Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hard Truck Apocalypse

  12:05aktualizováno  17. července 10:34
Z Ruska k nám přichází hra, která má velké ambice zaujmout. Nabízí otevřený postapokalyptický svět, v němž se přeživší lidé pohybují pomocí mocných trucků a samozřejmě spolu i bojují. Jak se podařila realizace?
55

Hard Truck: Apocalypse

Platforma: PC
Výrobce: Targem/NIVAL

Herní karta

Hard Truck Apocalypse S hrami z bývalého Sovětského svazu bývá vždy tak trochu potíž. Vzniká zde jedna za druhou, ovšem kvůli vysoké míře pirátství a z toho vyplývající nutnosti stlačit prodejní cenu na minimum nejde o žádné klenoty. Většinu tvoří absolutní brak, přičemž jen minimum z celkového počtu se dostane na západní trhy. O těchto hrách si jejich autoři myslí, že by snad s trochou štěstí mohly uspět, přestože je nad slunce jasné, že se horko těžko vyškrábou nad průměr. Abychom ale jen nekřivdili, je zde ještě jedna skupina tvůrců, jejichž tituly jsou vyráběny primárně pro světovou distribuci a nesou tak znaky velkoleposti, žel někdy se trochu opozdí, což je příklad třeba takového Stalkera. Tuto oblast ale nechme stranou, poněvadž Hard Truck Apocalypse patří do skupiny prvně jmenované.

Náš hlavní hrdina si v tomto nehostinném prostředí také chce ukrojit kousek štěstí, a proto se neváhá vydat směrem k dobrodružství, na jehož samém počátku stojí i smrt jeho otce, čímž zápletka dostává ten správný odstín klišé v honbě za odplatou.

Příběh titulu hraje podružnou roli a adekvátně tomu je i prezentován textovou formou. Ocitáme se pár století v budoucnosti a všude kolem vidíme následky obřího kataklyzmatu, který uvrhl zemi naopak mnoho stovek let do minulosti. Přesto Hard Truck Apocalypse určitá část techniky ještě fungovat nepřestala a točí se kolem ní veškeré dění, ať už jde o obchod či pirátství. Ano, mluvíme pochopitelně o trucích, kteří se pyšní i místem v názvu hry. Tato monstra, jichž ve hře, ačkoliv to zpočátku může vypadat jinak, potkáte pouhých pět, jsou středobodem zdejšího světa. Řídí je přitom bytosti zahalené v maskách. Náš hlavní hrdina si v tomto nehostinném prostředí také chce ukrojit kousek štěstí, a proto se neváhá vydat směrem k dobrodružství, na jehož samém počátku stojí i smrt jeho otce, čímž zápletka dostává ten správný odstín klišé v honbě za odplatou.

Zpočátku disponujete tím nejhorším možným strojem, jaký si jen dokážete představit. Ani na našich silnicích byste takový křáp nepotkali, ale pro základní osahaní vám jakž takž poslouží a jelikož se vozy střídají po delší době, než byste mohli mít ve zvyku, doporučujeme vám se s popelnicí sžít, protože právě na ni budete pohledem třetí osoby s volně točitelnou a přibližovatelnou kamerou civět. Stroj ovládáte naprosto klasicky – čtyřmi šipkami určujete rychlost a směr, přičemž myší jednak operujete se zmíněnou kamerou, druhak pálíte ze zbraní, které Hard Truck Apocalypse máte zrovna na kapotě.

Jelikož měli autoři evidentně RPG ambice, které by promítli do rozsáhlého světa po vzoru Oblivionu, akorát s jinými atributy, poskytli hráčům možnost vylepšovat si mašinu. Nikoliv však podle jakž takž volného gusta, protože tuning zde probíhá značně omezenou formou a týká se výhradně zbraní. Těch není nikterak mnoho a v podstatě tak máte na káře vždy přišpendleny ty kvéry, o nichž vám někdo řekne, že jsou vhodné a nejsilnější. Žádné přehrabování inventářem a přemýšlení o tom, zda je lepší ta či ona, se tak nekoná. Pokud jsme mluvili o RPG, je zapotřebí vše uvést na pravou míru, jelikož Hard Truck Apocalypse postrádá jakékoliv vylepšovatelné statistiky případně schopnosti. Hra se tak smrskává na pouhé plnění zadaných úkolů, jež mohou pocházet z hlavní i vedlejší dějové linky a ničení nepřátelských trucků.

Hra se tak smrskává na pouhé plnění zadaných úkolů, jež mohou pocházet z hlavní i vedlejší dějové linky a ničení nepřátelských trucků.

Pojďme si trochu posvítit na zmíněné questy, s jejichž designem ruku v ruce Hard Truck Apocalypse přichází jeden hodně velký problém hratelnosti. Příběh je poměrně plytký, občas se objeví nějaká enginová animace, ale většina věcí spojených s úkoly je vám řečena textovou podobou v baru v některé ze základen. Ty ve zdejším světě slouží jako oázy klidu, v nichž se dá mimochodem i obchodovat s omezeným počtem surovin (žádný propracovaný ekonomický model nečekejte). Právě v těchto bázích prakticky vždy dostanete určitý úkol, zpočátku většinou hlavní i vedlejší. Ve chvíli, kdy se je vydáte splnit a podíváte se na radar označující jejich směr, musíte se zákonitě zhrozit, protože ukazatele kilometrů nepředkládají zrovna optimistická čísla. Hlavní quest je kupříkladu tři kilometry vzdálen, vedlejší dva, ovšem problém je v tom, že úplně jiným směrem, takže si vyberete jeden, jedete pěkně dlouho, protože obvykle to nemůžete vzít přímo kvůli všudypřítomným horám, dojedete, na místě provedete požadovanou akci (nic originálního, většinou jen něco vystřílíte, předáte, vyzvednete apod.) a můžete jet pět kilometrů za dalším úkolem. Ono by to snad i šlo vydržet, jen kdyby vozy nebyly tak žalostně pomalé a po cestě bylo do čeho píchnout. Ano, občas vás přepadnou nějací renegáti, jenže ti vás opět akorát zdrží, boj s nimi bývá jednoduchý až nezáživný.

Hard Truck Apocalypse Á propos boje. Jak bylo naznačeno, většinou se potýkáte se dvěma či třemi snadnými cíly, jejichž technika sice vypadá nepoměrně lépe než ta vaše, ovšem vy se stejně budete většinou radovat z vítězství. Pak je tu ale ještě druhá sorta protivníků a těmi jsou příběhoví zloduši, popřípadě rovnou bossové a právě oni vám dají občas nepěkně zabrat. Nerozumějte mi špatně, vyhrajete také skoro vždy, ale budete si z bojiště muset dělat výlety ke speciálním stanicím, kde vám opraví šrámy, popřípadě i natankují plnou nádrž, což je spíše otrava (paradoxně zbraně jsou vybaveny povětšinou neomezeným střelivem). Je docela otrava po několika vyměněných salvách opustit boj a jet do opravny, nehledě na fakt, že se tím hra opět prodlužuje nepříjemným směrem. Hlavně zkraje hry je to vážně nuda, protože kraksna nic nevydrží. Postupem času, jak získáváte lepší techniku, se spád hry vylepšuje, pořád to ale není žádná sláva.

Klady a zápory

Plus Neotřepaný nápad
Plus Hudba

Mínus Nudné a dlouhé trasy
Mínus Minimum RPG prvků

Fyzika vozidel nás nezklamala a funguje poměrně dobře, i když se samozřejmě jako klíště drží arkádových kořenů. Ovšem ne tak radikálně, abyste si mohli dělat úplně vše, co se vám zachce. Prostředí je nepříjemně chudé, prakticky na nic krom základen v něm nenarazíte a situaci tak nezachrání ani celkem slušný grafický engine. Pochválit však musíme hudbu, která k danému scénářu sedne bezvadně.

Ano, občas vás přepadnou nějací renegáti, jenže ti vás opět akorát zdrží, boj s nimi bývá jednoduchý až nezáživný.

Hard Truck Apocalypse je tedy další typickou ruskou hrou, s tím rozdílem, že měl určité ambice a s větším rozpočtem či zkušenějším týmem by z něj šlo udělat konkurenceschopný kousek, takhle však zapadá ještě rychleji než vyšel a my musíme říci, že právem, jelikož zábavy si zde mnoho neužijete a nuda při několikaminutovém cestování není tím, co by hráči vyhledávali.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

55 %

Čtenáři

77 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 174 čtenářů

Témata: Radar

Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Další z rubriky

Zabíjet nácky ve Wolfesteinovi je zábava i bez hrdiny Blazkowitze

Wolfenstein II: The Adventures of Gunslinger Joe

Přídavek pro letošního Wolfensteina určitě neoslní originalitou, ale o to tu přeci nejde. Další tři levely plné...

Připravte si světelné meče, příběhová kampaň Battlefrontu 2 je skvělá

Star Wars: Battlefront II

Battlefront 2 je sice především multiplayerová hra, ale tentokrát nabízí i příběhovou kampaň pro jednoho hráče. A ta je...

Promarněná příležitost i zábava. Star Wars Battlefront 2 v multiplayeru

Star Wars Battlefront II

Multiplayer očekávané akce Star Wars Battlefront 2 hodnotíme ve dvou. Zatímco Honza Srp je za toho hodného, role kata...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz