Hardwarové minutky - letos naposledy

  • 100
Bude Saddám Hussein ohrožovat svět z Iráku pomocí konzolí PlayStation? A což teprve ty paměti, vždyť ony jsou pořád levnější! Nezkrachují nám takhle všichni výrobci? O tom více v posledních letošních minutkách.
Zničí konzole PlayStation svět?
Sankce Organizace spojených národů uvalené již dlouhou dobu na Irák zakazují do této země vyvážet prakticky všechny druhy počítačového hardwaru a technologií. Muslimští chytráci však zřejmě přišli na způsob, jak se dostat k patřičnému výpočetnímu výkonu.

Celní úřady Spojených států společně s FBI momentálně vyšetřují příčiny přesunů velkého množství konzolí Sony PlayStation do Iráku. Tajná zpráva Obranné zpravodajské služby (Defense Intelligence Agency) hovoří o tom, že v posledních dvou až třech měsících bylo ve Spojených státech zakoupeno a odesláno do Iráku přes 4000 těchto populárních hraček. Proč taková věc někoho zajímá?

Výše uvedené významné vládní agentury začaly vyšetřování této záležitosti proto, že konzole PlayStation lze údajně propojit do jakéhosi superpočítače a ten pak využít pro různé vojenské aplikace. Úředník vojenské zpravodajské služby, který nechtěl být jmenován, k tomu řekl: „Většina Američanů si neuvědomuje, že každá konzole PlayStation obsahuje procesor naprosto stejně výkonný jako procesory běžných stolních a přenosných počítačů. Kromě toho má PlayStation ohromující grafický výkon – 5x větší než u typické grafické pracovní stanice a 15x větší než u grafické karty z typického PC.“

„Když jsem viděl tuto zprávu poprvé, byl jsem velmi skeptický,“ říká uvedený zdroj. „Tak jsem si to ověřil u počítačových expertů ministerstva obrany. Z toho, co mi řekli, plyne, že propojení těchto konzolí je docela dobře proveditelné.“ Sony navíc hodlá počátkem příštího roku začít k PS2 dodávat 3,5GB pevný disk a rozhraní pro připojení na Internet. Pokud by tedy Iráčané nebyli schopni si vyvinout potřebný software sami, mohli by najít podporu na Internetu, říkají zpravodajské zdroje USA. 12 až 15 propojených konzolí by údajně poskytlo výpočetní výkon postačující k řízení iráckého letadla bez pilota (UAV – unmanned aerial vehicle), na jehož vývoji Irák již několik let pracuje a které chce údajně využít k distribuci chemických zbraní. Zatím je ovšem jediným viditelným důsledkem „Operace PlayStation“ nedostatek těchto konzolí na americkém trhu.

Zdroj: WorldNetDaily.com



Paměti za korunu
Od října došlo opět k výraznému poklesu cen pamětí, a to u některých čipů až na polovinu. Jak dlouho může tenhle trend ještě vydržet? Někteří američtí analytici tvrdí, že to potrvá až do poloviny příštího roku (!), než se vyčerpají nadměrné zásoby, které v současné době existují.

Momentální stav je důsledkem přehnaně optimistických předpovědí z prvního pololetí, které byly založeny na faktu, že poptávka po PC byla v té době neočekávaně silná, paměti byly drahé a často nebyly k dostání. Situace se však později dramaticky obrátila: prodeje PC poklesly a výrobci produkovali pamětí stále více, což jim umožnily inovované výrobní technologie. Nyní, s cenami blížícími se výrobním nákladům, to vypadá, že menší výrobci budou muset ukončit nebo silně omezit svou produkci pamětí. Největší šance přežít má „velká trojka“ – Samsung, Micron a Hyundai, které by mohl doplnit německý Infineon.

Ačkoli to vypadá paradoxně, tento vývoj by mohl napomoci pamětem Rambus. Protože jsou to jediné paměti použitelné s Pentiem 4 a marže na nich je podstatně lepší než u momentálně superlevných SDRAM, mohli by se na ně výrobci pamětí nyní soustředit s daleko větší intenzitou.

Zdroj: ZDNet