Half-Life 2 - Návod #1

  12:00aktualizováno  3. prosince 11:26
Half-Life 2 je bezkonkurenčně jedna z nejlepších her historie. Kromě skvělého příběhu, grafiky a designu misí je v ní ale také několik zákysových míst. Čtěte proto náš návod...

 • Herní karta o Half-life 2 (vše o hře na BonusWebu)

  Half-Life 2 CHAPTER 1 – POINT INSERTION
  Objevíte se ve vlaku, kde nemůžete dělat nic jiného, než se rozhlížet nebo si něco poslechnout od dvou dalších pasažérů. Cesta netrvá, na rozdíl od prvního dílu, nikterak dlouho, takže vlak za chvíli zastaví vy můžete vystoupit. Z vlaku se tedy dejte doleva a pokračujte jedinou cestou dál. Zatím ještě nemáte indikátor zdraví, takže můžete provokovat stráže jak chcete. Sice vám dají obuchem po hlavě, ale nic se neděje. Až se před vámi zavře cesta dál, objeví se ve dveřích strážce, kterého následujte. Až budete sami ve vyslíchací místnosti, vyklube se ze strážného Barney Calhoun – váš starý známý z laboratoře „Black Mesa“ a hlavní postava datadisku „Blue Shift“. Barney se spojí s doktorem Kleinerem a dají menší řeč. Události se trošku pohnou a vy se ocitnete zavřeni v malé místnosti. Vylezte po žebříku, dejte pod okno bednu a vylezte po ní. Skočte dolů a projděte dveřmi. LOAD.

  Dojděte ke strážnému. Ten shodí na zem plechovku a poručí vám, ať ji seberete a dáte do koše. Udělejte to a uvolní vám cestu. Jedinou možnou cestou vyjděte ven z nádražní budovy a dejte se doprava. V malé postranní uličce vylezte po žebříku na druhou stranu plotu a jděte opět doprava. U klouzačky vstupte do dveří. LOAD.

  Vyjděte do druhého patra. Tam na vás sykne jeden chlápek, kterého následujte. V tu chvíli vtrhne do budovy spousta vojáků, takže se nezdržujte a utíkejte. Vylezte na střechu a po římse utečte do druhého domu. Tam vás ale vojáci stejně dostanou. Naštěstí se objeví fešná Alyx a dostane vás odtud.

  CHAPTER 2 – „A RED LETTER DAY“
  Sledujte Alyx až do tajné pracovny doktora Kleinera a vyslechněte si rozhovor. Až se objeví Barney, otevře vám místnost s vaším starým oblekem. Až si ho obléknete, objeví se vám ukazatel zdraví, takže od této chvíle můžete zemřít. Ještě si do obleku načerpejte trošku energie z přístroje na zdi a následujte doktora do tajné místnosti s teleporterem. Sledujte dění a až bude Alyx v teleporteru, zapojte zpět kabel do zásuvky a na znamení stiskněte páčku. Alyx se úspěšně teleportuje, takže si vlezte do teleporteru vy a až všechno kixne, objevíte se za oknem doktorovy pracovny. Jděte dál. LOAD.

  Jděte jedinou cestou dál a nad vámi se objeví Barney. Promluví si s vámi a dá vám vaši první zbraň – páčidlo, které není jen slušnou zbraní na blízko, ale oceníte ho mnohokrát při rozbíjení beden a dalších překážek. Seskočte dolů na nádraží a vejděte do vagónu. Vyjděte z něj druhou stranou, počkejte až přejede další vlak a v dalším otevřeném vagóně vylezte na střechu, odkud přeskočte na další vagón a poté za plot.

  Half-Life 2 CHAPTER 3 – ROUTE KANAL
  Jděte do podzemí, kde dva strážci mlátí do občana. Zlikvidujte je páčidlem a získáte celkem přesnou a účinnou pistoli. Až se dostanete nad koleje, počkejte až bude projíždět vlak a skočte na střechu. Ihned přeskočte na malé schůdky na druhé straně a pokračujte jedinou cestou dál a pobíjejte stráže. Jděte kolejištěm a na konci seskočte do vody. Až dojdete na konec, kde vám cestu přehrazuje starý vagón, vylezte na něj pomocí malého žebříku a skočte dovnitř. Pokecejte s jeho nájemníky a vylezte ven. LOAD.

  Jděte stále jedinou cestou a narazíte na staré nepřátele z prvního dílu – hnusné jazyky, které visí ze stropu. Pokud vás zachytí, vystřelte nahoru pár ran a pustí vás. Pokračujte jedinou cestou a až budete ve vodě, vylezte na dřevěnou lávku vzadu a přeskákejte na druhou stranu a trubkou se dostaňte dál. LOAD.

  Zde poprvé využijete fyziky. Naskládejte betonové kvádry na dřevěné prkno, aby se zvedlo a vy mohli přeskočit nahoru. Jděte dál, kde vás bude obtěžovat vrtulník, takže se snažte skrývat za překážky. Dostaňte se do kanálů, kde je spousta jazyků, takže pozor. V malém výklenku je cesta dál. LOAD.

  Half-Life 2 Dostaňte se do malé místnosti, kde k vám promluví jeden chlápek. Za chvíli do místnosti vtrhnou další nepřátelé – létající vrtule, které ale naštěstí nejsou moc nebezpečné a dají se zlikvidovat pár výstřely. Až to tu vyčistíte, pokračujte dál, zlikvidujte dvě další vlny a skočte dolů do stoky. Tam na vás naběhne pár vojáků se samopaly, takže vojáky pobijte a samopaly zabavte. Ještě je tu malý výklenek (musíte se skrčit, abyste se do něj dostali) a na jeho konci pár věcí a jedno malé překvapení. Na konci vyskočte na trubku a vydejte se po ní zpět. Kousek dál se dostanete do tmavé místnosti, takže použijte baterku (standardně klávesa „F“) a objevíte cestu dál skrz malou větrací šachtu. Dostanete se do velké místnosti plné barelů. Vylezte po žebříku nahoru a skočte z něj na trubku, po které se dostanete nahoru za zábradlí. Ve vedlejší místnosti seskákejte po trubkách ke kohoutu, kterým otočte a rychle se vraťte do vedlejší místnosti. Tentokrát jděte po žebříku dolů a proplavte trubkami dál. Až se dostanete do další místnosti, potopte se a páčidlem rozbijte prkna v podlaze a uvolněte velký dřevěný buben, který vyplave na hladinu a vy po něm můžete vylézt nahoru. Pokračujte dál. LOAD.

  Pokračujte kanálem až k radioaktivnímu blivajzu. Dojděte až ke svému spojenci, kterému podá základna nové informace. Vezměte si munici z bedny pokud potřebujete a pokračujte dál. Za chvíli před vámi přistane podivná raketa, ze která začnou vylézat známí brouci, co se přicucnou na hlavu, takže je postřílejte. Od této chvíle se začnete celkem dost často potkávat zombíky, tedy lidi, kteří mají tohoto prevíta na hlavě. Teď se tu s několika setkáte, takže je pobijte a pokračujte. U elektriky se nedotýkejte kovových stěn a projděte dál. Dojděte až k ženě, která pro vás naplnila nádrž podivného poloobojživelného vozítka, do kterého nasedněte a vyjeďte ven. Až narazíte na zavřenou cestu dále, zastavte poblíž a běžte si otevřít kolem vrata. Pozor na mozkožrouta, který na vás číhá za bednou. Až si otevřete cestu dále, nasedněte opět do lodi a pokračujte. LOAD.

  Half-Life 2CHAPTER 4 – WATER HAZARD
  Projeďte okolo červeného domu, o kterém vám řekla žena, co vám natankovala loď, ale dovnitř nechoďte – mozkožrouti tu byli první. Pokračujte až k místu, kdy vám neznámý muž hodí z mostu nějaké zásoby. Cesta dál není průjezdná – skokánek má špatný sklon. Projděte tedy trubkou na druhou stranu a shoďte do vody modré nádoby, co plavou na vodě. Skočte do vody, uchopte jednu nádobu a pod vodou ji dejte do koše pod skokánkem. Až je tam dáte všechny, skokánek se narovná a vy můžete pokračovat v cestě. Zde už narazíte na několik výsadků vojáků, ale klidně je přejeďte lodí nebo jim ujeďte a jeďte dál. LOAD.

  Dojedete až k zavřeným vratům. Zastavte tedy kousek od nich a vylezte z lodi na břeh. Přes několik místností a vojáky dojděte až k ovládacímu pultu mostu. Bohužel je rozbitý, takže se rozhlédněte a všimněte si zavěšených traverz na laně. Střelte do výbušného barelu poblíž a cesta dál je volná. Vraťte se k lodi a pokračujte dále. LOAD.

  V další části vám opět budou blokovat cestu vrata, takže se vraťte do druhé odbočky a vylezte na břeh. Ustřelte zámek na dveřích a vejděte do malé místnosti, kde seberte novou zbraň – ultra průrazný kolt Magnum, do kterého jsou ale náboje vzácné jako šafrán. Hned si ho můžete vyzkoušet na několika vojácích, kteří se tu objeví. Vyjděte nahoru, střílejte vojáky a hlavně se schovávejte před vrtulníkem, který tu krouží. Až se dostanete nahoru do strážnice s ovládacím pultem mostu, zmocněte se stacionárního kulometu a vrtulník sestřelte. Otevřete vrata, vraťte se k lodi a pokračujte dále. LOAD.

  Další cestu vám bude znepříjemňovat vrtulník, který bude shazovat bomby, ale není těžké se jim vyhýbat. Po chvíli jízdy následuje další LOAD.

  Až dojede k velkému domu, vjeďte s lodí dovnitř a loď umístěte na výtah. Zatáhněte za páku a seskočte dolů za lodí. Vyjeďte ven a pokračujte. Po chvíli cesty se před vámi zřítí obrovský komín, ale naštěstí vám nezatarasí cestu úplně. LOAD.

  Half-Life 2 Další cestu vám bude blokovat malá vyvýšenina, u které nebude žádný skokánek. Ne na dlouho. Všimněte si výtahu vedle. Zatáhněte za páku - výtah je zakleslý za velký plech ve vodě – to bude náš skokánek. Vraťte se kousek zpět a všimněte se žebříku na zdi. Vylezte po něm a po prknech na balkónek na výtahem. Shoďte do něj velkou pračku a skokánek je na světe. Vraťte se tedy do lodi a přeskočte ho. Dostanete se do malé základny spojenců. Jděte do místnosti, kde se podívejte na mapu. Až se vrátíte, budete mít na lodi namontovaný silný kulomet. Nasedněte tedy a vyražte dále. LOAD.

  Sestřelte další vrtulník a otevřete si cestu dál otočným kolem u vrat. U velkého domu postřílejte vojáky a přejděte přes dřevěnou lávku. Vysuňte dolů žebřík a pokračujte dál. Spínačem si otevřete cestu dál a vylezte zpět po žebříku, který jste si před chvílí vysunuli. Vraťte se do lodi a přeskočte skokánek u nově otevřené cesty, čímž se dostanete dál. LOAD.

  CHAPTER 5 – BLACK MESA EAST
  Zakotvěte u břehu a za domem vlezte dovnitř. Skenery vás prověří a otevře se vám cesta dál. Setkáte se se starými známými, takže vyslechněte spoustu rozhovorů a poté následujte Alyx. Získáte naprosto úžasnou věcičku – „Gravity Gun“. Chvilku si s ní hrajte a dělejte co vám Alyx poručí. Shoďte barely, postavte si bedny tak, abyste vylezli za ní a poté jděte za ní. Budete si hrát s „Dogem“ – velkým robotím psem. Chvíli si s ním házejte bednami, poté s míčem a až se události pohnou dopředu, vraťte se rychle do výtahu. Stále sledujte Alyx, ale až se zatarasí cesta, sledujte Doga. Ten vám otevře cestu do Ravenholmu, kam se vydejte. Ve výtahové šachtě ustřelte zámek a vylezte po žebříku nahoru. LOAD.

  CHAPTER 6 – „WE WON’T GO TO RAVENHOLM…“
  Jděte dál a připravte si Gravity Gun. Až vejdete do domu, užijete si totiž spoustu srandy s házením kotoučů od cirkulárky nebo plynových bomb po nebohých zombících. Dostaňte se až před dům, kde hoří oheň a tajemný dědula střílí z balkónu zombíky. Otočným kohoutem zastavte oheň a vejděte do domu. Postřílejte zombíky a v druhém patře zatáhněte za páku, čímž vypnete elektrické pole, které vám bránilo v dalším postupu. Vyjděte z domu a jděte k dalšímu ohni. Opět ho zastavte kohoutem a přejděte přes žebřík na druhou stranu plotu. Vylezte nahoru a dostaňte se až na místo, kde se vám opět ukáže dědula a dokonce sejme nějakého toho prevíta za vašimi zády. Seskočte dolů na dřevěnou lávku a dojděte na místo, kde jsou zavěšená auta. Ta můžete pomocí zvedáku vedle zvednout a pouštět je na zombíky. Až je všechny pobijete, nechte spadnout druhé auto, rychle na něj vyskočte a nechte se vyvézt nahoru, kde přeskočte na římsu. Tajemný dědula se vám konečně představí – je to Otec Grigory. Jděte po římse až k oknu a vlezte do něj. LOAD.

  Projděte oknem, naproti je Otec Grigory a trošku vám pomůže. Dokud jste v bezpečí nahoře, zlikvidujte zombíky dole (s pomocí hořlavých barelů). Poté přeskočte na protější římsu a nahoře, kde výška není nikterak velká, seskočte dolů. Jděte dolů po ulici a na konci vylezte po žebříku a po tenké lávce projděte k otevřenému oknu a vlezte do něj. Projděte přes místnost a jděte po schodech dolů. Dole vás čeká velká skupinka zombíků – v této chvíli se mi velice osvědčil granátomet u samopalu nebo obyčejné granáty. Až zombíky zlikvidujete, pokračujte dál. LOAD.

  Teď uvidíte po střechách skákat svého nového nepřítele. Setkáte se s ním ale až za chvilku. Jděte do domu vlevo a vylezte po schodech až na střechu. Na protější střeše je Otec Grigory, který bude odstřelovat zombíky a podobnou havěť. Také vám dá novou zbraň – skvělou brokovnici, která umí, stejně jako v prvním dílu, vystřelit i dva náboje najednou. Bohužel má zásobník pouze na šest nábojů, namísto osmi. Vzápětí na střehu začnou přicházet výše zmínění noví nepřátelé v podobě skákajících zombíků, kteří umějí lézt po okapových rourách. Otec Grigory vám sice trochu pomůže, ale na všechno asi stačit nebude, takže si novou zbraň hned můžete vyzkoušet. Doporučuju zásah do hlavy, protože tím zabijete i mozkožrouta, který by po vás jinak šel. Až tu skončíte, skočte naproti do nádrže s vodou a vylezte nahoru do domu. Přivolejte si výtah a pobijte další zombíky. Sjeďte výtahem dolů a připravte se na dalšího nepřítele. Je jím zombík ověšený pavoukoidními potvorami, které po vás hází a kteří dělají velké poškození, takže před nimi uhýbejte a likvidujte je na zemi. Až zombíka zabijete, pavouci budou žít dál, takže pozor. Dole vylezte na trabanta a po prknech projděte dál. LOAD.

  Half-Life 2Na hlavní ulici zlikvidujte spoustu nepřátel a jděte dolů. Po krabicích vyskákejte na střech a po lávkách se dostaňte až na střechu s nějakými zásobami. Pokračujte po lávkách dál až na konec. Tady musíte přeskočit na protější střechu. Je to celkem daleko, takže si uložte pozici a zkoušejte – jde to. Tam si s vámi opět promluví Otec Grigory a zase zmizí. Skočte tedy naproti a vlezte do domu. LOAD.

  Vylezte na střechu. Otec Grigory, který je naproti, vám slíbí, že vám pošle dopravní vozík. Chvíli počkejte a až přijede, nasedněte do něj a zatáhněte za páku. Vozík vás doveze až ke Grigorymu. Poberte zásoby a sledujte Otce. LOAD.

  Jděte stále za Grigorym. Za chvilku se na vás vrhne hromada skákavých zombíků. Až je pobijete, pokračujte na hřbitov, kde bude skutečně hromada zombíků. Doporučuju využívat Gravity Gun s ozubenými kotouči a hořlavými barely. Až tu skončíte, jděte dále. Otec Grigory vám otevře cestu dál, ale sám zůstane na hřbitově. Zanechte ho jeho osudu a vejděte do domu. LOAD.

  Skočte dolů do šachty a dokud ještě nejste úplně dole, postřílejte hromadu brouků. Až bude vzduch čistý, přejděte na druhou stranu a přeskočte přes plot na dřevěné trámy a dolů. Jděte dál a skočte dolů do šachty. Proplavte do další části, kde je šikmá chodba, vedoucí na vzduch. Zapněte vozítko, které tu je – výrazně vám ušetří práci v likvidování zombíků, jen si také dejte pozor na jeho vrtuli. Vyjděte až nahoru. LOAD.

  Vylezete u kolejí. Dejte se doprava a pokračujte až k místu, kde seshora míří modrý paprsek a zabíjí zombíky vepředu. Stoupněte si pod něj vhoďte nahoru granát, čímž zabijete vojáka. Pokračujte dál po kolejích a narazíte na další modrý paprsek, který ale tentokrát bude mířit vaším směrem. Snažte se mu vyhýbat a až budete pod ním, zlikvidujte ho opět granátem. O kousek dál zabijte několik vojáků a získáte novou zbraň – skvělou pulsní pušku. O kousek dál pobijte opět několik vojáků a projděte skrz dům. Narazíte na spojence, kteří bojují s vojáky. Samozřejmě jim pomozte a poté je následujte. Poslechněte si, co vám Alyx říká, poberte zásob co můžete a projděte dveřmi. LOAD.

  Half-Life 2 CHAPTER 7 – HIGHWAY 17
  Nasedněte do buginy a až budete na zemi, postřílejte brouky (kteří vůbec nejsou podobní těm z Hvězdné pěchoty :)). Gravity Gun vám pomůže obrátit buginu zpět na kola. Nasedněte do ní a jeďte až nakonec pláže, kde můžete vyjet až nahoru. Bohužel most je napůl rozpadlý a nedá se přeskočit klasicky, přestože je u něj malý skokánek. Jeďte kousek dál a pomocí turba (standardně klávesa „SHIFT“) se pořádně rozjeďte a most přeskočte. Nahoře projeďte tunelem. LOAD.

  Jeďte dál a u každého bucharu se zastavte a postřílejte vojáky – jsou tu nějaké zásoby. Brouci buchary nesnášejí, takže do jejich blízkosti nepůjdou. Úplně na konci své cesty, kdy vlastně objedete vodu se dostanete do malé základny spojenců. Brána je zavřená, takže vylezte z buginy a zjistíte, že za chvíli by měl přiletět nepřátelský vrtulník, takže sledujte vojáka do domu, kde seberte rakety a raketomet a vyběhněte nahoru do druhého patra. Až přiletí vrtulník, sestřelte ho (pokud vyplýtváte všechny rakety, v domě ještě nějaké jsou) a vraťte se k bugině. Otevře se vám cesta dál, takže jeďte po jediné možné cestě dopředu. LOAD.

  Dojeďte až k velkému jeřábu. Pobijte několik vojáků a brouky a vylezte z buginy. Vylezte na jeřáb a velkým magnetem si shoďte most a přesuňte buginu za něj. Jděte k bugině, postřílejte vojáky a v hangáru si pomocí páky otevřete vrata. V dalším hangáru projeďte buginou oknem a pokračujte po cestě. Další most přeskočíte opět pomocí turba. V tu chvíli se objeví vrtulník. Dojeďte až ke spoustě automobilových vraků a připravte si raketomet. Raket je tu velká spousta (v jednom vraku jich je celá bedna), takže není nutné extra šetřit. Sestřelte vrtulník, pomocí Gravity Gunu si vyčistěte cestu od vraků a pokračujte dál až k tunelu. LOAD.

  Za tunelem pokračujte chvíli po cestě a až dojede k dalšímu zátarasu v podobě vraků, zastavte a vylezte z buginy. Najdete tu další zbraň – kuši, se kterou se dá skvěle odstřelovat. Hned si to vyzkoušejte na několika vojácích za mostem. Pokračujte po svých za most a zlikvidujte tu v domě všechny vojáky. Na mostě je silové pole, ale pokud se podíváte na kabel, který od něj vede, dostanete se až k zaparkovanému transportéru. Vezměte si Gravity Gun a odstřelte zarážky z pod kol. Transportér spadne z útesu a napájecí kabel se přetrhne. Vraťte se k bugině a pokračujte skrz další tunel. LOAD.

  Cestu dál blokuje opět silové pole. Pobijte vojáky v domech a jděte ke dveřím dole u konstrukce mostu. Přes dlouhou konstrukci mostu se probijte až na druhou stranu, kde se přes několik vojáků probojujte až do velitelské místnosti. Zde je sice také silové pole, ale stačí použít Gravity Gun na zásuvku a je po problému. Stiskněte spínač a cesta dál je volná. Vraťte se skrz konstrukci mostu zpět a k bugině. Vyjeďte nahoru na koleje a dejte se doprava. Až uslyšíte houkání vlaku co nejrychleji začněte couvat do bezpečí a počkejte, až vlak přejede. Na druhé straně mostu sjeďte vlevo a vjeďte do tunelu. LOAD.

  Tak a tím pro dnešek skončíme. Druhou polovinu této úžasné hry se dozvíte až v příští části návodu…

 • Autor:

  Největší herní veletrh E3 probíhá od 11. do 13. června v Los Angeles. Bethesda předvedla novinky Doom: Eternal a Wolfenstein: Youngblood. Microsoft oznámil první informace o nové konzoli Xbox Scarlett a rozšíření Xbox Game Pass na PC.

  EA na své vlastní akci ukázalo gameplay ze Star Wars Jedi: Fallen Order.

  Nejčtenější

  Co se děje s herním gigantem Electronic Arts? Nemá hry a na E3 pohořel

  EA Play 2017

  Nepopulární společnost Electronic Arts na letošní E3 úplně propadla. Než takový debakl, to už by udělala lépe, kdyby se...

  Hodina s Cyberpunkem 2077: působí výpravněji a propracovaněji než Zaklínač 3

  Xbox - E3 2019

  Stejně jako loni, také letos CD Projekt Red za přísných bezpečnostních opatření ukazoval za zavřenými dveřmi pro...

  Keanu Reeves odhalil start Cyberpunku 2077, nový Xbox vyjde na Vánoce 2020

  Xbox - E3 2019

  Microsoft oznámil službu Xbox Game Pass Ultimate, která spojuje dohromady trojí předplatné, a potěšil odhalením data...

  Naprostá akční extáze, Doom Eternal je ještě dravější. Dojmy z hraní

  Doom Eternal

  Střílečka Doom Eternal působí jako po všech stránkách lepší a hlubší verze špičkového restartu z roku 2016. Ochutnávka...

  Dojmy z hraní: Watch Dogs Legion se posouvá směrem, který nikdo nečekal

  Watch Dogs Legion

  Ubisoft nás den před otevřením výstaviště v Los Angeles pozval do utajené lokace, kde jsme si za přísných...

  Další z rubriky

  Remake Zeldy je úchvatný, stejně jako zpracování nových Pokémonů. E3 dojmy

  The Legend of Zelda: Link’s Awakening

  Nintendo se na herním svátku E3 2019 věnovalo zejména letošním hrám. Na stánku jsme si tak zahráli nové Pokémony,...

  Další hra našeho dětství se vrací, Commandos 2 dostanou HD remaster

  Commandos 2 - HD Remaster

  Legendární druhý díl klasické strategie Commandos vyjde brzy ve vylepšené podobě. Těšit se můžete na hezčí grafiku, ale...

  Neměli jste čas sledovat E3? Tady je 50 nejlepších chystaných her na PC

  Wolfenstein: Youngblood

  Pokud nechcete pročítat desítky samostatných článků, ale přesto byste rádi zůstali v obraze a věděli, co se na herní...

  Akční letáky
  Akční letáky

  Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  Najdete na iDNES.cz