Half-Life: Blue Shift - 2. část návodu

  12:00aktualizováno  22. června 10:30
První díl návodu na tuto akční hru jsme zakončili ve chvíli, kdy jsme se setkali s umírajícím vědcem. Tentokrát již dojedeme až do konce, přičemž zavítáme i do nepřátelské dimenze a vyřešíme jeden z největších chytáků, které se ve hře objevují. Takže se připravte, nabijte si své samopaly a vydejte se spolu s námi na další cestu komplexem Black Mesa.

Half-Life: Blue Shift Vítejte u druhé části návodu na hru Half-Life: Blue Shift. Minule jsme se zastavili uprostřed děje, tak se nebudeme příliš zdržovat a vrhneme se ihned dále.

Captive Freight - pokračování
Minule jsme se zastavili ve chvíli, kdy jsme dostli za úkol najít doktora Rosenberga. Úkol nám zadal jeden vědec, který záhy na to zemřel. Nechte jej tedy tam a seberte si lékárničku, která se vám po mnohých setkáních s potvorami z jiné dimenze (o vojácích nemluvě) určitě bude hodit. Pozor, jakmile se přiblížíte ke dveřím do další chodby, tak se otevřou a začne do vás střílet ze samopalu jeden z výsadkářů. No, jeho zásobník se bude hodit... Dojděte až ke schodišti, kde sice můžete rozbít pár beden, ale nic v nich nenajdete. Vydejte se tedy do prvního patra, kde je skladiště. Tam si vezměte lékárničku a nastražte uši - slyšíte rozhovor vojáků. Takže nadchází akce. Otevřete dveře, vezměte si do ruky něco pořádného (třeba onen samopal), otevřete další dveře a začněte po vojácích pálit dříve, než se zorientují. Pozor, mají docela dobrou zásobu granátů. Až bude po nich, vyjděte ven a seberte si náboje a granáty, co po nich zbyly. Pak si dejte pozor, protože okno v patře nalevo se rozbije a objeví se další voják toužící po vaší krvi. Jakmile od něj bude pokoj, vyskočte na bednu, pneumatiky a římsu a projděte právě rozbitým oknem do budovy.

Half-Life: Blue Shift Vydejte se vlevo do manažerské kanceláře a ustřelte zámek na dveřích. Seberte vše, co se vám bude hodit. Jakmile totiž půjdete dál a otevřete dveře, narazíte na skupinku vojáků. Nemějte s nimi slitování a pobijte je. Rozbijte bedny na rampě, najdete tam mimo jiné lékárničky, nálož, náboje a granáty. Pokud byste potřebovali ještě pár bodíků života, tak rozbijte bedny s colou - každá plechovka vám dá jedno procento. Pak dojděte k červenému vagónu, otevřete jej a promluvte si s vědci. Bohužel, ani jeden z nic není doktor Rosenberg, musíte tedy hledat dál.

Nyní jsou již otevřené dveře do Storage Room, ale pozor, jsou tam dva vojáci. Jakmile bude po nich, rozbijte bedny, seberte, co potřebujete a pokračujte na Freight Yard. Tam narazíte na početnou skupinu vojáků, takže je likvidujte jednoho po druhém, možná se také trošku zapotíte. Ale nic není nemožné, tak se jich nebojte a do nich, do nich. Nezapomeňte také, že sekundární palebný mód samopalu je granátomet, docela dobře jej zde můžete využít. Jakmile od nich bude pokoj, rozbijte všechny bedny, ozkoušejte si těžký kulomet na vlaku a seberte vše, co vám přijde pod ruku. Nyní je čas osvododit dalšího vědce. Bohužel, nemůžete se k němu dostat, protože vám cestu blokují obří cívky. Hoďte tedy pod ně granát, cívky se odkulí a vy máte cestu volnou. Ani on ale není doktor Rosenberg...

Half-Life: Blue Shift A pozor, v tuto chvíli se vyrojili z právě otevřených vrat vojáci. Buď je můžete zničit oním těžkým kulometem, nebo nějakým normálnějším způsobem, třeba ranou z brokovnice do týla a podobně... Jakmile bude po boji, doplňte si zdraví a náboje a vydejte se nově otevřenou cestou. Na otevřeném prostoru vás čekají další vojáci a jedno malé překvapení - tančík. Snažte se být neustále v krytu, protože tankové projektily jsou opravdu smrtící. Ale i na toto monstrum je poměrně snadný lék. Naskočte do náklaďáku, kde je bazuka, rakety a několik lékárniček. Plachta ale po naskočení vybouchne a už vás nic nekryje, tak rychle posbírejte co můžete a utíkejte se schovat, protože jste pod palbou z tanku. Nyní máte několik pokusů na zničení tanku. Stačí, když se vám podaří zasáhnout anténu bazukou. Jakmile se vám to podaří, rozbijte všechny bedny v okolí a pořádně se napakujte - najdete zde skoro všechno. Při brakování nezapomeňte na rozbitý modrý vagón - i tam je pár věcí. Až budete mít vše, co potřebujete, vejděte do dveří Maintenance Access.

Projděte chodbou a připravte si do ruky něco výbušného (ideální je sekundární mód na samopalu). Za rohem napravo je totiž automatické kulometné hnízdo, které do vás začne okamžitě pálit, a to se nám zrovna nelíbí... Dojděte k vagónu, kde rozbijte bedny a pak, pokud možno z uctivé vzdálenosti, rozstřílejte nádoby s plynem. Ty vyrazí díru do vrat, ze Half-Life: Blue Shift které pak pěkně pokropte vojáky u vlakové točny. Pak porozbíjejte všechny bedny v okolí. Pochopitelně, že nepotřebujete nyní vše, co najdete, ale až dojde na další přestřelku, budete mít všechno pěkně po ruce - lékárničky i náboje. Nyní dojděte do řídící místnosti, kde se obohaťte o neprůstřelnou vestu a helmu (člen ochranky ani jedno, ani druhé již nebude potřebovat). Přepínačem otevřete vrata a pákou otočte s točnou. Nyní jděte k vlaku, ze kterého se ozývá volání o pomoc, a to tak, abyste jej měli po levé straně. Dojděte až k lokomotivě, na kterou vylezte a spusťte zpětný chod. Až dojede, seskočte z ní, vyjděte na nástupiště a otevřete dveře od vagónu. A podívejme, kdo to není uvnitř... Doktor Rosenberg. Promluvte si s ním. Sdělí vám podrobnosti o celém experimentu a nastíní vám plán útěku.

Máme zde ale jeden problém - dorazili další vojáci. Vysadí vás tedy na střechu, ze které můžete vojáky překvapit. Dejte si však pozor - doktor Rosenberg nesmí za žádných okolností zemřít! Až bude po všem, doplňte si vše, co potřebujete, a vydejte se ke dveřím do Freight Warehouse (Rosenberg musí jít s vámi - za všech okolností). Vyjděte po schodech nahoru a projděte prosklenými dveřmi. Pozor - po pravé straně bude jeden voják, další se záhy vynoří na konci chodby. Tam najdete i mrtvého člena ochranky a vedle něj přílbu. Určitě se bude hodit, protože cesta vás zavede až k dalšímu schodišti, kde na vás za dveřmi čeká pár vojáků. Jsou pohromadě, takže se výborně hodí granáty ze samopalu. Pak převezme velení doktor Half-Life: Blue Shift Rosenberg a dovede vás k místu, kde je místo stěny jen tenká příčka. Rozbijte ji, rozbijte i prkna za nimi a oba (!) nastupte do výtahu. Sjeďte do tajné laboratoře, projděte chodbou a vstupte do místnosti 7G. Tam najdete pár nábojů. Rosenberg mezitím otevře dveře, takže běžte za ním. Následujte jej, vyslechněte si pár rozhovorů, nechte si vysvětlit, na jakém principu funguje teleportace, a až doktor připraví vše potřebné, nechte se teleportovat do druhé dimenze.

