Pohled na sbírku karet

Pohled na sbírku karet | foto: Ondřej Zach

RECENZE: Hearthstone je nejlepší sběratelská karetní hra současnosti

  • 34
Ve skutečném světě vládne sběratelským karetním hrám Magic: The Gathering. Virtuální aktuálně ovládl zpočátku nenápadný, ale ve výsledku velmi návykový Hearthstone, jenž čerpá z fantasy univerza Warcraft. Hra je přitom k dispozici zdarma.
93

HearthStone: Heroes of WarCraft

Platforma: PC
Výrobce: Blizzard

  • Vymazlené uživatelské rozhraní
  • Na patnáct minut i několik hodin
  • Doprovodné animace a zvuky karet
  • Lze hrát zdarma
  • Bitvy v arénách
  • Prozatím chybí dvě povolání (mnich a death knight)

Herní karta

Hearthstone staví na osvědčených základech: duelu dvou hráčů, kteří vykládají na hrací desku monstra, sesílají kouzla a všemi dostupnými prostředky se snaží zničit protihráčova hrdinu. Zápas probíhá na tahy ve stylu "každý chvilku tahá pilku".

Hearthstone přitom nevsadil na převratné inovace, namísto toho vybrousil uživatelské rozhraní, mnohými animacemi osvěžil hraní, aniž by hra působila přeplácaně, a zároveň nabídl čitelný herní systém. 

Například během soupeřova tahu si můžete ukrátit čekání klikáním na interaktivní prvky na hrací desce - vystřelit kámen z katapultu, zapálit oheň a podobně. Jsou to drobnosti, které pěkně pohromadě fungují.

Na konci s dechem, ale hezká bitva.

Výsledkem je koktejl, který uspokojí nejenom příležitostné hráče, ale i fandy, kteří rádi experimentují a očekávají větší hloubku. Není to fráze. Jedna herní seance zabere zhruba patnáct minut, pravděpodobně však u hry zakotvíte mnohem déle.

Herní balíček čítá 30 karet, ty se přitom dělí podle vzácnosti. Ty nejsilnější karty lze mít v balíčku pouze jednou, zbytek pak po dvou kusech. K dispozici je devět ikonických hrdinů ze světa Warcraft, přičemž každý zastupuje jedno povolání. 

Vývojářům se přitom podařilo podchytit unikátní styl každého povolání. Každý hrdina přitom disponuje speciální schopností: černokněžník (warlock) se zraní a lízne kartu, lovec (hunter) vypálí šíp na oponentova hrdinu, paladin zase vyvolá slabého pomocníka.

Tajemství jsou pro oponenta skrytá. Aktivují se po splnění daných podmínek.

S protihráčem lze komunikovat pouze několika předem danými hláškami. S kamarády můžete normálně chatovat.

Duel začíná losem, který určí, kdo začíná, přičemž nalízané karty si lze jednou vyměnit. Protože se hraje na jedno vítězství, vyvážili autoři výhodu začínajícího hráče elegantně tím, že protihráč obdrží bonusovou kartu, která na kolo přidá krystal many. Na vysvětlenou: každá karta má určitou cenu a její zahrání stojí manu. Mana hráčům přibývá každé kolo, než dosáhne stropu deseti krystalů. Mnohé balíčky jsou paradoxně lepší, pokud nezačínají.

Hearthstone přitom není nijak stresující hra, protože v době tahu protihráče nevyžaduje aktivní obranu. To ovšem neznamená, že jsme bezbranní. Monstra mají různé vlastnosti: například potvora s klíčovým slovem taunt stahuje útoky na sebe, deathrattle znamená, že se spustí efekt až po smrti dané jednotky a podobně.

A co fyzické World of WarCraft kartičky?

Hráči sběratelské karetní hry World of Warcraft, která minulý rok skončila, se budou cítit jako doma. Mnohé dovednosti jsou totiž téměř totožné.

Hearthstone nejde tak do hloubky, jako původní hra pod taktovkou Upper Deck Entertainment, ale zamlouvá se mi nakonec víc, než když hru přebral Cryptozoic Entertainment. Když už začínala být hra zajímavější, neprodloužil Blizzard, majitel značky, Cryptozoicu licenci a hra skončila. 

