Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Half-Life 2: Episode Two

  12:07aktualizováno  8. listopadu 7:47
Tři v jednom! To není marketingový výkřik, nýbrž holý fakt. Druhá epizoda k Half-Life 2 je totiž obsahově velice bohatá. Vedle sólových dobrodružství nabídne i veleočekávaný Team Fortress 2 a jako bonus logickou exotičnost jménem Portal. Skvělá nabídka!

Episode Two Valve se po velkolepém, nicméně finančně nesmírně nákladném (mluví se o 40 milionech dolarů), rozhodlo, že z dobře známé značky vytěží další peníze méně riskantní cestou. Tou je vydávání samostatných epizodek, jež dovyprávějí příběh Gordona Freemana a jeho přátel. První epizoda oplývala opět jedinečnou atmosféru, ovšem po jejím dohrání zůstala v ústech mírná pachuť. Za dvacet dolarů (případně euro) jsme dostali sotva pět hodin trvající zážitek, navíc víceméně recyklující grafické i obsahové prvky z původní hry. Valve kupodivu kritiku vyslyšelo a v balíku druhé epizody najdeme nejen pokračující Freemanův příběh, ale návdavkem i inovační hříčku jménem Portal a především konečně Team Fortress 2, na které hráči čekají od roku 1999 a s největší pravděpodobností si ho představovali úplně jinak. Ale postupně.

Strideři ke všemu vyfasují menší, rovněž trojnohé, bratříčky. S nimi si lze ještě jakž takž poradit pomocí konvenčních zbraní, ovšem na zmíněné obry vyzrajete mnohem obtížněji.

Pro mnohé nejdůležitějším dílkem skládačky zůstane jistě singleplayerový příběh vědce nejen s páčidlem. Ten začíná opět tam, kde končí Epizoda 1. Společně s Alyx se Grodonovi podařilo zničit Citadelu a dokončili i únik z chaosem zmítaného City 17.Episode Two Nyní se tedy dostali do nepříliš idylického okolí města, které pro změnu nabídne především poměrně rozsáhlé, avšak pořád lineární exteriéry. Combines po ztráty své základny opravdu zuří a vytahují na světlu všechny zbytky svých sil. Takže budete mnohdy bojovat rovnou proti několika Striderům najednou. Ano, to jsou ty plechové trojnožky, pro něž bloky domů představovaly několik lehce destruktibilních kostiček z lega. Ani s fyzikálně korektní přírodou se příliš párat nehodlají, v případě, že budete stromy využívat coby úkryty, zůstane po boji zřejmě na troud spálená země. Strideři ke všemu vyfasují menší, rovněž trojnohé, bratříčky. S nimi si lze ještě jakž takž poradit pomocí konvenčních zbraní, ovšem na zmíněné obry vyzrajete mnohem obtížněji. To by bylo, aby v tom nehrála roli nesmrtelná a v jinými hrami hojně kopírovaná Gravity Gun. S ní čapnete nějakou tu nálož, kterou na Stridera mrštíte. Pak už jí stačí pouze trefit a monstrum se na miliony plechových kousků rozletí po krajině.

S věrnou společnicí Alyx se ovšem tentokrát budete muset rozloučit, jelikož lepá Portal diva je hned na počátku zraněna. Ovšem sami rozhodně nezůstanete – pomohou Vortignauti, což jsou dobře známí elektro-alieni. Spolu s jedním z jejich příslušníků se probojujete hnízdem Antlionů, kteří nyní existují v jakési světélkující a výbušné variaci. Jakmile se jich na scéně objeví více, ještě velmi oceníte pomocníkovy elektrické výboje. Mimoto navštívíte selskou usedlost, z něhož si Combines udělali svou baštu, dále pak rozsáhlé prostor fabriky, kolem které se to jen hemží nepřátelskými kluzáky. Na scénu se opět vrací staré dobré Zombie. Kupříkladu si to svištíte bugionou podél kolejí, jste v plné rychlosti, když v tom na váš stroj skočí mozkožrout. Jasně, je to naskriptované, ale hodně efektně – rozhodně se leknete a řízení stočíte kamsi do pangejtu. Atmosféru ještě prohloubí propracované charaktery. Třeba doprovodný Vortigaunt je často hodně deprimovaný a neustále si na něco stěžuje, potažmo filosofuje nad nesmyslností Gordonova tažení.

Vše se točí kolem zcela nové zbraně, jejíž jméno je nadmíru výmluvné. Portal Gun.

Novinka jménem Portal se zatím jeví hodně zajímavě a pokud by na naše harddiskyPortal před několika měsíci nezabloudil Prey, byli bychom u vytržení úplně. V tomto prazvláštním dobrodružství se dostanete do jakési vědecké laboratoře, ale nikoliv v kůži Freemana, nýbrž jako dosud nepředstavená postava, která však moc velkou roli stejně mít nebude. Vše se točí kolem zcela nové zbraně, jejíž jméno je nadmíru výmluvné. Portal Gun. Jejím prostřednictvím si zcela libovolně umisťujete teleportační brány, skládající se z vchodu a východu. Skrze ne se zcela plynule přemisťujete z jednoho místa do druhého, abyste se nakonec dostali do cíle. Jednoduché to ale nebude – v cestě stojí velká spousta poměrně náročných 3D hádanek, tudíž je jasné, že lidé s prostorovým viděním budou mít velkou výhodu. Kupříkladu budete muset zapnout spínač hozením krabice. Ale jak to provést? Určitě nějakým tím portálem. Prostředí Portalu působí spíše jednoduše – ona to vůbec není typická hra, jako spíše logická hříčka, se kterou se ale dají strávit smysluplné hodiny. Zřejmě si ji však neoblíbí každý.

Nikdo by si ale určitě neměl nechat ujít poslední kousek v bohatém balíku. Team Fortress 2 Team Fortress 2 je léta očekávaným pokračováním multiplayerové klasiky Team Fortress Classic, v němž dva týmy soupeří o vlajky. Princip zůstane zachován. Každý hráč si opět navolí jednu z devíti rozdílných charakterových tříd, například špiona, průzkumníka, inženýra nebo odstřelovače. Každá postava má své individuální schopnosti. Třeba inženýr umisťuje samostříly, odborník přes výbušniny pohazuje dynamit, špion se zase umí zneviditelnit. To všechno se stará o solidní herní hloubku pramenící z faktu, že jen sehrané týmy s pokud možno zástupci všech tříd dosáhnou úspěchu. Teď však přijde něco, co určitě nečekal vůbec nikdo. Na rozdíl od kdysi plánovaného realistického vzezření ala Battlefield, se Valve rozhodlo hru předvést v komiksovém stylu. Postavy jsou záměrně zvýrazněné, každá z nich oplývá nerealisticky zdůrazněnými atributy, jež jsou pro každou z nich typické. Inženýr tak má helmu jako na stavbě, v ruce obrovský hever a aby toho nebylo málo, tak i sluneční brýle. Vypadá to zajímavě, hrát se to má svižně, přesto takticky, tak to snad dopadne dobře.

Na rozdíl od kdysi plánovaného realistického vzezření ala Battlefield, se Valve rozhodlo hru předvést v komiksovém stylu.

Team Fortress 2 Episode Two se tak již dopředu jeví jako doporučeníhodný nákup, samozřejmě pokud tvůrci ponechají cenu tam, kde byla u epizody první. Ale i kdyby dostali hrabivé choutky, měl by se tento balík tří her vyplatit. Sólové dobrodružství si nejspíše udrží svoji nepopiratelnou kvalitu, navíc by mělo přinést rozsáhlejší boje, Portal pak uspokojí přemýšlivé hráče a Team Fortress 2 má rozhodně ambice bojovat o špičku na multiplayerovém poli. Všechno pochopitelně poběží na známém Source enginu, který však pořád vypadá k světu a na moderních počítačích si ho konečně užijeme v plné kráse i se všemi efekty. A co dále? Gabe Newell se nechal slyšet, že rozhodně vydají ještě Epizodu 3 a pak se uvidí…

Index očekávání: 90%

Autor:


Témata: Half-life, Valve

Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

Další z rubriky

Bude Detroit spíše film, nebo hra? A není to nakonec jedno?

Detroit: Become Human (PS4)

Jedna z nejočekávanějších exkluzivit na PS4 nijak neskrývá své velké ambice. Výpravný sci-fi příběh ze světa, kde se...

Super Mario Odyssey má být hit letošních Vánoc. První dojmy

Super Mario Odyssey

Vypravil jsem se do německé centrály Nintenda zahrát si několik připravovaných her. Jako první jsem samozřejmě...

První dojmy: nový Assassin’s Creed mnohé naštve, ale hraje se skvěle

Assassin’s Creed: Origins

Vydali jsme se do Londýna podívat se, jak se povedl restart už poněkud vyčpělé série Assassin’s Creed. Všechny fanoušky...

Najdete na iDNES.cz