Focal Point
Objevíte se na planině v jiné dimenzi. Hned na vás zaútočí několik soníků, tak je rychle odpravte. Pár jich je ještě na jakési římse nad vámi, tak je také zabijte hned, ať se s nimi nemusíte za chvíli zdržovat. A když už jsme tu, řekněme si několik zásadních poznatků. Světýlka vám nijak neublíží, takže se jich nebojte. Ale pozor na ostny a jakási chapadla - pokud se k nim přiblížíte, začnou po vás sekat. Také si všimněte, že je zde menší gravitace, takže váš výskok je o něco vyšší a delší, než je normální.

Nyní, když jsme se hezky rozhlédli kolem, musíme se dostat na onen „ochoz“. Dojděte ke kamenům, jež jsou kousek od místa, kde jste se objevili. Vyskákejte po nich na ochoz a pokračujte do tunelu ve skále. Zaútočí na vás další soník, ale je osamělý, tak jej odešlete na Half-Life: Blue Shift onen svět, tam už má kamarádů dost. Před vámi je jedno světýlko a jedno chapadlo, za kterým je napůl zarostlý otvor ve skále. Prostřílejte si jím cestu a pak do něj v podřepu vlezte. Ale pospěšte si, protože tam hlídá ono chapadlo. Tunel a jeskyně jsou osvětlovány i různými krystaly, ale raději se poléhejte i na svou baterku.

Dojděte až do jeskyně, kde jsou dva východy (opět nízké tunely se zarostlými vchody). Vydejte se tím hned před vámi, je ukrytý za kamenem. Až dojdete na rozcestí se svítícím kamenem, jděte doleva, kde najdete mrtvolu jakéhosi ubožáka, kterému ještě zbyla nějaká ta munice. Ale pozor, po cestě narazíte i na několik mozkožroutů, tak nepanikařte a pěkně je včas zlikvidujte.

Vraťte se ke krystalu a pokračujte rovně, za sloupem zabijte dalšího hladovce a vstupte do velké místnosti. Pozor, je tam příšera plivající kyselinu. Tam se vydejte ke vchodu, který je za jakousi lampou. V tunelu se držte u pravé strany, ale pozor, v jednom místě na vás ze stropu propadne mozkožrout. Dojdete až do větší jeskyně, kde visí ze stropu „provazníci“, je zde i pár dalších potvor. Vejděte do tunelu nalevo a pokračujte až k propasti, nad kterou poletují plošiny. Skákejte z jedná na druhou, ale pozor, když budete zhruba v polovině cesty, Half-Life: Blue Shift objeví se elektrická monstra a spustí na vás palbu. Opětujte ji a až se dostanete na druhou stranu, vstupte do dalšího tunelu.

Následuje pár soníků a po chvíli další skákání. Zde, až budete na centrálním kameni, se objeví další tlupa potvor. Počkejte, až se bude všechno hroutit a až spadne jeden z obřích stonků. Přejděte po něm na skalní římsu. Za kamením tam je vstup do podzemí, ale je hluboko. Nebojte, je tam nějaké tekuté svinstvo, takže spadnete do měkkého. Plavte tunelem a až budete moci, vyplavte na vzduch. Pozor, číhá tam na vás plivač kyseliny. Jděte po proudu a skočte dolů. Zabijte ošklivou potvoru a nechte se na prostředím ostrůvku vyfouknout nahoru tak, abyste mohli vskočit do tunelu, ze kterého vytéká voda. Tam zabijte provazníky a oberte mrtvolku obrněnce o vše, co u ní najdete. Pokračujte říčním tunelem po proudu, až narazíte na soníky a plivače kyseliny. Pak se vydejte proti proudu po levém břehu, zabijte plivače nad vodopádem a vyskákejte nahoru. Uvidíte párek soníků, asi víte, co s nimi udělat. Přejděte na druhý břeh, opět vyskákejte kaskády a oberte mrtvolu obrněnce, která leží v proudu řeky. Vylezte na „vystřelovací plošinu“ a nechte se vyhodit do tunelu. Tím projděte na volné prostranství, kde po římsách nalevo seběhněte dolů a oberte mrtvolu o munici. Za obřím stonkem nalevo vepředu leží další voják, je u něj lékárnička a munice. Nastartujte generátor, čímž se spustí rameno na obří krystal a otevře se ovládací panel. Na něm otáčejte Half-Life: Blue Shift koly tak, aby se dostal ukazatel vždy do červeného pole.

V tuto chvíli začne být docela rušno, tak raději zalezte do tunelu a odtamtud všechny pozabíjejte, na volném prostranství se totiž dotanete do křížové palby a v ní přežijete tak dlouho jako sněhová koule v pekle. Až bude po všem, projděte na konec tunelu, doplňte si zdraví a po kamenech vyskákejte do tunelu ve stropě, kde na vás okamžitě zaútočí mozkožrout. Seskočte do jezírka a prostřílejte si cestu na volné prostranství. Tam na vás zaútočí pár bestií, tak raději zůstaňte v tunelu a pokračujte až ve chvíli, kdy od nich bude pokoj. Pokud chcete, můžete s pomocí „jump-padu“ přeskočit na platformu vlevo, kde můžete obrat mrtvolu o tak cennou munici. Jděte k tunelu na druhé straně průrvy. Až budete skoro u ústí, objeví se před vámi další potvora, tak ji zneškodněte a vezměte si lékárničku. Tunel je docela dlouhý, ale až na pár otravných mozkožroutů v něm nic nebezpečného není. Na konci seskočte, zničte veškerý odpor a rychle do teleportu!

Když se objevíte zpět v laboratoři, doktor Rosenberg vám poděkuje, ale sdělí vám, že aby se mohli teleportovat pryč všichni, je zapotřebí zajet pro novou baterii. Následujte jej tedy k výtahu a sjeďte do podzemí (dobrá, v tom již jste, tak tedy do hlubšího podzemí...). Váš úkol Half-Life: Blue Shift - sehnat baterii, nabít ji a odeslat nahoru do laboratoře.

Power Struggle
Otevřete si dveře a zabijte plivače kyseliny, dokud je zaneprázdněn ohlodáváním ostatků nebohého vědce. Členovi ochranky seberte vestu, přílbu a náboje a nechte se vyvézt výtahem vpravo o patro výše. Dojděte k mříži, podívejte se na krátkou etudu, v níž hlavní roli hrají vědec, sebevědomý člen ochranky a moment překvapení na straně mimozemšťanů. Zjistíte, že nemůžete nikam jít, tak se vraťte, odkud jste přišli, svezte se výtahem a znovu se pokuste otevřít dveře. To se vám pochopitelně nepodaří, ale najednou uvidíte, že je někdo propaluje autogenem. Kdo to asi je? Při vaší pověstné smůle to není děkovný výbor, ale parta vojáků, kteří vám půjdou po krku, jakmile vás zaregistrují. Nedejte jim tedy šanci a předběhněte je. Docela šikovné je hodit mezi ně granát, jakmile kovové dveře spadnou na zem.

Zdaleka to ale nebyli všichni, tak nechte své Smith & Wessony dál (nebo samopal, nebo páčidlo, nebo vlastně cokoliv), dokud se chodbami nerozlehne klid. Dojděte až na místo, kde se můžete dát celkem čtyři různými směry. Pokračujte rovně, načež se vydejte na lávku vlevo. Pozor, až na ní budete, vyběhnou dva vojáci naproti vám a jeden nahoře. Zlikvidujte je, přejděte lávku a jděte chodbou dál za neustále palby po vojácích, kteří jdou proti vám. U žebříku najdete lékárničku a pár nábojů. Vylezte po žebříku nahoru, kde se nad vysílačkou Half-Life: Blue Shift sklání nic netušící voják. Odstraňte jej dříve, než vás zaregistruje, a pokračujte do chodby Auxiliary Generator Access. Tam na vás o kus cesty dál čeká pár soníků, a jakkoli jsou roztomilí, moc se s nimi nemazlete. Jenže ohua, jak se dostat na druhou stranu? Jak se zdá, vojáci se snažili o totéž - dveře, kterými by šlo všechno obejít, jsou obložené trhavinou. Ale drát je přepálený. Co teď? Je to poměrně jednoduché. Stačí rozbít dvě bedny v rohu a na přepálené místo přesunout barel. Ten je vodivý, takže dveře vybouchnou. Pobijte vše, co na vás zaútočí, a vylezte po žebříku nahoru. Vydejte se doprava, kde otočte kolem - tím odčerpáte ono hnusné svinstvo. Pak se vraťte na křižovatku a pokračujte rovně, kde zabijte plivače kyseliny a oberte mrtvolu o vše potřebné. Sjeďte výtahem dolů, zabijte mozkožrouta, a pokud potřebujete, doplňte si v automatu zdraví.

Projděte do nyní vypuštěného bazénu a vylezte po žebříku ke dvěma barelům, jež jsou o patro výše. Shoďte je dolů a slezte za nimi. Nyní seřaďte na zemi barely tak, abyste přes ně mohli později přeskákat (až bude zase bazén naplněný). Jakmile budou barely v řadě, vraťte se do řídící místnosti, otočte kolem a jděte zpět k lávce u bazénu. Pozor, jakmile k ní dojdete, objeví se na druhé straně několik potvor. Až od nich bude klid, přeskákejte na druhou stranu. Otevřete si dveře a zabijte potvoru za nimi, i ty další dvě, jež se objeví za chvíli. Pak si vychutnejte boj mezi vojáky a mimozemšťany, ty, kdo přežijí, zabijte. Přeskákejte bedny, Half-Life: Blue Shift mrtvého vojáka bez obav oberte a vejděte do dveří. Zlikvidujte mozkožrouty a dojděte na terasu. Tam vejděte do ztemnělé chodby, jež vás zavede až k řídící místnosti. V ní zabijte příšerku, která si hraje na operátora, a nahoďte generátory. Vraťte se na terasu, ze které skočte buď na bedny, nebo prostě dolů a kyselinou proběhněte (zdraví si vzápětí můžete dobít v automatu). Bazén opět přeskákejte přes barely a vraťte se na římsu nad velkou lávku u dvou „kyselinopádů“.

Zvedněte si lávku na svou úroveň a přeběhněte na druhou stranu. Tam se vám objeví dvě monstra, navíc po vás začne pálit automatická střílna. Vše zničte a pokračujte do hlavní místnosti. Tam si popovídejte se členem ochranky, který vám zopakuje, co máte udělat, odsune se vám z cesty a následně zemře. Je tedy na vás, abyste baterii, která je před vámi, dotlačili do nabíjecí stanice za plotem, nechali nabít a pak ji zase dotlačili do nákladního výtahu (to je to druhé zařízení v této místnosti). Nyní se již jen vraťte do výtahu a odcestujte zpět do laboratoře.

A Leap of Faith
Nechte si od doktora Rosenberga poblahopřát a řiďte se jeho instrukcemi. Takže jej následujte k teleportu, kde vás vyzve, abyste mu sekundoval ze stanoviště nad vámi. Vylezte Half-Life: Blue Shift po žebříku nahoru, projděte na konec a slezte po dalším žebříku o kousek níže. Zapněte hlavní přívod proudu a čekejte, co bude dál. Dál se něco pokazí, takže běžte zpátky na lávku a otáčejte ventilem tak dlouho, dokud nebude ručička úplně vpravo. V tu chvíli se u vás objeví dva soníci, tak rychle pryč s nimi - teleportace je vážná věc a domácí zvířata sem nesmějí. Pak se vraťte zpět do místnosti a zase čekejte, co bude dál. Nyní se budou za vaší asistence teleportovat všichni vědci do bezpečí. Vždy, když se rozsvítí světýlko na panelu, stiskněte jej. Jako poslední jste pochopitelně na řadě vy. Ale pozor, jakmile bude vše připraveno i pro váš odchod, objeví se zde skupina vojáků. Buď je všechny pobijte, nebo běžte co nejrychleji do teleportu - je to na vás. Já osobně dávám přednost tomu nenechat po sobě žádné dluhy :o).

Teleportujete se pryč, ale co to? Chvíli stojíte venku, pak jste zase přeneseni pryč do druhé dimenze, pak na nějaké temné místo, kde dva vojáci hledají nějakého Freemana (kdo to asi je? :o)), až se nakonec zase objevíte u vědců a odjedete do bezpečí. Hurá...

Tak, a jsme u konce. Doufám, že jste se u Blue Shiftu dobře bavili aže vám byl návod nápomocen. Snad se sejdeme příště u dalšího datadisku, který bude stejně hratelný, se stejnou atmosférou, ale s mnohem delší herní dobou.

Autor:

Největší herní veletrh E3 probíhá od 11. do 13. června v Los Angeles. Bethesda předvedla novinky Doom: Eternal a Wolfenstein: Youngblood. Microsoft oznámil první informace o nové konzoli Xbox Scarlett a rozšíření Xbox Game Pass na PC.

EA na své vlastní akci ukázalo gameplay ze Star Wars Jedi: Fallen Order.

Témata: Half-life, Raketa, Vlak

Nejčtenější

Hodina s Cyberpunkem 2077: působí výpravněji a propracovaněji než Zaklínač 3

Xbox - E3 2019

Stejně jako loni, také letos CD Projekt Red za přísných bezpečnostních opatření ukazoval za zavřenými dveřmi pro...

Keanu Reeves odhalil start Cyberpunku 2077, nový Xbox vyjde na Vánoce 2020

Xbox - E3 2019

Microsoft oznámil službu Xbox Game Pass Ultimate, která spojuje dohromady trojí předplatné, a potěšil odhalením data...

Naprostá akční extáze, Doom Eternal je ještě dravější. Dojmy z hraní

Doom Eternal

Střílečka Doom Eternal působí jako po všech stránkách lepší a hlubší verze špičkového restartu z roku 2016. Ochutnávka...

RECENZE: Sigil od autora kultovního Dooma je návrat v čase o čtvrt století

Sigil

Legendární John Romero se vrací ve stejném stylu, s jakým před pětadvaceti lety změnil svým Doomem herní průmysl. Více...

Bethesda na E3 předvedla Doom a Wolfenstein. Na mobily míří Commander Keen

Doom: Eternal

Výstava E3 pokračovala konferencí Bethesdy. Doom i Wolfenstein potěšily příznivce stříleček a obě hry dorazí ještě...

Další z rubriky

Kultovní strategie Age of Empires 2 se dočká remasteru. Už druhého

Age of Empires II: Definitive Edition

Jedna z nejlepších strategií se ještě letos vrátí v notně restaurované podobě. Kromě vylepšené grafiky přinese i novou...

Pět nejlepších věcí z herního svátku E3

Cyberpunk 2077

Herní událost roku E3 2019 je za námi, pojďme se proto podívat na to nejlepší, co na ní bylo k vidění. Co zaujalo...

Chystají herní pecku, ale zatím vám dovolí jen hrát kámen nůžky papír

Hra Aperture Hand Labs

Ačkoliv se hry s pořadovým číslem tři od studia Valve už staly internetovým mýtem a vtipem zároveň, i po tolika letech...

Najdete na iDNES.cz