Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Guild Wars 2 chce znovu objevit žánr online dobrodružných her

aktualizováno 
První díl onlinovky Guild Wars prodal včetně datadisků šest milionů kusů. Dvojka má ještě větší ambice.

Guild Wars 2

Druhý díl vysoko hodnoceného online dobrodružství slibuje nově definovat celý žánr her s živoucím virtuálním světem.

Takové chvástání jsme už slyšeli mnohokrát. Jen kdyby už první díl nevnesl do zatuchlého žánru svěží uragán změn. Navíc šlo o prvotinu týmu ArenaNet. Ten se rozrostl na 150 lidí, kteří už dobře vědí, co a jak.

Guild Wars 2 se odehrává, stejně jako první díl, ve fantasy světě Tyria. Oproti předchůdci se vizuálně promění a rozšíří. To je standard a minimum, které se od pokračování dá očekávat.

Důležitější je, že se autoři rozhodli změnit herní systém. Na rozdíl od jedničky bude větší Guild Wars 2část Tyrie zcela otevřená. To znamená, že v ní potkáte jiné hráče a že se nebudete potýkat s nahrávacími obrazovkami. Ty se v prvním díle objevovaly vždy, když jste vcházeli do některé z instancí (herní zóny) vytvořené jen pro vás.

Pokud by změna šla jen takhle daleko, rozhodně by se nejednalo o revoluci. V takové podobě by Guild Wars 2 ze všeho nejvíce připomínalo dosud nejúspěšnější titul World of Warcraft. Jenže autoři chtěli žánr zcela proměnit, vzpomínáte?

Tomu, kdo marně přemýšlí nad tím, jak by se to tak asi mohlo podařit, prozradíme, že v Guild Wars 2 byste marně hledali typické zadavatele úkolů s vykřičníkem nad hlavou. Takže v téhle hře nebudou žádné úkoly!

Guild Wars 2

Vtip je v tom, že ve světě se neustále něco bude dít, jakoby samo od sebe. A mělo by být jen na hráči, zda se do těchto spontánních, ale ve skutečnosti početným týmem gamestarů řízených událostí zapojí.

Abychom si uvedli příklad: zahlédnete v dálce kouřící sopku. Za pár okamžiků se z ní hrne láva. Kromě toho, že je to docela efektní podívaná, je to také signál k tomu, že se na úpatí vulkánu něco děje. Můžete se tam vydat a zapojit se, nebo prostě půjdete dál a vložíte se do nějaké jiné události. Třeba do honu na obří monstrum, které se objevilo poté, co hráči vymlátili v okolí všechny jeho nohsledy a chce se pomstít.

Guild Wars 2Počítejte s událostmi, které iniciuje sama hra, respektive její tvůrci, tak s momenty, jež se spustí za hráčského přičinění.

Události v Guild Wars 2 nemají od počátku jasný průběh, ale vyvíjí se podle reakcí hráčů.

Například monstra přepadnou jednu z vesnic. Hráči se mohou sjednotit a vcelku jednoduše je zahnat, dokud jich není moc. Pakliže se ale nenajde dostatek hrdinů, monstra vesnici navždy zničí. Rozšíří se po kraji a přemoci je bude stále obtížnější.

Počítejte s tím, že nepřijde nějaká "deus ex machina", která by události zastavila, respektive restartovala, jak se to děje u jiných onlinovek. Autoři budou sledovat vývoj aGuild Wars 2 maximálně ho přiživí či usměrní dalšími událostmi, aby se náhodou nevymkl z rukou tak, že by přestal být pro hráče zábavný.

Zkušenější hráči se možná ptají, jak budou za účast na událostech odměňováni. Nemusí mít strach. Autoři počítají s robustním systémem rozdělování odměn a kořisti. Nenastanou tak situace jako ve Warhammer Online, kdy někteří z hráčů, kteří se na veřejném úkolu podíleli možná nejvíce, odejdou z prázdnou. Detaily systému nebyly upřesněny.

Při důrazu na veřejné události se nezapomnělo ani na příběh. Ten slibují silně individualizovaný. Opět probíhá v rámci instancí, tedy míst, která budou vytvořena přímo pro jednoho či více hráčů ve skupině. A to proto, aby mohli být v centru dění. Příběh bude záviset na celé řadě rozhodnutí, které ve hře učiníte, i na tom, s jakými postavami se potkáte. Každý hráč by měl zažít něco trochu odlišného.

Guild Wars 2Na rozdíl od prvního dílu se nabízí hned několik, pro svět Tyria specifických ras. Nikoliv jen lidé. Rasa spolu s povoláním ovlivní hned několik faktorů. Například to, kde vaše dobrodružství začne, případně to, jaké schopnosti dostanete k dispozici.

Těch budete mít nově pouze deset. Prvních pět získáte na základě volby povolání, druhých pět si vyberete z nabídky vzniklé zkombinováním rasy a povolání. Těchto deset schopností pak budete vylepšovat a využívat. Autoři chtějí docílit větší přehlednosti i toho, aby hráči nerozptylovali zkušenostní body do mnoha schopností, čímž by se ochudili o mocné efekty několika dokonale vycepovaných talentů.

Jelikož hra od minule nezměnila název, je jen logické, že zůstane u lákavé nabídky bojů mezi gildami, což není nic jiného než šance pro hráče poměřit síly mezi sebou. Bojový systém byl už v prvním díle vynikající.

Ani u dvojky autoři nechystají zavedení měsíčních poplatků.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Bílý dům nechal vytvořit video sestřih z násilných počítačových her

The Evil Within 2

Americký prezident Donald Trump se setkal se zástupci herního průmyslu k debatě o násilí ve videohrách. Jako podklad...KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Napodruhé a lépe. Battlefront 2 potěší každého milovníka Hvězdných válek

Star Wars Battlefront 2

Vydali jsme se do mrazivého Švédska okouknout zblízka napjatě očekávanou hru z prostředí Hvězdných válek. A dlouhé...

Proč se potopila ponorka Kursk? Chystaná hra předloží jednu z teorií

Kursk

Her inspirovaných skutečnými událostmi moc nevychází, což je veliká škoda. Přitom realita dokáže často nabídnout daleko...

Beta sci-fi Destiny 2 nabízí epickou filmovou podívanou. První dojmy

Destiny 2

V právě probíhající betě k chystané sci-fi střílečce Destiny 2 si hráči mohou vyzkoušet příběhovou kampaň, kooperativní...

Grafton Recruitment Praha
ÚČETNÍ

Grafton Recruitment Praha
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 KčNajdete na iDNES.cz