Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gun - divoký západ v obýváku

  12:02aktualizováno  7. prosince 1:56
Westernová akce ve stylu GTA od tvůrců série Tony Hawk’s? Proč ne! Colton White se vydává cestou pomsty, s cílem zjistit pravdu o svém původu.

Gun Osmdesátá léta devatenáctého století - to byly časy! Vyjeli jste si hezky na projížďku na svém oblíbeném koni a tu na vás zleva přilétl tomahavk od divokých Apačů, támhle zase kulka od krvelačných banditů. Byly to holt časy, kdy si člověk nemohl být vůbec jistý svojí existencí v několika příštích okamžicích, natož aby si plánoval jakoukoliv budoucnost. A v této době se odehrává příběh nové akční hry z prostředí divokého západu - Gun. Ta je dílem vývojářského studia Neversoft, které se proslavilo svojí téměř nekonečnou sérií Tony Hawk’s pyšnící se v současnosti již úctyhodným sedmým dílem.

Některé druhy koltů můžete používat i v páru.

Příběh nás zavede do amerického státu Montana, do roku 1880, kde jsme svědky dobrodružství mladého dobrodruha Coltona Whitea. Po nezajímavém tutoriálu, který je ztvárněn formou lovu divoké zvěře, se po přepadení ocelového parníku dozvídáme, že Coltonův otec ve skutečnosti není jeho skutečným rodičem a příběh naplněný akcí s perfektní atmosférou může začít. Gun je Gun takzvaný third person shooter, neboli střílečka viděná z pohledu třetí osoby. Její koncept vzdáleně připomíná klasickou sérii Grand Theft Auto od Rockstaru. Pohybujete se po relativně velkém herním světě, který svojí rozlehlostí sice předčí většinu konkurenčních her, ale v žádném případě bych si ho nedovolil přirovnat k rozlehlým městům ze série GTA, natož ke gigantickému světu The Elder Scrolls III: Morrowind. Postupem hry si sami vybíráte mise a záleží čistě na vás, jestli si zvolíte hlavní dějovou linku či budete plnit vedlejší úkoly. Dokonce si můžete vybrat, jestli budete dodržovat zákon nebo zda ho plněním misí s bandity budete porušovat. Rozhodnutí je pouze na vás. Naštěstí se vás hra vždy zeptá jestli chcete daný úkol opravdu splnit a ukáže ho psanou formou ještě jednou. Tato šikovná pomůcka se jistě bude hodit těm, kteří ještě plně neovládají anglický jazyk. Případné omyly jsou tedy vyloučeny.

Mise se nesou v akčním tempu a jejich obvyklou náplní je někoho zneškodnit či naopak ochránit. Dočkáte se i přepadení vlaku a Gun útěku z vězení. Mnohdy se k vám přidají i spřátelené postavy, ale pozor na jejich ukazatel zdraví! Jejich smrt se totiž rovná restartu mise. Ty jsou naštěstí rozděleny na šikovné checkpointy, a tak nikdy nebudete začínat danou misi od začátku. V plnění zvolených úkolů vám zajisté přijde vhod široký zbrojní arzenál. Ten by se dal rozdělit na následující tři kasty.

Střelné zbraně je nejednoduší název pro různé druhy koltů, brokovnic a pušek, kterých je ve hře opravdu požehnaně. Některé druhy koltů můžete používat i v páru a pokud vám nevoní střelný prach, tak můžete sáhnout po klasickém luku s šípy. Chladné zbraně zastupují dobové šavle, nože a indiánské tomahavky. Nejsilnější skupinou zbraní v Gunu jsou vrhací zbraně. Nejedná se o nic menšího než o Molotovův koktejl (který je ve hře vtipně pojmenován jako whiskey bomba) nebo dynamit. Všem typům zbraní je přiřazeno vlastní tlačítko, a dají se tedy libovolně používat i střídavě. Některé z nich si můžete pořídit i u prodejců, stejně jako krumpáč na kopání zlata či rituální skalpovací nůž. Sortiment prodejců je odlišný a do jisté míry záleží i na tom, zda nakupujete u prodavače ve městě či u potulného indiána někde v poušti.

Gun

Porovnáme-li Gun s ostatními kovbojskými hrami, vyjde nám jako jasný vítěz.

Populární RPG prvky se nevyhnuly ani této hře. Za splněné úkoly se Coltonovi zvyšují statistiky a nejedná se pouze o kosmetický efekt. Hlavnímu hrdinovi se zvýší přesnost střelby, její razance a dokonce se prodlouží i ukazatel zdraví. Plnění vedlejších úkolů se tedy zcela jistě vyplácí. Kromě RPG prvků je v poslední době módou implementovat do akční hry i nějakou tu stealth misi. Jiná kovbojská hra - Red Dead Revolver - nás ovšem přesvědčila, jak špatný nápad to může být. I Gun obsahuje svojí speciální stealth misi. Ta je pojata jako tiché osvobozování indiánů ze zajateckého tábora. Naštěstí vám díky již zmiňovaným chytrým checkpointům nebude její splnění dělat jakýkoliv větší problém a stane se příjemným zpestřením v jinak čistě akční hře.

