatrně (Shif+W), shora totiž padají ostré kamenné krápníky. Po likvidaci nepřátel se zvednou mříže před modrou stěnou. Vstupte do ní. Proběhněte zleva kolem ostrých kůlů, nezastavujte se, odrazte se a přeskočte průrvu. Tentokrát zprava kolem ostrých kůlů. Čekají zde ostří hoši, dva zbojníci a dva malí lukostřelci. Vpravo je katapult, kopněte do páky, brána před vámi se otevře. Projděte jí, je tady malý skřet. Projděte modrou stěnou, jsou zde tři skřeti a v chatrči je železný rytíř. Nyní vás čeká velmi obtížný úkol. Před vámi jsou za sebou tři rotující ozubená kola, u nichž část zubů chybí. Vyskočte tedy na lano nad vámi a přeručkuje po něm mezerami v zubech kol na druhou stranu, kde seskočte. Pokračujte dál, zde jsou dva lukostřelci. V chatě vpravo jsou dvě srdéčka. Čeká na vás černý rytíř, je velmi silný a obratný. Po jeho smrti se otevřou další dveře. Vstupte, seskočte dolů, proběhněte místností a vstupte do další modré záře. Máte druhý level za sebou.

Level 3. - MOUNTAIN
Otevře se před vámi ledová pláň. Pozor na ledového rytíře zleva. Utíkejte dál, před vámi je průrva, za ní se valí ledová koule. Počkejte, až koule proletí a hned na to se rozběhněte, odrazte se, přeskočte na druhou stranu, hned se znovu odrazte a skokem vlevo se schovejte do výklenku vlevo. Pozor, ze zdi vystřelují hroty. Počkejte, až proletí další koule, vyběhněte a schovejte se do dalšího výklenku vlevo. Opět pozor na hroty. Nechte převalit kouli a těsně podél zdi vlevo se dostanete k další průrvě, kterou přeskočte. Vytáhněte se přes ledové kvádry na terasu vlevo. Před vámi jsou troje ostré hroty. První zprava obejděte, druhé přeskočte a třetí obejděte opět zprava. Skočte vpravo na kvádr, opět vpravo na nižší kvádr, seberte opatrně srdéčko, dejte se doleva a jděte až na konec terasy, kde je další srdéčko. Vraťte se zpět, čekají zde ledový rytíř a malý lukostřelec. Nyní doprava, proběhněte se zastávkami mezi třemi pilami, přeskočte bez zastavení přes dva spadlé rampouchy, ale musíte jednat rychle, protože shora na vás padají jiné rampouchy. Nyní na druhou stranu, opět přes rotující pilky. Po skolení rytíře pokračujte dál. Tu na vás čeká pět malých zbojníků. Po jejich smrti se otevře vpravo nový vchod. Vejděte do něj. Obejděte první hroty zleva, druhé zprava, proběhněte kolem rotujících pil, vstupte do modré stěny. Za ní je lukostřelec. Před vámi je plovoucí rampouch, skočte na něj a na druhé straně vyskočte. Jsou zde dva lukostřelci, dále pak ledový rytíř, ještě dále jsou dva halapartníci. Projděte modrou stěnou. Po zabití dvou obrů se objeví nový vchod. Vejděte, první hroty obejděte zprava, druhé zleva, zleva obejděte rotující ozubené kolo, zlikvidujte modrého násilníka, potom ledového rytíře. Projděte rotující ledovou stěnou, čeká tam lukostřelec. Následuje další rotující ledová stěna, přeskočit břity, vlevo na ledovém podstavci je lukostřelec, přeskočte další hroty, dále přes rotující ledovou stěnu vstupte do modré stěny. Pokračujte nahoru, je tam další srdéčko. Vraťte se, zabočte doprava, před vámi je lukostřelec, dva jsou po stranách. Zde jsou schované žebříky, vylezte po nich a zlikvidujte dva rytíře. Prohledejte okolí, protože jsou zde různě ukrytá srdéčka. Vejděte do modré stěny. Ta za vámi zapadne. Musíte porazit modrou obludu, která je velmi silná a obratná. Tím se vám otevře brána. Projděte jí a vstupte do modré záře. Konec levelu. Save.

Level 4. - CAVE
Přepadnou vás dva malí skřeti. Do předposledního kvádru vpravo zabodněte zbraň a přitáhněte si ho ke shora visícímu žebříku (postup pro přesunutí již znáte). Vylezte po něm do další místnosti. Zlikvidujte rytíře, skokem se vyhněte dvěma převalujícím se koulím. Pozor na další rytíře. Dojděte až na okraj propasti. Na pravé straně kopněte do páky, tím uvolníte plovoucí kužel. Musíte projet kolem dvou kývajících se ohnivých koulí. Nejlepší způsob je se na kužel zavěsit couváním po něm (Shift+S). Po minutí druhé koule se vytáhněte na kužel, počkejte, až kužel přirazí a proskočte modrou stěnu. Na pravé straně je černý rytíř. Přejděte přes most, otočte se doprava a skočte na pevný kužel. Je na něm černý rytíř. S rozběhem přeskočte na druhý kužel a potom na třetí, kde je další rytíř. Přeskočte na čtvrtý kužel, na kterém vpravo kopněte do páky. Projděte modrou stěnou. Přijede k vám plovoucí kužel. Naskočte na něj, přiveze vás ke kuželům se stříbrnými konzolemi. Skočte na něj. Přeskočte na další kužel, na kterém je černý rytíř. Nyní před sebou uvidíte dva houpající se kužele. Přeskočte tedy na první - rovnováhu ne něm udržujte tlačítky (W,A,S,D). Z něho skočte na pevný kužel s černým rytířem, poté na druhý houpající se kužel (způsob udržení se na něm již znáte) a odtud přeskočte k modré stěně. Projděte jí. Čekají na vás tři rytíři, které musíte zdolat. Proběhněte mezi vraty, která vás chtějí skřípnout, a proskočte další modrou stěnou. Za ní odbočte vlevo, jsou zde dva rytíři. Napravo od schodů je srdéčko. Vraťte se a nyní jděte doprava. Přeskakujte létající ohnivé koule, je jich celkem pět. Před poslední musíte skočit na malý kužel, utíkat a rychle se odrazit na druhou stranu. Vyběhněte po schodech, projděte modrou stěnou. Před vámi v chodbičce je páka a také dva rytíři. Kopněte do páky. Páka otevře další cestu. Vraťte se, přeskákejte zpět přes pole s ohnivými koulemi, vyběhněte po schodech nahoru a pokračujte rovně, kde se před vámi otevřela stěna. Přeskočte přes čtyři průrvy a pozor na hroty zleva. Projděte modrou stěnou. Před vámi jsou opět dva houpající se kužele, přeskákejte je, aniž byste se zastavili. Po doskoku na pevný kužel uvidíte vlevo páku, která uvolní plovoucí kužel. Kopněte do ní. Opět se na něj zavěste a doveze vás na druhou stranu, kde seskočte a projděte modrou stěnou. Na levé straně je srdéčko a čekají zde dva obři. Po jejich skolení se objeví modrá záře, do níž vstupte. Konec levelu. Save.


Na tomto místě se s Grouchem pro dnešek rozloučíme a zbylé čtyři levely si necháme na příště. Čekají nás klášter, bažina, hřbitov a hrad.

Autor:
Nejčtenější

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

Wolfenstein: The New Order
Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

For Games 2017
Tipy z For Games: před vydáním si můžete zahrát očekávané pecky

Na veletrhu videoher a interaktivní zábavy For Games, který až do neděle 22. října probíhá v areálu PVA Letňany, si můžete zahrát hned několik her před jejich...  celý článek

Gabe Newell
Gabe Newell se díky Steamu zařadil mezi 100 nejbohatších Američanů

Slavný ředitel firmy Valve patří podle magazínu Forbes mezi stovku nejbohatších Američanů.  celý článek

Civilization III
Třetí díl kultovní Civilization je dočasně zdarma. Nepropásněte ho

Využijte časově omezené nabídky a zařaďte si starší, ale stále skvěle hratelný třetí díl Civilizace do vaší steamové knihovny úplně zdarma.  celý článek

Další z rubriky

For Games 2017
Tipy z For Games: před vydáním si můžete zahrát očekávané pecky

Na veletrhu videoher a interaktivní zábavy For Games, který až do neděle 22. října probíhá v areálu PVA Letňany, si můžete zahrát hned několik her před jejich...  celý článek

The Orange Box
Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

Call of Duty: WWII
Američan na webu prodával kradené kopie Call of Duty: WW2

V americké Indianě byl zatčen muž za přeprodávání fyzických kopií dosud nevydané hry Call of Duty: WWII.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.