V současné době nemá Blizzard v plánu projekt oživit. 

Největší zábava je ovšem s tajemstvími. To jsou kouzla, která zahrajete ve svém kole, ale aktivují se až při splnění určitých podmínek. Například když oponent zraní vašeho hrdinu. Vtip je samozřejmě v tom, že protihráč neví, jaké tajemství jste zahráli. A může jich být klidně víc naráz.

Jde to i zadarmo

Hearthstone přitom patří k nemálo hrám, jimž zvolený obchodní model free 2 play pasuje jako "prdel na hrnec". A tentokrát můžete hrát skutečně zcela zdarma: hraním si postupně otevřete základní karty u všech povolání, zbytek už je dílem náhody a dovednosti. Zkrátka, z dostupné kolekce vašich karet si sestavíte balíček a pustíte se do bitev s oponenty.

Balíčky s náhodnými kartami si lze koupit za herní měnu i peníze.

Jeden z nejlepších boosterů, jaké jsem otevřel. Z balíčku na mne vykoukly dvě karty legendární kvality (oranžový kámen uprostřed).

Na výběr je "casual" hraní, v němž můžete narazit na kohokoliv. Mnohem lepší tak je hraní, kdy vaše úspěchy a prohry odrážejí hodnost. Hra vám podle ní přiřazuje vyrovnané soupeře. Každý den jsou přitom k dispozici různé úkoly, například tři výhry za dané povolání, nebo vyložení určitého množství jednotek. Za jejich splnění získáváte zlaťáky. Ty se hodí pro vstup do arény a ke koupi boosterů, tedy balíčku pěti náhodných karet, z nichž vždy alespoň jedna je cenná.

Pro představu: vstup do arény stojí 150 zlatých, booster 100. Za splnění úkolu získáte podle náročnosti 40 nebo 60 zlatých. Dva balíčky boosterů vyjdou na 2,69 eura (zhruba 75 korun), vstup do arény na 1,79 eura (zhruba 50 korun).

U arény se na chvilku zastavme. Právě v tomto režimu může každý prokázat svoje schopnosti, nezávisle na tom, jestli máte balíček plný legendárních karet, nebo je to vaše první aréna. 

Pohled na sbírku karet

Startovní ruka. Karta, jejíž vyložení stojí sedm many, je kandidát na výměnu, do začátku se nehodí.

V aréně si totiž nejdříve vyberete jedno ze tří náhodně vylosovaných povolání a potom volíte vždy ze tří karet, než jich posbíráte třicet. S tímto balíčkem se posléze pustíte do bitev s ostatními. Jednoduše řečeno: ti, kteří vyhrávají, získají lepší odměny. Účast v aréně končí po třech prohrách.

Karty, které máte navíc, lze rozložit na prach, z nějž vyrobíte ty, které potřebujete. Běžné karty složíte celkem logicky za málo, na ty opravdu drahé už potřebujete hodně prachu. Nebo štěstí při otvírání boosterů...

Hearthstone si lze bez problémů užít zdarma. Ti, kteří nějaké peníze investují, získají rychleji nové karty, a tedy i větší repertoár strategií. Ač hra funguje na jednoduchých principech, mnohé speciální karty jí dodávají potřebnou hloubku. Hearthstone už přitom hraji s přestávkami pár měsíců a pořád se rád vracím.

Ideální je samozřejmě hraní s kamarády, kdy si navzájem testujete svoje balíčky a chatujete u toho. S cizími soupeři lze komunikovat pouze skrze několik předem připravených hlášek, což je dobře, přímé debaty by byly maximálně tak plné nadávek a obviňování. 

Sběratelské karetní hry však jsou běh na dlouhou trať. Hra se povedla. Teď je důležité, jakým směrem se bude ubírat nový obsah a kdy vyjde. Kromě nových karet mají autoři v záloze minimálně dvě nevydaná povolání a celou řadu hrdinů.

Hearthstone vyšel na PC a MAC, připravuje se však i mobilní verze. Aktuálně probíhá testování verze pro tablety iPad.


Hodnocení hry

Redakce

93 %

Čtenáři

88 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 908 čtenářů