Western se vším všudy

K filmovým westernům patří i klasické střelecké duely. Jejich princip spočíval v co nejrychlejším vytasení zbraně a zastřelení protivníka. Tato možnost tedy nemůže chybět ani mezi Coltonovými speciálními schopnostmi. Ztvárněno je to celé v pohledu první osoby, ve formě populárního zpomalení času. Navíc můžete pomocí levé analogové páčky přepínat mezi jednotlivými zaměřenými protivníky, což zajisté přijde vhod.

Gun Přepravování mezi jednotlivými lokacemi by pěšky byla opravdu nuda, a tak sáhli tvůrci po jednoduchém a stylovém řešení - koním. Po holých pustinách, stejně jako v oblíbených městech se potulují volně pobíhající koně na které stačí jednoduše naskočit a hned poslouchají jako vycvičení. Jejich zpracování je však naprosto úchvatné. Volní se chovají naprosto spontánně a i jízda na nich působí nesmírně reálně. Animace klusání, rychlého běhu i skoků mě naprosto dostala a směle konkuruje té z chystané pecky Shadow of Collosus, kde se kůň objeví jako hrdinův nejvěrnější přítel.

Vizuální stránka je na velmi dobré úrovni a Xboxová verze se oproti PS2 i GC Gunu pyšní detailnějšími texturami, více odlesky i větším počtem polygonů na postavu. Viditelnost je též vyšší než na konkurenčních platformách. Hra je plynulá a nezdržuje hráče nepříjemnými loadingy. Zvuková stránka je stylová, s úžasnými zvuky i hudebním doprovodem. Xboxový Gun má taky jako jediný podporu Dolby Digital 5.1, takže si majitelé pořádné zvukové aparatury užijí zvukovou stránku dvojnásob. Sám jsem zvědavý jak Gun dopadne Gun pro Xbox 360, protože již pro stávající Xbox je prezentován ve skvělé technické formě, byť na exkluzivní tituly jako Far Cry: Instincts nebo Mechassault 2: Lone Wolf samozřejmě nemá. Ke speciálním bonusům Xbox verze patří i podpora Xbox Live Aware. Žádné online hraní ani downloady vás sice nečekají, ale kdykoliv během hry si můžete vyvolat menu se seznamem vašich přátel, chatovat s nimi a prohodit pár šikovných rad o hře. Z technického hlediska jinak nemůžu Gunu vytknout téměř nic. To „téměř“ se týká jeho nepovedené detekce kolizí. Často se vám během hry stane, že zastřelený nepřítel skončí v nějaké té textuře, či naopak začne levitovat několik metrů nad virtuální zemí. Inu, je vidět, že betatesting se nevyplácí odfláknout.

Životnost bohužel není silnou stránkou Gunu. Hlavní příběhovou linii se vám na střední obtížnost podaří projít již za slabých šest

Klady a zápory

Plus Atmosféra doplněná výbornou audio stránkou
Plus Klasické kovbojské přestřelky
Plus Nádherně zpracovaní koně
Plus Dobové zbraně

Mínus Nepovedená detekce kolizí
Mínus Příliš krátké

hodin, což nemůžu nazvat jinak než slabotou. Vedlejší mise vás sice na chvíli zabaví, ale obvykle jde o zabití či zatčení nějakého hledaného zločince. K obrovskému plusu však patří možnost hrát vedlejší mise i po skončení hlavního příběhu. Funguje zde tedy něco jako závěrečný save v RPG hrách.

Porovnáme-li Gun s ostatními kovbojskými xboxovými hrami jako Dead Man’s Hand či Red Dead Revolver, vyjde nám zde recenzovaná hra jako jasný vítěz. Skvěle se u ní pobavíte, atmosféra dokonale dokresluje klasický příběh, který si sice neodpouští jistá klišé, ale nelze mu upřít stylovost. Vhodné pro všechny virtuální kovboje i kovbojky.

Gun
Výrobce/Vydavatel Neversoft/Activision
Platforma Xbox, PlayStation 2, GameCube, Xbox 360
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: HDD
Verdikt: Velmi kvalitní akce z prostředí divokého západu, která by sice mohla být delší, ale i tak pobaví.
Hodnocení: 80% (info)
Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Další z rubriky

Díky změnám na Steamu bude utrácení ještě o něco jednodušší než dříve

Steam

Na Steamu započalo další kolo slev. Díky změnám ve struktuře wishlistu se tentokrát můžete v akcích zorientovat mnohem...

Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

Najdete na iDNES.cz