Harry Potter a Kámen mudrců

  • 15
Dnešním dnem přichází do našich kin další očekávaný snímek vzniknuvší na motivy velice úspěšné knižní předlohy, tady z pera britské spisovatelky J.K. Rowlingové. Pročež po herních inkarnacích Harryho Pottera nyní přišla ta pravá chvíle pro to, abychom se společně podívali, kterak mu to jde na filmových plátnech.
Harry Potter a Kámen Mudrců

Den svatého Valentina se vždy oslavoval jako svátek milenců, kterému se v posledních letech daří i u nás. Co naplat, každou ženu potěší zamilované vyznání. Avšak kromě nich a obchodníků radujících se ze zvýšených zisků, se tento den stal výjimečný a očekávaný kvůli další významné události. Čtrnáctý únor se nese ve znamení české premiéry kouzelníka Harryho Pottera – chlapce, který přežil útok zlého černokněžníka pouze díky lásce svých rodičů. A jeho pohnutý příběh pak obletěl všechna knihkupectví. Celý svět byl svědkem, kterak Harry do svých deseti let trávil své dětství u příbuzných, kteří mu dávali jasně pociťovat, co to znamená být někomu na obtíž. Zlom však přišel s pozváním do prvního ročníku školy čar a kouzel v Bradavicích. Tím totiž začíná opravdové dobrodružství, které se zprvu nese v zajímavých intencích nákupu všech potřebných propriet v záhadně Příčné ulici (kde nesmí samozřejmě chybět tak důležitá věc, jako je kouzelnická hůlka s pery bájného Fénixe), abychom se posléze s Harrym vypravili na cestu do samotných Bradavic. Přitom se seznámíme s Ronem Weaslym a Hermionou Grangerovou, kteří se stanou Harryho nejlepšími přáteli. Poznáváme však i další známé knižní charaktery, za všechny uveďme poloobra Rubeuse Hagrida, bradavického hajného a klíčníka. Nicméně ne s každým lze dobře vycházet, ne každý dává najevo své skutečné úmysly – a o tom to celé je. Příběh si nesmiřitelně razí cestu první knihou, která vrcholí konfrontací s nejobávanější postavou na straně zla – tolik ve zkratce.

Harry Potter a Kámen Mudrců

Ondra Zach:
Jakožto čtenáře knihy mne samozřejmě nejvíce zajímalo, jak se autoři vypořádali s její transformací na filmové plátno. Je zhola nemožné zahrnout do filmu každý detail (i když by si to někteří zatraceně přáli), protože co funguje na stránkách knihy, to absolutně nekoresponduje s filmovým pojetím. Jednoduše řečeno – byla by to nuda. Proto se vyberou ty nejvíce důležité pasáže, které skutečně ovlivňují děj, a "vleklé scény" zavánějící ve filmovém zpracování zmiňovanou nudou se zkrátka poupraví (natvrdo: změní!). Ve filmu proto narazíte na spoustu drobností, s nimiž jsme se v knížce vůbec nesetkali. Jedna taková blesková úprava mi ale utkvěla v hlavě více než ostatní a to zrození draka Norberta. Zatímco v knize se strhl celý řetězec událostí a akcí, scenáristé zareagovali poněkud pružněji – Draco Malfoy, úhlavní nepřítel Harryho z řad studentů, viděl přes okénko, jak se hajnému narodil drak (pobyt draků na území Bradavic je zakázán). To okamžitě nahlásil profesorce McGonagallové, načež následoval trest a divákům bylo oznámeno, že ředitel školy poslal draka pryč. Hrůza? Ale vůbec ne, vlastně to skoro vůbec nevadí.
Což mě přivádí k další veledůležité věci, proč mívám knížky obecně raději než filmy – dobrá knížka vám dovolí představit si jednotlivé scenérie dle vlastní fantazie. Vše vám popíše, ale nevnucuje vůbec nic. Naopak u filmu se musíte podřídit představám tvůrců – ti se vám buďto trefí tzv. přímo "do noty" nebo vás stíhá neodbytný dojem, že to není tak úplně "ono". V tom lepším případě. V horším zbudou oči pro pláč... . Při sledování Harryho Pottera se však povedlo neuvěřitelné, neboť se podařilo vystihnout všechna místa až s chirurgickou přesností. Přístěnek pod schody vypadá možná ještě lépe než v mé vlastní fantazii. A ostatní? Bradavice v nočním rouše vyzařují magickou auru, vlastní prostory působí velkolepě, pečlivě... reálně. Zážitek sám pro sebe je oblíbená čarodějnická hra Famfrpál, hlavně ve zpracování, protože si nejsem tak úplně jist, kolik filmů vám nabídne takovýhle karneval. Zvláštní dojem zanechává i propojení reálného světa (tj. Londýna) a čistě magických míst (Příčná ulice). Odděluje je pouze masivní zeď, nějaké zaklínadlo, ale tak vzdálené světy si lze jen těžko představit. Byl to pro mne šok přenést se během vteřiny z bazaru plného kouzelníků v čapkách a pláštích mezi obyčejné mudly.

