Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Halo – na život a na smrt

  12:00aktualizováno  30. listopadu 8:35
S launchem Xboxu se chystá na trh dlouho avizovaná střílečka v první osobě, která má všechny předpoklady pro to, aby se stala naprostým konzolovým trhákem. Zajímavý sci-fi příběh na pozadí instantní akce, v níž kooperujete se skupinou odhodlaných vesmírných mariňáků v boji proti nepřátelským alienům, přičemž vedle rozličné palebné síly využíváte také velkou spoustu dostupných bojových vozidel a prostředků.

Halo

Halo je sci-fi střílečka v první osobě, v níž se ocitnete ve velmi nehostinném a neznámém prostředí a vaším prioritním úkolem bude přežít. Mezitím se však musíte vypořádat s nepřátelskou rasou Alienů a odhalit strašlivé tajemství této lokality, nad kterou jste se svou kosmickou lodí byli sestřeleni. Projekt Halo je ohlašován již nějakou dobu a neustále se objevují nové informace, mezi něž patří mimo jiné i fakt, že se o hře na některých místech diskutuje jako o dalším možném exkluzivním projektu pro Xbox, tedy pak by nepřipadaly do úvahy žádné další verze - pro PC a MAC.

Jste „Master-Chief“, poslední voják svého druhu, který byl vyvinut za pomoci experimentálního vojenského programu Spartan II. Vaše muskulatura se dočkala četných bionických a chemických vylepšení, vaše nervová soustava má genetický přepis a díky nejmodernějším kyber-implantátům se vaše nahlížení světa přeměnilo na maximálně informativní HUD displej, kde najdete ukazatel zdraví či detektor pohybu. Jste tak skutečnou hrozbou pro své nepřátele a dlužno podotknout, že možná jedinou hrozbou, před kterou mají Covenanti opravdový strach. O koho v tomto případě jde? Jsme ve 24. století, ve věku, kdy má lidstvo za sebou již dílčí úspěchy s kolonizací vesmíru a na cestě galaxií se speciální jednotky musí vypořádat s potížemi nejrůznějšího kalibru. Ovšem tím zdaleka největším problémem se stane Halo objevení nepřátelské rasy Covenantů (alienů), kteří jsou odhodláni zbavit všehomír lidské existence. A jejich útočné oddíly jsou stále blíže matičce Zemi. V jednom ze střetů poblíž naší modré planety přežije jediná lidská loď – „Pillar of Autumn“. Její velitel se rozhodne odlákat další alieny od jejich cíle a směřuje se svým bitevním křižníkem do opuštěných území …

Cesta kosmem vás zavede až ke gigantickému útvaru Treshold, vůkol něhož obíhá malý měsíc Basis a mezi oběma subjekty se pak vyskytuje prazvláštní prstencový útvar o průměru 10 000 mil, který se nazývá Halo. Bohužel pro vás se na tomto odlehlém místě nalézá celá flotila lodí Covenantů, pro něž není problém vaše následné sestřelení. Ještě předtím se však stačí zachránit velká skupina mariňáků, která na palubě lodi přebývá, a něco personálu, přičemž všichni zmiňovaní se posléze dostanou na Halo a zde je už na vás, abyste zformovali přeživší jednotlivce a postavili se obrovské přesile Covenantů, kteří vás tu začnou velice brzy nahánět. Jenomže vedle těchto alienů se tu střetnete s další podivnou rasou obývající inkriminovanou oblast, což jsou jacísi nevelcí tvorové (bohužel přisluhovači Covenantů), jenž na vás útočí ve skupinkách, aby jako jednotlivci pro změnu prchali i před vaším stínem. Tím však tohle představení ani zdaleka nekončí, neboť osou zdejšího příběhu, postupujícího vpřed skrze nehratelné enginové sekvence, je podivné tajemství, skrývající se kdesi v útrobách Halo…

Halo

K dispozici máte mít velký zbrojní potenciál, jenž tvoří jednak klasické zbraně dostupné naší rase a druhak jejich aliení alternativy. Do tohoto výčtu patří např. assault rifle s výbornou kadencí střelby, na blízko smrtící shotgun, rocket launcher primárně určený pro devastaci opevněných bunkrů, zdí či lehkých tanků, protiletadlový rocket launcher, harpuna pro boj pod vodou, puška sniperka, plasmový meč a plasmová pistole alienů atd. Vedle tohoto se nadějete také skvělé možnosti ovládání řady dopravních prostředků, přičemž během jízdy v těchto strojích se pohled zpravidla přepíná do third-person, ve kterém máte lepší povědomí o situaci vůkol vás. Čeká tady jeep, který je až pro tři hráče – jeden řídí, druhý střílí z nějaké ruční zbraně, třetí ovládá kulomet, jenž je součástí tohoto vozidla. Potom lehký tank pro dva hráče, jeden řídí, druhý otáčí střeleckou věží, kde má k dispozici kanón středního kalibru. Velký tank pak představuje takovou menší pojízdnou pevnost, vyzbrojenou průrazným dělem a těžkým kulometem. Pelican je zase typický prototyp vznášedla typu dropship, sloužícího k přepravě vojáků a techniky. Též tu nechybí lehce ozbrojený člun pro zdolávání vodní překážky a k tomuto výčtu si samozřejmě připočtěte trochu bizarní varianty v aliením kabátu, které ve své podstatě nabízejí to samé, ale v netradičním a vpravdě futuristickém designu!

Halo

Samozřejmě, že v singleplayeru je maximální využití bojové techniky poněkud obtížné, resp. omezené a pro tento účel slouží multiplayer, ve kterém se vaše úkoly rozdělí dle libosti. O tom však až později. Nyní jsme na začátku hry. Jste přikrčení za velkým balvanem a shůry se k vaší pozici žene jednotka alienů. Naštěstí nejste sami, sice se tu nadějete okamžiků, kdy se v celé akci ocitnete sólo, ale v řadě momentů tu máte mít vítanou NPC podporu, se kterou lze synchronizovat a koordinovat váš postup. Teď jste právě pod hustou palbou. Granáty vybuchují, laserové střely sviští kolem, všude jen nenávist a smrt. Seberete ze země zbraň po padlém kamarádovi a vydáte se na cestu, na níž budete nuceni podstoupit souboj ne nepodobný biblickému střetu malého Davida s Goliášem.

Náplň jednotlivých misí pro jednoho hráče obnáší ataky nepřátelských základen, hledání nových technologií v podzemních laboratořích, záchranu zraněných spolubojovníků, zcizení alieních dopravních prostředků či ostřelování nepřátelských subjektů pomocí sniperky. V této souvislosti nutno připomenout, že se nadějete také něco prvků stealth, ale žádného Thiefa či Metal Gear Solid tady nečekejte. Vedle klasické singleplayerové kampaně se dočkáte i pestrého výčtu multiplayerových módů, kde je nutno vyzdvihnout možnou kooperaci dvou hráčů. Pakliže jeden z nich padne, zbývající se buď může pokusit daný úkol dokončit sám nebo se stáhnout, aby se ten méně šťastný či šikovný jedinec mohl „respawnovat“. Jestliže Halo zemřou oba hráči, budou navráceni k místu posledního checkpointu. Hra má údajně podporovat LAN připojení pro 16 hráčů skrze čtyři Xboxy, přičemž níže uvedené multiplayerové kombinace zpravidla obnášejí různé modifikace, kdy však každý z hráčů musí vlastnit svou konzoli. Módy jako Deathmatch, King of Hill, Capture the Flag jsou pak takovým obvyklým standardem tohoto typu her. Pěkným rysem je dále vlastní možnost konfigurace jako určení typu zbraní, které budou přítomny, časového limitu apod.

Ke konzolovým FPS se neodmyslitelně váže problém v souvislosti s jejich obtížnějším ovládáním skrze gamepad. Halo má být údajně pro tuto periferii nakonfigurován skvěle. Takže pomocí GAMEPADU, resp. levé analogové páčky se pohybujete, pravý analog slouží pro rozhlížení. V případě automatické vojenské pušky můžete vedle standardní střelby v dávkách použít i zajímavý sekundární atak, což byl výpad zbraní jako kyjem. Takto jste se například mohli tiše zbavit nic netušícího strážce. Přikrčení potěší, možnost vyhlížení zpoza rohu by se mi však líbila více. Dobíjení zbraně je automatické a manuální, přičemž ve svém držení můžete mít najednou pouze dvě zbraně, dále tu je nezbytné skákání (díky nižší gravitaci vám nečiní problém seskoky z výšin bez jakéhokoliv zranění), interakce s objekty a pěkný nápad s baterkou, která v temných lokacích přijde velice vhod. V této souvislosti musím říci, že pátrání ve tmě za doprovodu zdejšího vynikajícího hudebního doprovodu mi Halo nemůže nepřipomenout skvěle atmosférický Half-Life. Stejně jako v tomto kultovním projektu se i v Halo dostavuje takové to (ne)příjemné napětí, kdy už se sakra někdo objeví a odkud. K ovládání je nutno ještě podotknout, že podle všech informací je výborně navrženo (de facto je shodné s tím, jaké u tohoto žánru máte u podobně koncipovaného ovladače na PS2) a zaměřování potencionálních cílů pravým analogem (kladoucí optimální odpor) je velice jednoduché. Celkový dojem z akce pak podtrhuje do ovladače zabudovaná funkce „rumble“, která reaguje na vaši střelbu jakož i na zranění, jež vám způsobí protivník.

Co se týče grafické podoby, ta vypadá naprosto fantasticky. Asi nemá cenu tady něco popisovat, když si vlastní obrázek můžete utvořit sami díky naší nebo skrze poslední trailer. Zvuková kulisa pak celkový veskrze pozitivní dojem jenom podtrhuje, vedle již zmiňovaného skvělého hudebního doprovodu jsou tady i rozličné efekty - jako interiérové echo způsobené střelbou ze zbraní. Navíc tu do místy hodně syrové akce probíhá hektická komunikace mezi vašimi spolubojovníky jakož i alieny, což dotváří již tak skvělou herní atmosféru. Konečně podpora 5.1 Dolby Digital Surround hovoří za vše. Těšíte se také tolik jako já?

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

VIDEO: Sestavení autíčka či robotí oblek. Sledujte v akci Nintendo Labo

Nintendo Labo

Vyzkoušeli jsme kreativní stavebnici Nintendo Labo, která pomocí konzole Switch oživuje různé kreace z papírového...

KOMENTÁŘ: Genialita příběhu NieR: Automata rok poté

NieR: Automata

Desátého března tomu byl přesně rok, co majitelé herních PC a Playstationu 4 dostali originálně pojatou japonskou akci...

V Yakuze 6 drsní chlapi spěchají s toaletním papírem a přebalují děcko

Yakuza 6

Nová Yakuza sice pouze dále vybrušuje již osvědčené principy, ale dělá to naprosto dokonale. K tradičně vynikajícímu...Najdete na iDNES.cz