Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Guild Wars: Factions

  12:00aktualizováno  20. června 11:14
Mezi hráče se konečně přiřítil očekávaný první datadisk pro akční MMORPG Guild Wars. Jak dopadl pokus o vytvoření standalone přídavku s obsahem pro začínající i pokročilé dobrodruhy?
85

Guild Wars: Factions

Platforma: PC
Výrobce: ArenaNet

Herní karta

Guild Wars: Factions

Netradiční akční MMORPG Guild Wars se za více jak rok své existence usadilo v srdcích fanoušků z celého světa a do popředí zájmu se nyní dostává první samostatný datadisk Factions. Obou titulů se do poloviny června 2006 prodalo zhruba dva miliony kusů, což se sice stále nedá srovnávat s World of Warcraft, ale rozhodně jde o velký úspěch. Zvláště vezmeme-li v úvahu, že Guild Wars je v podstatě první komerční MMORPG s absencí pravidelných měsíčních poplatků. ArenaNet a NCsoft si tedy spokojeně mnou ruce a hledí vstříc světlým zítřkům. Ročně plánují vydat dva standalone přídavky a prodeje Factions zatím dokazují, že o ně hráči mají veliký zájem. Nový Guild Wars: Factions je nejprodávanějším titulem v Severní Americe za letošní květen a nabízí vskutku kvalitní herní zážitek. Ostatně, jak už jsme předpovídali v našich prvních dojmech, datadisk se opravdu vydařil a rozhodně vás nezklame.

Guild Wars: Factions Guild Wars: Factions Guild Wars: Factions

Z Tyrie rovnou za nosem
Guild Wars: Factions má kupodivu co nabídnout jak začínajícím hráčům, tak i kaleným hrdinům, kteří mají Tyrii z původní kampaně Guild Wars: Prophecies prošlou již křížem krážem. Tak trochu jsme předpokládali, že více obsahu pro jednu z uvedených skupin virtuálních dobrodruhů a omezení druhé bude kamenem úrazu nového datadisku, ale naše obavy byly naštěstí zbytečné. Někdo může argumentovat vyšší obtížností nebo elitními misemi, které jsou skutečně určené pouze hardcore hráčům, ale to je vcelku logické. Chcete-li se vypracovat na úroveň mistrů, kteří Guild Wars dosud věnovali několik měsíců života, musíte se zkrátka snažit a tvrdě trénovat.

Guild Wars: Factions

Rovněž pomyslné propojení dvou kontinentů autoři zvládli na jedničku s hvězdičkou. Máte-li původní Guild Wars a rádi byste se s vymakanou postavou dostali na nový kontinent Cantha, stačí v přístavu Lion's Arch splnit jednoduchý úkol a poté nastoupit na loď do přístavu Bejunkan Pier v Kainengu. Podobný způsob pochopitelně funguje i obráceně a s nově vytvořeným hrdinou či hrdinkou v rámci kampaně Factions se můžete vydat do tyrijských luhů a hájů. Pokud si pořídíte pouze datadisk, cestování mezi dvěma světadíly vás nijak trápit nebude. Na začátku kampaně si vyberete ze dvou nově nabízených postav (Assassin a Ritualist) a ze zbylých šesti povolání (Warrior, Ranger, Monk, Necromancer, Mesmer a Elementalist) později určíte sekundární profesi. Ale pozor, šťastní majitelé původní hry získají dva nové sloty na postavy (maximálně tedy šest) a vyberou si z celkového počtu osmi povolání.

První rozdíly oproti původní hře jsou patrné již na úplném začátku. Autoři totiž přidali další typy účesů i obličejů a vytvářenou postavu si tak můžete více upravit. Pravdou je, že například k systému EverQuestu IIGuild Wars: Factions stále daleko, ale jde rozhodně o krok k lepšímu. Snaha o diferenciaci vzhledu hrdinů i hrdinek v rámci stejného povolání se projevuje i přidáním mnoha různých typů brnění, které si necháte vyrobit u různých obchodníků na startovním ostrově a v Kainengu (např. sety Shing Jea, Seitung a Canthan) nebo od Kurzicků a Luxonů. V porovnání s rozmanitostí postav ve World of Warcraft mají vývojáři z ArenaNet stále co dohánět, ale díky barvení jednotlivých částí všech možných brnění nyní potkáte na chlup stejné postavy už jen výjimečně.

Guild Wars: Factions

Kruté začátky
Nový datadisk se nijak zvlášť neliší od svého předchůdce a úspěšně navazuje na povedený herní systém. V rozsáhlém PvE dobrodružství opět odhalujete poutavý příběh, prozkoumáváte nový kontinent, plníte spoustu hlavních i vedlejších úkolů a samozřejmě vás čekají i oblíbené mise, po jejichž splnění se posunete dále ve hře. Již na první pohled je Cantha mnohem menší než Tyria a prozkoumání všech jejích zákoutí vám tedy zabere podstatně kratší dobu. Musíme však zdůraznit, že obtížnost ve Factions znatelně vzrostla, a pokud zvolíte nevhodnou strategii nebo narazíte na špatnou partu, budete nemilosrdně umírat jako během závěrečných misí v původní hře. To bohužel zamotá hlavu hlavně začátečníkům, postrádajícím drahocenné zkušenosti z původní hry.

Pokud si vytvoříte novou postavu, objevíte se na přilehlém ostrově poblíž Shing Jea Monastery, kde se prokoušete několika questy, splníte dvě mise a naučíte se Guild Wars ovládat. Za hotové questy jste bohatě odměňováni (zlaťáky i zkušenostními body) a postup na vyšší úrovně je mnohem rychlejší než v původní hře. Za pár hodin poctivého pařanského maratónu míříte z přístavu Seitung Harbor vstříc přelidněnému Kainengu. Budete však za tak krátkou dobu dostatečně připraveni na zvěrstva, která vás zde čekají? Teoreticky ano, úroveň vaší postavy se v té době přehoupne do poslední čtvrtiny před levelovým stropem (stále zůstává 20), prakticky však nikoliv. Čekají vás tedy těžké chvíle, které musíte zvládnout. Nevzdávejte se a bojujte, Factions za to určitě stojí!

Brzy zjistíte, že v ulicích obrovského města Kaineng s úžasnou asijskou architekturou, vládne děs a hrůza. Všichni jsou sužováni zákeřnou epidemií, jež mění nakažené nebožáky v krvežíznivá monstra. Za podivným morem stojí mrtvý Shiro Tagachi, kdysi osobní strážce canthského císaře, který jednoho krásného dne vládce zradil a poslal jej na jednu z nejdelších cest. Smrt panovníka byla pomstěna a mistr Tagachi byl zabit - jeho nářek však proměnil většinu živých bytostí a okolí v kámen a krystal. Nyní se zhruba po dvou stech letech vrací, aby rozséval zkázu. Dokážete jej zastavit?

Guild Wars: Factions Guild Wars: Factions Guild Wars: Factions

Guild Wars: Factions

Vzhůru na mise!
Příběh Guild Wars: Factions je opět vyprávěn prostřednictvím četných ingame animací (většinou v průběhu misí), v nichž znovu figuruje vaše aktuální parta hrdinů. Jsou rozhodně poutavější než v případě Prophecies, ale postavy při mluvení stale neotevírají papulu, což rozhodně nepůsobí dobře a tento nedostatek musíte překousnout. Vychválit naopak musíme změny, které autoři v rámci misí spáchali. V první řadě upustili od otravných bonusů a místo nich přidali tři různé stupně odměňování - čím rychleji misi dovedete do úspěšného konce, tím více zkušeností získáte. Pokud se vám tedy úkol napoprvé nepovede podle vašich představ, nevěšte hlavu. Příběh pokračuje dál, ale každou misi můžete jako obvykle zopakovat, kolikrát budete chtít.

Znatelného vylepšení se dočkala rovněž náplň misí! V jedné se například zúčastníte velkého turnaje, abyste v jejím závěru pak za odměnu (pomocí hlavní ceny - posvátného kopí) sprovodili ze světa obávaného netvora. V jiné se spojíte s další osmičlennou partou hrdinů, abyste společně čelili invazi krvelačných netvorů v Kainengu. Na své si přijdou i soutěživí hráči, kteří ocení speciální "Challenge Mission", ve kterých musíte s partou nasbírat co největší množství bodů. V neúprosném časovém limitu tak například kosíte hordy nepřátel, abyste svým výkonem trumfli ostatní skupiny hráčů. V těchto případech je klíčem k úspěchu skutečně sehraná parta zkušených hrdinů. To ostatně platí i v případě speciálních elitních misí, které jsou třešničkou na dortu s nápisem Guild Wars: Factions.

Guild Wars: Factions

Přístup do těchto elitních lokací je navíc ztížen válkou mezi zmiňovanými národy Luxonů a Kurzicků, do níž se aktivně zapojíte v PvE i PvP části hry. Plněním misí za temné aristokratické Kurzicky nebo divoké kočovné Luxony získáváte speciální frakční body, jejichž hodnota se přidává k celkovému počtu bodů nashromážděných všemi hráči. Podle nich se pak posouvají hranice v jižní části Canthy a určují tak vládce jednotlivých lokací a měst. Podobně to funguje i v PvP, kdy se guildy shromažďují do aliancí a svádějí speciální alianční boje. V Alliance Battle proti sobě nastupují dva dvanáctičlenné týmy, rozdělené do čtyřčlenných skupin (3 vs. 3). Vítězství Luxonů či Kurzicků opět posouvá hranice z východu na západ nebo opačným směrem.

