Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Harry Potter utopený v krvi? Herní licence to zakazuje

aktualizováno 
Přestože licence svazují tvůrcům ruce, poskytují značný prostor pro kreativní tvůrce, tvrdí vývojář.

Selským rozumem by si člověk mohl myslet, že licence známé značky pro účely tvorby videohry musí autorům značně svazovat ruce. Vždyť taková licence v drtivé většině případů jasně určuje téma hry, prostředí, postavy nebo třeba cílovou skupinu hráčů.

Johan KristianssonAsi jen těžko si lze představit, že by ve hrách například takový Harry Potter pobíhal celý od krve temnými ulicemi New Yorku a na potkání by každého podřezal. Tedy, představit si to dokážeme, ale s naprostou jistotou víme, že taková hra nikdy nevyjde.

Najdou se ale i takoví herní vývojáři, kteří si "svázanost" licencemi značně pochvalují. "Myslím, že licencované herní značky se ukazují jako úrodná půda pro kreativitu," řekl k tomu Johan Kristiansson, šéf Starbreeze Studios. Situaci přirovnává k filmům: "Podívejte se například na filmy Kmotr. Vycházejí sice z knih, ale přesto jsou považovány za jedny z nejlepších filmů, které kdy byly natočeny."

V souvislosti s hrami pak jako příklad uvádí film temný Rytíř a hru Batman: Arkham Asylum: "Obojí to jsou excelentní produkty, založené na velmi dobře The Darknessznámé značce. Takže tady je určitě prostor pro talentované tvůrce, aby předvedli, co umí."

Dále Kristiansson podotýká, že jisté hranice či limity existují při tvorbě každé hry, nejen u těch licencovaných. Je podle něj potřeba pochopit, že tato omezení tu budou vždy, ať už jde o tvorbu vlastní značky nebo hry založené na licenci. Navíc je ale přesvědčen, že právě tato omezení jsou dokonce důležitá pro to, aby tvůrčí tým mohl být kreativní, ale zároveň i produktivní.

Samotní Starbreeze Studios mají s vývojem her založených na licenci vcelku bohaté zkušenosti. Hitem na prvním Xboxu se stala jejich herní adaptace filmového Riddicka, jenž představoval ne až tak úplně tradiční střílečku, a docela dobře si Riddick vede i ve zhruba rok starém Assault on Dark Athena. Na začátku současného konzolového cyklu pak Starbreeze zaujali kvalitním herním zpracováním známého komiksu The Darkness.

Vývoj licencovaných her se ovšem tomuto studiu osvědčil nejen z hlediska The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athenapozitivních ohlasů na jejich tituly ze strany médií a hráčů. Kristiansson totiž uvedl, že tvorba licencované hry již několik let vždy šla ruku v ruce s lepšími nabídkami a vyššími rozpočty, určenými k vývoji takovéhoto titulu. Přesto by se ale vývoji vlastní značky nebránil a dokonce prý už má i několik nápadů.

V současnosti Starbreeze vyvíjí jednu hru pro Electronic Arts, označovanou zatím jako RedLime. Pracovali i na druhém projektu, o němž se spekulovalo, že by mohlo jít o hru založenou na licenci knih Roberta Ludluma s Bournem v hlavní roli. Kristiansson ale potvrdil, že tento projekt byl ukončen.

Ve výsledku si ale tento krok pochvaluje, protiže tím pádem se k druhému projektu přesunulo více finančních prostředků i lidí. A tak ještě stoupla očekávání, která do této hry Starbreeze vkládají.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Genialita příběhu NieR: Automata rok poté

NieR: Automata

Desátého března tomu byl přesně rok, co majitelé herních PC a Playstationu 4 dostali originálně pojatou japonskou akci...

Naučil simíky brát drogy a vydělává na tom 6000 dolarů měsíčně

The Sims: BasementalCC mod

Díky štědré podpoře od fanoušků se šikovný modder uživí tím, že do „simulátoru života“ The Sims přidává ilegální...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.Najdete na iDNES.cz