Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 28. května 2022 Vilém

GTA Vice City - 1. část průvodce

  12:00
Okamžitě po svém vydání přikovalo Vice City k monitorům tisíce hráčů, kteří u tohoto dílka probděli nejednu noc. Cílem našeho průvodce je, aby se probdělé noci neprotáhly v týdny a zbyl tak čas i na zločinné řádění v reálném světě.

Grand Theft Auto Vice CityGrand Theft Auto Vice City se ihned po svém vydání stalo žhavým kandidátem na jednu z nejlepších akcí tohoto roku. Vedle jeho nesporných kvalit ovšem vyniká také mírnou nevyvážeností v obtížnosti misí. Klíčem k úspěchu jsou však vždy pevné nervy a neoblomná trpělivost. I na první pohled nepřekonatelný úkol lze při správném postupu pokořit během několika minut. A právě podobné rady a doporučení se vám bude snažit přinést náš návod.

Tipy

 • V pokročilých misích je důležité být vybaven neprůstřelnou vestou a kvalitní zbraní. Ty jsou však neúměrně nákladné a pokud například pečlivě šetříte na klíčovou nemovitost, dokáže nečekaný výdaj pořádně zahýbat s rozpočtem. Naštěstí se po obsazení Diazova sídla na Starfish Islandu zpřístupní docela účinný arsenál ve sklepení vily. Je zadarmo, často jej proto využívejte.

 • Jízdou na motorce se sice vyhnete dopravním zácpám a s trochou umu rychle setřesete policii, avšak při nárazu vás nic neuchrání od děsivého pádu. Na tvrdší honičky volte raději silnější automobil.

 • Pokud jste zatčeni nebo zabiti, automaticky přicházíte o veškeré drahocenné vybavení. Ihned po nákupu zbraní se proto vyplatí jet si uložit pozici, vyhnete se tak mnoha finančním problémům.

 • Pokud jste mistři v jízdě na dopravních prostředcích všeho druhu, poměrně snadnou cestou k výdělku je návštěva stadionu v severozápadní části města. Od 20:00 se tam vždy koná jeden ze tří typů závodů. V Bloodringu budete soupeřit s několika nepřáteli v projíždění checkpointů. Základní odměna je 1000 $ plus 100 $ za zničené nepřátelské auto. Dirtring je zaměřen na dvoukolové mazlíčky, se kterým budete muset projet všechny stanovené checkpointy. Pokud to zvládnete do pěti minut, čeká vás tučná odměna 50 000 $, je to ovšem téměř nesplnitelný úkol. A konečně Hotring tvoří regulérní závod až o 5 000 $.

 • Pamatujte, že veškerá vozidla řídí člověk. A s člověkem se dá udělat co? Odstřelit jej jedinou ranou do hlavy a zbavit se tak zároveň kupříkladu ozbrojeného vrtulníku.

  Ken Rosenberg (L)

  Party
  Ken Rosenberg je pozván na exkluzivní párty konající se na jachtě plukovníka Juana Corteze. Paranoia však udělá své a Ken nechce opustit bezpečí kanceláře. Byl by ale hřích pozvánku nevyužít. Chopte se volantu/řídítek a jeďte na Washington Beach, kde si v Rafaelově butiku kupte slušivé kvádro. Takto vyzbrojeni sledujte šipku na mapě, která vás dovede k plukovníkově jachtě. Ten vám mimochodem představí svou dceru Mercedes a ta pak na oplátku hlavní pohlaváry ve městě (všimněte si zejména vousatého režiséra básnícího o megatrháku se žralokem v hlavní roli). Po skončení animace jen odvezte Mercedes do klubu označeného na mapě a první mise je úspěšně za vámi.

  Back Alley Brawl
  Ken vám dá tip na individuum popíjející v Malibu klubu jménem Kent Paul, který má údajně informace o zmizelé zásilce. Klub se nachází přibližně v polovině ostrova, ovšem od Kenta se nedozvíte nic směrodatného mimo informace o podezřelém kuchaři v hotelu Ocean Drive. Jeďte tedy na označené místo a kuchaře bez milosti srazte k zemi. Vypadle z něj mobilní telefon, který se stane na dlouhou dobu vaším věrným společníkem, stejně jako objevivší se černoch jménem Lance. Rychle jej následujte, neboť na záda vám dýchá parta rozzuřených kuchařů. Poté dojeďte zpět do hotelu.

  Grand Theft Auto Vice CityJury Fury
  Rosenberg rozhodně není archetypem právníka poctivě bojujícího za spravedlnost. Tommyho dalším úkolem je "přesvědčit" člena poroty rozhodující při jednom Kenově případu, aby nedávala spravedlnosti přílišný průchod. Jakmile opustíte kancelář, stanete se svědky brutální autonehody, ze které vytěžíte solidní kladivo. Takto ozbrojení jeďte k vyznačenému místu, kde budete muset před očima porotce zdemolovat jeho vlastní auto. Mlaťte do něj kladivem ze všech stran, dokud se mise neukončí. Pokud se tak nestane, vyskočte klidně i na střechu a dejte násilí zelenou.

  Riot
  S touto misí se akce poněkud přiostří. Seznámíte se s Avery Carringtonem, velkoměstským kovbojem, pro kterého budete později plnit několik úkolů. Tentokrát je zapotřebí vyvolat šarvátku mezi stávkujícími dělníky a policií. Před tím se však znovu jeďte převléci a v přestrojení se vydejte k dělníkům. Musíte jakkoliv ublížit alespoň čtyřem stávkujícím, aby se dostali do řádného varu. Nejlépe je ostřelovat je z dálky obyčejnou pistolí, lze ale použít i auto nebo spolehlivé pěsti. Nyní bude vaším úkolem zničit tři dodávky parkující za ohradou. U dvou se nápadně povalují sudy s benzínem. Střelte do nich (pokud nemáte pistoli, stačí ji vymlátit z jakéhokoliv poldy v dosahu). Třetí dodávku však budete muset zdemolovat ručně. Buď střelbou, ovšem momentálně nemáte k dispozici adekvátní arsenál, nebo ji jednoduše ukradněte, při cestě z ohrady přejeďte dělníky a vůz zničte neopatrnou jízdou.


  Avery Carrington (A)

  Four Iron
  Extravagantnímu kovboji je trnem v patě muž, který si právě užívá golfu v místním prominentním klubu. Nejdříve si zajeďte do JockSport pro přiléhavý golfový úbor, nachází se těsně před výjezdem na most vedoucí ke golfovému klubu. Zaparkujte své auto před klubem a projděte detektorem, při čemž budete zbaveni přebytečných zbraní. Ujměte se elektrického vozítka a jeďte na označené místo. Nyní je na výběr několik možností. Jakmile totiž na muže zaútočíte, vrhne se na vás jeho ochranka v přistavených autíčkách a samotný cíl vezme do zaječích. Můžete se postupně zbavit všech vozítek vyjma jednoho (to si schovejte pro vlastní potřebu) shozením do moře a po útoku se chopit právě jediného zbylého, kterým již nepronásledováni muže jednoduše přejedete. Druhá možnost spočívá v ujíždění k východu z klubu hned po počátečním útoku. Tam již čeká přistavené auto, do kterého nasedněte a vyčkejte, dokud muž nevyběhne. K jeho smůle v únikovém voze nyní sedíte vy a nic vám nebrání v rozmašírování padoucha na vydatné hnojivo golfového trávníku.

  Grand Theft Auto Vice CityDemolition Man
  Tato mise je mnohými hráči považována za jednu z nejtěžších a jsou k tomu pádné důvody. Cílem je za pomocí dálkově ovládané helikoptéry umístit v každém podlaží rozestavěné budovy čtyři nálože. Problém je v tom, že se helikoptéra pomocí klávesnice ovládá neuvěřitelně špatně. Práci vám navíc budou ztěžovat vzteklí dělníci se strážnými. Nastupte tedy do dodávky Top Fun opodál a naučte se s helikoptérou několik základních manévrů. Pro začátek doporučuji proletět si celou stavbu odshora až dolů a zapamatovat si rozmístění náloží. Při té příležitosti také není od věci listy rotoru rozsekat dotírající strážné i s dělníky. Jakmile seberete první nálož, začne odpočet sedmiminutového časového limitu. Osobně jsem začal umísťovat nálože od vrchního patra, na výsledku to však nic nezmění. Užitečná je zkratka mezi horními patry skrz schodiště, kdy nemusíte klikatě sledovat jednotlivé stupně, ale stačí vyletět prostorem nahoru. Jakmile se helikoptéra ocitne nad jedním z barelů, shoďte nálož. Nemusíte být ani moc přesní, hra je poměrně tolerantní.

  Two Bit Hit
  Po zkoušce ohněm následuje poněkud odpočinková záležitost. Tedy stane se odpočinkovou, pokud je Tommy obrněn vestou a minimálně jedním slušným kulometem. Cílem je vyhrotit situaci mezi místními Kubánci a Haiťany. Jeďte se nejprve převléci do obchůdku v Little Havana a poté směřujte k haitskému srazu. Buď nešťastníky přejeďte vozidlem, nebo zaparkujte opodál a zahajte palbu. Nepřátelé se k vám vydají v několika vozech, ty ovšem není problém během okamžiku poslat do věčných vrakovišť. Jakmile se situace kolem vás uklidní, budete muset dostihnout a mírně zdemolovat automobil převážející haitského bosse. Chopte se tedy volantu a opatrně do automobilu narážejte z boku. Odpočívej v pokoji.


  Colonel Juan Cortez (C)

  Treacherous Swine
  První mise zadaná plukovníkem je poměrně snadná. Seznamte se s motorovou pilou a proměňte Vice City v takový malý Doom. Tedy pokud chcete. Jinak se ale vydejte zlikvidovat zrádce na vyznačené místo. Jakmile vstoupíte do haciendy, vrhnou se na vás dvě tělesné stráže, které nechte jednoduše naběhnout na rotující řetěz pily. Poté se Tommy musí vrhnout na ulici za prchajícím zbabělcem. Pokud budete mít štěstí a kolem právě pojede slušné auto, použijte jej. Jinak doběhněte cíl po svých (s pilou schovanou v kapse se běží mnohem lépe) a poté jej bez milosti rozřežte. Bohužel se vám na paty přilepí policie. Lze se jí zbavit zajetím libovolným autem do dílny Pay 'n' Spray, kde vám vůz kdykoliv přestříkají za lidových sto dolarů. Tentokrát je však služba pozorností podniku.

  Mall Shootout
  Cortezovy dlouhé prsty nesahají pouze k masivní bráně oddělující jej od zbytku města, ale také do nekalých obchodů se špičkovou elektronikou. Opatřete si dostatečně rychlé auto (například Cheetah parkující vždy v přístavu je ideální). Jeďte k nákupnímu středisku, kde si auto zaparkujte tak, aby s ním bylo možné co nejrychleji vyrazit. Když Tommy vyjede eskalátorem do prvního patra, bude ho již očekávat překupník ve fialovém obleku. Bohužel se na scéně objeví francouzské komando a cíl bleskově uniká. Rychle se chopte volantu připraveného automobilu a kurýra pronásledujte. Srazte jej na asfalt a naložte s ním dle potřeby, tedy naložte mu několik smrtelných ran. Po jeho smrti seberte kufřík a jeďte si k plukovníkovi pro sladkou odměnu.

  Grand Theft Auto Vice CityGuardian Angels
  Cortez potřebuje dohlédnout na Diazovy muže, muže drogového bosse, se kterým Tommy změří síly později. Nejprve jeďte do garáží, kde si v patře přivlastněte připravený kulomet. Z ničeho nic se opět zjeví Lance. Přiberte jej do party a zamiřte na určené místo. Po animaci rychle vyběhněte na ocelovou plošinu vlevo. Je výhodné přiblížit se co nejvíce k jejímu okraji a zakleknout, tak budete mít přehled v kombinaci s přesnou muškou. Zanedlouho se situace zvrtne a na místo začnou přijíždět Kubánci v ne zrovna přívětivé náladě. Za každou cenu chraňte Diaze a Lance, ke kterému se v jistých momentech dostanou nepřátelé doslova až na tělo, ovšem s kadencí několika kulometů nejsou nepřátelé větším problémem. Připravte se však na příjezd dvou motorek. Jednoho jezdce se vám podaří sestřelit, druhý se ale zmocní klíčové zásilky. Co nejrychleji seskočte z plošiny, ujměte se vlády nad motorkou po prvním nebožtíkovi a pronásledujte úzkými uličkami druhého únosce. Musíte být dostatečně rychlí, jinak záškodník v mžiku zmizí. Pokud se vám ztratí z dohledu, stačí sledovat stopy pneumatik na zemi, dovedou vás k cíli. Ten zlikvidujte (hodí se jednoruční samopal) a odvezte kufřík Diazovi.

  Sir, Yes Sir!
  Záliby mocných neznají hranic, navíc když jsou to bývalí vojáci. Chudák Tommy se musí postavit celému armádnímu oddílu eskortujícímu žádaný tank, který je dostatečně pomalý, ovšem uzamčený. Naštěstí není nutné likvidovat celý oddíl. Stačí z povzdálí sledovat kolonu až dosáhne pozice u občerstvení poblíž mostu přes řeku. V tuto chvíli si tankista odskočí do kantýny a Tommy se tak může zmocnit monstra. Nyní se již není třeba ničeho obávat, jakékoliv vozidlo při kontaktu s tankem rázem v mohutné explozi kapituluje. Nepříjemný je jen časový limit, ve kterém stroj musíte zaparkovat do označené garáže, jinak se spustí autodestrukční mechanismus. Tanku se lze také zmocnit brutální cestou, je ovšem zapotřebí zlikvidovat celý jeho doprovod. To lze nejlépe provést přejetím celé jedné řady vojáků, následně se schovat opodál a těžkou výzbrojí se postarat o zbytek včetně střelce v tanku. Poté se stroj odemkne, ovšem cesta je to nepoměrně náročnější.

  All Hands On Deck
  Znuděný Cortez opouští Vice City, avšak nepřátelé mu v tom chtějí zabránit. Je na čase pomoci příteli v nouzi! Jakmile se ocitnete na lodi, můžete čerpat ze stále se obnovující zásoby munice na palubě. Nejdříve se Tommy musí zbavit člunů dotírajících ze zadní časti. Poté přeběhněte na příď, kde se soustřeďte nejprve na menší čluny. Nenechte je přiblížit k Cortezově jachtě. Poté vyčistěte cestu od větších plavidel pod mostem blokujících postup dále. V závěru začnou postupně přilétávat dvě nebezpečné helikoptéry, ze kterých se spustí hejno Francouzů. Ovšem ne pokud sestřelíte vrtulník dříve, než dosáhne prostoru bezprostředně nad lodí. Snažte se střílet do kabiny, je možné, že zasáhnete pilota a helikoptéra se v piruetě snese k mořské hladině. Nakonec nastoupí těžký kalibr v podobě vojenského vrtulníku. Zde je rovněž moudré snažit se sestřelit pilota. Až začne dravec rezivět na dně, bude Tommy obdarován rychlým člunem se kterým se může vydat do nejbližšího přístavu nebo jen tak bloumat kolem a kochat se pohledem na pobřeží.


  Ricardo Diaz (D)

  The Chase
  Se zpřístupněním rozlehlého Diazova sídla na Starfish Island začíná ta nejzábavnější část hry. První mise sice nezavání pražádnou akcí, ale i tak dostanou hbité prsty zabrat. Diaz je okrádán vychytralým překupníčkem, jehož skrýš musíte vypátrat. Jeďte tedy do ubytovny označené na mapě. Vyběhněte po schodech, kde se podívejte skrz okno. Lotr vezme do zaječích a Tommy jej musí sledovat, ovšem není třeba ho zabíjet. Až začne ujíždět, najděte vhodné auto nebo odcizte motorku stojící poblíž a sledujte podvodníka. Jakmile dorazí na hledané místo, vraťte se k Diazovi a za odměnu se podělte o žádané informace.

  Phnom Penh '86
  S touto misí se Vice City rázem promění v Delta Force: Black Hawk Down. Z paluby helikoptéry řízené Lancem budete muset vyčistit sídlo, které jste v předchozím úkolu odhalili. Vrtulník je poměrně odolný, není proto třeba příliš taktizovat, práci však ulehčí střelba do početných barelů rozesetých po okolí. Jakmile vás Lance vysadí, zlikvidujte nejdříve odpor z povzdálí vaší M60 a až poté vstupte do budovy. Prostřílejte se až na střechu, uzměte kufřík s penězi a doleťte zpět k Diazovi.

  Grand Theft Auto Vice CityThe Fastest Boat
  Diaz dostal zálusk na špičkový závodní člun hlídaný v místních docích. Před touto misí se vyplatí nakoupit v Ammo Nation zásobu munice, slušný kulomet a hlavně neprůstřelnou vestu, budete se muset vypořádat v mnoha nepřáteli postaru. Jeďte do doků a již od brány likvidujte všechen odpor. Člun se nachází za dřevěnou budovou, je ho však třeba spustit na vodní hladinu. Spouštěcí mechanismus se nachází právě v oné dřevěné hale, kterou hlídá několik údržbářů. Uvnitř přehoďte páčku, ovšem nevycházejte ven, přiřítí se menší vlna nepřátel, kterou lze zevnitř s přehledem zlikvidovat. Poté již nasedněte na člun a co nejrychleji ujíždějte k Diazově vile, v patách vám bude několik ozbrojenců, ovšem v nepoměrně pomalejších plavidlech.

  Supply and Demand
  V poslední misi pro drogového barona zčeříte vody právě ukradeným člunem. Je nutné dostat se k překupníkovi dříve než konkurence, jinak prodá drahocenné zboží jí. Znovu se setkáme s Lancem, který vás bude krýt, ale s dotírajícími nepřáteli si tak snadno neporadí. Zde je každá rada marná, úspěch záleží jen na vaší obratnosti v řízení lodi. Pokud dojedete do cíle první, role se prohodí - Lance bude řídit a vy střílet. Rychle tedy sestřelujte nepříjemné čluny, které v závěru vystřídá vrtulník. Opět se vyplatí odstřelit pilota v kabině a nechat vrtulník klesnout k mořské hladině.

  Poslední misí pro cholerického narkomafiána první část návodu zakončíme a příště se podíváme na první úkoly, které bude Tommy řešit na vlastní pěst a řadu dalších neméně lákavých.

 • Autor:
  • Nejčtenější

  Z téměř deset let staré hry je nečekaný hit díky internetovým vtipálkům

  Zběsilá akční rubanice Metal Gear Rising: Revengeance z roku 2013 se letos nečekaně dočkala přílivu nových hráčů. Může...

  KVÍZ: Hráli jste v 90. letech počítačové hry na hrdiny? A kolik jich znáte?

  Tzv. hry na hrdiny patří dodnes mezi nejoblíbenější žánry vůbec, v devadesátých letech ovšem vypadaly úplně jinak. Na...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Konkurence pro Zaklínače? Poláci chystají další temné fantasy RPG

  Chystá se další herní adaptace polské knižní série. Mordimer Madderdin sice v tuto chvíli nemá mezinárodní proslulost...

  Rodiče jim zakazovali hry, teď díky Football Manageru trénují ligové týmy

  V pouhých osmadvaceti letech stál William Still na fotbalovém hřišti jako hlavní kouč týmu Stade Remeš během jednoho z...

  Vylepšený Zaklínač 3 nakonec přece jen vyjde ještě letos

  Po nedávno ohlášeném zdržení vyvolaném válkou na Ukrajině už s brzkým vydáním vylepšené verze RPG Zaklínač 3 nikdo...

  V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

  Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

  Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

  Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

  Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

  Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

  Doplňte si herní vzdělání, kultovní trilogie Bioshock je dočasně zdarma

  Digitální obchod Epic Store si pro své zákazníky připravil další pecku zdarma. Tedy dokonce rovnou tři – rozdává totiž...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  RECENZE: Klokánek Kao ukáže dnešním dětem, jak se hrálo před dvaceti lety

  I přes to, že od prvního dílu uteklo již dvacet let, zůstávají dobrodružství klokánka Kaa stále stejná. Aktuální...

  Rodiče jim zakazovali hry, teď díky Football Manageru trénují ligové týmy

  V pouhých osmadvaceti letech stál William Still na fotbalovém hřišti jako hlavní kouč týmu Stade Remeš během jednoho z...

  Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

  Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

  Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

  Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

  Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

  Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

  V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

  Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

  Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

  Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...