Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Halo 3 – katastrofické zakončení?

  12:00aktualizováno  18. října 3:02
Jen málo který titul chystaný pro Xbox 360 nahání konkurenčním Sony a Nintendu takový strach, jako pokračování legendárního Halo, které definovalo žánr novodobých FPS. Veškeré info zde.

Halo 3 Jsou FPS dobrá, výborná, excelentní a pak je Halo. Doposud dva řadové díly si díky své propracovanosti, dokonalé hratelnosti, působivé sci-fi atmosféře, nekonečnému multiplayeru a preciznímu technickému zpracování vysloužily nejedno kladné ohodnocení a dnes lze tuto sérii nazvat bez nadsázky legendou. Každý příběh však má své vyvrcholení. To v případě ságy Halo přijde s třetím dílem, který uzavře celý příběh a kde se dozvíme o konečném osudu Země.

Díky otevřenému konci druhého dílu bylo ohlášení Halo 3 jen otázkou času. Jenže po oficiálním ohlášení hry byli Microsofti i Bungie na informace skoupí, což se ale rázem změnilo s letošní E3. První oficiální trailer následovalo několik větších informací přímo od Bungie. Od té doby neuplyne týden, kdy by se na www.bungie.net neobjevila alespoň jedná malá zpráva o chystaném veledílu. Očekávání roste.

Halo 3

Již teď byl potvrzen oblíbený letoun Banshee, přičemž finální počet vozidel by se měl pohybovat okolo necelé desítky.

Byť tak sice nebylo z počátku zamýšleno, tak Halo 3 nebude přímo navazovat na díl druhý, ale mezi příběhy těchto dílů bude dosud nespecifikovaná časová prodleva. Je jisté, že mimozemšťané obsadili Zemi. S největší pravděpodobností jde o Covenant v původní sestavě, i když v tomto ohledu lze ještě hodně spekulovat. Na konci Halo 2 se Covenant jako takový rozpadl. Brutové sesadili Elity, což se této hrdé rase rozhodně nelíbilo. Společně pak s Huntery, Grunty a UNSC (lidská vesmírná bojová divize) zformovali společenství, kdy se jim podařilo přemoci Tartara, vůdce Brutů a jeho přisluhovače. Časy se ale mění a vše může být po dobytí Země úplně jinak. Lidé v Bungie též naznačili, že složení Covenantu se může i v průběhu samotného Halo 3 vývoje změnit. V druhém zveřejněném videu byla jasně vidět povalující se značka - přechod pro Grunty - což si lze vyložit dvojsmyslně, jak ve prospěch lidstva, tak nikoliv. S největší pravděpodobností šlo jen o typický vtípek pracovníků z Bungie, ale znáte to, „Na každém šprochu, pravdy je trochu“.

Při známém faktu, že Země padla, je naprosto jasné, kde se bude převážná část hry odehrávat. Ano, na naší rodné planetě se odehraje finální boj o přežití lidské rasy. Africká Mombasa, kterou jsme navštívili již v druhém díle, je srovnána se zemí. V jejích troskách však Covenant začal urputně vykopávat něco hodně starobylého. Něco opravdu masivního. Ano, jde o gigantické zbraně jménem Halo. Tento fakt nemůže nechat žádného fanouška série chladným. Pro příběh celé série to totiž znamená obrat o sto osmdesát stupňů. Je tedy jasné, že prastará rasa Forerunnerů je musela na Zemi zahrabat ještě dříve, než lidstvo slezlo z větví Halo 3 stromů. Neuvěřitelné! Poslední puzzle zapadají do celé hádanky, ale rozhodně se nebojíme, že bychom byli o dějové zvraty v Halo 3 ochuzeni. Byť je přítomnost Halo na Zemi šokující, tak daleko horší bylo odhalení masivního mimozemského zařízení, které bylo ukázáno na konci obou trailerů. S naprostou jistotou můžeme říci, že se jedná o Archu, obrovské zařízení vybudované Forerunnery, jejíž existenci odhalil monitor Instalation 04 (Alpha Halo z prvního dílu), 343 Guilty Spark na konci druhého dílu. Z Archy je totiž možno ovládat všechny zbraně Halo, kterých je po zničení Instalation 04 ještě šest. Pokud by se dostala do rukou samotného Covenantu, znamenalo by to absolutní konec pro lidskou rasu. A to se nesmí za žádnou cenu stát. Jediný, kdo může totálnímu vyhlazení lidské rasy zabránit, je poslední voják řady Spartan II s řadovým označením 117. Ano, jde samozřejmě o Johna, nesoucího hodnost Master Chief Petty Officer, kterého zná herní obec jednoduše jako Master Chiefa.

Vydání Halo 3 je prozatím plánováno na březen 2007.

Halo 3 Jelikož zůstala jeho věrná virtuální pomocnice lapena na Instalation 05 (Delta Halo z druhého dílu) myslícím Floodem Gravemindem, tak musí čelit nebezpečí sám. Nevěříme však, že by se spolu během třetího dílu nesetkali. Bohužel však byly její obvody napadeny Gravemindem a už to není ta Cortana, kterou jsme všichni znali. Jak to s ní ve finále dopadne, lze jen odhadovat. Každopádně je teď jasné, že Flood zná díky jejímu „znesvěcení“ veškeré informace o lidstvu. Naši historii, technologii i polohu. Boj bude krutý a neobejde se bez obětí.

Naštěstí bude podobně, jako tomu bylo i v díle předchozím, Johnovo brnění Mjolnir opětovně upgradováno tak, aby více odolalo Covenantským zbraním. Když už je řeč o zbraních, samotné Bungie již pro Halo 3 potvrdilo celých pět kousků. Jedná se o pulzní pušku, brokovnici, Covenant Carbine, Covenant Beam Rifle a novou, doposud nepřiblíženou mimozemskou zbraň (že by fragment Forerunnerů?). Samozřejmě, že výsledný výčet zbraní bude daleko obsáhlejší, než tento. Je jasné, že návrat zahlásí i celá řada Halo 3 vozidel. Již teď byl potvrzen oblíbený letoun Banshee, přičemž finální počet vozidel by se měl pohybovat okolo necelé desítky.

Doposud jediná zveřejněná lokace ze hry, Mombasa, se těšila neuvěřitelně detailnímu zpracování. Vítr si hrál se stromy, ze zbytků budov díky dokonalým částicovým efektům stoupal velmi efektní dým, všude absolutní viditelnost. X360 díky svému výkonu umožňuje daleko více efektů, větší polycount a další věci, pro původní Xbox technicky nemožné. Bungie nedlouho po zveřejnění prvního traileru zveřejnili druhý, ve kterém ukazovali volné pohyby kamery, zoom a další možnosti. Grafický engine Halo 3 je prostě famózní.

Vydání Halo 3 je prozatím plánováno na březen 2007. Nechceme být příliš skeptičtí, ale zvláště při vzpomínce na dlouhé čekání u prvního dílu, které trvalo více jak pět let se nám nechce věřit, že by toto předběžné datum v Bungie i při vší snaze dodrželi.

Index očekávání: 95%
Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

Další z rubriky

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

KOMENTÁŘ: Historická tematika boduje, proč je jí ve hrách tak málo?

Kingdom Come: Deliverance

Na české hře Kingdom Come: Deliverance je dobře vidět, že historická témata a dobová autentičnost nejsou hráčům cizí. A...

Vývojáři si psali pozitivní recenze vlastní hry, Steam zakročil

Recenze na Steamu

Autoři hry Wild Buster si na Steamu kupovali vlastní hru, aby k ní mohli psát pozitivní recenze.

Najdete na iDNES.cz