Half-Life 2 - Návod #2

  12:00aktualizováno  10. prosince 9:52
V první části našeho návodu na tuto geniální hru jsme prošli prvních osm kapitol a v dnešní části se podíváme na to, jak celé dobrodružství Gordona Freemana dopadne.

Half-Life 2CHAPTER 9 – SANDTRAPS
Začátek cesty v nové kapitole není nikterak obtížný. Cestou občas můžete zastavit u nějakého domu a hledat zásoby. Pouze na konci je malý puzzle v podobě otevření vrat. Ty otevřete umístěním tří pojistek (vypadají jako topinkovač) do přístroje uvnitř v domě. Dvě pojistky jsou v domě, třetí je pod vanou venku. Až se vrata otevřou, pokračujte do tunelu. LOAD. Až v dálce uvidíte maják, jste u cíle. Spojenci vám řeknou, že jsou na cestě nepřátelské výsadky, takže ukliďte buginu do garáže a běžte se schovat do majáku. Vyběhněte nahoru a až přiletí vrtulníky, sestřelte je raketometem – raket a ostatních zásob je tu dost. Až to budete mít, sejděte dolů, kde vám jeden ze spojenců otevře tajný průchod dál. Jděte tedy podél skalní stěny dál. LOAD.

Jděte dál a až dojdete k muži, který se stará o svého zraněného kolegu, poslouchejte, co vám říká – musíte chodit pouze po kamenech – jakmile půjdete po písku, brouci na vás zaútočí. Skákejte tedy mezi skálami a případně používejte Gravity Gun k přemísťování překážek pod nohy. Všude je tu také spousta zásob, ale abyste se k nim dostali, musíte být trpěliví s Gravity Gunem nebo jít na férovku proti hromadě brouků. Až se dostanete úplně na konec, zaútočí na vás matka brouků. Zabijte ji a váš přítel z Xenu vám dá novou originální zbraň – feromony z matčina těla, které slouží jako návnada pro brouky. Od této chvíle na vás brouci nebudou útočit. Prvním módem můžete hodit návnadu na oběť a brouci ji roztrhají, druhým módem brouky voláte. Až vás mimozemšťan dovede na konec, použijte návnadu na mrtvolu vojáka a uvidíte ten cvrkot. Pokračujte dál, mimozemšťan se bude ještě chvíli vykecávat, ale nakonec vám bránu otevře a vy můžete pokračovat dál. LOAD.

Half-Life 2 Pokračujte jedinou cestou a vždy, když dorazíte k bucharu, tak ho vypněte, jinak vás brouci nebudou následovat. Zlikvidujte několik kulometných hnízd a skrz starý bunkr se dostaňte dál. Přes několik dalších kulometných hnízd se dostaňte až na konec a pokračujte po skalní římse. Na místě, kde hoří oheň použijte Gravity Gun k podtržení nosných trámů a můstek je na světe. Vyskákejte výš a po žebříku vylezte nahoru a vejděte do roury. LOAD.

Skrz několik rour se dostaňte dál do základny, likvidujte vojáky a odsniperujte vojáky nahoře na věžích. Za chvíli přiletí několik vrtulníků, ale raket je tu naštěstí dost. Až s nimi skončíte, pokračujte dál a poté dovnitř k místu, kde hoří na dvou místech plameny. Ty odstraníte otočením kohoutů. Projděte dál. LOAD.

CHAPTER 10 – NOVA PROSPEKT
V této části není téměř možné zabloudit, protože skoro vždy vede cesta pouze jedním směrem. V první části není ani moc nepřátel. Jděte tedy jedinou cestou a až se dostanete do malé velitelské místnosti, můžete na monitoru vidět, kdo na vás čeká – další královna. Dojděte tedy až k ní a zabijte ji (osvědčil se mi raketomet a dvojité dávky z brokovnice – celé to trvalo asi deset sekund). Pokračujte dál. LOAD.

Tady už to bude trošku složitější, ale ne nijak moc. V jedné místnosti je spínač, který vám otevře cestu dál. Pokud tam ale půjdete, narazíte na automatické věže, kterých se zbavíte tak, že je povalíte na zem (třeba Gravity Gunem) a také na silové pole, za kterým jsou další věže. Naštěstí kousek před ním je větrací šachta, kterou projděte, velký větrák zastavte nějakou překážkou a vylezte kousek za silovým polem. Odstraňte věže výše zmíněným způsobem a vypojte silové pole ze zásuvky, aby mohli projít dál i přeživší brouci. LOAD.

Tady to opět není moc složité, jen je tu víc vojáků. Abyste dokončili tuto kapitolu (zde nezaznamenávám každý LOAD, protože se to dost špatně popisuje a hlavně je to přímočará cesta), musíte se dostat do místa, kde nebudete moci dál přes mříže, přestože je za nimi jasná cesta dál (je to velká místnost s několika hořlavými barely). Abyste se dostali za mříže, jděte do malé místnůstky nad mřížemi, kde můžete proskočit oknem. Až se dostanete dál, vtrhne do místnosti několik vojáků, kteří budou bojovat s další královnou. Královna vojáky pobije během chviličky a vrhne se na vás. Až s ní skoncujete, vyjděte jedinou možnou cestou ven. Uložte hru a jděte skládkou dál, dokud nebude po levé straně malá místnost (abyste se do ní dostali, budete muset asi použít některou z krabic). Musíte pospíchat, protože jinak vás rozdrtí velké stěny. V malé místnůstce pozor na mozkožrouta. Seskočte dolů. LOAD.

Half-Life 2 CHAPTER 11 – ENTANGLEMENT
Pokračujte v cestě a narazíte na Alyx. Sledujte ji a cestou zabíjejte stráže. V kontrolní místnosti vyslechněte rozhovor mezi Alyx a jejím otcem a poté pokračujte dál. Až za vámi Alyx zavře dveře, pokračujte stále jedinou cestou dál. Když se dostanete k dalším mřížím, Alyx vám je přes počítač otevře. Až se jedny mříže zaseknou, vraťte se do malé místnosti s monitorem a za dřevěnými deskami vlezte do větrací šachty. Až vylezete ven, pokračujte stále jedinou cestou až k silovému poli. Zásuvka je v místnůstce vedle, kam je vidět skrz neprůstřelné sklo. Jděte tedy k silovému poli a vhoďte do místnůstky granát, kterých je tu plno. Silové pole se vypne a cesta je volná. LOAD.

Dostaňte se až do místnosti, ve které vám Alyx řekne, že může přeprogramovat věže, které jsou tu uskladněny. Zkuste je dát na nějaké strategické pozice a sami také nějakou zaujměte. Za chvíli sem totiž začne nabíhat celkem dost vojáků, takže trpělivost. Až je všechny zlikvidujete, Alyx vyskočí ze šachty ve stropě a trošku si pohraje s počítačem. Sledujte co se odehraje na monitoru. Až Alyx vypne silové pole, jděte doleva až do sklepa. Neskákejte do vody – je pod proudem. Místo toho si Gravity Gunem přesuňte bedny tak, abyste se bez problémů dostali na druhou stranu. Až se dostanete k dalším uskladněným věžím, rozmístěte je a uložte si hru. Vzápětí sem totiž začnou nabíhat desítky vojáků, které si žádají likvidaci. Až je všechny pobijete, objeví se tu opět Alyx a otevře vám cestu dál. Jděte za ní. LOAD.

V místnosti zhasnou světla a vběhnou do ní vojáci. Postřílejte je a pokračujte s Alyx dál. V kontrolní místnosti se dozvíte nějaké další informace. Pokračujte s Alyx ke dveřím, které vám otevře. Vyslechněte rozhovor, jděte za doktorkou a do velké místnosti s teleporterem. Doktorka na vás ale ušije poděl. Vzápětí do místnosti začne proudit hromada vojáků ze tří směrů, takže se budete muset ohánět. Sice je tu několik věží, které můžete využít ve svůj prospěch, ale nijak zvlášť vám nepomůžou. Až vám dá Alyx znamení, jděte s ní do teleporteru. LOAD.

Objevíte se v laboratoři doktora Kleinera, ale až o týden později. Vyslechněte si rozhovor a až se vám otevřou dveře dál, skočte do výtahové šachty. LOAD.

