Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hardwarové novinky z Invexu

  12:00aktualizováno  31. října 1:29
Přinesl 15. ročník veletrhu Invex zajímavé hardwarové novinky? A bylo kromě hostesek na co koukat? Výběr toho nejlepšího přínáší náš článek.

Minulý týden se nesl v duchu veletrhu Invex/Digitex. Po dlouhých letech stagnace Invexu mu měl slávu navrátit Digitex – veletrh spotřební elektroniky. Bohužel se tak nestalo. Na Invexu bylo k vidění zoufale málo novinek a tak se podíváme alespoň na to nejzajímavější.
Celkové zhodnocení Invexu/Digitexu najdete zde.

Světová premiéra audio U3
Na Invexu/Digitexu se poprvé na světě objevil přehrávač audio U3. Mezi jeho hlavní přednosti patří podpora bezztrátového kodeku Flac. Jedná se o první přehrávač s flash pamětí, který Flac podporuje. Vpravo můžete vidět první fotografie tohoto přehrávače na světě, kterou pořídili kolegové z Technetu.

Digitální vysílání
Digitex se nesl v duchu digitálního vysílání. Téměř všechny společnosti prezentovaly produkty, které mají s digitálním vysíláním něco společného. Opravdu dobře potom vypadaly obrovské LCD a plazmové obrazovky. Nezapomnělo se ani na digitální radiové vysílání – na fotce vlevo můžete vidět srovnání příjímačů – současnost versus začátek 20. století.
Samozřejmě nechyběly různé DVD rekordéry s dostatečné velkým HDD, které měly integrovaný tuner pro příjem digitálního vysílání. Bohužel, cena je značně nadhodnocená a pro většinu smrtelníků nepřijatelná. Nicméně než se rozšíří digitální vysílání Invex/Digitex 2005 (c)Technet.czpo celé ČR, tak snad již cena spadne na přijatelnou úroveň.

Z Invexu vysílal digitálně Český rozhlas, konkrétně stanice Česko. Pro návštěvníka to ovšem nemělo příliš velký význam. Akorát se mohl podívat jak se dělá rádio a poslechnout si pro většinu návštěvníků nezajímavé informace.

O něco lépe to vypadalo u naší sesterské hudební televize Óčko. Ta vysílala přímo z Invexu/Digitexu svůj pořad DJ divák. Nejenže jste si mohli nechat zahrát song na přání a být v televizi, ale mohli jste se stát i moderátorem – Óčko totiž na veletrhu hledalo moderátory.

Zajímavé expozice
Z mého pohledu měl nejhezčí stánek Canon – bohužel se ovšem zaměřil převážně na tiskárny a foťáky odsunul do pozadí. Škoda.

Zajímavá byla expozice digitálního focení, kde jste si mohli svůj fotografický um vyzkoušet na modelkách. Bohužel se kolem motalo docela hodně návštěvníků pod 18, takže nebylo možné fotit nějaké odvážnější kreace – snad někdy příště :o). Fotku jste si potom mohli nechat na památku vytisknou a odnést domů.

Pokud máte foťák s dostatkem megapixelů, pořiďte si nový plotter od Rolandu s označením SOIJep PRO II. Vaše fotky potom nepřehlédnete a těžko je ztratíte :o)

Sbírka starých počítačů
Trošku stranou zájmu většiny návštěvníků byla expozice starých počítačů, kterou připravilo Technické muzeum Brno a Intel. Když jsem tam spatřil Amigu a Didaktik Gama, mé srdce zaplesalo a hned jsem si vzpomněl na mnoho probděných nocí s těmito počítači.
K vidění byly i počítače, s kterými se většina z nás nesetkala, například LGP 30. Ten byl přístupný vědcům a občas i učitelům na VUT v Brně od roku 1961. Zahrát si na něm ovšem příliš nemohli – obsahoval 113 elektronek a 1325 germanických diod.
Velkým překvapením byl i počítač Ondra československé výroby. V současné době existuje pouze několik zachovalých a funkčních kousků. Nutno dodat – žádná škoda. Ondra byl zoufalým pokusem socialismu o „počítač“. Výkon byl žalostný, poruchovost ještě horší.

Invex/Digitex 2005 (c)Technet.czPro většinu návštěvníků bylo dobrou zprávou, že vystavovatelé měli docela velkou zásobu propisek a letáků :o). Když ovšem většina vystavovatelů viděla ten dav návštěvníků, nechala před stánky stát hostesky a sami se ztratili. Bohužel, pokud vás něco opravdu zajímalo, tak od hostesek jste se toho moc nedozvěděli.

Pokud jste se na Invex/Digitex vypravili dozvědět něco nového, měli jste smůlu. Až na pár vyjímek již byly všechny produkty oznámeny na internetu. To se potom jenom mohl člověk dívat po hosteskách a nebo si vystát dlouhou frontu v PG Cafe a chvíli si zahrát.
Takže Invex/Digitex opět zklamal.

Autor:


Témata: Intel

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz