Herdy Gerdy – o pastýřovi a jeho stádu

  12:00aktualizováno  24. listopadu 1:21
Dali byste si říci něco neobvyklého? Neříkám originálního, neboť vytvořit ve videoherním světě něco zcela nového je dnes úkol z nadlidsky obtížných. Ale pokud hledáte hru, která vás osloví svou myšlenkou a celkovým způsobem zpracování, zaostřete na Herdy Gerdy. Rýsuje se tady velice pěkná gamesa, jež díky netradičnímu zaměření přinese svěží vánek na PS2.

Herdy Gerdy

Zdejší příběh o mladíkovi a jeho epickém dobrodružství byl ve vývoji dva roky. Nejprve se chystal na N64, později z toho měl býti Dreamcast, ale se vstupem PS2 na herní scénu v Core Design zajásali, neboť údajně v této nové konzoli od Sony nalezli konečně výkonnou platformu, která plně vyhovuje jejich požadavkům v souvislosti s komplexností jejich hry - Herdy Gerdy. Jejich cílem je vytvořit fantastický svět, který bude srovnatelný s animovanými filmy Disneyova studia, což se jim - dle traileru - zatím daří téměř na výbornou.

Příběh Herdy Gerdy má mít hlubší pozadí, než je obvyklé. Za úsvitu světa vytvořilo sedm Starších ostrov, který obydleli lidičkami a zvířaty všech druhů. Srdcem tohoto ostrova se stal "Acorn of Life", který byl svěřen Pánu pastýřů. Díky síle Acornu se Pán pastýřů staral o zachování harmonie a čistoty ostrova, přičemž vždy po čtyřech letech měl být vybrán jeho nástupce. První Pán pastýřů byl učedník Starších, ale bohužel, moc Acornu mu stoupla do hlavy a tak namísto toho, aby byl po každé čtyřletce vybrán další nejschopnější následovník, první Pán pastýřů se rozhodl dominovat specifické soutěži, určující výběr nového Pána pastýřů, pročež již vládne ostrovu po mnoho let - za což do jisté míry vděčí i skutečnosti, že zde dosud neměl vážnějšího konkurenta. Až do dnešních dnů, kdy se na scéně objevuje Gerdyho otec, nejtalentovanější pastýř v historii ostrova, který tak má opravdu velkou šanci převzít žezlo a správu ostrova.
Herdy Gerdy Avšak Zadorf (momentální Pán) ještě před soutěží sešle na svého rivala mocné kouzlo spánku, kterým svého konkurenta vyřadí z boje. Úkol vyhrát soutěž se tak přenese na bedra našeho hrdiny Gerdyho, jenž však není zrovna tím ideálním kandidátem na tento post. Třebaže má nesporný talent, je teprve v začátcích svého snažení a umění - proto s ním musíte prozkoumat zdejší rozlehlý svět, získat něco nezbytných propriet, projít úspěšně nesčetnými zkouškami jeho povolání a ve finále vstoupit do bájného Colossea a zvítězit v soutěži nad Zandorfem, probudit svého otce z věčného spánku a zbavit zvířata a lid ostrova tohoto současného dominantního vládce.

Putování Gerdyho vám nabídne spoustu báječně vyhlížejících kreslených scenérií - art tým tohoto projektu tvoří několik veteránů Disneyova studia a od Warnerů, takže asi tolik nepřekvapí, proč že je zdejší vizuální kulisa tak půvabná a evokuje ve vás vzpomínku na disneyovky - ostatně přesně tak, jak si to autoři předsevzali a představovali. Zdejší svět je nesmírně různorodý. Lesy a louky, na nich poletují velcí motýli, řeky a impresivní vodopády, zasněžené vrcholky hor, rozlehlá a pustá poušť, obrovité chrámy s masivním sloupovím apod. Pokud vám připadá, že by tento svět mohl být mimořádně rozlehlý, pak jste uhodili hřebíček přímo na hlavičku - je tomu skutečně tak. Herní oblast má být skutečně obrovská! Zdejší lokace bude obývat 20-30 různých druhů živých organismů předurčených k interakci, nicméně vedle toho tu má být ještě spousta dalších zvířat - čistě pro efekt, takže se neobávejte možné prázdnoty.
Herdy Gerdy A do toho malý a navýsost sympatický hrdina Gerdy s charakteristickou obličejovou animací, když se něco nevede. Toho se tu můžete lehce nadít, neboť jako pastýř musíte houfovat skupiny divokých zvířat a zavést je do bezpečí, přesněji řečeno do vyhrazených ohrad. Každý zvířecí druh přitom má vlastní inteligenci a osobnost, a z toho důvodu jsou jejich reakce ke Gerdyho snahám různorodé - svou roli v tomto aktu budou hrát také jiná zvířata, rozličné okolní vlivy a v neposlední řadě vlastnictví některého z početné řady magických artefaktů, s nímž se tyhle eskapády budou provádět o poznání snáze.

Uvedeme si na příkladě. Máme tady maličkaté Dupe, což jsou ovce prchající i před vaším stínem, zatímco přítomnost dravého medvědovitého Grompa je z nějakých záhadných důvodů nechává téměř v klidu. Gromp se zase pro změnu obává vody a též nesnášenlivých Grimpů, což jsou černé a zuřivé kreatury s krví podlitýma očkama, jež jsou ochotny tvrdě vyprovodit ze své blízkosti každého zevlouna - tedy zejména zmiňované medvědovité šelmy.
A nyní dostanete úkol, abyste něco ovcí dostali na druhou stranu vybrané lokace. Samozřejmostí budiž fakt, že čím blíže vodě, tím je větší šance, že se vyhnete věčně hladovým Grompům. Pokud se vám navíc podaří vylákat zlostné Grimpy směrem ke Grompům, znovu získáte cenný čas pro postup se svým stádečkem směrem do bezpečí. A bude-li nejhůře, lze ještě využít např. vaší magické hole, jež k vám silně přitahuje všechny ovce - ale bohužel také Grompy, kteří vědí, že při tomto zvuku je nablízku jejich večeře.

Herdy Gerdy

Takže interakce s okolním prostředím a zdejší zvířenou a vhodné využití vašich propriet vytváří ve finále řadu možností, kterak si s nastalým problémem poradit (což ve mně evokuje vzpomínku na tu prastarou hádanku, kdy je na břehu řeky člověk s kozou, vlkem a hlávkou zelí – u břehu je člun pro dvě věci (vy a - hlávka zelí / koza / vlk) a je na vás, v jakém pořadí svůj majetek postupně převezete na druhou stranu, aniž by na jednom břehu zůstaly osamoceny třebas koza a zelí či koza a vlk, neboť to by vás bylo rázem o jednoho méně a to nelze).

Pokud ve hře v nějaké její části nevíte kudy kam a nedaří se, nevadí. Můžete toho ihned nechat a zamířit do jiného kouta zdejšího světa, kde se můžete nadít nějakých lehčích úkolů či nalézt vhodnější příslušenství, s nímž půjde dříve opuštěný quest o poznání snadněji. Vedle toho tu je i jakási sběratelská adventurně-plošinovkovitá snaha, abyste v každé lokaci sebrali určitý počet specifických bonusových věcí - kupř. kravské zvonce, což má mít na atributy hlavní postavy nějaký významný pozitivní dopad.

Takže si na závěr shrňme, co to tu vlastně máme. Herdy Gerdy by měl být unikátní mix žánrů adventure, strategie a RPG. Nadějete se přesvědčivého příběhu a silného vývoje vaší postavy, skvělých a propracovaných pohybových animací, jednoduchého interface a úžasného graficky vyvedeného rozsáhlého herního světa, v němž bude 12 hlavních interaktivních postav, 200 NPC a prý nepoznáte pojem Loading při přechodu mezi lokacemi.

A ještě závěrem malou noticku – Herdy Gerdy je vyvíjen exkluzivně pro PS2.

Herdy Gerdy Herdy Gerdy Herdy Gerdy

Autor:
Témata: Interaktivní

Nejčtenější

Cyberpunk 2077 a politická korektnost. Některým vadí žena s penisem

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 se těší hráčské oblibě a vysokým očekáváním, ovšem najdou se i tací, kterým futuristická hra začíná...

NHL 20 opět nevyjde na PC, nebude mít nový engine ani příběhový mód

NHL 20

Na obalu letošního ročníku oblíbené hokejové série NHL od Electronic Arts bude Auston Matthews. To je však asi jediná...

Mobilní Harry Potter má našlápnuto být globálním hitem

Harry Potter: Wizards Unite

Nová mobilní hra Harry Potter: Wizards Unite funguje na stejném principu jako tři roky starý Pokémon GO. Využívá...

Wolfenstein: Youngblood přidává novinku, která mě v demu pořádně štvala

Wolfenstein: Youngblood

Střílečka Wolfenstein: Youngblood se odehrává v okupované Paříži devatenáct let po událostech The New Colossus. Do...

RECENZE: Druidstone je nečekaný hit pro starší a pokročilé

Druidstone: The Secret of the Menhir Forest

Jednou za čas přijde herní překvapení. Z čista jasna bez velkých fanfár. Přesně takový je Druidstone, vynikající...

Další z rubriky

Mobilní Fallout Shelter vydělal přes 2 miliardy korun

Fallout Shelter

Hardcore hráči sice mobilními hrami pohrdají, ovšem vydavatelská studia od nich rozhodně neupustí. Při minimálních...

Mobilní Harry Potter má našlápnuto být globálním hitem

Harry Potter: Wizards Unite

Nová mobilní hra Harry Potter: Wizards Unite funguje na stejném principu jako tři roky starý Pokémon GO. Využívá...

Politické napětí mezi Íránem a USA postihlo i hráče League of Legends

League of Legends

Íránští a syrští hráči populární MOBA strategie League of Legends doplatili na vyostřenou politickou situaci na Blízkém...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz