Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GT Pro Series - cel-shadová arkáda

  12:00aktualizováno  1:03
Na první pohled se může zdát, že díky své ovládací metodě, je konzole Wii pro závodní žánr zemí zaslíbenou. GT Pro Series z tohoto faktu těží do sytosti, ale nabízí i něco jiného?

GT Pro Series Ovládání závodních her wiimotem se ukázalo jako dokonale zábavná záležitost. I naprosto průměrná záležitost Monster 4X4: World Circuit se díky vhodně zvolené ovládací metodě hrála překvapivě příjemně. GT Pro Series přichází s totožným ovládáním i bonusem v podobě přikládaného plastového volantu od Thrustmasteru. Co ale nabízí jiného?

To co dělá hru opravdu zajímavou, je ovládací metoda.

GT Pro Series je závodní hra na okruzích. Jediný povrch po kterém se tedy projedete, budou silnice, popřípadě na chvilku trávník nebo hlína, když se vám nepodaří správně vybrat zatáčku. Oproti druhé aktuální hře s přibaleným volantem toho nabízí již na první pohled mnohem více. Hlavním tahounem celé hry je přitom režim šampionátu, v němž budete postupně rozšiřovat svůj vozový park, který pak budete moci náležitě vylepšit pomocí lehkého tuningu. Šampionát přitom obsahuje pět obtížnostních tříd, kde se zúčastníte několika po sobě jdoucích závodů. Kromě nejlehčí závodní skupiny vyžadují ostatní třídy vždy získání potřebné GT Pro Series licence k zpřístupnění závodů. Ta se skládá vždy z několika úkolů v podobě projetí zatáček, slalomu, ale i složitějších zkoušek. Odměněni pak budete nejenom přístupem do chtěné závodní skupiny, ale i jednou ze tří možných medailí.

Závodů se účastní vždy dvanáct jezdců včetně vás a jedou se na určený počet kol. Přítomna jsou klání jak v denní, tak noční variantě. Jízda je čistě arkádová a nemalou roli v ní hrají ostře střižené smyky. Před každým závodem máte dokonce možnost si zvolit, zda chcete váš vůz nastavit spíše na klasické závodění nebo právě smykování. Při každém startu si při správném načasování můžete přilepšit dočasným zrychlením, které určitě není k zahození. Samotná jízda však přílišné „vzrůšo“ není. I když pojedete s papírově nadupaným vozidlem, tak pocit rychlosti je v podstatě nulový. Je jedno, jestli pojedete v Mitsubishi Lancer Evolution VII GSR nebo Hondě Civic Type R, jediný rozdíl bude v zobrazené číslici na tachometru. Nedomníváme se však, že by to bylo cel-shadovým zpracováním. I takový (který opravdu nebyl nic moc) se s tímto faktorem popral daleko lépe.

GT Pro Series

Po zkušenostech s Monster 4x4: World Circuit jsme od GT Pro Series moc nečekali a proto jsme nebyli až tak moc zklamáni.

Jízdní model je jako takový jednoduchý a připomíná Import Tunner Challenge na ledě. Vyžaduje chvíli na osvojení, ale vyloženě špatný není, i když dobrý také ne. Podstatně hůře je na tom model kolizní. Ve srážkách s okolo jedoucími vozy máte pocit, jako byste nebourali v automobilech, ale v nákupních vozících. Pamětníci si jistě vzpomenou na první díl série NFS a popravdě řečeno, nebudou daleko od pravdy.

To co dělá hru opravdu zajímavou, je ona ovládací metoda. Zatáčení pomocí naklánění wiimotu, umocněné zasazením do volantu, je prostě skvělé a nemůžeme si ho vynachválit. Po tlačítkách na celém ovladači jsou pak rozmístěny základní funkce jako brzda, plyn, pohled dozadu a (ehm) klakson. Na rozdíl od některých ostatních her pro Wii však nemáte problém dosáhnout na libovolné GT Pro Series tlačítko, a to i když jste majitelem dlaní menších rozměrů. Přestože je ovládání veskrze naprosto jednoduché, tak je přesto komplexní a nelze mu nic vytknout. Citlivost je vyvážená a nebýt prapodivného jízdního modelu, tak by vše fungovalo tak, jak má.

Za úspěšné splnění několika závodů jste pak odměněni nejenom novými vozy, ale i novými díly do nich, díky kterým si vozy můžete i lehce vylepšit. Upravit vozidlo si pak můžete v jedenácti následujících kategoriích – motor, výfuk, pérování, brzdy, vzduchový filtr, sedadla, procesor, redukce váhy, klakson, přední světla a barva vozu, což se projeví ve třech jízdních faktorech – akceleraci, maximální rychlosti a ovládání. Alespoň že těch vozů, které můžete ve hře upravovat, je relativně dostatek. GT Pro Series obsahuje přes osmdesátku licencovaných vozů předních asijských automobilek, jako třeba Daihatsu, Honda, Mazda, Mitsubishi, Nissan, Subaru, Suzuki či Toyota, ale narazíte zde i na méně známé, jako ASL nebo Mitsuoka. I přes grafické zpracování komixového rázu jsou navíc modely automobilů překvapivě podobné své reálné předloze.

Drift-Combo

Je jedním z těch více zábavných režimů ze hry. Jeho základní náplní je jízda po okruhu v časovém limitu, ve kterém musíte vytvořit co nejdelší kombo sekvenci, skládající se ze smyků. Zpočátku se nejspíše nebudete vůbec chytat, ale posléze budete řezat jednu zatáčku za druhou a vytvářet tak efektní smyky. Tento mód je na krátkodobé hraní ideální, protože po více jak třiceti minutách začne nepříjemně nudit. Ostatně jako celá hra.

GT Pro Series GT Pro Series pak dále obsahuje i několik méně obsáhlých módů. Především pro cvičný závod je vhodný režim rychlé jízdy, zatímco Time Attack prověří vaše schopnosti zajet zvolený okruh v co nejlepším čase. Nechybí ani multiplayer až pro čtyři hráče ve formě rozdělené obrazovky. GT Pro Series je po většinu času docela nudnou hrou a multiplayer přináší alespoň chvilkové rozptýlení, i když trpí všemi mouchami hry jednoho hráče. O posledním přítomném módu se dozvíte vše v infoboxu.

Technické zpracování většiny launch titulů pro Wii příliš neoslnilo, ale u GT Pro Series nás hrubě zklamalo. Proti cel-shadingu nic nenamítáme, ale i tato forma grafiky lze zpracovat velmi pěkně, ne jako v případě této hry. Modely vozů jsou sice podobné reálným automobilům a jakž takž ujdou, ale zpracování tratí (kterých je ve hře celkem pomálu) je naprosto ubohé ve všech směrech. Okolí je chudé, textury rozmazané a celkově působí tratě příšerně fádním dojmem. Díky neumnému zpracování okolních travních ploch, skal a stromů jsme chvílemi nabývali dojmu, že hrajeme hru pro N64. Upřesňujeme ještě, že se v žádném případě GT Pro Series nejedná o vtip.

Hůře je na tom snad jen hudba a zvuky. Songy ze hry ve mě osobně evokovaly dobu, kdy jsem na PSone hrál na poškrábaném CD Ridge Racer Revolution, kde se díky špatnému stavu média hudba sekala. Proti hudebnímu žánru Rave nic nenamítám (na rozdíl od zbytku redakce, která mě donutila pořídit si sluchátka k PC), ale tracky ze hry jsou prostě ubohé a připomínají dětské diskotéky z druhé poloviny devadesátých let, kdy zrovna frčely cover-verze tehdejších hitů v podání Šmoulů. Navíc jsme si nejednou mysleli, že se disk v mechanice zasekl, načež jsme vzápětí zjistili, že se nejedná o chybu disku, ale hudební záměr. Zvuky jsou též prachbídné. Ozvučení automobilů se ještě dá vydržet, tedy pokud nemáte nic proti sekačkám na trávu, ale nárazy do svodidel či ostatních vozů jsou nesnesitelné. Navíc se při nahrávaní těchto zvuků dopustili ve studiu mnoha chyb a z několika efektů je patrný šum. A to je v novodobém věku věc doslova neslýchaná.

Klady a zápory

Plus Super ovládací metoda
Plus 82 licencovaných aut
Plus Ideální zábava na chvilku

Mínus Otřesná grafika, hudba i zvuky
Mínus Pochybný jízdní a kolizní model
Mínus Brzy začne nudit

Po zkušenostech s Monster 4x4: World Circuit jsme od GT Pro Series moc nečekali a proto jsme nebyli až tak moc zklamáni. Pokud však od hry očekáváte více než jen opravdu povedené ovládání, které si vyzkoušíte v některém z přítomných módů, tak právě zklamáni se stoprocentní jistotou budete. Přítomnost mnoha vozů potěší, stejně jako krátkodobě hraní šampionátu či Drift-Combo módu, ale bavit se budete především díky onomu povedenému ovládání a přiloženému volantu.

GT Pro Series
Výrobce/Vydavatel MTO/Ubisoft
Platforma Wii
Multiplayer: 4 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 1 blok
Verdikt: Poměrně špatná závodní hra dává v kombinaci s výbornou ovládací metodou přinejlepším rozpačitý výsledek.
Hodnocení: 60% (info)Témata: jízdné, Ubisoft, Vtip

Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

Dosáhl maximální úrovně ve střílečce Call of Duty jen pomocí nožů

Call of Duty

Lidé se u počítačových her baví různými způsoby. Hráče s přezdívkou TheseKnivesOnly baví hrát střílečky bez toho, aby...

Ubisoft cenzuruje nahé sochy ve výukovém módu Assassin’s Creed: Origins

Cenzura v Assassin’s Creed: Origins

Až příliš puritánsky se zachovali autoři hry Assassin’s Creed: Origins. V jinak historicky přesné hře totiž...

Další z rubriky

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Promarněná příležitost i zábava. Star Wars Battlefront 2 v multiplayeru

Star Wars Battlefront II

Multiplayer očekávané akce Star Wars Battlefront 2 hodnotíme ve dvou. Zatímco Honza Srp je za toho hodného, role kata...

RECENZE: Fallout 4 VR je pro nadšence povinnost, škoda nic moc ovládání

Fallout 4 VR

DOOM VFR od Bethesdy byl velmi milým překvapením. Podařil se port postapokalyptického Fallouta 4 do virtuální reality...

Najdete na iDNES.cz