Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Harry Potter & Ohnivý Pohár - film

  12:00aktualizováno  29. listopadu 8:41
V reálném světě uběhlo mnohem více času, ale v Bradavicích to byl jen jeden rok. V posledním filmovém zpracování se Harry Potter utká nejen s temnými silami, ale i s čaroději z jiných škol. Hlavním tématem totiž bude Harry Potter a Ohnivý Pohár.

Need for Speed: Most Wanted

A konečně to je tady. Pro celou řadu příznivců J. K. Rowlingové, a obzvláště jejích příběhů o kouzelnickém světě, nastává ten okamžik, kdy si mohou naplno užít filmového zpracování dalšího dílu, tentokráte čtvrtého, pojmenovaného Harry Potter & Ohnivý Pohár.

Nebylo to tak nikdy, a ani tentokrát nezačíná příběh rovnou v Bradavicích. Letošním sportovním trhákem je totiž mistrovství světa ve famfrpálu, kde naši hrdinové samozřejmě nesmějí chybět. Nemusím snad ani připomínat, že i tento výlet se tak nějak zvrtne. Oslava vítězství je totiž přerušena skupinkou příznivců lorda Voldemotra, což je vlastně takový náznak toho, v jakém duchu se ponese celý tento díl. Jde totiž o zvýšenou aktivitu přisluhovačů Vy Víte Koho, jejímž výsledkem bude i závěrečné vyvrcholení celého filmu. Ale to bych prozradil už příliš.

Turnaj tří kouzelníků je sice tím z nejprestižnějších, ale zároveň představuje pro zúčastněné i smrtelné nebezpečí.

Need for Speed: Most Wanted

Když pomineme dění tam venku, tak hlavní letošní událostí v Bradavicích je snad nejprestižnější čarodějnický turnaj. Jde o Turnaj tří kouzelníků, kterého se účastní, vždy po jednom, studenti ze tří nejlepších čarodějnických škol. Vzhledem k tomu, že se jedná o značně riskantní a nebezpečný podnik, mohou se zúčastnit pouze starší studenti, takže by se mohlo zdát, že hlavní hrdinové jsou tedy mimo. Ale chyba lávky. Když Ohnivý pohár vybírá závodníky, naprosto nevysvětlitelně nakonec ještě vychrlí jméno Harry Potter. Zatímco Cedrik Diggory je obdivován celými Bradavicemi, Fleur Delacourová se těší přízni snad všech chlapců a za Victorem Krumem běhají zástupy dívek, Harry naráží na každém kroku jen na opovržení. Podle všech totiž prý lační jen po slávě a pochlebování a dokonce i Ron o něm docela pochybuje. Ale to by o ději asi už stačilo.

Nyní se můžeme blíže podívat na vybrané význačné postavy. Kdo by tvrdil, že tisk nemá moc, byl by na omylu. I v kouzelnickém světě totiž platí, že to co napíšou noviny musí být určitě pravda. A přesně toho zneužívá fanatická a protřelá bulvární novinářka Rita Holoubková.

Need for Speed: Most Wanted

Jak je v Bradavicích dobrým zvykem, žádný učitel obrany proti černé magii nevydrží na škole více než jeden rok, takže čtvrtý rok přináší i čtvrtého muže. Jako dalšího si tedy představíme Alastora Moodyho. Jde o výstředního kouzelníka, který dříve bojoval proti zlým čarodějům a odnesl si z toho nejen nějaké ty fyzické šrámy (magické oko, které vidí i dozadu), ale i ty duševní (ne nadarmo má přízvisko „Pošuk“). S tímto profesorem se dozvíme mnoho zajímavého a v nejednom okamžiku mu i Harry bude vděčen za pomoc. Docela pěkné je, když zákeřného Malfoye promění na malé zvířátko a tak trochu ho začne týrat. Tato zábava je však záhy utnuta profesorkou McGonagalovou s tím, že fyzické tresty jsou nepřípustné.

Na druhou stranu musím přiznat, že v paměti mi nezůstalo o mnoho více „zajímavých“ scén a co hůře, největší favorit profesor Snape se omezuje jen na pár, ne příliš nápaditých, průpovídek.

Abych to shrnul. S hereckým obsazením a i výkony jsem byl spokojen a nemám námitky. Podobně bych hodnotil i technické zpracování a hudební doprovod. V průběhu filmu jsem měl ale pocit, že se docela často objeví scéna tak nějak bez ladu a skladu, nebo že jiné jsou trochu nesmyslně utnuté. Nejlépe by to šlo zřejmě přirovnat ke scénám ze Dvou Věží, kdy Aragorn, Gimli a Legolas pronásledují skřety, najednou se jeden z nich zastaví, pronese „nezapomenutelnou“ hlášku a zase pokračuje. Ve výsledku film Harry Potter a Ohnivý Pohár považuji za kvalitní podívanou, nicméně sám bych dal přednost dílu třetímu.

Hodnocení: 85%

Autor:Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

Další z rubriky

Která je vaše nejoblíbenější hra pro mobilní telefon nebo tablet?

Kingdom Rush: Frontiers

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří někdy hrají na mobilu či tabletu. Napište nám, které hry jsou vaše...

KOMENTÁŘ: Historická tematika boduje, proč je jí ve hrách tak málo?

Kingdom Come: Deliverance

Na české hře Kingdom Come: Deliverance je dobře vidět, že historická témata a dobová autentičnost nejsou hráčům cizí. A...

Něco pro fandy World of Warcraft: rozdáváme pět sběratelek Legion

World of Warcraft

Aktuální expanze on-line hry na hrdiny World of Warcraft je na konci své cesty, do vydání další však zbývají měsíce....

Najdete na iDNES.cz