Half-Life 2 CHAPTER 12 – ANTICITIZEN ONE
Vyjděte z domu – Dog vás bude následovat. Neplýtvejte municí a radši se pokochejte, jak Dog nadělá paseku v nepřátelských řadách. Až vám Dog udělá cestu dál, vejděte do domu. LOAD.

V další části se dostanete na náměstí, kde celá hra začínala. Zde se k vám připojí několik spojenců, což za chvilku mile uvítáte. Až se objeví několik vojáků, zabijte je a odejděte cestou, kterou přišli. LOAD.

V další části narazíte na nového nepřítele – spoustu speciálních bomb, které nejdou rozstřelit a aktivují se ve vaší blízkosti. Naštěstí jdou deaktivovat Gravity Gunem, čehož využívejte a házejte je po nepřátelích. Jedinou možnou cestou pokračujte dál. LOAD.

Tady to není moc složité. Jedinou cestou skrz domy pokračujte dál a pobíjejte hromady vojáků. Zásob je všude dostatek a spolubojovníci toho dost zvládnou sami, takže tady by neměl být problém. Na konci je v malé místnůstce několik automatických věží, takže pozor. Jděte po schodech dolů. LOAD.

Jděte dál – vyrojí se na vás skutečně velké mračno rotujících vrtulí. Abyste se dostali dál, musíte přeskočit drátěný plot z vyvýšených kamenů. Za plotem ustřelte zámek, abyste uvolnili cestu i spojencům a pokračujte dále. Na konci rozbořeného tunelu vám muž na druhé straně řekne, že za chvíli odpálí nálož, abyste mohli projít. Věnujte se tedy boji proti létajícím vrtulím a až nálož bouchne, jděte dále. Dveřmi, které tu jsou bohužel nemůžete projít, protože jsou zamčené z druhé strany, ale můžete projít malou dírou ve zdi do další části tunelu. Zde je havarovaná cisterna, takže všude je radioaktivní prostředí. Pomáhejte si tedy Gravity Gunem a dávejte si pod nohy překážky. Je tu spousta zombíků, takže pozor. Na konci vylezte po trubkách nahoru a větrací šachtou projděte do chodby. Otevřete dveře spojencům a vyjděte nahoru. LOAD.

Jakmile vyjdete ven, spadne sem raketa s mozkožrouty, takže pozor. Pokračujte skrz domy. Až vybijete osazenstvo jednoho, spustí se vám můstek do druhého. Pokračujte skrz úzké chodby až k místu, kde bude spousta skákavých zombieků a mozkožroutů. LOAD.

Pokračujte dál a až narazíte na Alyx, sledujte ji. Přidají se k vám další spojenci. Jděte na náměstí a kryjte Alyx při rušení štítů. Až vám dá pokyn, použijte Gravity Gun na generátor a cesta dál je volá. Alyx vrata poté zavře, ale cesta dál je uzavřená – most je zničen. Alyx tedy vyšplhá na střechu, kde ji ale dostanou vojáci. Ještě vám stihne říct, že dole je cesta dál. Skočte tedy dolů a vejděte do malé chodby. LOAD.

Tato část se opět špatně popisuje, ale na druhou stranu vede dál pouze jedna cesta. Všímejte si celkem špatně viditelných žebříků, projděte stokami a dostaňte se do velké místnosti. V malé kontrolní místnosti si přivolejte „můstek“ a až přijede, stiskněte tlačítko ještě jednou a naskočte. Na druhé straně vylezte po žebříku nahoru a projděte dál.

Half-Life 2 CHAPTER 13 – „FOLLOW FREEMAN!“
Až vyjdete ven, zjistíte, že je všude plno odstřelovačů. Neplýtvejte municí střelbou do jejich oken – jediný způsob jak se jich zbavit je hozením granátu do jejich okna. Pokračujte po cestě a vyhýbejte se jejich střelám. Vaši spolubojovníci pravděpodobně nepřežijí. Projděte stokami, kde je spousta zombíků a až vylezete úplně nahoru do domu, najdete tam Barneyho, který se schovává před odstřelovači. Zlikvidujte tedy granáty všechny odstřelovače a sledujte Barneyho. Ten vám otevře vrata a vy můžete projít dál.

Pokračujte s Barneym jedinou cestou až do místnosti, ze které budete mít velký výhled na hlavní budovu, před kterou stojí celý pluk vojáků. Doporučuju vojáky postřílet z dálky kuší – ušetří vám to práci. Barney vám otevře dveře dál, ale hned za dveřmi vás zbystří kamera a začne po vás střílet dělo. Vyjděte z domu a okolo velké díry v zemi za silové pole, do bunkru uprostřed a do domu. Osvoboďte rebely a po schodech, kde stál pluk vojáků dál k silovému poli. Vypněte ho vytažením zásuvky Gravity Gunem a jděte domem dál. LOAD.

Až se dostanete k paprskům, projděte jimi a ze země se vysune věž, kterou zničíte granátem. Pokračujte dál a jste ve velké místnosti. Váš úkol je dostat se na střechu, ale cestu tam blokuje silové pole, které se dá zrušit jedině zničením tří generátorů. Projděte skrz další paprsky, pozor na věže a vojáky a pokračujte dál. Ke generátorům není nijak obtížné se dostat, jen vám to bude ztěžovat spousta vojáků. Až se dostanete do místnosti se spoustou červených paprsků, uložte hru a snažte se přes různé překážky a trubky dostat na druhou stranu, kde se dají paprsky vypnout a kudy vede cesta dál. Až zničíte všechny tři generátory, vraťte se do centrální místnosti a vydejte se cestou na střechu. LOAD.

Na střeše svedete několik dost drsných bojů, sestřelíte vrtulník a až se otevřou železná vrata, stiskněte spínač a přijede most. Na druhé straně postřílejte vojáky a seskočte po schodech dolů. LOAD.

Half-Life 2 Teď si konečně zabojujete s famózními Stridery. Připravte si raketomet a perte to do nich. Projděte trubkou v díře v zemi na druhou stranu parku a obejděte sutiny. Jsou tu další zásoby a spousta raket. Až to tu bude vyčištěné, postřílejte vojáky u kulometů a sejděte po schodech dolů. LOAD.

Jděte tunelem – za vámi se objeví Strider. Utíkejte dopředu a skryjte se v polorozbořeném domě. Po římse vylezte výš a Stridera zabijte (je tu krabice raket). U krabice raket jděte do domu a skočte dolů. LOAD.

V této části budete s rebely bojovat proti hromadě vojáků a několika Striderům v rozbořeném domě. Nahoře je krabice s raketami. Až to tu všechno vybijete, přejděte po úzké římse a skočte na silnici. Setkáte se opět s Barneym a opravdu naštvaným Dogem, který hledá Alyx. Až vám Dog udělá cestu, skočte dolů. LOAD.

CHAPETER 14 – OUR BENEFACTORS
Skočte dolů na římsu a přeskákejte až na konec. Poté z kousku roury skočte na pohybující se sloup, ze kterého už se dostanete dovnitř. Vevnitř jděte jedinou možnou cestou po různých plošinkách, dokud se nedostanete na místo, kde můžete nasednout do speciální kóje, které tu všude jezdí. Nasedněte na tu dál od vás (tu, která nepojede do elektrického výboje) a připravte se na gigantickou prohlídku této továrny na armádu. Vůbec nebude nic divného, pokud si nahrajete pozici a shlédnete tu cestu znovu – je to vskutku fascinující podívaná. LOAD.

Na konci vám speciální zařízení zlikviduje všechny zbraně, kromě Gravity Gunu, které se vám navíc značně vylepší :). Má několikanásobně větší sílu, můžete s ním přitáhnout už i vojáky, no prostě si s ním užijete legraci. U příštího doplňovače štítů také zjistíte, ze i váš oblek byl značně vylepšen. Maximum štítů je 200 a spotřeba daleko menší. Jděte dál a u modrého energetického sloupu si užijte úžasný efekt, když do něj hodíte vojáka. Silová pole můžete vypínat tak, že Gravity Gunem vycucnete jeho energetické jádro. Pokračujte dále. LOAD.

Další část je jednoduchá. Prostě pokračujte jedinou cestou a likvidujte vojáky. V centrální místnosti si zavolejte výtah (chvilku trvá než dorazí) a poté na něj nasedněte. Dlouho pojedete nahoru, tam vystupte a jděte dál. V obrovské chodbě zlikvidujte vojáky a na konci vás čeká Strider. Zlikvidujete ho tak, že po něm hodíte energetické jádro ze silového pole. Až to budete mít, vycucněte zbylá jádra, čímž pole vypnete a skočte dolů. LOAD.

Zde to není nic těžkého – prostě jděte na další nástupiště a nastupte do kóje. Opět se pokochejte dlouhou jízdou a pěkným výhledem na City 17. LOAD.

Half-Life 2 CHAPTER 15 – DARK ENERGY
Nahoře shlédněte další průběh událostí a až budete volní, jděte s Alyx do výtahu. Doktor Breen vám opět uteče, ale Alyx vám zavolá výtah zpět. Nastupte do něj a nechte se zavést až do velké místnosti. Jděte po římse, pobijte vojáky a dostávejte se pořád výš po různých výtazích. Až budete úplně nahoře, sestřelte vrtulníky energetickými jádry a poté střílejte energetická jádra nahoru do teleporteru, čímž rozbijete rotující části. Pak už stačí jen další zásah do samotné velké koule a dílo zkázy je dokonáno. Vychutnejte si outro a zamáčkněte slzu – Half-Life 2, na kterého jsme čekali takovou dobu, je za námi.

CHAPTER 16 – CREDITS
No tady jsou jen jména autorů, ale pokud dáte novou hru, bude v nabídce i tato kapitola, takže proč ji sem nenapsat :). Mimochodem – nezdá se vám ta hudba povědomá? :)

Autor:

Největší herní veletrh E3 probíhá od 11. do 13. června v Los Angeles. Bethesda předvedla novinky Doom: Eternal a Wolfenstein: Youngblood. Microsoft oznámil první informace o nové konzoli Xbox Scarlett a rozšíření Xbox Game Pass na PC.

EA na své vlastní akci ukázalo gameplay ze Star Wars Jedi: Fallen Order.

Témata: Half-life, Raketa

Nejčtenější

Hodina s Cyberpunkem 2077: působí výpravněji a propracovaněji než Zaklínač 3

Xbox - E3 2019

Stejně jako loni, také letos CD Projekt Red za přísných bezpečnostních opatření ukazoval za zavřenými dveřmi pro...

Keanu Reeves odhalil start Cyberpunku 2077, nový Xbox vyjde na Vánoce 2020

Xbox - E3 2019

Microsoft oznámil službu Xbox Game Pass Ultimate, která spojuje dohromady trojí předplatné, a potěšil odhalením data...

Naprostá akční extáze, Doom Eternal je ještě dravější. Dojmy z hraní

Doom Eternal

Střílečka Doom Eternal působí jako po všech stránkách lepší a hlubší verze špičkového restartu z roku 2016. Ochutnávka...

RECENZE: Sigil od autora kultovního Dooma je návrat v čase o čtvrt století

Sigil

Legendární John Romero se vrací ve stejném stylu, s jakým před pětadvaceti lety změnil svým Doomem herní průmysl. Více...

Bethesda na E3 předvedla Doom a Wolfenstein. Na mobily míří Commander Keen

Doom: Eternal

Výstava E3 pokračovala konferencí Bethesdy. Doom i Wolfenstein potěšily příznivce stříleček a obě hry dorazí ještě...

Další z rubriky

Pod hlavičkou Electronic Arts vzniká několik zajímavých nezávislých her

Lost in Random

Značka Electronic Arts Originals zastřešuje několik malých nezávislých studií. Přestože na E3 žádná z těchto her nebyla...

Série Pro Evolution Soccer mění po téměř dvaceti letech název

eFootball PES 2020

Protože „PES“ už zřejmě nezní dost cool, mění autoři zavedené fotbalové hry její název na „eFootball PES.“ Tváří nového...

Hodina s Cyberpunkem 2077: působí výpravněji a propracovaněji než Zaklínač 3

Xbox - E3 2019

Stejně jako loni, také letos CD Projekt Red za přísných bezpečnostních opatření ukazoval za zavřenými dveřmi pro...

Najdete na iDNES.cz