Martin Prošek :
Harry Potter a Kámen Mudrců Hned první den na škole čar a kouzel jsou žáci rozděleni Moudrým kloboukem do čtyř kolejí podle svých schopností - Nebelvír, Mrzimor, Havraspár a Zmijozel. Harry, Ron a Hermiona jsou přiřazeni samozřejmě ke statečnému a nebojácnému Nebelvíru. Jenomže jejich pobyt ve škole je provázen i řadou průšvihů, které však posléze povedou k šokujícímu zjištění, že v Bradavicích je ukryt Kámen mudrců a pokud je zlo - však vy víte kdo - nablízku, bude se snažit kámen ukrást...
Pakliže jste fantazii do vínku nedostali a stále silně tápete, kterak má vlastně vypadat obrovský Hagrid, létání na košťatech nebo dokonce celé Bradavice se všemi svými tajnými chodbami, budiž vám nyní odpuštěno. Problém je totiž ode dneška vyřešen za vás. V Anglii se sešly známé i ještě do té doby nepoznané filmové hvězdy a hvězdičky a ve spolupráci s režisérem Christopherem Columbusem a autorkou příběhů o čarodějnickém učni J. K. Rowlingovou vytvořili jeden z nejúspěšnějších filmových trháků současnosti, který bourá filmové žebříčky a na tržbách doposud vydělal cca 900 miliónů dolarů!
Co se týče podobnosti s knižní předlohou, radím vám ji vypustit na 152 minut z hlavy. Harry Potter vystupuje v knize od začátku jako obyčejný utlačovaný chlapec, který chodí v roztrhaném obnošeném oblečení, bydlí ve špinavém přístěnku pod schody plném pavouků a vlasy má rozcuchané, takže vyjít s ním na ulici může být dost velká ostuda... . Nenechte se zmást. Ve filmu je z něj obdivované eso, o nějakých mindrácích se tudíž nedá ani mluvit, přístěnek pod schody nemá ani JEDNOHO pavouka:o), za oblečení se tedy stydět nemusí a tak nějak celkově vypadá mnohem více k světu, než by se dalo z knižního zpracování vyrozumět.
V knížce strávíte čtením o Hagridově drakovi Norbertovi nejméně pár hodin... zase jinak. Ve filmu máte jenom takovou malinkou zmínku, že někdo takový existuje a pak že ho poslal ředitel školy do Rumunska. A v neposlední řadě - výprava ke Kameni mudrců má v sobě oproti knize tolik změn, že si z nich můžete sestříhat zcela nové dobrodružství.

Harry Potter a Kámen Mudrců

Martin Kaller:
Tak musím s jistými rozpaky přiznat, že mne fenomén s názvem Harry Potter (ostatně podobně jako Pokémoni) dočista minul. Možná, že jsem stál zrovínka na vedlejší koleji, když se adepti školy čar a kouzel v Bradavicích museli skrze nástupiště 9 a 3/4 dostat ke svému vláčku, a pro oči jsem si toho ani nepovšiml! Ale slibuji, že tuto svou chybu v dohledné době napravím. V mém případě tedy není možné porovnávat věrnost knižního zpracování s filmem, nicméně co se týče filmového příběhu, asi tolik. Jedná se zcela rozhodně o originálně zpracovanou fantasy, zasazenou přitom do známého světa, jejíž finálové vyvrcholení pro mne osobně bylo takovým menším překvapením. Oceňuji některé opravdu působivé trikové efekty (jako je mohutnost Hagrida, který působí vskutku olbřímím dojmem a snad až na jeden okamžik – uups, vzpomínka na causu výšky zábradlí v Roklince ku postavě Froda z – se toto kouzlo tvůrcům podařilo zdárně uchovat) či správný fantasy náboj, jemuž jsem s ohledem pro své nadšení žánrem brzy a také velice rád podlehl…

Martin Prošek:
Musím uznat, že trikoví umělci se opravdu zahanbit nenechali. Zvládli vše naprosto dokonale. Mohl bych tady popsat celou stránku vyjmenováním všech těch skvělých iluzí, ale za všechny snad jen pár. Duchové jsou jako skuteční, příjezd do Bradavic nemá chybu, Norbertovi byste věřili, že snad opravdu žije, lidé na obrazech se normálně pohybují, závěrečný souboj... (to ani nemám slov), kouzlení je dokonalé, létání na košťatech nesmírně realistické a tak dále a tak dále.

Ondra Zach:
Harry Potter a Kámen Mudrců Volba vlastních postav dopadla poměrně dobře – mnoho upoutávek nejen v tisku, ale i z plakátu na samotný film vám jistě mnohé prozradilo. Pozastavil bych se akorát u Hermiony, neboť ta jako jediná nějak neodpovídala mé představě, ale zvykl jsem si. Na relativně opožděném uvedení do našich kin se podepsal dabing – osobně vždy preferuji původní znění, ale ani v tomhle ohledu nemohu filmu nic vyčítat. Nejvíce sympaticky mi zněl školník Filtch, jenž vypadá jako dosti "vypitý" kořala a svůj nezaměnitelný hlas mu propůjčil Jan Přeučil. Mimochodem, pokud vám prošla pod rukama PSX verze Harryho Pottera, již teď přesně víte, jaké vzezření postav máte očekávat. Nebyl jsem si jistý, ale nyní již mohu zaručeně konstatovat, že grafickým vzorem pro hru se opravdu stali herci obsazení do rolí ve filmu.
Poslední důležitý aspekt nesou na svých bedrech samotné postavy - respektive zhodnocení toho, jak se podařilo jednotlivé charaktery přenést do filmu a zda se zachovala původní atmosféra. K mému lehkému zklamání pouze částečně. Kdo nečetl knížku, ten si jistě pomyslí, že jde vážně o pouhou pohádku pro děti, protože filmové postavy jsou moc, moc, moc povrchní. Některé – a to včetně mého oblíbence Snapea – pouze proplouvají dějem, aniž by zanechaly jakýkoli dojem. Došlo tak k silnému zprůhlednění, které tomuto snímku vůbec neprospělo. Jistě si pamatujete, že sám Harry to u svých příbuzných neměl zrovna lehké, avšak díváte-li se na film, onen soucit s hlavní postavou tam nebyl. A profesor Snape? Knížka těžila z toho, že Harryho nenáviděl a téměř na potkání srážel Nebelvíru body – ne tak ve filmu, zde neodebere body ani jednou! Navíc, jakožto jedna z poměrně důležitých postav zde má pouhé tři nijak dlouhé výstupy. To samé lze říci i o setkáních s Dracem Malfoyem. Kniha byla válečným polem protikladů a smíšených pocitů, zatímco filmoví tvůrci rozehráli složitost postav na úrovni pohádky. A to je škoda. Jediným překvapením se stal Ron Weasley, kterému autorka přiřkla roli roztěkance, zatímco film z něj vykřesal mnohem sympatičtější osobu (on a profesor Snape ode mě získávají pomyslného Oskara za nejlepší herecký výkon).

Harry Potter a Kámen Mudrců

Martin Kaller :
Jak již naznačil Ondra, stejný dojem jsem měl po závěrečných titulcích i já. Harry Potter je tuze pěkná pohádková fantasy pro malé i velké, ale ve druhém případě mám spíše na mysli diváky, jimž v srdcích zůstaly vzpomínky na dětství a rádi se do něj navracejí. Pokud filmu odpustím, tuším, že tak tři trochu "nepříjemné scény", můžete se na něj v klidu vypravit s těmi nejmenšími, kteří tu tak mohou dostat ten správný impuls pro začtení se do původního knižního scénáře.
Ten filmový samozřejmě není vůbec špatný, ale je na svou délku místy zbytečně zjednodušený a většina postav je zde stěží načtrnuta (jako známý Richard Harris coby ředitel školy Brumbál). Oceňuji výběr Alana Rickmana jakožto profesora Snapea, neboť tento herec je takovým synonymem pro bravurní ztvárnění záporného (alespoň to tady tak působí na neznalce poměrů:o) charakteru - vzpomeňme třeba na Smrtonosnou past či amerického Robina Hooda. Leč ani Snape, ani Draco Malfoy, u něhož jsem čekal větší střet zájmů a kouzel s Harrym, tady nedostávají téměř žádný prostor, který se naopak soustředí na tři hlavní dětské protagonisty – Harryho Pottera (Daniel Radcliffe), Rona Weasleyho (Rupert Grint) a Hermionu Grangerovou (Emma Watsonová). A pokud mám volit z této trojice, mé největší sympatie si získala právě Hermiona, která na mě působila herecky nejvíce přesvědčivým dojmem, navíc její postava jako jediná ze zúčastněných předvedla něco více kouzel v praxi, díky čemuž mi byla rázem o to více sympatická. Závěrem svého odstavečku bych však ještě chtěl vzdát hold Hagridovi (Robbie Coltrane), který z "dospěláckých figur" dostal ve filmu zdaleka nejvíce místa a vcelku jsem se u jeho dialogů (a též u jeho vizuálního zpracování) velmi dobře bavil.

Martin Prošek:
Harry Potter a Kámen Mudrců Ať už jsem napsal o prvním filmu Harryho Pottera cokoli, v žádném případě nechci nikomu vyvracet navštívení kina v příštích dnech, ba naopak. Chtěl bych, aby vás Harry Potter zaujal alespoň z poloviny tak, jako mě a jestliže je vám méně jak 99 let, neváhejte a běžte pro lístky na premiéru.
Hodnocení: 90%

Ondra Zach:
Zajímavé mi přijde srovnání s velkolepým Pánem prstenů, neboť oba filmy vycházejí z knižní předlohy a oba dva projekty pohltily zatraceně hodně zlaťáků. Můj dojem vyznívá následovně: tyto filmy jsou určeny především pro ty, co mají alespoň lehké podvědomí o původních knihách a právě ti zde vytěží asi nejvíce – obrovský zážitek. A přestože divák/čtenář přesně ví, co bude následovat, stále prožívá krásné dobrodružství se svými hrdiny, kteří zažívají děs, zklamání, zlobu, ale i chvilky radosti a uspokojení. Ale abych se vrátil k recenzovanému filmu: Harry Potter je po vizuální stránce velkolepé dílko, jemuž sice chybí hloubka knihy, ale i tak by neměl uniknout žádnému čtenáři.
Hodnocení: 85%

Martin Kaller:
Zajímavé kulisy, pěkné triky (tady též mohu připomenout skřety spravující bankovní dům), originální zpracování, to všechno se prostě musí ocenit; ale též trochu prohýřený potenciál. Třebaže je zdejší zlo vystiženo jako cosi na hodně vzdáleném pozadí obrazu školního snažení, při přímém střetu se pak nevyhneme mrazení v zádech. Nebo-li nechybí tomu ani atmosféra, ani spád, ale někde ve svých starých kostech cítím, že to mohlo být lepší. Možná to však dělá má nedávná konfrontace s Pánem prstenů, který mne doslova nadchl a v jeho stínu už Harry Potter není a ani nemůže být takový, jaký snad mohl být! Nicméně je před vámi velmi dobrá fantasy, jež rozhodně stojí za shlédnutí tím spíše, že v tomto žánru je kvalitních počinů jako šafránu.
Hodnocení : 75%

Harry Potter a Kámen Mudrců Harry Potter a Kámen Mudrců