Posila z Canthy
Povolání Assassin a Ritualist jsou další nepřehlédnutelnou novinkou, kterou ocení hlavně hráči původní Guild Wars. Zatímco majitelé samotného datadisku nové profese vezmou jako samozřejmost, kalení dobrodruzi z původní kampaně si s nadšením vyzkouší nové bojové styly. Assassini se specializují na rychlé útoky, které spojují do ničivých komb. Boj začínají zpravidla "Lead Attackem", navazují "Off-Handy", jež doplňují různými specialitkami, a dílo zkázy dokonávají "Dual Attackem". Jsou mrštní a jako správní vrahouni ovládají rovněž spoustu stínových kouzel. Ritualisté naopak vyvolávají různé duchy, útočící na nepřátele. Rovněž posilují spojence, dočasně zvyšují útok jejich zbraní nebo je dokáží oblažit léčivými vánky. A aby toho nebylo málo, ovládají rovněž útočná kouzla, jimiž nepřátelům pěkně seškvaří řitě. Samozřejmě nechybí ani nové skilly pro staré známé profese (včetně lákavých elitních kousků).

Klady a zápory

Plus skvělé vyžití pro všechny hráče
Plus nové profese Assassin a Ritualist
Plus vynikající prostředí a monstra

Mínus vyšší obtížnost
Mínus stále chybí aukce
Mínus nebezpečně návykové :-)

S příchodem Factions se bestiář Guild Wars rozšířil o několik desítek nových exemplářů, s nimiž se během hry pustíte do křížku. V Kainengu se budete potýkat s různými gangy a mutujícími zrůdami, dále pak narazíte na rohaté Wardeny, ještěrovité Nagy, přerostlému hmyzu podobné stvůry, létající hlavonožce a další roztodivná monstra, na nichž se páni grafici jaksepatří vyřádili. Pozadu nezůstává ani úžasné prostředí, jež vám zcela jistě vyrazí dech. Rozkvetlé stromy na zelených kopcích v okolí kláštera Shing Jea, propletené uličky obrovského města Kaineng v nezapomenutelném východním stylu, zkamenělý les Kurzicků nebo nazelenalé dálavy nefritového moře Luxonů. To vše trumfuje nezapomenutelné lokace z původní hry a vyzdvihuje nový datadisk o kousek výš. O hudební doprovod se opět postaral slavný skladatel Jeremy Soule, a tak ani v této části Guild Wars: Factions nezůstává pozadu. Působivá hudba dotváří skvělou atmosféru a společně s vizuální stránkou hry vás donutí na chvíli zpomalit a kochat se pohledem na okolní krajinu.

Guild Wars: Factions Guild Wars: Factions Guild Wars: Factions

Verdikt
A to jsme se ještě zdaleka nedostali ke všemu, co Guild Wars: Factions nabízí. Rangeři si ochočí nová zvířata (např. bílý tygr), v Kainengu si za mrzkých 500 zlaťáků můžete kdykoliv změnit sekundární profesi (doteď to bylo možné pouze v poušti po splnění příslušných questů) a v hlavních lokacích (Shing Jea Monastery, Kaineng Center, House zu Heltzer a Cavalon) je možné vyměnit speciální questové odměny za různé užitečné předměty (klíče od truhel, identifikační a sběratelské soupravy atp.). Nový samostatný datadisk pro akční MMORPG Guild Wars nás tedy velice mile překvapil. Pokud to tak půjde dál, máme se všichni nač těšit. Do konce roku by se dokonce měl objevit další přídavek, o kterém jsme vás informovali již dříve. Přejeme příjemnou zábavu, Cantha vás očekává s otevřenou náručí!

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

90 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 55 čtenářů

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

RECENZE: Herní zpracování Pilířů země je lepší než knižní originál

Ken Follett's The Pillars of the Earth

Pilíře země jsou takřka tisícistránková historická bichle o stavbě monumentální katedrály ve smyšleném anglickém městě....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

RECENZE: Agony měl šokovat zpracováním pekla, ale je to nudné béčko

Agony

Výlet do pekla by nechtěl asi zažít na vlastní kůži nikdo, ale taková virtuální exkurze ve hře, to je jiná. Madmind...Najdete na iDNES.cz